Domů     Švagr nás připravil o vysněný dům
Švagr nás připravil o vysněný dům
6 minut čtení

Měly to být dva krásné domy, v nichž měly žít naše spokojené rodiny. Ale možná se příbuzní nikdy nemají pouštět do společných projektů.

Když jsem budoucího švagra poznala, líbil se mi. Byl to celkem švihák, byl výřečný a vtipný. A navíc měl Karel vysokou stavební školu, už skoro hotovou. Říkala jsem si, že ségra udělala terno a trochu jsem jí záviděla. Trochu dost…

Ale já jsem už měla Frantu, u kterého jsem tušila, že sice asi díru do světa neudělá, ale má dobré srdce.

Velký pozemek

A něco takového, abych sestře přebrala eventuálního ženicha a opustila Fandu, učitele z lidové školy umění, na to já jsem nikdy neměla povahu a mít nebudu. Dopadlo to, jak mělo. Když jsem měla po vysoké, František si mě vzal.

S dětmi jsme nespěchali, ale za tři roky se ukázalo, že ony věčně čekat s příchodem na svět nehodlají. Byla to rovnou dvojčata, jak jinak, než Adam a Eva. Už nás bylo dost na to, abychom se v paneláku ve dva plus jedna začali cítit stístněně.

Takže když mně a sestře prarodiče odkázali pozemek na kraji městečka, byli jsme plni smělých plánů. Pozemek byl dost velký i pro čtyři domy.

Začínáme!

Takže jsme si řekli, že postavíme dva domy pro nás se sestrou a dvě parcely prodáme. A jak co nejvíce ušetřit na vlastní stavbě? Zdálo se to být velmi logické − naše domy postaví Karel, který se sám nabídl.

Sice ještě žádný dům nepostavil, měl firmičku, která dělala po okolí výhradně rekonstrukce bytů a domů, a to s pomocí vždy jen nárazově sehnaných řemeslníků.

Jeho firma neměla příliš skvělé reference, lidi si často stěžovali, dvakrát to hnali až k soudu, ale Karel nám to vždy dokonale vysvětlil. Že je pravda na jeho straně, ani soud že to nevidí správně.

Navíc, že rekonstrukce, to je složitá věc, to je kolikrát mnohem složitější, než nějaká novostavba. Věřili jsme mu. Ostatně příbuznému má asi člověk tendenci spíš věřit.

Kromě toho, jak jsem už uvedla, Karel byl tak výřečný, že nás dovedl přesvědčit prakticky o všem. Tak po dvou letech čekání, než se konečně z pozemků díky změně územního plánu staly pozemky stavební, jsme šli do akce.

Pozemky se prodaly, se sestrou jsme dostaly dva milio­ny a řekly jsme si hurá, můžeme začít stavět naše domy!

Samé výmluvy

Jenomže náš jásot začal postupně slábnout. Tedy především můj a Franty. Nejdřív všechno vypadalo dobře. Vybudovaly se základy obou domů, pak začala růst hrubá stavba…

No, ale potom ten náš domeček nerostl takovým tempem, jako ten, co měl stát na pozemku sestry. Karel se vymlouval na materiál a subdodavatele, ale ti zřejmě v případě jejich domu dodávali všechno včas a vzorně. Peníze si od nás ale Karel vzal.

A my jsme byli tak důvěřiví, že jsme nad nějakou tou kvitancí obvykle mávli rukou. Najednou byl rozdíl mezi naší rozestavěnou budovou a vedlejším sestřiným domem tak velký, že už jsme se opravdu naštvali.

Ke všemu se na zdech naší stavby začaly objevovat praskliny a námi přivolaný polír, tedy člověk, co se zabýval stavebními dozory, konstatoval, že to vypadá na poddimenzované, špatně zhotovené, základy a že to bude muset vidět statik.

Znovu a pořádně

Jímala nás hrůza. A Karel zase začal se svými řečmi o tom, jak tomu ti druzí nerozumí. Když ovšem statik prohlásil, že se musí začít znovu a pořádně, byli jsme v šoku. Útočili jsme na švagra i sestru, ale ti s námi přestali mluvit. Co teď? Zažalovat Karla?

Vždyť jsme s ním ani neměli uzavřenou pořádnou smlouvu o dílo. Tedy nějaký papír o provedení práce jsme měli, ale právník říkal, že to můžeme rovnou vyhodit. Skoro všechny naše peníze na dům už Karel měl s tím, že to jsou nutné zálohy a kdesi cosi.

Neviděli jsme východisko. Švagr dělal uraženého a náš dům přestal stavět úplně. Nutno podotknout, že ani ten jejich nevypadal zrovna jako ze škatulky. Odborníci, které jsme si pozvali kvůli našemu domu, se ošklíbali, že to je hrůza.

Vypadal jako od nějakého zneuznaného architekta, který se rozhodl, že jeho dům bude mít úplně všechno, včetně cimbuří, věžiček a barokních sloupků. Jenomže nejenže to strašidelně vypadalo, kvalita práce stavebníků byla mizerná na první pohled.

Koneckonců jsme si mohli říct, že můžeme být rádi, že v něčem podobném nemusíme bydlet. Tak jsme udělali tlustou čáru za naším rozpočtem a řekli si, že končíme.

Na pozemek s rozestavěným domem jsme dali inzerát.Pán ho koupil za milion a půl, a to hlavně díky tomu, že pozemky šly tehdy s cenou rychle nahoru, základy a zdi musel kupec zbourat a nechat odvézt.

Dostala rozum?

Koupili jsme si větší byt a přece jen už se nám žilo lépe. Časem jsem vidinu domu oželela a řekla si, že jsou na světě důležitější věci, ale co mě opravdu začalo mrzet, bylo, že jsem s domem ztratila i svou sestru.

Jarka byla zcela pod Karlovým vlivem, přitom se mi vždycky zdála rozumná. Teď se snad urazila také a nebrala mi ani telefon. Možná jí to ten její prevít zakázal. Nestýká se s námi dokonce ani neteř. A k rodičům jezdí Jarka tajně, abychom se nepotkaly.

Trvá to už spoustu let. Nedávno jsem se od rodičů dozvěděla, že je u sestry rozvod na spadnutí. Snad už dostala rozum a možná se i začneme bavit. Je smutné, že vlastně něčí neštěstí by mi v tomto případě mohlo přinést štěstí.

Kdybych měla někomu radit, zda se má pustit do společného projektu se svým „novým“ příbuzným, určitě bych mu to rozmluvila. Jediný spolehlivý je ten, kterého znáte od dětství a víte, co od něj můžete nebo nemůžete čekat. Na švagry pozor!

Jana (58), střední Čechy

Související články
2 minuty čtení
Stalo se to před několika lety. Vnučka Karolína se začala měnit. Nikdy by mě nenapadlo, že to skončí tragicky. Moje milované děvče, které jsem vychovávala od jejího dětství, začala být jiná. Ona, která mi vždy přinášela radost. Byla to veselá a chytrá holka. Najednou se mi ale začala vzdalovat. Začala trávit více času s nějakými novými kamarády a její chování se změnilo. Pořád jsem si říkala, ž
5 minut čtení
Bylo mi skoro čtyřicet, když jsem se setkala s Jaroslavem. Byla jsem osamělá, už jsem nedoufala v lásku. Jarda byl vdovec, staral se o dvě děti, Aničku a Tomáše, ale pro mě to nebyl problém. Milovala jsem je už od první chvíle. A myslela jsem, že jsme si všichni sedli. Po smrti Jardy se ukázalo, co ty dětičky roky skrývaly. Nový domov a začátek Po svatbě jsme se přestěhovali do domu na ok
5 minut čtení
Celý život jsem pracovala v kanceláři. Prošla jsem několika firmami, ale většinu svého profesního života jsem strávila na jednom místě. Práce mě bavila, měli jsme kolektiv, který jsem si nemohla vynachválit, a každý den jsem se těšila na své kolegy. Vždycky jsem věřila, že dobré pracovní vztahy jsou základem pohody v práci. Bohužel jsem nedávno zjistila, že ne všichni kolegové mají stejné ho
3 minuty čtení
Jsem ve věku, kdy člověk bilancuje. Měla bych si užívat klidné stáří, ale trápí mě jedno tajemství, které mi nedá spát. Něco, co jsem nikdy nikomu neřekla, ani své nejlepší přítelkyni. Mám za sebou čtyřicet let manželství. S manželem jsme spolu prošli dobrými i špatnými časy. Byli jsme mladí, když jsme se brali, a tehdy jsem věřila, že to bude navždy. A možná bych tomu věřila i dnes, kdyby se p
4 minuty čtení
Kdykoliv se vracím do svého rodiště, musím myslet na osudný den, kdy předčasně zemřela moje nejlepší kamarádka. A pořád to bolí. Pocit viny je stejný jako v osudný den. Neprávem jsem obvinila svoji nejlepší kamarádku Janu. Ta měla ještě o dva roky staršího bratra Miloše. Právě on byl mojí první láskou. Napřed jsme byli tříčlenná parta, ale v pubertě se mé city k němu změnily. Poprvé v životě js
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého