Domů     Snacha utekla od ročního dítěte
Snacha utekla od ročního dítěte

Dítě si nepřála, a když se narodilo, nadšená nebyla. S mým synem se hádala a se mnou sotva promluvila. Neuběhl ani rok a byla pryč. Jako kdyby se po ní zem slehla!

Syn nebyl zrovna vzorem všech ctností. Na každém prstu měl snad deset holek. Bylo mu jedno, jak vypadají a kolik jim je let!

Přítelkyně často střídal

Jednou si přivedl čtyřicetiletou paní, potom sotva zletilou dívenku. Honzovi bylo už skoro třicet, když mi poprvé svitla naděje, že se usadí a bude žít normálně.

Zprvu se mi líbila

Představil mi Kláru a mně se na první pohled docela líbila. Taková tichá, skromná holčina. Slušně oblečená i učesaná. Co víc jsem si mohla přát? Nabídla jsem jim bydlení u mě v domečku, vždyť stejně byl skoro opuštěný.

Po smrti manžela jsem v něm bydlela sama, protože syn dosud dával přednost ubytovně, kterou měl hned naproti svému závodu, kde pracoval coby dělník ve výrobě. Hodně se nadřel, ale docela hezky vydělával.

Často se hádali

Honzova nevěsta byla brzy v domku jako doma. Jen se mnou mluvila čím dál míň. Zprvu jsem myslela, že je jen taková tichá, ale potom jsem zjistila, že je stále jen na telefonu a vrká s kamarádkami.

Ani se synem moc nesouzněla, soudě podle hádek, které se z jejich dvou velkých pokojů ozývaly. Kuchyň jsme měli společnou, ale stejně jsem v ní pobývala jen já. Vařila jsem mladým a podstrojovala, seč mi síly stačily. Hlavně aby byli spokojení!

„Mami, budeš babičkou,“ oznámil mi syn a moc nadšeně se netvářil. Mrkla jsem na Kláru a ta se tvářila ještě hůř. Tak nějak naštvaně, nesouhlasně!

Na miminko se netěšila

Byla jsem jediná, kdo se z té novinky radoval! Porod se blížil mílovými kroky a Klára se tvářila, jako by se nic nedělo. „Klárko, nebyl by čas koupit postýlku a nějakou výbavičku?“ zeptala jsem se jí opatrně a hned dodala, že všechno zaplatím. I kočárek!

Myslela jsem, že projeví radost nebo trochu vděku, ale ona jen pokrčila rameny, jako že je jí to jedno, a odkráčela do svého pokoje. Zaslechla jsem, jak komusi říká: „Co si ta bába o sobě myslí?“ Doufala jsem, že není řeč o mně, ale o kom by byla, že?

Mrzelo mě to, ale myslela jsem na miminko a moc se těšila. Tak jsem nějaké ošklivé řeči neřešila.

Chodila po hospodách

Přičítala jsem je hormonům a problémům v těhotenství, kterých měla Klára víc než dost. Měla oteklé nohy a musela ležet. To dodržovala jen přes den, Večer se chodila pobavit, jak s oblibou nazývala svoje noční tahy po přilehlých hospodách.

Syn zprvu chodil s ní, ale potom už nestihl držet krok. Přece jen, musel vstávat, na rozdíl od ní, brzy do práce. Když se narodil malý Sebastian, byla jsem štěstím bez sebe. Tak nádherné miminko aby člověk pohledal!

Husté vlásky a tvářičky červené jako dvě jablíčka. Zatínal pěstičky a dělal roztomilé obličeje, jako by stále o něčem přemýšlel.

Všechno jim bylo jedno

Klára nekojila, prý nebude otročit miminu. S kočárkem byla na procházce jen jednou, nebavilo ji to. A tu výbavičku a vše ostatní jsem kupovala já, na poslední chvíli, když už ležela v porodnici. Čekala jsem, že se vše časem zlepší, ale opak byl pravdou.

Moje snacha se tvářila, jako by Sebastiánek vůbec neexistoval! Nejhorší bylo, že synovi to bylo úplně jedno. Prostě odešel do práce, po návratu se najedl a šel se natáhnout k televizi. Na malého se sice podíval, ale to bylo tak všechno.

Utekla pryč

No, a potom se to stalo. Klára zmizela! „Mami, nevíš, kde je?“ zeptal se syn ráno, když zjistil, že místo vedle něho v posteli je prázdné. Jen na polštáři ležel list papíru se vzkazem: „Odcházím, postarej se o malého a nehledej mě!“ Nemohli jsme tomu uvěřit.

Co si počneme? Domnívala jsem se, že syn zůstane doma a něco vymyslí, ale ani ho to nenapadlo. Prostě sebral svačinu, zabouchl za sebou dveře a byl pryč.

Všechno zůstalo na mně

Mně zůstal Sebastiánek a s ním celá domácnost. Vlastně se toho ani moc nezměnilo, stejně jsem se o něho starala já, ale alespoň jsem mohla bez něho na nákup nebo k lékaři. Nyní jsem neměla vůbec nikoho, kdo by mi pomohl.

„Tak jsem se ptal v práci naší zdravotnice. Prý s tím nebude problém. Syn patří stejně mně jako matce, tak nás sociálka snad nechá na pokoji,“ oznámil mi, pohladil malého po hlavě a uvelebil se u televize. Jako by se nic nedělo! Takhle to šlo asi měsíc.

Potom mi došla trpělivost. Napsala jsem seznam prací, které bude muset synáček plnit. K mému údivu souhlasil. A dokonce mi poděkoval! Vnouček roste jako z vody a naštěstí je hodný a zdravý. I tak ale zvládám svoji hodně pozdní mateřskou dovolenou jen tak tak.

Ale musím vydržet. Nic jiného mi nezbývá!

Blanka P. (64), Kadaň

reklama
Související články
18.5.2024
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme se do sebe v době, kdy byl ještě ženatý a já byla sama s malou dcerou Danou. Měla jsem
17.5.2024
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli jsme nejšťastnější pod sluncem. Viděli jsme se v něm a zahrnovali ho
15.5.2024
Chodí nafintěná a jen se tahá s chlapy. Bere vše! Je jí to jedno. Stydím se za ni a pomluvy už ani nevnímám. Takovou potupu jsem si od vlastní dcery nezasloužila! Už je to pár let, co jsem vzdala marné pokusy jí nějak domluvit. Nebo zjistit příčinu jejího, pro mě naprosto nepochopitelného chování. Občas mám pocit, že se ta nešťastná holka snad zbláznila. Začalo to úplně nevinně, rozchodem s jej
14.5.2024
Mám snad tu nejhorší švagrovou na světě! Je na mě vysazená už od začátku. Nejhorší na celé situaci je fakt, že se mě můj muž nezastane. Když jsem potkala Martina, byla jsem už vdova s dcerou na studiích. Můj manžel tragicky zahynul na cestě z práce. Prostě jednoho rána odjel a už se nám nikdy nevrátil. Naší Kačence bylo v té době osm let. Žily jsme pak mnoho let jen jedna pro druhou a vlastně n
10.5.2024
Moje sestra sbírala úspěchy po celém světě, pro svou zářnou kariéru se vzdala i rodinného života. Pozdě toho litovala. Když se její opona úspěchu zatáhla, neměla už pro co žít. Zuzana byla moje starší sestra, úžasná a talentovaná. Všichni k ní od jejího dětství pohlíželi jako na budoucí hvězdu a já byla její stín. Byla skvělá ve všem, v baletu i ve zpěvu, na rozdíl ode mne. A na který hudebn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet