Domů     Kvůli mé nevěře si sáhl na život
Kvůli mé nevěře si sáhl na život

Léta jsem žila v manželství plném podezírání, obav z výčitek a nejistoty. Můj muž se ukázal jako parádní žárlivec. Chtěla jsem mu to vrátit.

Nevím, jestli jsem snad příliš krásná… To určitě ne. Jsem normální ženská, která o sebe dbá, ráda se hezky obléká, a když ji nějaký příjemný muž osloví, nezareaguje nadutě nebo pohoršeně. Prostě se ráda líbím, proč bych to nepřiznala.

Měla jsem za zcela přirozené, že i po svatbě budu moci zrakem spočinout na chlapovi aniž bych se musela třást strachy v obavách co tomu proboha řekne můj muž.

Stačilo pár slov

Jenomže, k mému velkému zklamání, se ukázalo, že můj Petr zřejmě svatbou došel k názoru, že má na mě vlastnické právo, a to do té míry, že zrak cizího muže na mém pozadí je málem důvod k vraždě nás obou.

Dokud jsme měli malé děti, ještě to s jeho žárlivostí nebylo tak zlé. Možná si myslel, že naše ratolesti jsou dostatečnou zárukou toho, že žádného chlapa ani nenapadne, aby po mně pokukoval.

To ovšem jednoho dne skončilo, když za mnou a za dětmi přišel manžel na dětské hřiště a zastihl mě v družném hovoru s panem Vodičkou, fešáckým dědečkem Emy, která chodila s Ivetkou a Ládíkem do stejné školky.

Ani jsem Petra neviděla přicházet, jak mě vyprávění toho pána zaujalo. „Zdravím,“ zahučel můj muž. „Jdeme domů, ne? Mám hlad,“ řekl mi ostře. Chvíli jsem na něj koukala, říkám si co se děje…

„To je dědeček Emy, říká, že chodí s malou také na plavání, prý je to pro děti ohromně zdravé,“ spustila jsem zvesela. „Dobře, tak jdeme,“ řekl znovu. O dědečka Emy ani nezavadil pohledem. A nemluvil po tomhle setkání zhruba týden. Neptala jsem se proč, říkala jsem si – není důvod, tak co.

Výbuch zuřivosti

Ale Petr začal být stále častěji nabroušený kvůli každému slovu, které jsem s jakýmkoli mužem prohodila. Trvalo to snad dva roky. Nikdy nepřiznal, že prachsprostě žárlí.

Jednou to v něm ovšem zcela nekontrolovatelně vybuchlo, když jsme byli na oslavě narozenin jeho kolegy z práce a já jsem se tam trošku opila a, přiznávám, ten veselý rozhovor, který jsem vedla s Mirkem, mohl vypadat jako ženská koketerie.

Mirek je vyhlášený sukničkář, to jsem věděla. Cožpak o to, já jeho pokusy ustála, ale Petr ne. Ze žárlivosti se nejdřív opil, pak pozvracel, a když jsem ho dotáhla domů, popadl židli a roztřískal ji o stůl.

Do toho řval tak, že na nás sousedi zavolali městskou policii. Ještěže byly děti u babičky.

Naše dohoda

Druhý den měl kocovinu a já se do něj pustila za to, jak mě ne­oprávněně podezírá. A prohlásila jsem, že ještě jednou udělá scénu a začnu si s prvním chlapem, kterého potkám, aby měl konečně důvod žárlit.

Tvářil se provinile, styděl se, že udělal ostudu na celý barák, takže k mému úžasu pravil: „Omlouvám se. Už nebudu žárlit.

Pokud selžu, potrestej mě skutečnou nevěrou, nic jiného si nezasloužím!“ Koukala jsem jako blázen, ale zároveň se těšila, že se naše manželství změní k lepšímu, takže jsem řekla:

„Nebudeš mít důvod žárlit, chci, abychom byli šťastni!“ Oba jsme věděli, že jsme tím uzavřeli nepsanou dohodu. Jenomže za pár dní jsme malovali.

Prokletá krabice

A v tom přerovnávání věcí najednou spadla z posledního regálu vestavěné skříně krabice s dopisy, které jsem psala kdysi dávno jednomu chlapci na vojnu.

