Domů     Zdědila jsem její rodinku!
Zdědila jsem její rodinku!

Klára byla hýčkaná, obdivovaná, já byla upozaděná a ještě jsem se o ni musela starat. Sestra se měla v životě lépe, přesto nepřežila. A já se zase musela postarat.

echci ji pomlouvat. Jen přibližuji, že jsme zkrátka neměly milující sourozenecký vztah, takže jsme asi ani jedna neočekávaly, že ta druhá pomůže, pokud bude třeba. Klárka se narodila tři roky po mně.

Protože jsem byla starší, tak jsem ji často musela hlídat, nemohla jsem venku běhat s kamarády, takže i to mi vadilo, za což Klára ani nemohla. Těch třenic mezi námi bylo ovšem víc.

Byla vždy ta hezčí

Já jsem po tatínkovi, Klára po mamince. Náš otec byl vysoký, tmavovlasý muž s dobře stavěnou figurou. U chlapa to je ideální atribut krásy. Já jako dívka jsem měla v pubertě skoro 180 centimetrů, do toho jsem zdědila taťkova široká ramena.

Takže mi nadávali do kobyl. Čokoládové a lesklé vlasy byly asi jediné plus, jinak ten tmavší porost v podobě hustého obočí a náznaku knírku moc atraktivní nebyl. A tehdy se to neřešilo, ani pinzetu jsem si nemohla od mámy půjčit. Klárka?

To byl blonďatý, modrooký andílek. Takže všichni se rozplývali nad ní a někteří dospělí mi i dávali najevo, že půvab zůstal ve vínku asi až pro Klárku. Jelikož jsem byla starší než Klára, logicky se čekalo, že se první vdám. Jenže já stále nic.

Měla víc štěstí? Nebo si to myslím?

Zatímco Klára si občas domů přivedla nějaké chlapce, já to nedělala. Sice jsem s klukama normálně chodila, ale měla jsem strach. Jak mě od dětství všichni podceňovali a dávali mi najevo, že nejsem hezká, měla jsem obavy, že to bude pokračovat.

Že když představím rodině a známým kluka, řeknou, že je na mě třeba až moc hezký. A když bychom se pak rozešli, zase jsem se bála, že to lidi budou mít potřebu analyzovat.

Zkrátka jsem chtěla mít pokoj od případných názorů a rad okolí, ale stejně tam byl zádrhel. Když jsem oficiálně s žádným klukem nechodila, tak se známí ptali rodičů, jestli nejsem na holky.

Smůla se mi lepila na paty

Když mi bylo 24 let, měla jsem přítele, s nímž jsem si uměla představit společnou budoucnost. Bohužel jsem ale zjistila, že on necelý rok udržoval paralelní vztah s další ženou. Dala jsem mu šanci, nebránil se zůstat se mnou, ale tu druhou taky neopustil.

Tak jsme šli od sebe. Tenkrát mě to šíleně vzalo. Byla jsem zlomená, nešťastná, opravdu mi pukalo srdce. A určitě to na mně bylo vidět, protože kolegyně v práci říkaly, že jsem asi nevyspalá. Je jsem ale tak neznala, abych se jim svěřila.

Na druhou stranu všimly si té změny, a rodina ne! Klára totiž tehdy řešila svůj vztah. Byla s Davidem, který nebyl dostatečně citlivý, protože ho nenapadlo dávat jí květiny jen tak mimo narozeniny a další svátky. Nepamatoval si věci, které mu říkala.

Zkrátka to byly malichernosti proti té citové horečce, kterou jsem prožívala já.

Vdala se, a já stále nic

Máma s tetami mi tehdy ještě řekly: „Vidíš, ty nemáš žádné starosti.“ Chtělo se mi umřít. Opravdu. Protože jsem si vlastně připadala bezcenná.

Od dětství mi dávali najevo, jak nejsem dostatečně dobrá, expřítel měl jinou, takže jsem asi fakt za moc nestála, a rodina mi dala najevo, že ani nepředpokládá, že bych mohla mít chlapa. Samozřejmě že mě Klára předběhla.

Vdala se za Ondru a já si na svatbě vyslechla poznámku, že to pokračování rodu musela vzít do rukou Klára. Ondra byl o pět let starší než Klára. Narodily se jim děti, Kristýna a Míša.

Nijak zvlášť jsme se nevídali, jen při rodinných oslavách, takže mezi námi žádné vazby moc nebyly. Ondra nebyl zase tolik mluvný, kdoví ale, co mu lidé nakukali. Já si žila svůj život stranou od rodiny. Bohužel se mi ale nikdy nepodařilo vytvořit si tu svoji.

Vždy jsem narazila na nějaké samorosty nebo bohémy, kteří budoucnost moc neřešili, takže jsme se prakticky nedostali ke společnému bydlení, natož k budoucnosti.

Začala se upíjet

Roky plynuly a Klára se změnila. Já ji moc nevídala, tak spíš jen nadnesu, co mi říkal Ondra. Moje sestra byla vždy zvyklá na obdiv. Jenže po porodu zůstala doma, už se nemohla tolik pěstit, takže ji začala ničit představa, že už není tak hezká.

Což nebyla pravda, stále byla krásná, jen neměla útlý pas, trošku jí narostl zadeček, ale nebyla při těle. Jí to tak ale připadalo. Ondra, aby zajistil rodinu, hodně pracoval. Takže nebyl moc doma a neuhlídal Kláru, která propadla alkoholu.

A jednou, když šla z nákupu v ovíněném stavu, ji srazilo auto. Taková zbytečná smrt! Naštěstí tehdy s sebou neměla děti, ty hlídala naše máma.

Co dál? On je spokojený…

Všichni z toho byli zdrcení. Přiznám to jen zde, jedna věc mě vytočila. Při kondolenci na pohřbu mi jedna známá rodiny řekla: „Jé, ty ses spravila.“ V tu chvíli jsem měla sto chutí na ni vyjet:

„No tak mi vyrostl zadek!“ Ne, pro zadnici jsem měla peprnější výraz. Dotyčná vše zabila ještě větou, jak byla Klárka vždy krásná, dokázala si založit rodinu a že maminky by neměly umírat. Měla jsem snad umřít já? Ta ošklivější sestra?

Po pohřbu jsme byli u našich a byly tam i sestřiny děti. Kristýnka a Míša z toho neměli rozum. Hráli jsme si a tehdy snad poprvé nikdo nenadnesl, proč já nemám děti. Možná ostatní viděli, že bych jim mohla být druhou mámou.

Třeba zase chtěli využít toho, že jsem hodná. S Ondrou jsme se začali vídat. A našli jsme v sobě sympatie. Nebyla to nikdy bláznivá láska, ale snad o to pevnější je náš vztah. Jsme spolu dodnes. Přes 20 let. Děti nám dělají radost.

A i když jsme si s Ondrou před 10 lety řekli, že nám bude svědčit volnější vztah (Ondrovi toleruju milenky, já měla jen dva románky), jsme větší parťáci než páry v našem okolí.

Alena P. (63), Ústí nad Labem

reklama
Související články
1.3.2024
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče mi to měli za zlé, ale já nedbala. A měla jsem pak snahu ve všem sy
1.3.2024
Už coby malá holka jsem byla při těle. Později jsem se zařekla, že se to mým dětem nesmí nikdy stát. Ale stalo se... O tom, že nadváha není jen kosmetický problém, už asi nikdo nepochybuje. Zdravotní rizika, která s sebou nese, jsou nezpochybnitelná. I já si na pár komplikací z dětství, které jsem prožila coby tlustá holčička, dodnes pamatuji. Tloušťka mu nevadila Problémy s přetíženými k
28.2.2024
Ani jsem to nečekala, že být babičkou se mnou tak dost zamává. Užijete si s dětmi a pak má přijít ta odměna. Pořád se o tom mluví. O tom nepopsatelném pocitu dokonalého štěstí. Tak jsem se těšila, že to také prožiju. Hotová věc Neměla jsem na výběr. Najednou se narodila Anička od mé dcery Hany a Petřík od syna Pavla. Byla to hotová věc a už jsem v tom lítala. Hanka ze svého prvního dítěte
25.2.2024
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději... Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta, pro něhož r
24.2.2024
Sama jsem vyrůstala jako jedináček, takže jsem snila o velké rodině. Bohužel se mi mé přání nevyplnilo. Vyrůstala jsem v milující rodině, ale když mi byly asi tři roky a vnímala jsem, že kamarádi mají sourozence, žadonila jsem na rodičích, aby mi taky pořídili bratříčka nebo sestřičku. Netušila jsem tehdy, jak to je. Těžký začátek Až skoro v dospělosti jsem pochopila, že naši nemohli mít
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Za návratem prý stojí kolegyně
nasehvezdy.cz
Za návratem prý stojí kolegyně
Velkolepý návrat herce Davida Gránského (31) do seriálu ZOO má zřejmě skrytý důvod! Dočkat se ho údajně nemohla kolegyně Sára Milfajtová (32), se kterou hraje pár. Jiskra mezi nimi měla přeskočit i
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
V márnici na nás čekalo děsivé překvapení
skutecnepribehy.cz
V márnici na nás čekalo děsivé překvapení
Tajně jsme se chodili dívat do márnice. Tolik jsme toužili po dobrodružství, že jsme vymysleli sázku. Když padla noc, sešli jsme se na hřbitově… Když jsem byla malá, hřbitov v naší vesnici měl úžasné kouzlo. Patřil mezi staré sudetské hřbitovy, a tak byly jeho součástí i opuštěné polorozpadlé hrobky. Nás děti to místo děsilo a fascinovalo zároveň. Dveře do
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
21stoleti.cz
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
Mizení pevninských ledovců je jedním z průvodních jevů globální klimatické změny. Důsledkem jsou změny v hydrologickém cyklu nebo ztráta biodiverzity. Na druhé straně se tím otevírají nové možnosti pr
Deprese jí znovu ničí život
nasehvezdy.cz
Deprese jí znovu ničí život
Ačkoli si herečka ze seriálu Ulice Anna Fixová (39) myslela, že se jí deprese do života nevrátí, bohužel se spletla. Nedávno sdílela na sociálních sítích, že si znovu musela říct o pomoct lékařům. Z
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
epochaplus.cz
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
Je jedním z nejdéle panujících králů a císařů u nás. Vládne takřka padesát let. Jeho armády zahánějí Turky dál od Vídně a zahajuji expanzi proti Osmanské říši. Korunu římské říše má ale nejistou. Pochovává příbuzné, jež díky vysokému věku přežívá, a během vlády se potýká i s morem a selskou vzpourou. Leopold (1640-1705) nemůže zpočátku
Kauza Licoricie z Winchesteru: Záhada smrti ženy, které dlužil i král
enigmaplus.cz
Kauza Licoricie z Winchesteru: Záhada smrti ženy, které dlužil i král
V Anglii třináctého století byla tato žena známou a respektovanou osobou i navzdory tomu, že byla židovského původu. Licoricia z Winchesteru se zabývala vysokými financemi, půjčovala peníze královské