Domů     Teď už mám zase chuť do života
Teď už mám zase chuť do života

Nic mě netěšilo ani nebavilo. Až věštba, které jsem se zprvu smála, mě opět přivedla k životu. Díky ní si vychutnávám každý den!

Každý má občas špatnou náladu. Já ji ale měla tak často, že už tu lepší jsem si ani nepamatovala. Nějak se mi prostě nedařilo nastartovat. Neměla jsem k tomu žádný důvod. I moje kamarádky si toho všimly a konstatovaly, že mi ta moje nenálada vůbec nesluší.

Nic mě netěšilo

„Všimla sis, Aničko, jaké se ti udělaly kolem úst vrásky? Vždyť vypadáš jako nějaký zpráskaný pes,“ konstatovala starostlivě Vlasta a já jí to tvrzení neměla za zlé. Věděla jsem, že to se mnou myslí dobře a má o mě starost.

Nedokázala jsem jí ani ostatním holkám vysvětlit, jak špatně se cítím. Jakoby na mě sedl nějaký černý mrak. Jakoby se svět zahalil tmou. Dříve jsem se dokázala těšit z maličkostí. Z dobrého jídla i modrého nebe nad hlavou.

A hlavně z přátelství kamarádek, sousedů i samozřejmě rodiny. Měla jsem dvě dcery a pět vnoučat. To už měla být pořádná dávka radosti! Obzvlášť, když jsme měly všechny moc dobré vztahy.

Dostala jsem malý dárek

Celkem slušně jsem vycházela i s jejich otcem, nyní už mnoho let bývalým manželem. Rozvod sice neprobíhal úplně hladce, ale čas všechny rány zahojil a já si už nemohla stěžovat. Můj ex mi občas i dokonce něco opravil nebo poradil, na koho se mám obrátit.

Hlavně ohledně auta nebo chalupy, která mi po rozvodu zůstala. Byla to tedy spíš taková chaloupka jako z Mrazíka, jen ta kuří nožka chyběla. No a babu Jagu jsem teď s tou svojí špatnou náladou mohla z fleku sehrát sama.

S kamarádkami jsme se scházely každý týden a většinou v takové hezké kavárničce. „Něco jsem vám přinesla,“ začala hledat Maruška něco v kabelce a vytáhla papírovou taštičku s něčím voňavým.

„To jsem tajně uzmula svojí vnučce, napekla to na nějakou svoji oslavu a má toho víc než dost.“

Koláčky pro štěstí

Zatímco nám to vyprávěla, tahala z taštičky takové malé, podle vůně skořicové šátečky. Prý je v nich věštba! „Je to něco na způsob čínských koláčků pro štěstí, akorát v chutnější verzi,“ smála se Maruška a všem je rozdala.

Její hezké gesto mi přece jen na tváři mírné pousmání vykouzlilo. Přišlo mi totiž docela humorné, že Marie, bývalá učitelka, okrádá pubertální vnučku. Ona ale jen pokývala hlavou, že účel světí prostředky.

Byly jsme jako malé holky, když jsme si nacpaly do pusy ten šáteček. Já měla věštbu nejdelší. „Tak prý budu brzy šťastná. Život se mi od základu změní, najdu si přítele. Vlastně dva, a ti budou mít dohromady šest nohou!“ smála jsem se docela nahlas.

Konečně jsem se zasmála

Ani jsem si to neuvědomila, až když mě zašimrala slza od smíchu na tváři. Kamarádky se při pohledu na mě taky rozesmály. „No vidíš,“ konstatovala Vlasta a pokračovala: „Najdeš si nějakého mimozemšťana a budeš konečně spokojená!“ Marie ale měla hned jasno.

„Proč mimozemšťana? Bude to nějaký pěkný chlap se psem, to je jasné.“ Já jen poslouchala a cítila, že se mrak nad mojí hlavou rozplývá. Jako bych zahlédla modrou oblohu s bílými obláčky. Bylo to zvláštní.

Ještě se vůbec nic neudálo a už se mi nálada začala lepšit. Stále jsme jen seděly u stolu s prázdnými hrnky dopitého kafe. A přesto se mě zmocnil takový zvláštní radostný pocit. Dalo by se říct, že úplně neodůvodněný, nepochopitelný.

Něco na tom opravdu bylo

Cítila jsem se uvolněně, ta kazajka sevřenosti ze mě nějak najednou spadla. Já, tak nedůvěřivá ke všem těmto věcem, jsem se přistihla, že i tajně doufám, aby se ta věštba z koláčku aspoň tochu naplnila. Na počtu nohou mi zase až tak nezáleželo.

Podivné setkání

Pár dní se nedělo nic a já trochu na tu věštbu zapomněla. Ale cítila jsem se mnohem líp, dokonce jsem se přistihla, že se trochu usmívám. To teda byl pokrok. Přímo před domem jsem totiž potkala nějakého cizího muže se psem.

Ten pes byl opravdu krásný a ten chlap, proč to nepřiznat, taky. Nebyl to žádný hezoun, ale byl takový charismatický. Sportovně oblečený, střední postavy a mladistvé tváře. Pohlédla jsem na něho zvědavě a on si asi mého výrazu všiml. Bez pozdravu mě oslovil:

„Jsem tady na návštěvě u sestry, ale můj Venca si pořád vynucuje vycházku, tak jsem mu ji nemohl odmítnout.“

Byl to jen takový nápad

Chápavě jsem se na něho usmála a hned jsem zalitovala, že jsem si na sebe nevzala něco hezčího. Ale stejně nebylo co, protože kvůli svému předchozímu stavu jsem si už hodně dlouho na sebe nic nepořídila.

Už jsem se chtěla rozloučit, když mě napadlo se zeptat, zda tady bude onen pán déle. Nevím, co to do mě vjelo, ale z něho šel takový klid. Odpověděl, že už druhý den odjíždí. Potom si ale odkašlal a rychle dodal, že kvůli mně by opět rád přijel.

Vše se vyplnilo

„Tak za týden ve stejnou dobu?“ vyhrkla jsem a divila se, co mě to popadlo. Usmál se tak krásně, až jsem se začervenala. To jsem už na sobě poznala, přestože se mi to přihodilo naposled snad při rozvodu, když se mě ptali na všelijaké ožehavé věci.

Svůj slib Mirek dodržel. Za týden postával se svým Václavem přesně tam, kde jsem ho potkala. Před mým domem. Václava už chodíme venčit společně. Věštba mi opravdu převrátila život vzhůru nohama!

Anna S. (65), Bruntál

reklama
Související články
1.3.2024
Neviděla jsem, co bylo zřejmé na první pohled. Přítel si ze mě udělal kampeličku a kamarádka mě utvrzovala v domnění, že je správné mu pomáhat. Nikdy jsem nepatřila k nějakým kráskám, za kterými by se muži na ulici otáčeli. Patřila jsem spíš k takovým těm nenápadným dívkám, kterých si vůbec nikdo nevšimne. Příliš jsem si to nebrala, ale samozřejmě jsem i já toužila po lásce a partnerovi. Byl
25.2.2024
S manželem nám to klape. V jednom se ale neshodneme – kde strávíme dovolenou. Sedět v kempu už nechci. Pojedu k moři, ať s ním, nebo bez něho! I po třiceti letech jsme s manželem stále skvělý pár. Umíme se domluvit na všem. I na tom, kam vyrazíme na víkend. Je pravda, že máme v některých směrech rozdílné názory, vždy se ale snažíme dělat kompromisy. Já s ním zajdu občas na hokej nebo na fotb
22.2.2024
Narodila jsem se rodičům až po čtyřicítce. Dnes se to možná zdá normální, ale tehdy bývali lidé v tomto věku mnohdy už prarodiči. Byla jsem vytoužené dítě, protože po smrti mého bratra nemohla moje máma dlouho přijít do jiného stavu. Po té tragické události na tom byla psychicky velmi dlouho špatně. Když jsem se narodila já, byl to pro ně nový a šťastný start. A tak mě rozmazlovali. Nejenže jse
22.2.2024
Poznaly jsme se, když se Jitka přistěhovala k nám do města a učitelka ve škole ji posadila vedle mě. Bylo nám dvanáct a brzy jsme se staly nejlepšími kamarádkami. Po základce jsme se obě dostaly na střední ekonomku. Teprve pak se naše cesty rozdělily. Jitka se brzy vdala a já odešla do Prahy na vysokou. Léta ubíhala, vdala jsem se a dlouho zůstávala doma s dětmi. Pak přišel rozvod a já se musel
21.2.2024
Když jsem zjistila, jaký Petr je, rozešla jsem se s ním. Řekla jsem si, že mi nestojí za to, abych kvůli němu uronila byť jen jednu slzu. Můj ex přítel nebyl moc dobrý člověk. Bohužel jsem to zjistila až po dvou letech. Přesně tak dlouho mi trvalo, než jsem sundala růžové brýle. Dva roky jsem byla zamilovaná a nevšímala si varovných signálů, neposlouchala jsem okolí. Viděla jsem jenom svého pří
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
epochaplus.cz
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
„Pojď sem, prcku, tady máš taky stovku, ať si jednou osladíš život.“ směje se hledaný podvodník Mitileš v rodné vesnici na malého chlapce. Nemusí mít strach, že ho tu někdo udá. Pro sousedy je hrdina, i když jednoho z nich kdysi okradl. Dneska se jí a pije na něj. Skutečným jménem je vlastně Mitileš Kumar
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Silná přitažlivost s bývalým
nasehvezdy.cz
Silná přitažlivost s bývalým
Nová posila seriálu ZOO Jana Bernášková (42) má až podezřele blízko ke svému bývalému muži, režisérovi Davidu Drábkovi (53). Byl to právě jejich vztah, z něhož čerpala ve své knize Jak přežít svého mu
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř