Domů     Proč jen mám takovou sestru?
Proč jen mám takovou sestru?

Příbuzné si nevybereme, je to sázka do loterie, kde ale pomyslnou kostkou házel někdo za nás. Mně v případě sestry zrovna „šestka“ nepadla.

Sourozenec, to je vlastně jeden z našich nejbližších lidí, jestliže se mnou souhlasíte, že máma a táta jsou nejvíc. Mám sestru. Vždycky jsem ji měla ráda a mám ji ráda i teď, poté, co bilancuji ten smutný výčet všech křivd, které jsem od ní musela snést.

Narodila se dřív než já, a když já jsem přišla na svět, nesla to nelibě. Pozornost rodičů se začala upínat na mě a Jituška tím nedostatkem zájmu trpěla.

Já už si na to nepamatuji, ale prý, když se nikdo nedíval, mě třeba potají kousla do ruky, nebo do nohy a než jsem se stačila rozeřvat, utekla a schovala se.

Pořád škodila

Dělala mi různé naschvály, z nichž většinu jsem zapomněla, ale třeba na tu strašně přesolenou krupicovou kaši, kam Jitka zamíchala snad celou slánku, na tu si vzpomínám.

To byly takové drobné zlomyslnosti, za které rodiče Jitku samozřejmě plísnili, ale nebili ji, tělesné tresty se u nás nepraktikovaly, máma s tátou byli vždycky laskaví. Tím spíš je mi divné, že se do naší rodiny narodil takový rarášek jako Jitka.

To, že jsem se dobře učila, bylo sestře trnem v oku, dělala všechno pro to, abych si svůj prospěch zhoršila. Třeba mi schovávala sešity, kde jsem měla napsané úkoly, a já jsem pak dostala poznámku, že jsem domácí cvičení nesplnila.

Nebo mi přestřihla gumu u trenýrek na tělocvik. A tak dále a dále. Nejhorší to ovšem bylo v pubertě. Ségra musela mít kluka samozřejmě první a pak jich v rychlém sledu vystřídala několik. Já jsem se zamilovala do Radima, moc hodného kluka.

Pomluvy

To jsem byla v prváku na střední a on byl, co čert nechtěl, ségry spolužák. Chodili jsme spolu asi tři měsíce a začalo mi být divné, že je Radim najednou takový zaražený, nemluvný.

Dalo mi to práci, ale vytáhla jsem z něj, že mu sestra na mě prozradila několik informací, které mu nejdou z hlavy. Udělala ze mě zlodějku a podvodnici. Tehdy jsem se rozbrečela a na sestru jsem doma uhodila.

Jaký měla důvod mě takhle očerňovat v očích mé lásky? „Máš to všechno moc snadný, holubičko,“ usmála se na mě křečovitě. „Jsi krásná a kluci jsou z tebe paf. Já ti v nich udělám takovou malou čistku,“ dodala. Nechápala jsem.

„Proč mi ubližuješ?“ ptala jsem se se slzami v očích. Místo odpovědi za sebou práskla dveřmi. Navzdory všem jejím úkladům jsem se nakonec vdala a s Radimem jsme vychovali tři děti. Jitka zůstala bezdětná a po třech rychlých rozvodech i bez partnera.

Zahořkla ještě víc a v tu chvíli se její negativní energie obrá­tila směrem k rodičům. Začala jim vyčítat všechno možné, ale hlavně to, že prý měli vždycky raději mě než ji a řešila se vždy jen budoucnost moje, nikoli její.

Táta nic neřešil

A máma s tátou jí trpělivě vysvětlovali, že ji měli a mají stejně rádi jako mě. Jako věřící ostatně skoro až úzkostlivě dbali na to, aby byli ke všem spravedliví.

Tehdy jsem o téhle aktivitě mé sestry nic netušila, rodiče mě tím nechtěli zatěžovat, na což dbal především táta. Spory neměl rád a nerad cokoli nepříjemného řešil.

Zůstalo jen u jeho trpělivého domlouvání Jitce, která si u jeho křesla, kde trávil poslední roky života stižen silnou artrózou, vylévala své srdce plné hořkosti a jedu.

Jsem přesvědčená, že právě tyhle nekonečné monology plné výčitek z Jitčiny strany se zásadní měrou podepsaly pod zhoršování zdravotního stavu tatínka.

Jenomže já jsem tomu tehdy zabránit nemohla, o všem věděla jen maminka, ale ta měla přísně nařízeno o ničem nemluvit.

Nevydržel to

Všechno mi pověděla až po tatínkově náhlém skonu. Dostal mrtvici krátce po jedné z dlouhých návštěv mé sestry. Zda ho něco zcela zásadního rozčílilo, to už nevím, to si vzal s sebou do hrobu. Myslím ale, že to bylo zřejmě něco ohledně mého vztahu k rodičům.

To, co jsem se o sobě nedávno dozvěděla od mámy, mě v tom jen utvrdilo. Jednou, to už byl náš táta dva roky v nebi, jsem přišla zase za mámou na návštěvu a našla ji uplakanou. Usedavě štkala a vzlykala a nebyla k utišení.

„Viď, že to není pravda,“ řekla mi pak konečně mezi vzlyky. Dívala jsem se na ni a čekala. „Prý mě chceš dát do domova důchodců, abyste s Radimem mohli ten náš starý byt prodat nějakým úplně cizím lidem,“ vzlykala. Nevěřila jsem svým uším, ale poslouchala dál.

Konečně smír

Dozvěděla jsem se o sobě, že mám na majetek po rodičích políčeno díky dokonale vypracovanému plánu. Musela jsem mámě trpělivě vysvětlovat, že je všechno jinak.

Ale tentokrát jsem to vzala zeširoka a mluvila skoro celý večer o všech křivdách, které mi sestra prováděla. Nic jsem tentokrát netajila, měla jsem všeho akorát dost. Museli jsme pak absolvovat ještě jedno sezení, na kterém měla hlavní roli Jitka.

S mámou jsme se do ní pustily obě. „Jestli nechceš za své hříchy skončit v pekle, kaj se a zpytuj svědomí,“uzavřela ho pak naše máma, které se očividně ulevilo. Sestra se pak skutečně změnila, v což už jsem ani nedoufala. Jsem moc ráda, protože sourozenci se nenávidět nesmějí.

Marie (57), Třebíč

reklama
Související články
5.6.2023
Ivanka byla moc zamilovaná a hrnula se do svatby. Moje intuice mi ale říkala, že s tím klukem není něco v pořádku. Ta svatba by byla unáhlená! Lukáš byl moc pěkný, chytrý, zabezpečený a o pět let starší než naše dvacetiletá Ivanka. Že ji miluje, jí sdělil hned na prvním rande. Bombardoval ji telefonáty i zprávami s takovou intenzitou, že mu nakonec dala šanci. „Tak úžasnou ženu jsem ještě nikdy
5.6.2023
Ani ve snu by mě nenapadlo, že by můj táta nebyl můj vlastní. Když se to dozvíte v pokročilém věku, je to šok, s nímž se těžko vyrovnává. Táta. Když slyším tohle slovo, vybaví se mi vždycky jen jediný chlap na světě. Ten, který mě učil jezdit na bruslích, plavat, hrát ping- -pong. Ten, který mi foukal bolístky a vyprávěl před spaním pohádky. Byla jsem jeho princezna, mazlíček! Máma mu vždycky s
1.6.2023
Letos zjara jsme se s maminkou vypravily na tatínkův hrob, abychom ho uklidily a také si zavzpomínaly. Setkání s tetou Helenou nebylo hezké, ale tatínek by se možná pobavil. Tatínek zemřel loni před Svátkem zesnulých. Letos zjara jsme se s maminkou vypravily na hrob, abychom odklidily dušičkovou výzdobu a s tatínkem si symbolicky popovídaly. Nesmírně nám chybí. Život nás nehýčká ani jednu, a
29.5.2023
Své děti jsem vychovala dobře, byly to hodné a slušné dcery. Nevím, po kom se nevydařil můj jediný vnuk? Asi jsem ho rozmazlila! Když chodil vnuk Pepíček na základní školu, dostala se dcera do problémů. S manželem se doma hádali a vypadalo to na rozvod. Nechtěla jsem, aby v tom můj vnuk vyrůstal, a tak jsem si ho vzala k sobě. Měla jsem jen samé dcery, žádného syna, tak jsem se o vnoučka nál
29.5.2023
Když někdo nasadí život pro druhého, je to ten nejkrásnější projev lidskosti. Naši Terezu zachránil právě jeden takový statečný hrdina. Z ordinace vychází pan doktor. Mou dceru Terezu právě převážejí na nemocniční pokoj. „Bude v pořádku, nebojte se,“ uklidňuje mě lékař, když vidí můj vyděšený výraz. „Vzhledem k tomu, co se stalo, měla vaše dcera neuvěřitelné štěstí. Za pár dní už bude líp.“ Vím
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla