Domů     Proč jen mám takovou sestru?
Proč jen mám takovou sestru?

Příbuzné si nevybereme, je to sázka do loterie, kde ale pomyslnou kostkou házel někdo za nás. Mně v případě sestry zrovna „šestka“ nepadla.

Sourozenec, to je vlastně jeden z našich nejbližších lidí, jestliže se mnou souhlasíte, že máma a táta jsou nejvíc. Mám sestru. Vždycky jsem ji měla ráda a mám ji ráda i teď, poté, co bilancuji ten smutný výčet všech křivd, které jsem od ní musela snést.

Narodila se dřív než já, a když já jsem přišla na svět, nesla to nelibě. Pozornost rodičů se začala upínat na mě a Jituška tím nedostatkem zájmu trpěla.

Já už si na to nepamatuji, ale prý, když se nikdo nedíval, mě třeba potají kousla do ruky, nebo do nohy a než jsem se stačila rozeřvat, utekla a schovala se.

Pořád škodila

Dělala mi různé naschvály, z nichž většinu jsem zapomněla, ale třeba na tu strašně přesolenou krupicovou kaši, kam Jitka zamíchala snad celou slánku, na tu si vzpomínám.

To byly takové drobné zlomyslnosti, za které rodiče Jitku samozřejmě plísnili, ale nebili ji, tělesné tresty se u nás nepraktikovaly, máma s tátou byli vždycky laskaví. Tím spíš je mi divné, že se do naší rodiny narodil takový rarášek jako Jitka.

To, že jsem se dobře učila, bylo sestře trnem v oku, dělala všechno pro to, abych si svůj prospěch zhoršila. Třeba mi schovávala sešity, kde jsem měla napsané úkoly, a já jsem pak dostala poznámku, že jsem domácí cvičení nesplnila.

Nebo mi přestřihla gumu u trenýrek na tělocvik. A tak dále a dále. Nejhorší to ovšem bylo v pubertě. Ségra musela mít kluka samozřejmě první a pak jich v rychlém sledu vystřídala několik. Já jsem se zamilovala do Radima, moc hodného kluka.

Pomluvy

To jsem byla v prváku na střední a on byl, co čert nechtěl, ségry spolužák. Chodili jsme spolu asi tři měsíce a začalo mi být divné, že je Radim najednou takový zaražený, nemluvný.

Dalo mi to práci, ale vytáhla jsem z něj, že mu sestra na mě prozradila několik informací, které mu nejdou z hlavy. Udělala ze mě zlodějku a podvodnici. Tehdy jsem se rozbrečela a na sestru jsem doma uhodila.

Jaký měla důvod mě takhle očerňovat v očích mé lásky? „Máš to všechno moc snadný, holubičko,“ usmála se na mě křečovitě. „Jsi krásná a kluci jsou z tebe paf. Já ti v nich udělám takovou malou čistku,“ dodala. Nechápala jsem.

„Proč mi ubližuješ?“ ptala jsem se se slzami v očích. Místo odpovědi za sebou práskla dveřmi. Navzdory všem jejím úkladům jsem se nakonec vdala a s Radimem jsme vychovali tři děti. Jitka zůstala bezdětná a po třech rychlých rozvodech i bez partnera.

Zahořkla ještě víc a v tu chvíli se její negativní energie obrá­tila směrem k rodičům. Začala jim vyčítat všechno možné, ale hlavně to, že prý měli vždycky raději mě než ji a řešila se vždy jen budoucnost moje, nikoli její.

Táta nic neřešil

A máma s tátou jí trpělivě vysvětlovali, že ji měli a mají stejně rádi jako mě. Jako věřící ostatně skoro až úzkostlivě dbali na to, aby byli ke všem spravedliví.

Tehdy jsem o téhle aktivitě mé sestry nic netušila, rodiče mě tím nechtěli zatěžovat, na což dbal především táta. Spory neměl rád a nerad cokoli nepříjemného řešil.

Zůstalo jen u jeho trpělivého domlouvání Jitce, která si u jeho křesla, kde trávil poslední roky života stižen silnou artrózou, vylévala své srdce plné hořkosti a jedu.

Jsem přesvědčená, že právě tyhle nekonečné monology plné výčitek z Jitčiny strany se zásadní měrou podepsaly pod zhoršování zdravotního stavu tatínka.

Jenomže já jsem tomu tehdy zabránit nemohla, o všem věděla jen maminka, ale ta měla přísně nařízeno o ničem nemluvit.

Nevydržel to

Všechno mi pověděla až po tatínkově náhlém skonu. Dostal mrtvici krátce po jedné z dlouhých návštěv mé sestry. Zda ho něco zcela zásadního rozčílilo, to už nevím, to si vzal s sebou do hrobu. Myslím ale, že to bylo zřejmě něco ohledně mého vztahu k rodičům.

To, co jsem se o sobě nedávno dozvěděla od mámy, mě v tom jen utvrdilo. Jednou, to už byl náš táta dva roky v nebi, jsem přišla zase za mámou na návštěvu a našla ji uplakanou. Usedavě štkala a vzlykala a nebyla k utišení.

„Viď, že to není pravda,“ řekla mi pak konečně mezi vzlyky. Dívala jsem se na ni a čekala. „Prý mě chceš dát do domova důchodců, abyste s Radimem mohli ten náš starý byt prodat nějakým úplně cizím lidem,“ vzlykala. Nevěřila jsem svým uším, ale poslouchala dál.

Konečně smír

Dozvěděla jsem se o sobě, že mám na majetek po rodičích políčeno díky dokonale vypracovanému plánu. Musela jsem mámě trpělivě vysvětlovat, že je všechno jinak.

Ale tentokrát jsem to vzala zeširoka a mluvila skoro celý večer o všech křivdách, které mi sestra prováděla. Nic jsem tentokrát netajila, měla jsem všeho akorát dost. Museli jsme pak absolvovat ještě jedno sezení, na kterém měla hlavní roli Jitka.

S mámou jsme se do ní pustily obě. „Jestli nechceš za své hříchy skončit v pekle, kaj se a zpytuj svědomí,“uzavřela ho pak naše máma, které se očividně ulevilo. Sestra se pak skutečně změnila, v což už jsem ani nedoufala. Jsem moc ráda, protože sourozenci se nenávidět nesmějí.

Marie (57), Třebíč

reklama
Související články
8.12.2023
Když můj syn dospěl, byla jsem ráda, že mi zůstal doma. Jsem pár let vdova, tak jsem byla ráda, že ještě nějakou dobu nebudu opuštěná. Můj Tomáš byl vždy moc hodný kluk. Po maturitě sice uvažoval o vysoké škole ve velkém městě, ale když ho nevzali, našel si práci u nás a zůstal bydlet doma. Sama jako kůl v plotě Jsem už pět let vdovou, tak jsem to přivítala s nadšením. Sama bych náš velký
6.12.2023
Máme s mužem srdce veliké, vejde se nám do něj hodně lásky. Nevíme, proč bychom se zejména na Vánoce neměli vídat s bývalou snachou. Syny máme dva, starší Venca zůstal starým mládencem, zatímco mladší David se ženil už v pětadvaceti. Ženit se musel, půl roku po svatbě se nám narodila vnučka Věruška a za tři roky ještě chlapeček Matýsek. Manželství synovi ale dlouho nevydrželo. Skutečný důvod
4.12.2023
Jsem jedináček a vyrůstala jsem vlastně od pěti let, kdy nás můj otec opustil, jenom s matkou. Tedy spíš s babičkou a dědou v jejich domě. Nikdy dřív jsem si neuvědomovala, že mám s mámou dost divný vztah a že mi chybí blízkost, kterou prožívaly moje kamarádky. Já měla mámu spíš jako takovou superstar, která je krásná, úspěšná a já se těším na to, až si na mě udělá čas. Lásku mi dávala babič
3.12.2023
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího spolužáka. Tedy bývalého spolužáka. Máma vyváděla a táta pomohl
1.12.2023
Bylo mi už sedmnáct let a naši si mysleli, že jsem velká holka a že mi proto jejich rozvod nebude už tolik vadit. Ale to se velice spletli. Kdybych psala dopis Ježíškovi, jako jsem to dělávala, když jsem byla malá, napsala bych tam, že si přeji jediný dárek: mít tátu na Štědrý den doma. Ale byla jsem už velká, sedmnáctiletá, a dospělí se bůhvíproč domnívali, že se s jeho odchodem vyrovnám. Slyš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3