Domů     Chce mě dát do domova!
Chce mě dát do domova!

V momentě, kdy jsem si myslela, že všechno zvládneme, přišla od mého nejbližšího člověka pořádná „ťafka“ za ucho. I když jsem na lopatkách, ještě to nevzdávám.

Už poněkolikáté si prohlížím ty staré fotky. Filípek byl rozkošné mimino a později malý šikovný školáček. Byl hodný, poslušný a citlivý chlapec. Co se to s námi jen stalo. Už zase pláču při vzpomínce na ty krásné dávné časy. Všechno to fungovalo až do mého rozvodu.

Manželství ztratilo smysl

Filip byl tehdy ještě moc malý, aby chápal, že někdy nastane situace, kdy dva lidé už spolu žít nemohou. A to se stalo mně a mému muži Jaroslavovi. Chodili jsme spolu už od střední a náš vztah už poslední roky poněkud skomíral.

Zároveň jsme byli ještě dostatečně mladí, abychom mohli začít někde jinde s někým jiným, čehož Jaroslav ještě před rozvodem využil a zabydlel se u své nové přítelkyně.

Nechtěla jsem malé dítě těmito věcmi zatěžovat ani násilně slepovat manželství jen kvůli tomu, aby měl úplnou rodinu. On to ale viděl jinak.

Syn mi to neodpustil

Filip velice těžce nesl, že táta odešel a jeho nechal u mě. Začal mi dávat za vinu, že jsem rozbila naši rodinu. A to i přesto, že já zůstala s ním sama a starala se o něj, jak jsem mohla, zatímco jeho otec si pořídil rodinu novou.

I nového syna, kterému dával před Filipem celkem viditelnou přednost. Moje vztahy se synem byly napjaté. Byl právě v pubertě, když se to stalo.

Je to snad zbabělé

Byli jsme již devět let rozvedení. Jaroslava jsem vídala, jen když si přišel občas pro Filipa. S těmi návštěvami to nijak nepřeháněl, ale přece jen se jako otec někdy choval. O tom, jak žije a jak se má, jsme ale nikdy nemluvili. Proto, když dobrovolně odešel z tohoto světa, jsme nic nechápali.

I když se ukázalo, že příčinou toho hrozného a zoufalého činu byl strach. Jaroslavovi objevili rakovinu plic. Podle doktorů měl šanci se léčit. On ale utekl před nemocí, bolestí, svou rodinou i před Filipem. Nemohu nikoho soudit, ale myslím, že to bylo zbabělé všechny opustit.

Vztahy se zklidnily

Filip byl zoufalý a tátovu smrt mi dával za vinu. Tvrdil, že kdyby táta žil s námi, šel by se léčit a neopouštěl nás. Můj třípokojový byt nám byl najednou malý a syn se odstěhoval. Dodělal školu a našel si celkem slušné místo. Po čase pak potkal Alici.

Byla ještě takové telátko o deset let mladší než on. Ale zdála se mi zprvu sympatická, a tak, když se rozhodli, že se vezmou, jsem jim nabídla, že mohu zatím bydlet u mě. Pro tři lidi bylo v bytě dost místa i soukromí.

Odmítli to a šli raději bydlet do podnájmu. Chápala jsem to. Kdo by chtěl bydlet s rodiči.

Nešikovný pád to odstartoval

Bylo to před Vánoci a já, jako každý rok, dělala vánoční úklid. Snacha Alice mi sice slibovala, že mi přijdou pomoct, ale to bych se asi načekala. Raději jsem popadla štafle a vrhla se na mytí oken. První dvě šla umýt rychle. I záclony se mi podařilo pověsit. Byla jsem už ale dost unavená, to další okno jsem už měla nechat na druhý den.

Jenže nenechala. Když jsem vylezla až nahoru na štafle, byt má vysoké stropy, zamotala se mi hlava a já sletěla na zem. Něco křuplo, strašně zabolelo a celý svět se se mnou točil. Dokázala jsem se však ještě doplazit pro telefon a zavolat syna.

Noha jako argument

Při tom pádu jsem si dost ošklivě zlomila nohu. Museli mě operovat, pobyla jsem si několik dní v nemocnici a dodnes na ni trochu kulhám. A tak můj syn ještě v nemocnici přišel s nápadem, který mě naprosto šokoval.

Prý už sama bydlet nemůžu, nezvládala bych to, a oni s Alicí mě také nedokážou uhlídat. Ale v domově pro seniory mi bude rozhodně lépe. To mi tvrdil syn do očí. Tak mě to překvapilo, že jsem nebyla schopna slova. Syn se tedy prozatím takticky odmlčel.

Nátlak pokračoval

Když jsem se vrátila domů a belhala se po bytě o berlích, začal Filip s domovem znovu. Přidala se i Alice a bylo vidět, že jsou sehraný pár, který to má promyšlené.

Zprvu jsem si vážně naivně myslela, že jim jde o moje pohodlí, kdy se o mě v domově dobře postarají, jak stále opakovala Alice.

Pak mě napadlo, že mají strach, že zase upadnu a oni mě budou mít na krku. Jenže já jsem stále dostatečně soběstačná, a navíc mám dost dobrých přátel, kteří by mi v nouzi pomohli. Nemusela jsem je nikdy ani prosit.

Jako dlouholeté kamarádky jsme stály při sobě. Jenže nátlak nepřestával. A pak mi to konečně došlo!

O mě jim vůbec nešlo

Mému synovi ani jeho ženě vůbec nešlo o mé bezpečí a pohodlí. Do domova mě chtěli šoupout, aby měli k dispozici můj byt. Měli v plánu se do něj nastěhovat. Pochopila bych, že by raději bydleli ve vlastním, že třeba už konečně plánují i nějaké miminko.

Už před časem jsem jim nabízela, že byt prodám, koupím si nějakou garsonku a jim dám zbytek peněz. To by byl dobrý základ pro hypotéku a koupi slušného bytu. To nechtěli. Prý se nebudou zadlužovat. Tak mě raději vystěhují.

Nikdy to nepochopím

Filip moc dobře ví,jak domovy důchodců nesnáším. Zemřela tam totiž moje maminka, kterou tam můj sobecký a bezohledný otec strčil, když si chtěl uvolnit ruce pro svůj veselý život. Nevím, třeba to je dnes jiné, možná že bych se tam necítila tak zle.

Ale já jsem ještě zdravá, mám hodně přátel, spoustu koníčků a plánů. Jsem se svým životem spokojená. Ale synovo jednání mě hrozně bolí. Myslím si, že jsem mu nikdy tak neublížila jako on mně. Proto do domova nepůjdu.

Renáta T. (64), Znojmo

reklama
Související články
8.12.2023
Když můj syn dospěl, byla jsem ráda, že mi zůstal doma. Jsem pár let vdova, tak jsem byla ráda, že ještě nějakou dobu nebudu opuštěná. Můj Tomáš byl vždy moc hodný kluk. Po maturitě sice uvažoval o vysoké škole ve velkém městě, ale když ho nevzali, našel si práci u nás a zůstal bydlet doma. Sama jako kůl v plotě Jsem už pět let vdovou, tak jsem to přivítala s nadšením. Sama bych náš velký
6.12.2023
Máme s mužem srdce veliké, vejde se nám do něj hodně lásky. Nevíme, proč bychom se zejména na Vánoce neměli vídat s bývalou snachou. Syny máme dva, starší Venca zůstal starým mládencem, zatímco mladší David se ženil už v pětadvaceti. Ženit se musel, půl roku po svatbě se nám narodila vnučka Věruška a za tři roky ještě chlapeček Matýsek. Manželství synovi ale dlouho nevydrželo. Skutečný důvod
4.12.2023
Jsem jedináček a vyrůstala jsem vlastně od pěti let, kdy nás můj otec opustil, jenom s matkou. Tedy spíš s babičkou a dědou v jejich domě. Nikdy dřív jsem si neuvědomovala, že mám s mámou dost divný vztah a že mi chybí blízkost, kterou prožívaly moje kamarádky. Já měla mámu spíš jako takovou superstar, která je krásná, úspěšná a já se těším na to, až si na mě udělá čas. Lásku mi dávala babič
3.12.2023
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího spolužáka. Tedy bývalého spolužáka. Máma vyváděla a táta pomohl
1.12.2023
Bylo mi už sedmnáct let a naši si mysleli, že jsem velká holka a že mi proto jejich rozvod nebude už tolik vadit. Ale to se velice spletli. Kdybych psala dopis Ježíškovi, jako jsem to dělávala, když jsem byla malá, napsala bych tam, že si přeji jediný dárek: mít tátu na Štědrý den doma. Ale byla jsem už velká, sedmnáctiletá, a dospělí se bůhvíproč domnívali, že se s jeho odchodem vyrovnám. Slyš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3