Domů     Vrátil se, když bylo potřeba!
Vrátil se, když bylo potřeba!

Myslela jsem si, že matkou nikdy nebudu. Když se narodila moje Lucinka, byla jsem nejšťastnější na celém světě.

Pohupovala jsem kočárkem. Málem bych byla šťastná, ale to jsem si nemohla dovolit, když jsem si vzpomněla na všechny svoje problémy. Zachmuřeně jsem sledovala spící miminko i všechno to veselí na zasněženém svahu. Siluety kousek dál ode mě jsem si všimla na poslední chvíli.

Rozený provokatér

Byl to mladík. Povídá: „To by mě zajímalo, kolik těch dětí vlastně máte?“ Trhla jsem sebou a vytřeštila na něj oči. Minulý týden jsem byla u doktora, vyslechla děsivý ortel, a teď takový provokativní dotaz! „Co to melete?“ zaútočila jsem.

„To jsou děti mojí kamarádky,“ neochotně jsem vysvětlila. „Hlídám je. A vůbec, co je vám do toho?“ Odpověděl: „Jen jsem chtěl nějak začít rozhovor.“ Zasyčela jsem: „Tak to jste ho začal hodně špatně!“ Pokrčil rameny a loudal se zpátky k silnici.

Jenom se mi posmíval

O několik dní později jsem ho potkala v trafice, vybírala jsem pohled pro synovce k svátku. Vzhlédla jsem od krabice s pohlednicemi, naše oči se setkaly. „Vy mě snad sledujete nebo co!“ štěkla jsem. „No samozřejmě,“ šklebil se.

„To jste si fakticky vybrala tenhle pohled?“ ukázal na hravá koťata v košíku. „Moje prateta by nevybrala horší.“ Zaplatila jsem trafikantce pohled pro synovce a vyšla ven do vánice, aniž jsem mu věnovala pozornost. Trefil mě sněhovou koulí do zad.

„To už snad nemyslíte vážně,“ sdělila jsem mu. Pokrčil rameny jako na svahu a řekl to své: „Jen jsem chtěl začít rozhovor.“

Vzpomínky na naše seznámení

A tak jsme ho večer ve vinárně začali. Skončilo to opravdovou katastrofou, domů mě dopravil tak, že si mě hodil na záda. Tímhle způsobem jsme se vlekli zasněženým parkem. Brečela jsem a opilecky mumlala:

„Nemůžu mít děti!“ Tak takhle jsme se my dva před lety seznámili. Ten večer jsem ztratila jednu rukavici. Letělo mi to hlavou, když jsem se dívala z okna do parku.

Nejšťastnější den v životě

I teď tam ležel sníh a svítily lampy. Ale všechno už bylo jinak. Úplně jinak. V dětském pokoji spala naše sedmnáctiletá dcera, jelikož se kupodivu ukázalo, že děti mít můžu.

Nejšťastnější den mého života přišel asi dva roky po svatbě, tehdy jsem se šťastnou novinku dozvěděla.

Nejbáječnější otec

Holčičce jsme dali jméno Lucie. Manžel ji zbožňoval, nebylo snad vzornějšího otce. Uměl se o ni starat, myslím, lépe než já. Kdyby mi tehdy někdo řekl, že nás jednou opustí, dostala bych záchvat smíchu. Přesto se to stalo.

Nechal mě s dcerou samotnou a zrovna přišlo období, kdy jsem si nevěděla rady. S Lucií mydlila puberta nepředstavitelně. Nevěřila jsem svým uším, když mi přišla říct: „Mami, odejdu ze školy.“ Selhal mi hlas a na chvíli jsem přestala i dýchat. „Cože?

To nemůžeš!“ Nedbale pokrčila rameny, čímž mi rázem připomněla jejího otce. „Můžu,“ upozornila. „Jsem skoro dospělá. A chci se vdát.“

Mami, budu se vdávat!

Zaskočilo mi sousto jablka. Sípavě jsem zvolala: „Řekni, že si děláš legraci!“ Řekla, že si nedělá legraci. Zamilovala se a zprvu se chtěla provdat tajně, protože to je romantické, ale nakonec se ze soucitu rozhodla, že mi to přece jenom řekne. Bude se vdávat.

Pouze se svědky a s prstýnky z trávy. Šaty už si koupila, jen jednoduché, krátké. Vřískala jsem tak, že na nás bouchali sousedi. Nakonec mi váhavě prozradila, kdo vlastně je její vyvolený.

Kluk ze sousedství

Byl to chlapec z našeho baráku, jen z jiného vchodu. Nedávno oslavil osmnácté narozeniny, Lucii do nich zbýval měsíc. Hned pak se vezmou. Ona odejde ze školy, on ji uživí, pracuje v samoobsluze jako pomocný prodavač.

Bylo to příliš mnoho informací na moji ubohou hlavu. „Jdi si lehnout, Lucie,“ zasípala jsem.

Hádali jsme se jako psi

Uvařila jsem si čaj, nalila do něj rum a udělala přesně to, o čem jsem byla přesvědčená, že to nikdy neudělám. Zavolala jsem Petrovi. Ženský hlas ve sluchátku se mě nevrle zeptal: „Víte, kolik je hodin?“ Zasyčela jsem:

„Dvacet tři třicet a dejte mi okamžitě Petra, jde o jeho dceru.“ Okamžitě mi ho dala. „Mám pro tebe skvělou novinku. Lucie tě zve na svatbu. Bude si za měsíc brát chlapce z vedlejšího vchodu.“ Za dvacet minut zvonil dole na zvonek.

Po zbytek noci až do rána jsme se hádali jako psi, ale tlumenými hlasy, abychom Lucii nevzbudili.

Vymysleli jsme plán

Hledal se viník nynější katastrofy. Kolem páté hodiny ranní vše nasvědčovalo tomu, že se popereme. Nakonec jsme se usnesli na tom, že se Petr neprodleně odebere do sousedního vchodu a uspořádá tam zemětřesení. Tato myšlenka mě uklidnila. Asi hodinu jsem spala v křesle.

Nekonečná noc

Petr se z trestné výpravy vrátil v dobré náladě. Kluk se ženit ve skutečnosti nechtěl, zamilovaná Lucie viděla jejich vztah v příliš růžových barvách. Petr nápadníka navíc přivlekl k nám domů, aby si to s Lucií vyříkali.

Když naše dcera pochopila, že se mladíček do svatby nehrne, ječela na něj a div mu nevyškrábala oči. Petr ji pak, zuřivě se bránící, odvezl do školy. Potom se k mému úžasu vrátil a nabídl, že mě odveze do práce. Odpověděla jsem, že tam dnes nejdu, neboť se budu léčit ze šoku.

Stačila jedna rána

Nabídl, že se můžeme léčit ze šoku spolu. Vyzvala jsem ho, ať se léčí s tou hroznou ženskou, ke které se odstěhoval, a bylo mi řečeno, že po zralé úvaze zůstane raději doma s námi, protože já to tady očividně nezvládám. Pak se to stalo.

Majzla jsem ho lahví do hlavy. Byla prázdná, tak to přežil. Celkem rozumně uznal, že si to zasloužil. Střepy jsme uklidili společně. A je nám spolu zase dobře.

Zuzana J. (60), Děčín

reklama
Související články
27.11.2023
Věděli jsme, že jsme pro sebe stvoření. Kdo by však čekal, že nás dožene osud a provalí se nevěra mého otce? Zamilovala jsem se do svého sourozence! S Davidem jsme se znali od plenek. Celý život jsme vyrůstali vedle sebe coby sousedé. Byli jsme nejlepší přátelé na život a na smrt a neudělali bychom bez sebe jediný krok. S Davidem jsme byli stejně staří a stejný den jsme spolu slavili narozeniny
27.11.2023
Chodila jsem s Petrem od střední školy a malovala jsem si, že spolu budeme mít velkolepou svatbu, kupu dětí a budeme žít šťastně až do smrti. Ve druhém ročníku na vysoké se ale něco změnilo. Neměli jsme na sebe tolik času, ale já se utěšovala, že až dostudujeme, bude to lepší. Jenže Petr začal být odtažitý. Byla jsem ve třetím ročníku a intenzivně jsem se připravovala na státnice. S Petrem jsm
26.11.2023
Po několika velkých zklamáních jsem vzdala snahu být šťastná. Jen jsem přežívala ze dne na den a nedoufala, že se něco změní. Potom přišel on a já začala doufat, že se ještě může stát zázrak. Asi to zná hodně rozvedených ženských. Zatímco jejich bývalý je šťastný v náručí nové, většinou mladší a hezčí milenky, ona se ocitne na dně. Zůstane sama na děti, práci a placení provozních nákladů celé dom
17.11.2023
Našli jsme k sobě cestu až v otevřeném manželství. Kdekdo se nad tím podivuje, my jsme si ale začali vážit jeden druhého. Ještě před patnácti lety bych se návrhu na volný vztah zcela určitě vysmála. Nyní ale s manželem Filipem zkoušíme tento systém uplatnit a nemůžeme si ho vynachválit. Bála jsem se toho zbytečně, cítím se mnohem méně upjatá. Chtěli jsme oba něco víc Naše manželství se do
16.11.2023
Byla jsem zvyklá hlavně na učitelky, ale na gymnáziu jsme vyfasovali třídního profesora. Se spolužačkami jsme se shodly, že je to fešák. Nenapadlo mě, že bychom na gymnáziu dostali třídního profesora, chlapa. Byla jsem zvyklá na paní učitelky. Tohle ale žádná paní učitelka nebyla, spíš znepokojivě hezký mladý kluk, který nedávno promoval. Nejen já jsem z něj byla celá pryč. Se spolužačkami j
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
epochaplus.cz
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na koho má políčeno?
nasehvezdy.cz
Na koho má políčeno?
Kráska z Ordinace v růžové zahradě natáčela detektivku s kolegou Miroslavem Etzlerem (58). Jmenuje se Kroky vraha. V kuloárech se šeptá, že během práce na televizní inscenaci přeskočila mezi oběma
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku