Domů     Švagr nás připravil o vysněný dům
Švagr nás připravil o vysněný dům

Měly to být dva krásné domy, v nichž měly žít naše spokojené rodiny. Ale možná se příbuzní nikdy nemají pouštět do společných projektů.

Když jsem budoucího švagra poznala, líbil se mi. Byl to celkem švihák, byl výřečný a vtipný. A navíc měl Karel vysokou stavební školu, už skoro hotovou. Říkala jsem si, že ségra udělala terno a trochu jsem jí záviděla. Trochu dost…

Ale já jsem už měla Frantu, u kterého jsem tušila, že sice asi díru do světa neudělá, ale má dobré srdce.

Velký pozemek

A něco takového, abych sestře přebrala eventuálního ženicha a opustila Fandu, učitele z lidové školy umění, na to já jsem nikdy neměla povahu a mít nebudu. Dopadlo to, jak mělo. Když jsem měla po vysoké, František si mě vzal.

S dětmi jsme nespěchali, ale za tři roky se ukázalo, že ony věčně čekat s příchodem na svět nehodlají. Byla to rovnou dvojčata, jak jinak, než Adam a Eva. Už nás bylo dost na to, abychom se v paneláku ve dva plus jedna začali cítit stístněně.

Takže když mně a sestře prarodiče odkázali pozemek na kraji městečka, byli jsme plni smělých plánů. Pozemek byl dost velký i pro čtyři domy.

Začínáme!

Takže jsme si řekli, že postavíme dva domy pro nás se sestrou a dvě parcely prodáme. A jak co nejvíce ušetřit na vlastní stavbě? Zdálo se to být velmi logické − naše domy postaví Karel, který se sám nabídl.

Sice ještě žádný dům nepostavil, měl firmičku, která dělala po okolí výhradně rekonstrukce bytů a domů, a to s pomocí vždy jen nárazově sehnaných řemeslníků.

Jeho firma neměla příliš skvělé reference, lidi si často stěžovali, dvakrát to hnali až k soudu, ale Karel nám to vždy dokonale vysvětlil. Že je pravda na jeho straně, ani soud že to nevidí správně.

Navíc, že rekonstrukce, to je složitá věc, to je kolikrát mnohem složitější, než nějaká novostavba. Věřili jsme mu. Ostatně příbuznému má asi člověk tendenci spíš věřit.

Kromě toho, jak jsem už uvedla, Karel byl tak výřečný, že nás dovedl přesvědčit prakticky o všem. Tak po dvou letech čekání, než se konečně z pozemků díky změně územního plánu staly pozemky stavební, jsme šli do akce.

Pozemky se prodaly, se sestrou jsme dostaly dva milio­ny a řekly jsme si hurá, můžeme začít stavět naše domy!

Samé výmluvy

Jenomže náš jásot začal postupně slábnout. Tedy především můj a Franty. Nejdřív všechno vypadalo dobře. Vybudovaly se základy obou domů, pak začala růst hrubá stavba…

No, ale potom ten náš domeček nerostl takovým tempem, jako ten, co měl stát na pozemku sestry. Karel se vymlouval na materiál a subdodavatele, ale ti zřejmě v případě jejich domu dodávali všechno včas a vzorně. Peníze si od nás ale Karel vzal.

A my jsme byli tak důvěřiví, že jsme nad nějakou tou kvitancí obvykle mávli rukou. Najednou byl rozdíl mezi naší rozestavěnou budovou a vedlejším sestřiným domem tak velký, že už jsme se opravdu naštvali.

Ke všemu se na zdech naší stavby začaly objevovat praskliny a námi přivolaný polír, tedy člověk, co se zabýval stavebními dozory, konstatoval, že to vypadá na poddimenzované, špatně zhotovené, základy a že to bude muset vidět statik.

Znovu a pořádně

Jímala nás hrůza. A Karel zase začal se svými řečmi o tom, jak tomu ti druzí nerozumí. Když ovšem statik prohlásil, že se musí začít znovu a pořádně, byli jsme v šoku. Útočili jsme na švagra i sestru, ale ti s námi přestali mluvit. Co teď? Zažalovat Karla?

Vždyť jsme s ním ani neměli uzavřenou pořádnou smlouvu o dílo. Tedy nějaký papír o provedení práce jsme měli, ale právník říkal, že to můžeme rovnou vyhodit. Skoro všechny naše peníze na dům už Karel měl s tím, že to jsou nutné zálohy a kdesi cosi.

Neviděli jsme východisko. Švagr dělal uraženého a náš dům přestal stavět úplně. Nutno podotknout, že ani ten jejich nevypadal zrovna jako ze škatulky. Odborníci, které jsme si pozvali kvůli našemu domu, se ošklíbali, že to je hrůza.

Vypadal jako od nějakého zneuznaného architekta, který se rozhodl, že jeho dům bude mít úplně všechno, včetně cimbuří, věžiček a barokních sloupků. Jenomže nejenže to strašidelně vypadalo, kvalita práce stavebníků byla mizerná na první pohled.

Koneckonců jsme si mohli říct, že můžeme být rádi, že v něčem podobném nemusíme bydlet. Tak jsme udělali tlustou čáru za naším rozpočtem a řekli si, že končíme.

Na pozemek s rozestavěným domem jsme dali inzerát.Pán ho koupil za milion a půl, a to hlavně díky tomu, že pozemky šly tehdy s cenou rychle nahoru, základy a zdi musel kupec zbourat a nechat odvézt.

Dostala rozum?

Koupili jsme si větší byt a přece jen už se nám žilo lépe. Časem jsem vidinu domu oželela a řekla si, že jsou na světě důležitější věci, ale co mě opravdu začalo mrzet, bylo, že jsem s domem ztratila i svou sestru.

Jarka byla zcela pod Karlovým vlivem, přitom se mi vždycky zdála rozumná. Teď se snad urazila také a nebrala mi ani telefon. Možná jí to ten její prevít zakázal. Nestýká se s námi dokonce ani neteř. A k rodičům jezdí Jarka tajně, abychom se nepotkaly.

Trvá to už spoustu let. Nedávno jsem se od rodičů dozvěděla, že je u sestry rozvod na spadnutí. Snad už dostala rozum a možná se i začneme bavit. Je smutné, že vlastně něčí neštěstí by mi v tomto případě mohlo přinést štěstí.

Kdybych měla někomu radit, zda se má pustit do společného projektu se svým „novým“ příbuzným, určitě bych mu to rozmluvila. Jediný spolehlivý je ten, kterého znáte od dětství a víte, co od něj můžete nebo nemůžete čekat. Na švagry pozor!

Jana (58), střední Čechy

reklama
Související články
16.4.2024
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku nikdy nikdo nenahradil. Všechny ty úžasné
16.4.2024
Stala se ze mě matka samoživitelka, na kterou se začaly dluhy hrnout ze všech stran, a já je nedokázala řešit. Bojím se kvůli tomu znovu vdát. Pokud je žena dobrá máma, tak nedopustí, aby její děti někdo šikanoval a bil. Život s mým manželem bylo peklo. Byl to tyran. Tak jsem sbalila tašky, nasedla s dětmi do auta a odjela. První tři měsíce jsem žila z úspor. Moje práce byla špatně placená. Dět
16.4.2024
Byl tak vlezlý a trapný! Nakonec jsem se ale do něj zamilovala. Dokázal totiž, že je to muž, o kterého se může žena v nouzi pevně opřít. Měl a jsem o muži svého života přesnou představu a od té jsem se nehodlala vzdálit. Jakmile to nebyl pan Dokonalý, neměl šanci. A tak to bylo i s Ivanem. Potkala jsem ho v době, kdy jsem chodila s Láďou. Toho jsem nekriticky milovala. Byl to krasavec, vysporto
15.4.2024
S mužem jsme 40 let snili o Karibiku. Když jsme na něj našetřili a vyrazili jsme, vrátili jsme se do domova, který byl zcela zničen. Jako náš život. S Karlem nemáme děti. Chtěli jsme, ale nepovedlo se. O to víc jsme si chtěli užít život, abychom si řekli, že jsme jej spolu naplnili. Jezdili jsme na výlety a dopřávali si, avšak nebyli jsme tak bohatí, abychom si jen tak dovolili Karibik, o němž
14.4.2024
Rodina je základem všeho, ovšem co když ty kořeny nepoznáte už v dětství? To byl totiž přesně můj případ a tehdy se začal psát můj katastrofický životní osud. Celý život a stále je to ve mně. Je mi 81 let a lituji, že jsem prožila tolik let v bolesti. Přitom stačilo být tvrdší. Jenže zkušenosti získáváme postupně, a proto dnes kroutíme hlavou nad tím, co jsme kdysi udělali a jak jsme si život z
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn