Domů     Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
8 minut čtení

Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo.

Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala jsem to tak, že mají vždycky pravdu a tečka.

Ale mámin nejnovější rozkaz mi rval srdce. Pravda byla taková, že Petra nikdy neměla ráda. Několikrát se vyjádřila, že si pro mě představovala někoho fajnovějšího. „Maminka čekala, že si pro tebe přijde nejmíň prezident, holčičko,“ smával se táta.

„Truhlář jí nebyl dost dobrý.“ Ale že jí ten můj šikula vyrobil obývák podle jejích představ, to se jí líbilo. Jenže i tak ho zatratila. Nejraději by ho viděla v plamenech pekelných. A že mi tím rozbila srdce na kousky, na to nemyslela.

Vídala jsem ji u božích muk, horlivě tam rozmlouvala s panenkou Marií, a když jsem se jí ptala na obsah rozhovoru, řekla, že si stěžovala na toho bídáka.

Deset let

Nevím, co tomu panenka říkala. Možná že plané stížnosti nemá ráda. Mně pomohla. Ale já jsem si nestěžovala, jen zoufale prosila. Těhotenství na mně už začínalo být vidět. Jen Petra nebylo vidět nikde, a tak se lidé starostlivě ptávali:

„A kdepak máš manžela, děvenko?“ To mi vždycky vhrkly do očí slzy a oni se odvraceli a mumlali, že se za tu nevhodnou otázku omlouvají. A že co je jim do toho. A honem se loučili a utíkali do svých zahrádek.

Petr nebyl můj manžel, to jen moje matka celému okolí nabulíkovala, že jsme se tajně vzali. Nebyla to pravda, svatba nám připadala zbytečná.

To jí děsně leželo v žaludku a často mě upozorňovala, že mi dřív nebo později uteče, když se ani nenamáhal vzít si mě za ženu. Byl to nesmysl, žili jsme si roky jako v pohádce, ale po deseti letech marného snažení o dítě jsem ho vyhodila.

Už jsem nesnesla být všeho příčinou. Byla jsem lítostivá, hysterická, zahořklá. Ve chvíli, kdy si přehodil přes ramena popruhy batohu a šel, jsem už čekala Terezu. Kdybych to bývala věděla! Ale byl to zázrak a na ně jsem příliš nevěřila.

Za ženskou

Přesto jsem skoro pokaždé, když jsem míjela boží muka, své nejtoužebnější přáníčko zašeptala. A tak se mi splnilo. I když trochu jinak, než jsem chtěla.

Petr byl pryč a mě hlídala sveřepá, zatvrzelá matka, podporovaná tátou, který byl sice dobrák, ale fakt, že jsem zůstala v jiném stavu sama, z něj dělal zuřivce. Marně jsem jim vysvětlovala, že jsem Petra požádala, aby odešel.

Byli přesvědčeni, že zmizel za nějakou ženskou. Nenáviděli ho jako mor. Když se narodila Tereza, přestěhovala jsem se z pronajatého bytu k našim, čímž jsem učinila definitivní tečku za svou svobodou.

Hlídali mě před Petrem či jakýmkoli jiným mužem, který by se kolem mě ochomýtal, jako dva žalářníci. „Žádnýho chlapa nepotřebuješ,“ hučela do mě matka. „U nás se máš jako královna, já se postarám, táta přinese peníze. Terezka bude mít všechno, co potřebuje.

Hračky, vitaminy, všechno. Chlap mi nesmí přes práh. Jsou to ničemové a kdoví, co by z toho nebohého dítěte vychovali.“ A tak nás v nízkém baráčku, který býval v zimě zapadaný sněhem až po okýnka, bydlelo pět: moji rodiče, Terezka, já a vlčák Tarzan.

Ten ještě pamatoval Petra, jenž odešel, když byl vlčák vzrostlejší štěně. Těžce to nesl, vyl žalem celé týdny. Zkrátka bylo nás pět a byli jsme dobrá parta až na to, že máma s tátou byli tak trošku i mými vězniteli. Ale, jak říkali, mysleli to dobře.

Abych si zas nespálila prsty, jednou to přece bohatě stačilo. Každý den jsem si kladla otázku, kde je asi Petr. Nebylo koho se zeptat, vyrůstal jen s mámou a ta umřela, ještě než jsme se poznali. Nebýt Terezky, smutkem bych se rozstonala. Díky ní jsem byla šťastná.

Psal Petr

Přiblížil se advent, Terezčin už druhý. Bylo jí patnáct měsíců, naučila se chodit, začínala mluvit. Byla to nádherná holčička. Tátu jí suploval děda, zbožňovali se. Tehdy před svátky bylo sněhu, že jsme se sotva dostávali z domu.

Bez lopat bychom ani neotevřeli vrátka. Sníh padal jako bílá záclona, zamrzly rybníky, sněhuláci postávali třeba i uprostřed silnice, bylo to fuk, auta beztak neprojela. Terezka i Tarzan z toho byli radostí bez sebe.

Máma pekla vánočky, táta snesl z půdy betlém a kontroloval ho a vylepšoval. Na stole hořel svícen, v krbu praskalo dříví, po večerech jsme si dávali punč, který hřál víc než peřiny po babičce. Nejkrásnější vánoční atmosféra je u nás v Krkonoších.

A když jsme s mámou pekly perníčky a táta, Terezka a vlčák řádili na zahradě, někdo z nich si všiml, že se ve schránce bělá dopis pro mě. Máma mi ho málem sebrala, ale vytrhla jsem jí ho se slovy, že už to přehání. Psal Petr.

Odjel nadlouho do ciziny, ale stýská se mu. Rád by mě viděl. Píše k našim, protože si není jist, zda jsem ještě v tom podnájmu.

Běž pro flintu

Cítila jsem takovou paniku, že jsem nejdřív nedokázala zachytit jedinou myšlenku. Slyšela jsem jen praskání ohně v krbu a vlčákův veselý štěkot zvenku. Hlavou se mi honilo, že na to musím rodiče nějak připravit, jinak je trefí šlak.

Odbyla jsem je, že mi píše kamarádka, a dva dny přemýšlela, co si počnu. Třetího dne k večeru zazněl zvonek. Máma postřehla u vrátek povědomou siluetu a zcela vážně povídá: „Táto, utíkej nahoru pro flintu.

Ten se sem dostane leda mrtvej.“ Táta udiveně zavrtěl hlavou: „Opravdu se bude střílet o Vánocích?“ Ale zvedl se a odkráčel nahoru. Pes štěkal jako blázen, když jsem se přes mámin odpor pokusila otevřít dveře, prosmýkl se jimi a šílel radostí u vrat.

Poznal ztraceného pána. Petr vrátka otevřel a objímali se. Veliký pes si stoupl na zadní, zdálky to vypadalo, jako by se tam objímali dva lidé. „Zrádce!“ soptila máma na účet vlčáka. Z vedlejšího pokoje se ozval zděšený pláč, hluk probudil Terezku.

Matka se tam rozběhla, cesta ven byla volná. Těžce jsem se plahočila závějemi. Petr uklidnil psa, který se samou radostí div nepominul, a povídá směrem ke mně: „Chtěl jsem odejít co nejdál, ale stýskalo se mi.“ Pokrčila jsem rameny:

„Naši si myslí, že máš ženskou.“ Zaťukal si na čelo. „Nepozveš mě dál?“ odvážil se, když jsme tam několik minut potichu jen tak stáli a třásli se zimou s obličeji plnými sněhu.

„Abych pravdu řekla,“ šeptla jsem, „trochu se toho bojím.“ Vzala jsem ho dovnitř a tam se objevil na scéně můj zachmuřený táta s flintou na stoličce u krbu. „Dej si zpátečku, brachu,“ řekl jako hlavní hrdina kovbojky.

„Tady nejseš vítanej.“ Při zvuku dětského pláče sebou můj bývalý životní druh překvapeně trhl. Z vedlejšího pokojíku vyšla matka s Terezkou v náručí. Petr v tu chvíli snad už ani nemohl vypadat překvapeněji.

„Slyšels?“ zasyčela moje máma jako syčívají husy u rybníka. „Zmiz odtud.“ Petr nedokázal promluvit, jen sípal. Ukázal na dítě a snažil se marně něco říct. „Samozřejmě že je tvoje,“ smečovala matka. „Lumpe.

Nechal jsi holce děcko na krku a utekl.“ Otec si v pozadí odkašlal a zachrčel: „Ani nevíš, jak se tvá dcera jmenuje. Že ne? Tak padej k tý svý manekýně.“ Uhodil přitom flintou o zem a vynervovaný pes se ulekaně rozštěkal.

Jmenuje se Terezka

Vzala jsem si slovo. Hlas se mi chvěl. Obecní rozhlas zrovna vyhrával koledy a venku se o slovo hlásila vánice. V komíně to divoce hučelo. „Petr za nic nemůže,“ řekla jsem a vzala muže svého srdce za ruku. „To vykládej holubům,“ soptila matka.

„Nechal tě tu s outěžkem a utekl za nějakou bezcharakterní courou.“ Pak si všimla, že Petrovi se v očích lesknou slzy. „Smím si ji pochovat?“ pokorně zašeptal.

Matka si fňukající holčičku nejdřív křečovitě přitiskla k sobě, ale když viděla slzy, s hlubokým povzdechem a se slovy: „Kdyby tě to zajímalo, jmenuje se Terezka,“ mu modrooké dítě přenechala.

Zuzana (69), Podkrkonoší

Související články
3 minuty čtení
Sedím na lavičce v parku, kde to znám nazpaměť. Stromy jsou pořád stejné, i když jenom o něco starší. Ony však mohou mluvit. Já ze sebe nevydám ani hlásku! Alespoň šumí. Jsou možná staré jako já. Jenže na mně je ten zub času znát víc. Přírodu bereme jako němou, ale když přijdete o hlas, uvědomíte si, že rostliny mohou být slyšet víc než vy. Před dvěma lety se to stalo. Ochromila mne ztráta h
3 minuty čtení
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já jsem věděla, že se něco děje, ještě než to řekli nahlas. Zapomínal, kde je hrnek, jak se jmenuje
5 minut čtení
Je mi sedmašedesát a najednou cítím, že nemám tolik času. Na co? Říct pravdu mé rodině. A hledat dítě. Je to tak dávno, co jsem držela ten uzlíček... Vzpomínky mi proudí hlavou jako zběsilá auta na silnici. Tehdy jsem je pozorovala z mostu, když jsem přemýšlela, jestli tam neskočit. Nebyla jsem plnoletá. Měla jsem v hlavě ty řeči, jak lidé odsuzovali jiné dívky, které brzy otěhotněly. A pak jse
4 minuty čtení
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší, kdyby šel do hospicu. Ta
3 minuty čtení
Nikdy bych si nepomyslela, že se mi to stane. Vdala jsem se z lásky, opravdu z lásky. A pak jsem se zamilovala do jiného a zničilo mi to život. S Jirkou jsme se znali od střední. Brali jsme se velmi mladí. Postavili jsme společně za podpory našich rodin dům a vychovali dceru. Život plynul jako klidná řeka. Jenže časem jsem si začala všímat, že jsem někde ztratila samu sebe. Pracovala jsem ja
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.