Domů     Švagr nás připravil o vysněný dům
Švagr nás připravil o vysněný dům

Měly to být dva krásné domy, v nichž měly žít naše spokojené rodiny. Ale možná se příbuzní nikdy nemají pouštět do společných projektů.

Když jsem budoucího švagra poznala, líbil se mi. Byl to celkem švihák, byl výřečný a vtipný. A navíc měl Karel vysokou stavební školu, už skoro hotovou. Říkala jsem si, že ségra udělala terno a trochu jsem jí záviděla. Trochu dost…

Ale já jsem už měla Frantu, u kterého jsem tušila, že sice asi díru do světa neudělá, ale má dobré srdce.

Velký pozemek

A něco takového, abych sestře přebrala eventuálního ženicha a opustila Fandu, učitele z lidové školy umění, na to já jsem nikdy neměla povahu a mít nebudu. Dopadlo to, jak mělo. Když jsem měla po vysoké, František si mě vzal.

S dětmi jsme nespěchali, ale za tři roky se ukázalo, že ony věčně čekat s příchodem na svět nehodlají. Byla to rovnou dvojčata, jak jinak, než Adam a Eva. Už nás bylo dost na to, abychom se v paneláku ve dva plus jedna začali cítit stístněně.

Takže když mně a sestře prarodiče odkázali pozemek na kraji městečka, byli jsme plni smělých plánů. Pozemek byl dost velký i pro čtyři domy.

Začínáme!

Takže jsme si řekli, že postavíme dva domy pro nás se sestrou a dvě parcely prodáme. A jak co nejvíce ušetřit na vlastní stavbě? Zdálo se to být velmi logické − naše domy postaví Karel, který se sám nabídl.

Sice ještě žádný dům nepostavil, měl firmičku, která dělala po okolí výhradně rekonstrukce bytů a domů, a to s pomocí vždy jen nárazově sehnaných řemeslníků.

Jeho firma neměla příliš skvělé reference, lidi si často stěžovali, dvakrát to hnali až k soudu, ale Karel nám to vždy dokonale vysvětlil. Že je pravda na jeho straně, ani soud že to nevidí správně.

Navíc, že rekonstrukce, to je složitá věc, to je kolikrát mnohem složitější, než nějaká novostavba. Věřili jsme mu. Ostatně příbuznému má asi člověk tendenci spíš věřit.

Kromě toho, jak jsem už uvedla, Karel byl tak výřečný, že nás dovedl přesvědčit prakticky o všem. Tak po dvou letech čekání, než se konečně z pozemků díky změně územního plánu staly pozemky stavební, jsme šli do akce.

Pozemky se prodaly, se sestrou jsme dostaly dva milio­ny a řekly jsme si hurá, můžeme začít stavět naše domy!

Samé výmluvy

Jenomže náš jásot začal postupně slábnout. Tedy především můj a Franty. Nejdřív všechno vypadalo dobře. Vybudovaly se základy obou domů, pak začala růst hrubá stavba…

No, ale potom ten náš domeček nerostl takovým tempem, jako ten, co měl stát na pozemku sestry. Karel se vymlouval na materiál a subdodavatele, ale ti zřejmě v případě jejich domu dodávali všechno včas a vzorně. Peníze si od nás ale Karel vzal.

A my jsme byli tak důvěřiví, že jsme nad nějakou tou kvitancí obvykle mávli rukou. Najednou byl rozdíl mezi naší rozestavěnou budovou a vedlejším sestřiným domem tak velký, že už jsme se opravdu naštvali.

Ke všemu se na zdech naší stavby začaly objevovat praskliny a námi přivolaný polír, tedy člověk, co se zabýval stavebními dozory, konstatoval, že to vypadá na poddimenzované, špatně zhotovené, základy a že to bude muset vidět statik.

Znovu a pořádně

Jímala nás hrůza. A Karel zase začal se svými řečmi o tom, jak tomu ti druzí nerozumí. Když ovšem statik prohlásil, že se musí začít znovu a pořádně, byli jsme v šoku. Útočili jsme na švagra i sestru, ale ti s námi přestali mluvit. Co teď? Zažalovat Karla?

Vždyť jsme s ním ani neměli uzavřenou pořádnou smlouvu o dílo. Tedy nějaký papír o provedení práce jsme měli, ale právník říkal, že to můžeme rovnou vyhodit. Skoro všechny naše peníze na dům už Karel měl s tím, že to jsou nutné zálohy a kdesi cosi.

Neviděli jsme východisko. Švagr dělal uraženého a náš dům přestal stavět úplně. Nutno podotknout, že ani ten jejich nevypadal zrovna jako ze škatulky. Odborníci, které jsme si pozvali kvůli našemu domu, se ošklíbali, že to je hrůza.

Vypadal jako od nějakého zneuznaného architekta, který se rozhodl, že jeho dům bude mít úplně všechno, včetně cimbuří, věžiček a barokních sloupků. Jenomže nejenže to strašidelně vypadalo, kvalita práce stavebníků byla mizerná na první pohled.

Koneckonců jsme si mohli říct, že můžeme být rádi, že v něčem podobném nemusíme bydlet. Tak jsme udělali tlustou čáru za naším rozpočtem a řekli si, že končíme.

Na pozemek s rozestavěným domem jsme dali inzerát.Pán ho koupil za milion a půl, a to hlavně díky tomu, že pozemky šly tehdy s cenou rychle nahoru, základy a zdi musel kupec zbourat a nechat odvézt.

Dostala rozum?

Koupili jsme si větší byt a přece jen už se nám žilo lépe. Časem jsem vidinu domu oželela a řekla si, že jsou na světě důležitější věci, ale co mě opravdu začalo mrzet, bylo, že jsem s domem ztratila i svou sestru.

Jarka byla zcela pod Karlovým vlivem, přitom se mi vždycky zdála rozumná. Teď se snad urazila také a nebrala mi ani telefon. Možná jí to ten její prevít zakázal. Nestýká se s námi dokonce ani neteř. A k rodičům jezdí Jarka tajně, abychom se nepotkaly.

Trvá to už spoustu let. Nedávno jsem se od rodičů dozvěděla, že je u sestry rozvod na spadnutí. Snad už dostala rozum a možná se i začneme bavit. Je smutné, že vlastně něčí neštěstí by mi v tomto případě mohlo přinést štěstí.

Kdybych měla někomu radit, zda se má pustit do společného projektu se svým „novým“ příbuzným, určitě bych mu to rozmluvila. Jediný spolehlivý je ten, kterého znáte od dětství a víte, co od něj můžete nebo nemůžete čekat. Na švagry pozor!

Jana (58), střední Čechy

reklama
Související články
24.9.2023
Moji rodiče už oslavili zlatou svatbu. Vždy měli krásný vztah a já si vždy představovala, že si budu žít stejně šťastně jako oni. Osud tomu chtěl jinak. Zlatou svatbu rodiče oslavili už před třemi lety, ale pořád ji mám před očima. Byla to ohromná sláva, na které se sešla celá vesnice. Já to obrečela. Kolem mě jsou samé šťastné páry, jen já jsem nikdy na muže neměla štěstí. Všichni kolem sla
23.9.2023
Dostala jsem se do nečekané situace. Když jsem podědila psa, chtělo se mi plakat. Netušila jsem, jaké štěstí mě v podobě chlupatého tvora ještě na stará kolena potká! Na stará kolena jsem si pořídila přítele. No, to je možná trochu nadnesené. Byl to soused. Ale trávili jsme spolu veškerý volný čas, jezdili na výlety, a dokonce i na dovolenou. Zdeněk neměl děti, byl sám, což bylo fajn, ale jednu
19.9.2023
Rodiče si prý nevybíráme, ovšem děti si můžeme vychovat. Říká se to. Realita je ovšem jiná, někdy krutá. Je to těžké přiznat. Možná si i já sama nechci připustit, že jsem zklamala, něco podcenila ve výchově. Znáte to. K vlastním dětem je člověk shovívavý. A já to nechala dojít až moc daleko. S mužem jsme měli hezké manželství a naší dceři Peťulce jsme chtěli dopřát. Takže jsme byli hodně času v
18.9.2023
Okolí si myslí, že mám šťastný život, protože se stále usmívám. Ale i mne potkala zklamání, o kterých nemluvím… Jsem taková povaha, přiznávám. Možná je to tím, že nechci svým smutkem obtěžovat. Možná si vážím toho, že i když mi život také přinesl nelehké chvíle, stále jsou na tom mnozí hůře. Ale i já mám momenty, kdy si o samotě popláču, někdy nevím, jak dál, dostala jsem spoustu ran od lidí, k
15.9.2023
Musela jsem si vyzkoušet všechno a dostala se rychle na šikmou plochu. Klesala jsem stále hlouběji. Ničily mě drogy. Už jsem vzdávala život. Pak přišel zásah shůry. Moje výchova byla problematická. Byla jsem nezvladatelná a chodila za školu. Tehdy jsem si přečetla knihu „My děti ze stanice ZOO“, ale od drog mě to rozhodně neodradilo, spíše naopak. Příběh Christine mi připadal úžasný a já zat
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
nasehvezdy.cz
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
Splnila si dívčí sen. ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) se stala princeznou. Je ovšem otázka, za jakou cenu. Nahlas se hovoří o jejím konci v Ulici, protože dala přednost konkurenci. Většinou hraje zhrzené utrápe
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo