Domů     Vnoučata jsou moje štěstí
Vnoučata jsou moje štěstí

Když už jsem se konečně smířila s tím, že se mi život prostě nepovedl, nastal v něm dost neuvěřitelný obrat.

Na tuto dovolenou jsem se vážně moc a moc těšila. Hanička s Péťou pobíhají po pláži a jsou evidentně spokojení. Jsem hlavně šťastná kvůli tomu, že jsem jim ten výlet k moři mohla dopřát. A sobě samozřejmě taky. Padla na to velká část mých úspor, ale co?

Do hrobu si peníze nevezmu. A ten pocit zadostiučinění, že jsem svá vnoučata odvezla na prázdniny tam, kam by se jinak nepodívala, je stejně k nezaplacení.

O mě se nestarali

I já jsem kdysi, jako malá holka hrozně moc toužila jet k moři. Vidět tu nekonečnou klidnou vodní hladinu nebo naopak cítit velké vzrušení, když moře bouří, vzteká se a vlny se ženou ke břehu. Alespoň tak jsem o tom četla v knížkách a vídala to ve snech.

Jenže místo nějakého výletu či prázdnin jsem byla nakonec vždy ráda, když jsem vůbec dostala najíst. Moje matka svou roli jaksi nezvládala. Ve dvou letech mě matce na nějaký čas dokonce odebrali. Bohužel, když si máma našla partnera, zase jsem se do rodiny vrátila.

Byly to hrozně divoké roky

Nebylo to šťastné řešení. Mámin partner byl totiž na drogách a máma se k němu připojila. Žila jsem tak několik let v naprostém chaosu, nikdy nekončících hádek a šílených večírků, rvaček. Chodila jsem do základky.

Doma jsem se učit nemohla a byla jsem často nevyspalá. Učení mi proto moc nešlo.

Děcák byl dobré řešení

Zachránila mě jedna paní učitelka, která mě po intervenci na sociálce zbavila toho domácího pekla. Šla jsem do dětského domova, kde byl konečně nějaký řád. I když ani tam, jako nováček, jsem zrovna na růžích ustláno neměla.

Podařilo se mi ale dokončit devítiletku. Vyučila jsem se na cukrářku a vplula rovnýma nohama do života. A myslela jsem si, že už bude jenom líp.

Nebyla to žádná láska

Bylo mi devatenáct a o životě jsem nevěděla vůbec nic. Na to ošklivé, co mi zatím připravil, jsem chtěla rychle zapomenout.

Jsem odjakživa velký optimista, a tak jsem si představovala, že teď, když jsem si našla práci a ubytování, zbývá už jen najít vhodného muže a založit rodinu. Takovou, o jaké jsem vždy snila, když mi bylo nejhůř. Rodinu plnou lásky a pochopení.

A také roztomilých, štěbetajících dětí. Na to jsem ale potřebovala muže. A tak jsem poznala Richarda. Byl to můj první kluk. A já si myslela, že jsem zamilovaná. Byla jsem hrozně naivní a hloupá, a také proto jsem brzy otěhotněla.

Brát jsem si ho vážně neměla

Narodila se nám krásná holčička Adélka. Byla jsem nadšená a chtěla jsem se vdávat. Richard se tomu nebránil. Po narození dcery ještě bydlel ve svém bytě a k nám se nastěhoval až po svatbě. Ta se konala skoro rok po narození dcery.

Doufala jsem, že konečně budeme spořádaná rodina. Opravdu jsem se pro to snažila udělat maximum.Ale teprve při společném soužití jsem pochopila, že jsem si Richarda nikdy neměla brát.

Moje další domácí peklo

Richard se až po svatbě najednou ukázal ve svém pravém světle, a začal rodinu terorizovat. Všechno muselo být podle něho. A když ne, strašně se rozzuřil a začal trestat. Surově mě zmlátil nebo mě psychicky vydíral. Jeho návaly vzteku byly hrůzostrašné.

Moc jsem se ho bála. Třikrát jsem kvůli němu potratila. Ale říct někomu, co se doma děje, jsem se styděla. Také jsem se strašně moc bála, že by mi sebrali dceru. Jediné mé sluníčko.

Chtěla jsem mít velkou, šťastnou rodinu, a místo toho jsem se jen snažila přežít a uchránit Adélku před ranami otce.

Památka na otce

Bohužel se mi ji uchránit nepodařilo. Dodnes si to nesu jako velkou vinu. Jenže to bylo moc těžké.Adélka byla v pubertě a s otcem měli neustálé neshody. Při jedné takové výměně názorů ji Richard porazil na zem a ještě do ní kopl.

Od té doby Adélka napadá na pravou nohu. Tahle hrozná událost mně dodala odvahu situaci konečně řešit. Rozvedli jsme se. Tím ale celé mé trápení neskončilo.

Dlouho jsme se neviděly

Dcera celou situaci nesla velice těžce. Dávala mi za vinu, že jsem to tak dlouho neřešila, a že proto kvůli mně měla děsné dětství. Odnesla si prý z domu jen nenávist k mužům a pajdavou nohu. Naše kontakty se přerušily.

V sedmnácti odešla bydlet ke kamarádce a mě odepsala. Na dlouhých třináct let. Pak jsem objevila ve schránce svatební oznámení a pozvánku na svatbu.

Konečně jsme spolu

Teprve, když poznala Adama, pochopila moje dcera i mě. Opět jsme k sobě našly cestu. A když se narodila Hanička, mohla jsem se o ni s dcerou starat. Vrátila se mi chuť do života. Pak přišel na svět Péťa. Jsem teď konečně součástí velké rodiny.

Rodiny, ve které je klid, láska, pochopení a spousta zábavy. Život dokáže být krutý,ale i neuvěřitelně milostivý a laskavý.

Tamara V. (59), jižní Čechy

Předchozí článek
reklama
Související články
18.5.2024
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme se do sebe v době, kdy byl ještě ženatý a já byla sama s malou dcerou Danou. Měla jsem
17.5.2024
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli jsme nejšťastnější pod sluncem. Viděli jsme se v něm a zahrnovali ho
15.5.2024
Chodí nafintěná a jen se tahá s chlapy. Bere vše! Je jí to jedno. Stydím se za ni a pomluvy už ani nevnímám. Takovou potupu jsem si od vlastní dcery nezasloužila! Už je to pár let, co jsem vzdala marné pokusy jí nějak domluvit. Nebo zjistit příčinu jejího, pro mě naprosto nepochopitelného chování. Občas mám pocit, že se ta nešťastná holka snad zbláznila. Začalo to úplně nevinně, rozchodem s jej
14.5.2024
Mám snad tu nejhorší švagrovou na světě! Je na mě vysazená už od začátku. Nejhorší na celé situaci je fakt, že se mě můj muž nezastane. Když jsem potkala Martina, byla jsem už vdova s dcerou na studiích. Můj manžel tragicky zahynul na cestě z práce. Prostě jednoho rána odjel a už se nám nikdy nevrátil. Naší Kačence bylo v té době osm let. Žily jsme pak mnoho let jen jedna pro druhou a vlastně n
10.5.2024
Moje sestra sbírala úspěchy po celém světě, pro svou zářnou kariéru se vzdala i rodinného života. Pozdě toho litovala. Když se její opona úspěchu zatáhla, neměla už pro co žít. Zuzana byla moje starší sestra, úžasná a talentovaná. Všichni k ní od jejího dětství pohlíželi jako na budoucí hvězdu a já byla její stín. Byla skvělá ve všem, v baletu i ve zpěvu, na rozdíl ode mne. A na který hudebn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
epochaplus.cz
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř