SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Dopisy chodily ze záhrobí
Dopisy chodily ze záhrobí

Nějakým záhadným způsobem jsme propojeni s lidmi, kteří žili před námi. Ve chvílích, kdy mi bylo nejhůř, přišlo povzbuzení z dávných časů.

Díky tomu, co se mi přihodilo, věřím, že existuje spojení mezi námi a našimi předky, kteří žili v době, kdy jsme ještě ani nebyli na světě. Jedno takové spojení mi před nějakou dobou nečekaně pomohlo v těžké životní situaci.

Podvodný společník

Manžel léta podnikal, se střídavými úspěchy. Byla období, kdy se nám dařilo více než dobře, a pak vždy přišly chvíle, kdy jsme se museli uskromnit. Naštěstí jsme si v těch lepších dobách vždy něco našetřili pro ty horší.

reklama

Nikdy se nám tak nestalo, že bychom neměli z čeho zaplatit nájem nebo složenky. Jenže pak se dal manžel dohromady s jedním společníkem, což byla chyba. Společník utekl s částí peněz a my jsme se ocitli ve skutečných existenčních problémech.

Na zemi ležel list papíru

Do této doby jsem si žila celkem bezstarostně, teď jsem byla na pokraji zoufalství. Manžel to také těžce nesl, ale snažil se na sobě nedávat nic znát. Nemohla jsem v noci spát, budila jsem se snad každou hodinu. Jedné letní noci jsem si šla sednout na lavičku před domek.

Přemýšlela jsem, jak naše problémy vyřešit, když jsem si najednou všimla, že přede mnou na zemi leží něco bílého. Byl to list papíru. Vzala jsem ho do ruky, odešla do chodby a pod rozsvíceným světlem jsem zjistila, že je to nějaký starý dopis.

Pisatelka se mě snažila uklidnit

Působil jako z dávné doby, byl psaný úhledným inkoustovým písmem. Nejdivnější bylo, že začínal oslovením „Milá Jitko“. Jako kdyby byl určený pro mě, protože to bylo moje křestní jméno! Na nic jsem nečekala a rychle jsem si dopis přečetla.

Pisatelka – byla to žena – mě v něm ubezpečovala, že všechny moje starosti brzy pominou a že se nemám trápit.

Než začne padat listí, bude prý zase všechno v pořádku. Žena se podepsala jako Růžena. To jméno mi nic neříkalo. Přemýšlela jsem, zda nějakou Růženu neznám, ale na nic jsem nepřišla. Vůbec jsem nevěděla, co si o tom dopise mám myslet.

Z dopisu zbyla jen hrstka popela

Vzala jsem si ho s sebou do ložnice a uložila ho do nočního stolku s tím, že ho ráno ukážu manželovi. Kupodivu jsem pak celkem rychle usnula a po dlouhé době jsem spala klidným a hlubokým spánkem.

reklama

Když jsem ale ráno chtěla dopis ze zásuvky vyndat, čekalo mě šokující překvapení. Místo listu tam byla jen hromádka popela! Že by se mi to celé snad jen zdálo?

Odcizené peníze se nám vrátily

Chvíli jsem opravdu pochybovala o tom, zda se to skutečně stalo. Nakonec jsem si řekla, že na to zkusím zapomenout, protože jinak by se mi z toho asi nejspíš rozskočila hlava. V záplavě pokračujících starostí jsem na dopis skutečně postupně zapomněla.

Vzpomněla jsem si na něj znovu na začátku podzimu, protože policie dopadla manželova společníka. Peníze, se kterými utekl, naštěstí nestačil utratit, takže se vrátily tam, kam patřily.

Teta mojí babičky

Najednou byl svět opět růžový a optimistický. Tehdy mi došlo, že v létě mě onou tajemnou zprávou utěšovala nějaká záhadná bytost, která znala budoucnost. A zanedlouho, při prohlížení rodinného alba, jsem si uvědomila jednu věc. Růžena se jmenovala teta mojí babičky.

reklama

Nikdy jsem ji osobně nepoznala, zemřela dávno předtím, než jsem se narodila. Ptala jsem se sama sebe, jestli je možné, že by ta zpráva měla nějakou souvislost právě s ní. Vždyť ona o mně za svého života také nevěděla.

S odstupem času mi tajemný dopis připadal opravdu spíš jen jako sen a asi bych nedokázala přísahat, že se mi to skutečně stalo. Jenže v průběhu dalších let jsem od Růženky z dávné minulosti dostala ještě dvě podobné zprávy.

Riziková operace

Tu první, když mě čekala náročná operace, u které nebylo jisté, jak dopadne, ale která však byla nutná. Bála jsem se, že nastanou komplikace.

A opět, jako tenkrát, jsem v noci objevila zprávu z minulosti, ve které mě Růženka ujišťovala, že budu žít ještě dlouho. Druhý den zbyl z dopisu znovu jen popel.

Strach o dceru

Také třetí zpráva, která mě čekala rok po operaci, se týkala zdraví. Tentokrát šlo ale o moji dceru Janu. Těžce se zranila při lyžování na horách a několik týdnů ležela v nemocnici v bezvědomí.

Hrozně jsem se o ni bála, každý den jsem se za dceru modlila a klidně bych bývala vyměnila svůj život za její.

Nový dopis z dávných dob mě uklidnil. Věřila jsem, že ta žena mojí krve, se kterou jsem se nikdy nesetkala, ví, co bude. A opět se ukázalo, že měla pravdu. Dcera se ze zranění po nějaké době uzdravila a žádné následky nemá.

Je jako můj anděl strážný

Od té doby jsem už žádnou další zprávu nedostala, ale naštěstí jsem ji ani nepotřebovala, protože zatím žádné další stresující a složité období v mém životě nenastalo.

Růžence ale od té doby pravidelně jezdím na hrob do vzdáleného města, abych jí tam položila květiny a poděkovala jí za to, že mě chrání.

Jitka R. (57), České Budějovice

reklama
Související články
27.1.2023
Manžel mě varoval, abych tou zkratkou nejezdila. Já ho poslechla až ve chvíli, když jsem potkala na starém bicyklu zesnulého inženýra. Nad úzkým pruhem cesty se válela mlha hustá jako kaše. Vyvalila se jako pára nad kotlem nebo husté těsto, prchající z díže. Ačkoli jsem měla světlo na kole, viděla jsem jen pár metrů před sebou. Šlapala jsem na kole co mi síly stačily. V hlavě mi znělo varová
27.1.2023
Nikdo tu dívku neznal. Objevovala se v zahrádkářské kolonii vždy kolem poledne. Kudy šla, tam se tráva zelenala a květy rozkvétaly. Věřili jsme tomu, co nám babička vyprávěla. Sama jsem tu dívku viděla na vlastní oči, byla krásná, vznášela se nad zemí jako víla a vždycky měla náruč plnou květin. Když rozkvetly v babiččině zahrádce nové květy, říkala, že za to vděčí květinové víle, a také jí nik
25.1.2023
Po smrti manželových rodičů jsme se přestěhovali do jejich domu. Velmi rychle nám s Hynkem došlo, že v domě nejsme sami. Manžel zdědil po smrti svých rodičů dům. Stojí kousek od hlavní silnice. Tchán s tchyní si vždycky stěžovali na hluk z aut, ale my jsme na to z velkého města zvyklí. V domě mě znepokojovala úplně jiná věc. A sice hrobové ticho, které se čas od času dostavilo. Než jsme se do d
25.1.2023
To, že některé osoby vidíme pouze my, neznamená, že neexistují. Na procházkách lesem se mi zjevoval přízrak staré ženy! ředloni jsme si s manželem Radimem půjčili chatu od známých, kteří odjeli dlouhodobě do zahraničí. Oba dva jsme měli přírodu moc rádi a tamní lesy přímo vybízely k několikahodinovým procházkám. Známí nebyli proti. Lesy hned za domem Souhlasili a my jsme jim na oplátku sl
25.1.2023
Už několik let žiji většinu času sama, jen občas za mnou přijedou moji synové. A právě, když jsou u mě, slyším v noci hlasy. Můj manžel Václav zemřel před více než deseti lety. Od té doby jsem sama. Žiji i nadále v našem bytě. Nedokázala jsem ho po smrti manžela opustit. Nikdy se tam nedělo nic zvláštního. To až poslední dobou. Hlasy z obýváku Celé to začalo loni na jaře. Dostala jsem ošk
Nenechte si ujít další zajímavé články
Poslední dílo slavného architekta celebrit
rezidenceonline.cz
Poslední dílo slavného architekta celebrit
Jeho návrhy okouzlovaly slavné, bohaté a mocné napříč generacemi. Projektantská kariéra Wallace Neffa trvala dlouhá desetiletí, od dvacátých let minulého století až do roku 1982, kdy zemřel. Na své
Co se stane, když včela onemocní?
epochaplus.cz
Co se stane, když včela onemocní?
Včely medonosné (Apis mellifera) mají nezastupitelnou úlohu při opylování, jsou rozšířeny téměř po celé Zemi, kromě Antarktidy. Existuje cca 40 tisíc druhů rostlin, které by se bez pomoci včel obešly
Nevěra zpěváka Timberlake konečně zapomenuta?
nasehvezdy.cz
Nevěra zpěváka Timberlake konečně zapomenuta?
Obnovit svatební slib je mezi mnohými manželskými páry skoro samozřejmostí. Dají si tak i po letech najevo, že na jejich touze vstoupit s tím druhým do svazku manželského se ani za roky společného
Zimní dovolená v Egyptě: Tajuplný Sinajský poloostrov bez vízové povinnosti
21stoleti.cz
Zimní dovolená v Egyptě: Tajuplný Sinajský poloostrov bez vízové povinnosti
Egypt láká svojí tajuplnou atmosférou světově proslulých památek a celoročně slunečným počasím s přívětivými teplotami, které jsou v zimě příjemnější než v létě. Křišťálově čisté moře a bílé pláže lák
Gottova dcera Lucie čeká další dítě!
nasehvezdy.cz
Gottova dcera Lucie čeká další dítě!
Kdyby byl Karel Gott (†80)naživu, jistě by měl obrovskou radost. Jeho dcera Lucie (35) totiž čeká miminko. Z prvního manželství už má dva syny, Vojtu (11) a Honzíka (10). Oba vnuci svého dědečka ješ
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
Musaka je tradiční jídlo typické pro oblast středomoří. Jeho základ tvoří v originální verzi masovo-rajčatová omáčka, lilky a bešamel. Můžete si ho snadno připravit i ve vegetariánské verzi. Díky směs
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
Automobilová značka Lexus se v Česku stala partnerem nejprestižnější světové kuchařské soutěže Bocuse d`Or, o níž jsme již informovali. České národní kolo se uskuteční od 4. do 6. května v pražském O2
Vláčný dýňový chlebíček bez lepku
tisicereceptu.cz
Vláčný dýňový chlebíček bez lepku
Tento dýňový chlebíček je vynikající i ve více kořeněné verzi. Chuť dýně skvěle doplní a zvýrazní mletý zázvor, badyán nebo kardamom. Potřebujete 300 g dýňového pyré (upečená rozmixovaná dýně H
Utíkala jsem do knížek, skutečný život mě lekal
skutecnepribehy.cz
Utíkala jsem do knížek, skutečný život mě lekal
Starala jsem se o brášku, vařila, nakupovala. Předčasně jsem tenkrát dospěla, protože mi zkrátka nic jiného nezbývalo. Maminka zemřela, když mi bylo třináct. Měla jsem ještě tříletého brášku. Táta byl na všechno sám, držel se statečně, ale mámu nahradit nedokázal. To bylo ostatně na mně – dělala jsem maminku bráškovi. Táta se vracel z práce pozdě odpoledne,
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od krasového jezera Somin. A právě z jeho hlubin se má pravidelně vynořovat monstrum, které terorizuje místní obyvatele už přes 100 let. Podle různých s
Návrat poručíka McConella: Přišel se jeho duch rozloučit se svým kamarádem?
enigmaplus.cz
Návrat poručíka McConella: Přišel se jeho duch rozloučit se svým kamarádem?
Někteří lidé se v okamžiku smrti údajně zjevují svým příbuzným a přátelům. Na Vánoce roku 1918 prý spatřil ducha zesnulého britského vojáka Davida McConnella jeho blízký kamarád, který je příslušníkem
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
epochanacestach.cz
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
Během procházky mezi Krasíkovem a Ovčím vrchem nezapomeňte navštívit Dvůr Krasíkov, zemědělský areál, který v minulosti sloužil zdejšímu knížeti. Když roku 1644 hrad Švamberk kompletně vyhořel kvů