Domů     Kéž se vám o Vánocích také splní to největší přání!
Kéž se vám o Vánocích také splní to největší přání!
8 minut čtení

Samota člověka okrádá o radost ze života. A já jsem opravdu byla na všechno sama. Přitom moji rodiče byli živí a zdraví.

Nikdy mi s ničím nepomohli. Od chvíle, kdy se narodila malá, jako bych ani neměla rodiče. Dost mě to leká. Kolem sebe vidím, kolik starších lidí by dalo bůhvíco za vnouče, ale čekají na ně marně.

Mladí dnes mají jiné starosti, nemohou se nabažit svobody, cestování, úspěchů v zaměstnání, vztahů bez závazků.

Moje rodiče potkalo to štěstí, že se jim narodila vnučka, krásná, zdravá holčička, přesto se nemohu zbavit pocitu, že je jim to téměř fuk. Ano, byli se podívat v porodnici, když má Míša narozeniny nebo svátek, přijdou gratulovat. O Vánocích přinesou dárek, pošlou pohled k Mezinárodnímu dni dětí.

Jednou za čas se staví, ale povídat si s Míšou neumějí. Táta nadává na politiky a máma upozorní, že má Míša děravé ponožky a že když dostala čokoládu, zapomněla poděkovat. „Jak ji to, prosím tě, vychováváš?“ rozčílí se vzápětí.

„Nepozdraví, neumí poprosit, poděkovat, co z té holky proboha bude?“ A tak si, po pravdě řečeno, oddechnu, když za nimi zaklapnou dveře.

Jako bomba

Narodila se, když mi bylo třiačtyřicet. Také jsem patřila do kategorie, která si vychutnávala svobodu, dostatek peněz i ctitelů, výhody bytu jen pro sebe. Hýčkala jsem se. Bylo mi báječně. Čas běžel.

Pak jsem se jednou podívala do zrcadla, bylo to za letního, nemilosrdně slunného dne, a tak jsem se spatřila v jasném červencovém světle.

Trochu mě to vylekalo a ke všemu jsem zachytila slova z rádia, které si shodou okolností brumlalo, že ženy odkládají mateřství na neurčito, a potom najednou zjistí, že už je pozdě. Komisní ženský hlas suše pravil: „Pravděpodobnost otěhotnění se po osmatřicátém roce věku dramaticky snižuje.“

Vstaly mi všechny vlasy na hlavě, bylo mi jedenačtyřicet. Během jedné jediné minuty se mi zbořil svět, dopadlo to na mě jako bomba. Uslyšela jsem nepopsatelný randál, to tloukly moje biologické hodiny. Bydlela jsem zrovna s Patrikem, byl o osm let mladší. Znali jsme se pět měsíců.

Ta špatná zpráva

Štěstí bylo, že právě procházel fází zamilovanosti, a tak se nechal přemluvit. Zpočátku nechtěl věřit svým uším, za týden či dva nerad připustil, že by se to tedy mohlo zkusit. Nejspíš byl přesvědčen, že se to nepovede.

Do roka jsem byla těhotná – to je ta dobrá zpráva. A ta špatná? Patrikova fáze zamilovanosti odezněla.

Chladně jsme se rozloučili, když jsme se předtím domluvili na alimentech. „Cože? Dítě?“ zírali na mě rodiče, ochro­meni tou novinkou. „Nejsi už na to, prosím tebe, příliš stará?“ poznamenal otec. „Myslela jsem, že děti nechceš,“ nechápavě vrtěla hlavou máma. Ani u jednoho jsem nezaznamenala třeba jen náznak radosti.

„A to máš ještě tu drzost nám oznámit, že otec dítěte utekl. Chápeš, že budeš na všechno sama?“ Ani slovo, že mi pomohou. Dokonce se naopak ozvalo: „No nemysli si, že my s maminkou budeme v našem věku lítat kolem dítěte. Kdepak!

My jsme dítě vychovali, a že to byla jedna starost za druhou, v práci jsme dřeli jako otroci, a teď máme svaté právo na odpočinek. Kdoví, jak dlouho tady ještě budeme. Chceme se konečně na sklonku života trochu pobavit.

V létě jedeme na Mamaiu, je tam hodně levně. Na podzim do Lužických hor. Abych nezapomněl, dali jsme se zapsat do kurzu kreslení pravou mozkovou hemisférou.“ A tak jsem zůstala na všechno opravdu úplně sama.

Mráz po zádech

Nezastírám, že občas cítím úzkost. Vyměnila jsem byt za baráček, aby měla malá zahrádku a já abych si zasadila kytky pro radost a nějakou tu zeleninu. Samota mě bohužel okrádala o radost ze života. Těžce jsem snášela blížící se Vánoce.

V televizi pokaždé běží reklamy, v nichž se to hemží šťastnými rodinami.

Maminka vytahuje z trouby plech s čerstvě upečenými vanilkovými rohlíčky, tatínek ochutnává a hezky se na maminku usmívá, krásná malá holčička drží za ručičku mladšího brášku a oba okouzleně pozorují sněhové vločky, vířící tmou za oknem.

K troubě se řítí i pes a vrtí ocasem. Tohle neznám. „Maminko, budeme pod stromečkem zase samy?“ zeptala se Míša. To jí bylo šest. Přejel mi mráz po zádech. „Ale my přece nejsme pod stromečkem samy, Míšenko,“ odpověděla jsem.

„Bude tam i tvůj plyšák, zajíček Franta. A taky méďa Bručoun.“ Zavrtěla hlavou: „Ne, já myslím jako samy – bez lidí. Třeba Nina ze školky bude o Vánocích s mámou, tátou, babičkou a dědou.“

Bez práce

Upřela na mě oči plné výčitek. Krčím rameny. Co na tohle proboha říct? Tátu, babičku a dědu bych jí mohla leda tak nakreslit na čtvrtku bílého papíru. Naši si zvykli jezdit o Vánocích na hory.

Nelyžují, bojí se, že by se přerazili, je to prostě, jak říká máma, Štědrý den bez práce. I bez dcery a bez vnučky.

Zajdou k nám mezi svátky, přinesou nesmyslně složitou stavebnici, s níž si Míša nehraje, a koupenou vánočku. „Proč si ta holka nehraje s naší stavebnicí?“ žasne máma. „Copak je tak těžké pokládat kostičku na kostičku? Co si s ní počneš, až půjde do školy? Skoro to vypadá, že bude natvrdlá.“

Chce se mi popadnout pánev se smažící se rybou a prohodit ji oknem. Vánoce s mými rodiči jsou ještě horší než bez nich. Ale jak to vysvětlit jejich vlastní vnučce? Někdy je kupodivu nejrozumnější říci pravdu: „Nejlíp je nám spolu, Míšo. Věř mi.“ A tehdy, když jí bylo šest, jsme se šly krátce před svátky projít.

Měla jsem hotovo, naklizeno, cukroví naaranžované na tácku z broušeného skla, stromeček ozdobený a rozsvícený. Z oblohy se sypaly vločky, mrzlo, až praštělo. Zamávaly jsme na sousedku Sýkorovou, starší paní, která bydlí na konci ulice.

Hezká babička

„Máte štěstí, mladá paní, že máte tak krásnou holčičku,“ zavolala na mě a přišourala se blíž k plotu. Míša se na ni usmívala. „Škoda že vás neslyší moji rodiče,“ vzdychla jsem, „přijdou se na ni podívat sotva párkrát do roka.“ Stará paní se podivila. „Tak to vám musí být, děvčátka, smutno.“

„Ty jsi ale hezká babička,“ ozvala se Míša, odjakživa měla obdivuhodnou vyřídilku. „A nemohli bysme si teda vzít pod stromeček tuhle babičku?

Aby tam nebyl jenom zajíc a méďa?“ Polilo mě horko a paní Sýkorové jsem zajíkavě vysvětlovala, že Míša vždycky plácne, co ji napadne. „Nechte ji,“ řekla stařenka. „Je milá.“

To dcerku povzbudilo a svěřila stařence, že by si moc přála babičku. „Vidíš, a já bych si zase moc přála vnučku,“ smála se stará dáma. „Takhle je to prostě na světě zařízeno. Některá přání se nesplní.“ Míša jí obratem oznámila, že si ji vezmeme pod stromeček. Musela jsem ji od zahrádky stařenky Sýkorové odtáhnout.

Nadešel Štědrý večer. Rozsvítila jsem světýlka na stromečku, slavnostně prostřela stůl, ve svícnu zapálila svíčky a dala se do smažení kapra. Když jsem pak Míšu volala k večeři, všimla jsem si ke svému úžasu, že je prostřeno pro tři.

A to už Míša strkala do dveří paní Sýkorovou, topící se v rozpacích. „Tak máme babičku, mami,“ vesele mi hlásila.

Dárek pro tebe

Paní se omlouvala. A mě jako by někdo pohladil po duši. Po tolika letech konečně někdo další u stromečku! Potají jsem u večeře sledovala obě dvě, jak šťastně pokukují jedna po druhé i po zářícím vánočním stromku, a cítila jsem radost. Pak si babička i Míša sedly k jedličce.

Moje holčička podala stařence nejmilovanějšího plyšáka, zajíce Frantu, a povídá: „To je dárek pro tebe, babi.“ Babička se rozplakala a holčičku objala. „Pro mě je ten největší dárek,“ slzela, „že tady teď můžu být s vámi.

Kdybys věděla, jak moc jsem si přála vnučku!“ Míša odpověděla: „No a teď ji máš, babičko.“

Monika (56), Brno

Související články
3 minuty čtení
Byla to láska na celý život. Doufali jsme, že spolu zestárneme, že neexistuje nic, co by tomu zabránilo, co by nás rozeštvalo. Když jsme si s Ondrou v šestnácti letech přísahali, že nás nic nerozdělí, oba jsme tomu věřili. „Ani smrt,“ vyrazil ze sebe a já po něm automaticky opakovala, že ani smrt, ač jsem si v duchu říkala, že to je asi nesmysl, neboť zubatá rozdělí vždycky všechno. Ale byli js
3 minuty čtení
Sedím na lavičce v parku, kde to znám nazpaměť. Stromy jsou pořád stejné, i když jenom o něco starší. Ony však mohou mluvit. Já ze sebe nevydám ani hlásku! Alespoň šumí. Jsou možná staré jako já. Jenže na mně je ten zub času znát víc. Přírodu bereme jako němou, ale když přijdete o hlas, uvědomíte si, že rostliny mohou být slyšet víc než vy. Před dvěma lety se to stalo. Ochromila mne ztráta h
3 minuty čtení
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já jsem věděla, že se něco děje, ještě než to řekli nahlas. Zapomínal, kde je hrnek, jak se jmenuje
5 minut čtení
Je mi sedmašedesát a najednou cítím, že nemám tolik času. Na co? Říct pravdu mé rodině. A hledat dítě. Je to tak dávno, co jsem držela ten uzlíček... Vzpomínky mi proudí hlavou jako zběsilá auta na silnici. Tehdy jsem je pozorovala z mostu, když jsem přemýšlela, jestli tam neskočit. Nebyla jsem plnoletá. Měla jsem v hlavě ty řeči, jak lidé odsuzovali jiné dívky, které brzy otěhotněly. A pak jse
4 minuty čtení
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší, kdyby šel do hospicu. Ta
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
epochanacestach.cz
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatným světem,
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé