Domů     Už vím, že sousedka je mrcha
Už vím, že sousedka je mrcha

Vždycky se tvářila jako mílius. Příliš pozdě mi bohužel došlo, že je vše, jen ne kamarádka, za kterou jsem ji považovala.

Seznámily jsme se v den mých třicátin. Po probenděné noci koukáme s partnerem Janem z okna a vidíme, jak dole pod vchodovými schody couvá stěhovák do čerstvě zasazených stromků. „Jsou tam stromy, brzdi!“ volám ze sedmého patra. Pochopitelně marně.

„Jdu tam!“ vyrazil odhodlaně Jan, oblečený pouze do cyklistických bermud, a ani si nevzal triko. Šmírovala jsem z okna, co se bude dít, ale během chvíle za mnou bouchly dveře a Jan byl zpět. Na tváři měl obtištěnou ruku. Nechápala jsem, co se stalo.

A tak mi vyložil, jak sjel dolů výtahem, a než stihl vystoupit, asi stopadesátikilový stěhovák na něj vlítl se slovy: „Co, ty hajzle, na nás budeš řvát?!“, mu dal přes hubu.

Chtělo se mi smát, ale netroufla jsem si, protože můj přítel si hrál na velkého ranaře a tenhle moment pro něj byl docela potupný.

Hned jsem ji zpucovala

Odpoledne jsme šli do kina a zrovna u nás na patře probíhalo stěhování. Ihned jsem se ptala po majiteli. Když se k věcem přihlásila pohledná drobná žena, hned jsem na ni vyjela:

„To vaši stěhováci nám tu ničí stromečky?“ Vůbec nechápala, co po ní chci… Když jsme večer přišli domů, ozval se zvonek. Přistěhovalkyně s flaškou v ruce. Přišla se omluvit a seznámit. Je jasné, že u jedné lahve vína nezůstalo a od té doby jsme se skamarádili.

A to tak, že jsme dokonce společně trávili veškeré rodinné oslavy, a dokonce i na Štědrý večer jsme se scházeli i s dětmi a její maminkou.

Brala prostě vše

Nejvíc jsme si ale samozřejmě povídaly samy dvě… O chlapech a o životě. A věřím, že i ona tehdy ke mně byla upřímná jako já k ní. Jediné, co mě zaráželo, byl fakt, že, jak sama přiznala, se vyspala snad se všemi partnery svých kamarádek.

To je třeba věc, kterou já bych nikdy své kamarádce neudělala a zadaní muži pro mě byli vždy tabu. Jenže jsem se tenkrát topila v množství problémů s partnerem, několika pracích a výchově dvou dětí. Brala jsem to prostě tak, že je Hana na chlapy.

Také se kvůli jednomu rozvedla. Opustila prima manžela a dvě děti, kluka a holku. V manželství zkrátka nedokázala být věrná, a to i přesto, že si sex s manželem chválila.

Když byly její děti v pubertě, zamilovala se do slabocha, kvůli kterému spálila všechny mosty, zranila manžela a děti jí dlouho nemohly odpustit, co udělala. Nakonec i ona zůstala opuštěná.

Chtěla mého muže

K nám do domu se tedy stěhovala sama do půjčeného bytu od syna. Od té doby občas nějakou pánskou návštěvu měla, ale už se nikdy zřejmě nezamilovala. Jednou jsem k ní Jana pro něco poslala. Když se vrátil, byl tak nějak strnulý. „Hana po mně vyjela!

Že mám špatně zapnutou košili, a začala mi ji rozepínat,“ sdělil mi nevěřícně a bylo vidět, že chování „kamarádky“ je na něj moc. Jan byl moc pěkný, urostlý chlap, přesto jsem žárlivostí nikdy netrpěla, to bych musela zešílet.

A počínání Hany mě rozhodně nepřekvapilo, i když musím přiznat, že reakce mého muže mě potěšila. Otočil se na fleku a odešel. Nemělo smysl jí to vyčítat nebo si to vyříkávat, jen jsem si to už pamatovala.

Ještě pořád jsem ji ale měla ráda a brala ji jako kamarádku. Moje děti k ní rády chodily, prostě jsme ji vlastně brali jako součást rodiny. A všechna důležitá rozhodnutí jsme spolu vždy probíraly, vlastně mi trochu nahrazovala matku. „Nikdo není bez chyby,“ utěšovala jsem se.

Pomlouvala mě za zády

Jenže nedlouho poté jsem šla venčit svého briarda, a když jsem šla kolem balkonu souseda, slyšela jsem Hanu, jak o mně mluví. Soused byl mladší asi o pětadvacet let než ona a zrovna byl sám. Bylo jasné, že má na něj Hana políčeno.

„No, Marie, ta vůbec neví, co chce!“ zaslechla jsem její výrok o mně a v hlase byla spousta zloby. Vůbec jsem nechápala, proč to říká a co jsem jí udělala? Ale opět jsem to přešla. A jí se podařilo souseda sbalit, tak jsem měla radost s ní.

Na rozdíl od ní druhým přeji jen to dobré. Ale špatné vlastnosti se pochopitelně lety horší. Čím dál častěji jsem se z různých stran dozvídala, že o mně mluví opravdu hnusně. Vůči mně se ale stále chovala jako nejlepší kamarádka.

Všechno to byla faleš a zloba

Když jsem pak onemocněla, přestala jsem ji poznávat. Začala se do mě navážet, poučovat mě a ještě ze mě dělala hypochondra. Konečně asi měla pocit, že má navrch, a stala se z ní vysloveně zlá ženská.

Ani jednou ji nenapadlo, že by mi třeba mohla pomoci, jak jsem se vždy já snažila jí. Naše skomírající přátelství se nakonec vyřešilo tím, že jí její dcera, která se bohatě vdala, zařídila luxusní bydlení kousek od sebe. Přece jen je Haně už přes sedmdesát.

Hned přišla s tím, jak jí budu chybět a že se musíme dál vídat. Teď je pryč rok. Kolaudaci slibuje stejně dlouho, ale myslím, že k ní nikdy nedojde. Jak jsem se dozvěděla, v pátek ji jde navštívit můj kamarád, se kterým jsem ji seznámila. Holt nejsem chlap, tak co bych čekala…

Marie H. (58), Plzeň

Související články
19.6.2024
Dnes už se neohlížím. Chodím klidně domů. Nemám strach. Není to však tak dávno, kdy jsem se bála. Byla jsem tehdy rok vdovou. Neuměla jsem si představit, že bych si našla jiného muže. Jenže pak se objevil Radek. Můj nový soused. Potkali jsme se na chodbě. Rychle ta láska zhořkla Představil se mi, byl sympatický. Občas jsme se potkávali, prohodili jsme pár slov. Jednou zazvonil u mých dveř
19.6.2024
Nechápala jsem, jak někdo může zkoušet štěstí v lásce přes seznamku. Pak ale došlo i na mne. Mám kamarádku, která si prošla láskami přes seznamky nesčetněkrát. Přesto ji to nikdy neomrzelo. Zajímalo mne, co na tom tedy vidí. Nebyla nijak ošklivá, přesto jinde muže nenašla. Tajemství seznamky Lenka, má kamarádka, pracovala, chodila do společnosti, byla vždy komunikativní, zkrátka žila spol
17.6.2024
Už od dětství jsem od mámy slyšela, jen jak jsem hloupá a tlustá. Přitom jsem ze školy nosila jedničky a nadváhu jsem nikdy neměla. Asi bych měla začít seznámením mých rodičů. To totiž o mnohém vypovídá. Táta pracoval jako strojírenský odborník v zahraničním obchodě. Máma tam nastoupila po maturitě jako sekretářka. Během pár let dokázala tátu rozvést, zakázat mu stýkat se s dospělými dětmi z pr
17.6.2024
Byla moc milá a sympatická. Vždycky jsme se společně hodně nasmály. Jenže smích mě pomalu přešel. To, když jsem poznala pravý důvod jejích návštěv. Byla jsem ráda, když se do bytu vedle mě nastěhovala usměvavá paní asi tak v mém věku. Hned pozdravila, představila se a utrousila nějakou vtipnou poznámku. Ulevilo se mi. Obávala jsem se nějaké rodiny s malými dětmi, co budou křičet od rána do veče
16.6.2024
Měla jsem pochybnosti. Přišlo mi, že říká samé nesmysly. Ale měla pravdu. V dobrém i zlém se všechny kartářčiny předpovědi vyplnily do puntíku přesně! Ke kartářce jsem chodila pravidelně už několik let a byla s její předpovědí vždy spokojená. Znala jsem i její dceru, která převzala živnost po matce. Vlastně se ty dvě střídaly, a tak si mě přehodily. Prý potřebuji jiný přístup než předtím.Moc sy
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
6 nejbizarnějších vozidel
epochaplus.cz
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
nasehvezdy.cz
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
Moderátorka Iveta Lutovská (41) si může konečně oddychnout. Rozvodové řízení s podnikatelem Jaroslavem Vítem (47), které se táhlo několik měsíců a bylo pro ni velmi bolestivé, je u konce a ona je opět
Města zaplavily gangy malých kolportérů
epochalnisvet.cz
Města zaplavily gangy malých kolportérů
„Mnoho mužů může najít zaměstnání prodejem novin.“ Těmito slovy začíná Benjamin Day, vydavatel deníku New York Sun, v roce 1833 inzerát, v němž hledá kolportéry pro své noviny…K jeho překvapení se však nepřihlásí žádný dospělý, ale desetiletý chlapec!   Za prvního kolportéra, pouličního prodavače novin, lze považovat irského imigranta Bernarda Flahertyho (1824–1876), jenž zareagoval na
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
historyplus.cz
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
Hlavou se kardinálovi honí temné myšlenky. Nejraději by všechno vzdal a užíval si klidu. Neustálé lavírování mezi snahou utužit v zemi katolickou víru a nezpronevěřit se svému svědomí ho ničí. Nakonec se ale rozhodne znovu bojovat.   „Násilím se ničeho dosáhnout nedá,“ povzdechne si v tichu své pracovny kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598‒1667). Ještě že arcibiskupství získalo
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
enigmaplus.cz
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
Duch bývalého 16. amerického prezidenta Abrahama Lincolna prý bývá poměrně často spatřován, jak bloudí ve washingtonském Bílém domě… [gallery ids="141907,141906,141908"] Věštecký sen Paní Lincolnov
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Krásné nohy? Žádný problém!
nejsemsama.cz
Krásné nohy? Žádný problém!
Nohy vás nosí celý den, a tak byste jim měla věnovat náležitou pozornost. Jenom tak se vyhnete nejrůznějším problémům. Následující návod platí pro všechny nehty na nohou, ale pro palce především, zde je riziko zarůstání největší. Nejdříve dopřejte prstu teplou koupel a do vody přijdete hodně soli. Horká voda změkčí kůži kolem nehtu a sůl pomůže s dezinfekcí
Pečená jehněčí kýta na česneku
tisicereceptu.cz
Pečená jehněčí kýta na česneku
Francouzi nadají dopustit na pečené jehně na česneku s rozmarýnovými bramborami. Ingredience 1 jehněčí kýta s kostí 5 stroužků česneku olivový olej sůl, pepř 5 snítek rozmarýnu 1 kg malých
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
21stoleti.cz
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.  
Její smrt nikdy nepřebolí
skutecnepribehy.cz
Její smrt nikdy nepřebolí
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít.
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení  v obrazech
iluxus.cz
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení v obrazech
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto pr