Domů     Poradil mi přízrak tety?
Poradil mi přízrak tety?

Bylo to nečekané překvapení. Když jsme v tom městě zabloudili, objevila se žena, která se podobala mé tetě, která se do Itálie kdysi provdala.

voji tetu Jarku si příliš nepamatuji. Bylo to ještě v mém dětství, když se tetička vdala do Itálie a celý život pak prožila v Benátkách. Potkala jsem se s ní dohromady jen třikrát.

Jako mladou jsem ji viděla na pohřbu babičky, pak během svatební veselky, když se podruhé vdávala moje máma, a nakonec do třetice, když zemřel můj strýc Kamil, jejich bratr. To jí už bylo něco přes sedmdesát.

Mrzelo mě, že jsme se lépe nepoznaly

Na svůj věk vypadala stále moc krásně, vedle mé matky to byla dáma. Já už v té době byla vdaná a měla dvě děti, které šly do puberty. Teta měla syna, ale toho jsem nikdy nepotkala, jen jsem se doslechla, že je úspěšný tanečník.

Teta se dožila úctyhodného věku sedmaosmdesáti let, přežila i moji maminku. A pak mi jednoho dne přišla z Itálie zpráva, že tetička zemřela. Bylo mi moc líto, že jsme se nikdy nepoznaly lépe. Byla to moc milá ženská a myslím, že bychom si spolu dobře rozuměly.

Romantický výlet do Itálie

Čas plynul dál. Občas jsem si na tetu vzpomněla, stejně jako na všechny své blízké, kteří už byli po smrti. Obě moje děti postupně vyrostly, založily si své vlastní rodiny a my s manželem Václavem zůstali v našem třípokojovém bytě sami. Žili jsme si dobře a spokojeně.

Romantický dárek k výročí

Když jsme slavili třicet let svatby, překvapil mě manžel dárkem – romantickým výletem na karneval do Benátek. Nevím, kde se v něm vzala ta nostalgie a záchvěv citu, když se ale plácl přes kapsu, tak jsem to přivítala.

Toužila jsem vidět město a chodit po ulicích, kde žila moje tetička. Kdo ví, říkala jsem si, třeba tam potkám toho svého bratrance. Tou dobou jsem už na něj neměla žádný kontakt, ale jak se říká, cesty boží jsou někdy nevyzpytatelné.

Přišla ta chvíle, kdy jsme nasedli s mužem do autobusu a vyrazili. Vyklopili nás v přístavu, kde jsme se nalodili, a pokračovali dál v plavbě do Benátek.

Ve městě byl veliký chaos

Všude bylo mraky lidí, a hlavně masek. Taky jsme si s mužem nějaké koupili, abychom se zapojili. Bylo to tam hodně divoké. Po nějaké době jsme už měli těch davů právě dost a snažili se uniknout do nitra města, kde nebylo tolik turistů. Cestou jsme našli příjemnou restauraci, kde jsme se najedli a chvíli poseděli.

Ztratili jsme se v labyrintu uliček

Čas běžel a najednou nadešla chvíle, kdy bylo třeba myslet na návrat. Abychom stihli loď, a hlavně autobus v přístavu. Jenže ouha! Na všechny mosty přes kanály, které vedly k náměstí svatého Marka, byly strašlivé fronty, které řídila policie.

Když jsme zapnuli na mobilu navigaci, nepomohli jsme si. Směřovala nás na mosty. V hrůze největší jsme se ptali policistů, částečně anglicky, německy, rusky, jak se dostaneme k lodi jinak.

Oni sice pochopili i poradili, ale v tom labyrintu uliček a průchodů jsme rychle zabloudili. Vůbec jsme s manželem netušili, jak se do přístavu dostaneme.

Začínala se nás zmocňovat panika

Stáli jsme bezradně na nějakém dvorku a nevěděli kudy dál. Už jsme ani nevěděli, ze které strany jsme vlastně přišli. Pomalu, ale jistě se mě i manžela začínala zmocňovat panika a zoufalství.

Rozhlíželi jsme se bezradně kolem dokola a přemýšleli, jakým směrem se vydat, když nás najednou minula žena v kostýmu s maskou na obličeji a záměrně do mě vrazila. Ulevila jsem si jadrně, protože jsem si myslela, že mi nebude rozumět.

Dívala jsem se na mrtvou tetu!

Žena s italským přízvukem cosi vyhrkla a sundala si masku. Nohy se mi podlomily. Nevěřila jsem vlastním očím. Dívala jsem se na svoji tetu! Byla taková, jak jsem si ji pamatovala z mládí. „Šupito presto za mnou!“ zavelela a pokynula mi rukou.

O ničem jsme nepřemýšleli a rozběhli jsme se s manželem za tou ženou s nadějí, že loď možná stihneme. Prolezli jsme několik průchodů a byli na nábřeží. Když jsme uviděli naši loď, úlevou jsme oba vydechli.

Najednou tam nebyla!

Manžel se rozběhl do přístavu, zatímco já jsem se otočila, abych té ženě poděkovala. Jenže ona už tam nebyla. Rozhlížela jsem se kolem sebe, ale nikde jsem ji neviděla. Jako kdyby se prostě rozplynula. Manžel na mě mával, ať si pospíším.

Musela jsem běžet taky. Když jsme se nalodili, dívala jsem se do míst, kde jsme ženu viděli naposledy.

Kdo to byl?

Hlavou mi běžela spousta otázek. Kdo to byl? A jak je možné, že byla tolik podobná mé tetě? A dokonce uměla i trochu česky. Mohla to snad být dcera tetina syna? Celá po své babičce z Čech?

Nemám tušení, ale stále doufám, že se jednou se svými italskými příbuznými nějak spojím a třeba se ukáže, že to byla ona, kdo nám pomohl z benátského labyrintu ven.

Iveta K. (67), střední Čechy

Související články
18.6.2024
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda
18.6.2024
Příroda kolem nás ukrývá síly, které bohužel neumíme využívat. Já jsem před lety získala na čas schopnost uzdravovat lidi. Tajemné bylinky ze mě udělaly na čas léčitelku! Na krátký čas jsem dokázala pomáhat lidem, kteří měli bolesti. Stačilo vypít odvar ze zázračné směsi, přiložit ruku na nemocného a bylo to. Dodnes se mi to zdá téměř neuvěřitelné, ale skutečně se to stalo. Pobyt v lázních
18.6.2024
Kvůli alkoholu jsem přišla o vše. O manžela, syna i rodinu. Zbyla mi jen ta láhev, a tak jsem v ní utápěla život. Nikdo další v něm nebyl. Můj příběh je velmi intimní. Odkrývám tím svoji temnou minulost. Před několika lety jsem stála na životní křižovatce. Propadla jsem alkoholu. Ten mi sebral manžela, dítě a v neposlední řadě rodiče, kteří nade mnou zlomili hůl. Už jsem neměla nic. Jediného
13.6.2024
Byli jsme šťastní, že nám v našem starém domě udělal majitel konečně výtah. Nikdo z nás ovšem netušil, že se nebude líbit jenom nám – živým. Když nám pan domácí na domovní schůzi řekl, že budeme mít výtah, nemohli jsme tomu uvěřit. Hlavně my ve vyšších patrech jsme se nemohli dočkat. Bydlela jsem ve čtvrtém patře a každodenní výšlap tam byl pro mě očistec. V té době jsem navíc čekala dítě, tak
12.6.2024
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což se odráželo i na mém vztahu s manželem. A přesně v tu dobu se dosta
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského