Domů     Po naší rodinné „telenovele“ přišla nová láska
Po naší rodinné „telenovele“ přišla nová láska

Myslela jsem si, že mám pěkné manželství. Žádné hádky, žádné neshody. O to víc mě překvapilo, co jsem se dozvěděla. Zdeněk byl lhář a podvodník, už nikdy jsem ho nechtěla vidět.

S mojí vzdálenou sestřenicí Renatou jsem si moc nerozuměla. Můj táta a ten její byli bratranci a obě rodiny se často navštěvovaly. S Renatou jsem se naposledy viděla, už jako dospělá, na pohřbu jejího otce a od té doby jsme spolu žádné kontakty neudržovaly. Netušila jsem, jaké překvapení mě čeká, když jsem se s ní po letech setkala.

Nová práce

Pracovala jsem jako prodavačka v obchůdku s přírodními produkty – čaji, kosmetikou atd. Jednoho dne mi jeho majitelka řekla, že bude končit, protože obchod přestal prosperovat. Tak jsem dostala výpověď a musela si hledat novou práci.

Udělala jsem si masérský kurz a zřídila si salon v jiné části města. Můj muž jezdil jako obchodní zástupce pro jednu firmu a v té době přišel s tím, že změní zaměstnavatele. Bude dělat obchodního zástupce dál, ale u farmaceutické firmy.

A bude kvůli tomu muset často jezdit až do severních Čech. „To tě nepotřebují tady? To musíš jezdit takovou dálku?“ rozčilovala jsem se.

Někdy přijel domů až druhý den večer nebo až ten další, prý se mu nevyplatí se vracet zpátky a druhý den vyrážet zase brzy ráno, když může vše zvládnout na jeden zátah.

Jezdil do lékáren i do různých kosmetických salonů, obchůdků a podobně, nabízet produkty od výrobce.

Renata

Práce masérky mě moc bavila, netrvalo dlouho a měla jsem širokou klientelu. Přišla mi pozvánka na kosmetický veletrh a já si řekla, že pojedu, alespoň se dozvím něco nového, a vyslechnu si odborné přednášky.

Na jedné jsem o dvě řady před sebou uviděla sedět Renatu, mou sestřenici. Sotva mě uviděla, zamávala mi. Když jsem se v poledne šla najíst do přilehlého bistra, připojila se ke mně. „To je let, co jsme s neviděly! Jak se vůbec máš?“ vyzvídala.

Vyprávěla jsem jí tedy o svém muži, o své práci, o všem, co se za ta léta změnilo. Renata se rozpovídala, že je přes dva roky rozvedená, ale teď si našla přítele.

„To ti je tak bezvadný chlap, sice bydlí daleko, moc často se nevidíme, ale až se rozvede, přistěhuje se,“ básnila. „Ty chodíš se ženatým chlapem?“ zhrozila jsem se. Tak jsem se dozvěděla, že ten její Zdeněk si s manželkou už dlouho nerozumí.

Ale je to prý tak hloupá ženská, že nedokáže pochopit, že jejich manželství je už dlouho ztracené. Když jí prý navrhl, že se rozvedou, ztropila scénu a vyhrožovala, že si něco udělá. „No chápeš to? Proč s ním chce být, když už o ni nestojí?“ kroutila Renata hlavou.

Krutá pravda

Zamyslela jsem se nad tím, že můj muž občas přespává v penzionu (alespoň mi to tvrdil), aby záhy na druhý den navštívil další provozovny. A jmenuje se Zdeněk. Je to jen náhoda? „Nemáš fotku svého přítele?“ zeptala jsem se Renaty.

„Jenom takovou malou,“ vytáhla z přihrádky peněženky fotku a z ní se díval můj Zdeněk. „Fešák, viď?“ rozplývala se, zatímco o mě se pokoušely mrákoty. To přece není možné. „Ty chodíš s mým mužem!?“ vyjela jsem na ni.

Zaraženě na mě koukala a ptala se, jestli jsem se nezbláznila. Tak jsem jí vysvětlila, že ten její fešák, který jí vykládá nesmysly, jakou má doma hloupou ženskou, která vyhrožuje sebevraždou, je můj manžel. Stála jako solný sloup a začala něco koktat.

„Koukám, že jablko nespadlo daleko od stromu! Však ona si to tenkrát moje máma s tou tvojí vyřídila! Jsi stejná jako ona!“ řekla jsem. Renaty matka se v minulosti snažila svést mého tátu a často k nám jezdila.

Jestli mezi nimi něco bylo, nevím, myslím, že ne, moje maminka si to s ní vyřídila a byl klid. Brzy na to tátův bratranec zemřel a rodiny se přestaly stýkat.

Táta prý nebyl jediný, o koho měla její matka zájem, už kdysi měla mít románek s někým z našeho příbuzenstva a skončilo to aférou. Takže Renata byla po ní.

Vyhodila jsem ho

Odešla jsem. Kosmetický veletrh pro mě tímto skončil. Tak proto Zdeněk odešel dělat toho obchodního zástupce pro severní Čechy! Aby se mohl vídat s Renatou! Z výstavy jsem odjela domů dřív. Bylo mi hrozně.

Když jsem dorazila domů, můj manžel už seděl v kuchyni a četl noviny. „Ahoj lásko, jak jsi se měla?“ zeptal se mě sladce jako med. Okamžitě jsem se ho rázně zeptala, jestli se sbalí sám, nebo mu mám sbalit já a vyhodit mu kufry před dům.

„Přece nebudeš s hloupou ženskou, která ti vyhrožuje sebevraždou,“ rýpla jsem si. Mlčel, díval se na mě, nevěděl, co na to říct.

„Odejdeš ještě dneska, máš kam jít, určitě si tě Renata ráda vezme k sobě,“ byla jsem neoblomná a vysvětlila mu, že ta žena, s níž je mi nevěrný, je moje sestřenice. Vypadal, že se o něj pokoušejí mdloby. Nakonec se sbalil a odešel.

Sotva zaklaply dveře, rozbrečela jsem se jako malá holka. Já mu věřila a on je mi nevěrný, navíc s mou sestřenicí, a ještě o mně vykládá takové lži. Několik dní jsem o něm nevěděla a pak, když jsem byla v práci, si odvezl nějaké věci.

Nechala jsem vyměnit zámek. Byt byl můj, zůstal mi z předešlého manželství, když jsem exmanžela vyplatila. Plakala jsem, proč jsem taková smolařka a nemůžu mít normálního, slušného muže.

Ne, že by se mi tolik stýskalo, po nevěrném Zdeňkovi, ale ta zrada od něho mě hrozně moc ranila.

Další muž

Na masáže ke mně chodil sympatický muž. Jednou jsme si po masáži ještě chvíli povídali. Ten den to byl poslední klient. Samozřejmě mu neušlo, že jsem poslední dobou smutná. Přece mu nebudu vykládat o svých splínech, říkala jsem si.

Jednoho dne, když přišel na masáž, mi přinesl k svátku růži. Po ní se zeptal, zda mě může pozvat na kávu. „Vím, že vás něco už delší dobu trápí,“ řekl.

Nebylo mým zvykem, abych si chodila někam posedět se svými klientkami nebo klienty a vykládala jim o svém trápení. Sama nevím, proč jsem tomu muži přikývla. Jmenoval se Pavel a byl ke mně neobyčejně milý. A tak jsem mu nakonec odvyprávěla svůj příběh.

Také se v životě zklamal, žena si po více než dvacetiletém manželství našla bohatého podnikatele a požádala o rozvod. Začali jsme se scházet a za nějaký čas spolu bydlet.

Do toho přišel rozvod, který proběhl celkem v klidu, nic jiného Zdeňkovi nezbývalo, věděl moc dobře, že s ním už být nechci a nikdy bych mu neodpustila. Pavlovi jsem v téměř dvaačtyřiceti letech porodila syna.

Ani jeden z nás jsme z předešlých vztahů děti neměli, takže jsme měli obrovskou radost.

Vyhledala mě

Uplynula pěkná řádka let od mého rozvodu a s Pavlem jsme prožívali opravdové rodinné štěstí. Jednoho dne u nás někdo zazvonil. Když jsem otevřela dveře, nemohla jsem uvěřit svým očím. Za vrátky stála Renata. Z načesané, upravené ženy se stala sešlá troska.

Alespoň tak na mě působila. „Co chceš?“ zeptala jsem se jí. Řekla, že měla cestu kolem a chtěla mě vidět. Jestli prý se mnou může mluvit, že je to nutné. „Mě vůbec nezajímají tvoje problémy a ani ty mě nezajímáš,“ řekla jsem a zavřela dveře.

Chvíli stála za vrátky, pak odešla. Už jsem o ní ani o Zdeňkovi neslyšela. On z našeho města zmizel ještě před naším rozvodem a jestli žili s Renatou spolu, mě nezajímalo. Až jednou.

Od doby, kdy mě vyhledala Renata uplynuly asi dva roky a my s Pavlem a se synem vyjeli do severních Čech na dovolenou. Projížděli jsme městem a najednou uviděli partu pochybných existencí. Jestli to byli nějací bezdomovci, opilci, nevím.

Ale mám pocit, že jsme mezi nimi zahlédli Renatu se Zdeňkem. Vůbec nic to se mnou neudělalo, ani jsem se z auta po té skupince neotočila. Já mám svého Pavla a s naším synem tvoříme spokojenou rodinu.

Pokud Zdeněk a Renata dopadli špatně, není a nikdy to nebude můj problém. Patří do mé minulosti, ke které se už nikdy nechci vracet.

Eliška (62) Tachovsko

reklama
Související články
20.9.2023
Navzdory nemoci si užívám života. Děti o mě vzorně pečují, takže si nemohu na nic stěžovat. Žiji si tak dobře, jako nikdy jindy! Na děti jsem byla sama a nemohla jsem je rozmazlovat. Zpětně si uvědomuji, jak moc jsem na ně byla tolikrát přísná. Mnohdy i zbytečně! Po dvou klucích se mi narodila vytoužená holčička a já myslela, jak skvělý život mě čeká. Hodný manžel, a pěkné bydlení v čerstvě pos
18.9.2023
Tchána jsem měla ráda. Byl veselý, bezstarostný. Jen nám neřekl pár věcí… Bohužel byly docela zásadní. A nevíme, jak se s tím poprat. Do Mirkovy rodiny jsem skvěle zapadla. Jeho maminka sice byla zpočátku nedůvěřivá, to se ale časem změnilo. Její muž, tedy později můj tchán, Karel si mne ale hned zamiloval. Nebylo lepšího tchána Byl skvělým otcem, tchánem a i dědečkem pro naše vnoučata. T
14.9.2023
Když si naše Eliška něco umane, nikdo s ní zkrátka nehne. Do všeho se hrne po hlavě a nekouká napravo ani nalevo. Jen já ji dokážu pochopit. Jsem hodně moderní babička, myslím, že mnohdy modernější než moje děti. Bohužel. Jsem to já, kdo chápe většinu výstřelků svých milovaných vnoučat. Proto s nimi mám skvělý vztah a za mnou chodí, když se potřebují někomu svěřit nebo se poradit. Mám pro mnoho
14.9.2023
Máme jednu dceru a jednoho vnoučka. Za oba jsme osudu moc vděční. V jednu chvíli jsme se ale o chlapečka báli víc, než kdykoliv jindy. Naše dcera otěhotněla docela pozdě. Byla sice vdaná už od svých sedmadvaceti let, ale celých deset let si dávala s potomkem na čas. Nebo to byla spíš Radimova práce, že takhle otáleli? Nikdy jsem jim nechtěla sahat do svědomí, štěstí našich mladých pro nás bylo
12.9.2023
Vůbec nemohu pochopit, jak se to tehdy mohlo stát. Stačila chvilka nepozornosti a neštěstí bylo tady. Dopadlo to sice dobře, ale trest následoval krutý. Bylo odpoledne a já vyrazila s vnoučkem Honzíkem na vycházku. Ale znáte to, děti jsou jako pytel blech, uhlídat je vyžaduje čtyři oči. V parku jsme potkali jeho kamarády, a to se vždycky Honzík předvádí, protože doma nemá sourozence. Snažila
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prozradila svůj recept na mládí
nasehvezdy.cz
Prozradila svůj recept na mládí
Zpěvačka, herečka a máma dvou synů Lucie Vondráčková (43) prozradila, díky čemu vypadá sotva na třicet. Za celý svůj život nejenže nikdy nekouřila, ale nedotkla se prý ani kapky alkoholu. „Ano, nud
Oplácím mu stejnou mincí
skutecnepribehy.cz
Oplácím mu stejnou mincí
Jeho lži mi zprvu přišly jako nevinné bláboly. Až pozdě jsem si uvědomila, jak jsou kruté. Netušila jsem, že mi zničí celý život! Už zamlada vynikal svým sarkasmem a ironií. Právě to se mi na něm tehdy líbilo. Byl prostě jiný než ostatní kluci. Zamilovala jsem se a byla svatba. Lásku mi ale nikdy nevyznal.
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Spřízněná duše ji láká
nasehvezdy.cz
Spřízněná duše ji láká
Znají se hodně dlouho. Netají se tím, že jsou skvělí kamarádi. Povídá se ale, že mezi Janou Paulovou (68) a Petrem Rychlým (58) bylo i něco víc. Herečka ze seriálu Jedna rodina je přitom vdaná. S
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
epochaplus.cz
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
enigmaplus.cz
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
Bylo 8. dubna 1665 odpoledne. Skupina šesti rybářů se právě v pobřežních vodách Baltského moře u města Stralsund věnovala lovu sleďů. V dalších minutách se však stalo něco, pro co nemá ani současná vě