Byla jsem zrovna se smetím, a když jsem vyšla schody, slyším jen rány, které Petr rozdával nábytku v hysterickém záchvatu. A bylo vymalováno. Odešla jsem ještě ten večer, děti byly opět u mých rodičů.

Zavolala jsem Mirkovi a ten mě v mé těžké chvilce vášnivě uklidňoval až do rána. Vrátila jsem se dopoledne, cestou koupila rohlíky a další potraviny, abych nešla s prázdnou, a snad jsem měla dojem, že to mé selhání musím nějak napravit…

Petr seděl v kuchyni, láhev rumu, který jsem měla na cukroví, vypitou, hlavu na stole. Tvářila jsem se jakoby nic. Nebo jsem se o to alespoň snažila. Podíval se na mě skelným pohledem.

Začala jsem chystat snídani ani jsem nepostřehla, že Petr se vypravil do obýváku.

Když jsem ho šla asi za čtvrt hodiny vyzvat, aby se šel se mnou nasnídat, viděla jsem, že leží na sedačce obličejem do polštáře, nereaguje a hlavně má vedle sebe na stolku tubu prášků na spaní. Prázdnou. Jednala jsem rychle. Kýbl, láhev mléka, prst do krku.

Moudrý lékař

Paní na telefonu záchranné služby říkala, že to dělám v podstatě správně. Ale posílá své muže, budou tu hned. Petra odvezli do Bohnic s přestupem v nemocnici. Chodila jsem ho navštěvovat, byl tam měsíc, pak ještě chodil za psychiatrem ambulantně.

I já jsem tam musela začít chodit, protože doktor nenechal nic náhodě, byl to poctivý starý lékař. Mluvil o tom, že jsme svým kvalitním vzájemným vztahem povinováni svým dětem.

Oba jsme přiznali své viny a chyby, oba jsme se káli, nastoupili jsme novou, lepší cestu. Ta trvá dodnes, naše manželství se drží všech přikázání, které jsme od doktora dostali.

Neříkám, že se nepodívám na chlapa, ale když můj pohled zkontroluje Petrův zrak, vidím v něm klid. A to je podstatné.

Jarmila (62), Praha

reklama
Související články
16.4.2024
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku nikdy nikdo nenahradil. Všechny ty úžasné
16.4.2024
Stala se ze mě matka samoživitelka, na kterou se začaly dluhy hrnout ze všech stran, a já je nedokázala řešit. Bojím se kvůli tomu znovu vdát. Pokud je žena dobrá máma, tak nedopustí, aby její děti někdo šikanoval a bil. Život s mým manželem bylo peklo. Byl to tyran. Tak jsem sbalila tašky, nasedla s dětmi do auta a odjela. První tři měsíce jsem žila z úspor. Moje práce byla špatně placená. Dět
16.4.2024
Byl tak vlezlý a trapný! Nakonec jsem se ale do něj zamilovala. Dokázal totiž, že je to muž, o kterého se může žena v nouzi pevně opřít. Měl a jsem o muži svého života přesnou představu a od té jsem se nehodlala vzdálit. Jakmile to nebyl pan Dokonalý, neměl šanci. A tak to bylo i s Ivanem. Potkala jsem ho v době, kdy jsem chodila s Láďou. Toho jsem nekriticky milovala. Byl to krasavec, vysporto
15.4.2024
S mužem jsme 40 let snili o Karibiku. Když jsme na něj našetřili a vyrazili jsme, vrátili jsme se do domova, který byl zcela zničen. Jako náš život. S Karlem nemáme děti. Chtěli jsme, ale nepovedlo se. O to víc jsme si chtěli užít život, abychom si řekli, že jsme jej spolu naplnili. Jezdili jsme na výlety a dopřávali si, avšak nebyli jsme tak bohatí, abychom si jen tak dovolili Karibik, o němž
14.4.2024
Rodina je základem všeho, ovšem co když ty kořeny nepoznáte už v dětství? To byl totiž přesně můj případ a tehdy se začal psát můj katastrofický životní osud. Celý život a stále je to ve mně. Je mi 81 let a lituji, že jsem prožila tolik let v bolesti. Přitom stačilo být tvrdší. Jenže zkušenosti získáváme postupně, a proto dnes kroutíme hlavou nad tím, co jsme kdysi udělali a jak jsme si život z
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!