Domů     Sousedka krade jako straka
Sousedka krade jako straka

Naše sousedka je zlodějka. Nevíme si s tím rady, protože přímé důkazy vlastně nemáme. A dohadovat se s ní nechci.

Měla bych se mu asi omluvit. Koukám po očku po manželovi a vidím, že je dost naštvaný. Právem. Napřed jsem mu totiž vynadala, že dal moje krásné zahradní lehátko někam z pergoly pryč, a teď ho nemůže najít.

Ovšem před mým mužem něco jen naznačovat o jeho zapomnětlivosti je naprosté tabu. No, a když jsme navíc zjistili, že opravdu nikde není, vyhubovala jsem ho znovu, že ho neuklidil. Ale byl v tom nevinně. Teď už to vím.

Chaloupku koupili rodiče

Naši milovanou chaloupku kdysi koupili, i s rozlehlou zahradou, moji rodiče. Byla jsem tehdy puberťačka a okopávání záhonů mě vážně nebavilo. Na chalupu jsem vždy o víkendech jezdila vlastně z donucení.

Otrávená a znuděná jsem se nemohla dočkat, až tam jako dospělá nebudu už muset jezdit.

Krásné roky plné dřiny

Jenže nikdy neříkej nikdy. Vdala jsem se, a když se nám narodila Terezka, v podstatě jsem se na chatu odstěhovala. Chata není daleko od města, kde žijeme, a tak manžel za námi často jezdil.

Teprve tehdy jsem objevila kouzlo záhonků a stala se ze mě vášnivá zahradnice. Přestalo mi vadit, že musím kolem záhonů neustále běhat s motyčkou, konví, že musím sekat trávník a okopávat ovocné stromky a keře. Bavilo mě to. Za ty tři roky mateřské jsem se toho hodně naučila.

Pyšná zahradnice

Na chatu jsme samozřejmě nepřestali jezdit, ani když jsem nastoupila zpět do práce. Tehdy ve vedlejší chalupě žila paní Jiřinka. Byla už v důchodu a na chatě žila celoročně. To ona mě postupně zasvětila na začátku do tajů zahradničení. Každá její rada byla doopravdy k nezaplacení.

Teď, když jsem na zahradě nemohla být trvale, chodila mi mou úrodu, na kterou jsem byla velmi pyšná, během týdne zalévat. A občas mi i s něčím ráda pomohla. Měla radost, že se někomu na zahrádce daří stejně jako jí.

Neměla jsem žádný problém svěřit Jiřince klíče od naší zahrady s naprostým klidem, protože byly v dobrých rukou.

Měla moji důvěru

Naprosto jsem jí důvěřovala. A když jsem měla vysázené něco, co ona nepěstovala, nabídla jsem jí, ať si vezme od nás. Věděla jsem, že mi nezplanýruje celý záhon. Nikdy té nabídky nezneužila.

Dokonce i jablka a švestky, které jí z mých stromů napadaly na zahrádku, mi chtěla vracet. Nikdy jsem to ale nedovolila. Měli jsme zkrátka skvělou sousedku. Před třemi roky bohužel paní Jiřinka zemřela.

Přišla nová sousedka

Bylo nám to opravdu moc líto. Smutný byl ale i pohled na opuštěnou chatu. Trvalo skoro rok, než ji koupili Dvořákovi. Měli jsme radost, že zase máme sousedy. Paní Věra byla taková upovídaná, energická žena. Říkala jsem si, že si třeba budeme dobře rozumět.

Její manžel byl invalida, špatně se pohybující, který na delší tratě používal invalidní vozík. Byl poněkud zamlklý, ale když jsme ho i s manželkou pozvali k nám na zahradu na grilování, rád přišel. Moc jsem chtěla mít pohodové vztahy se sousedy. Vím, jak důležité je dobře vycházet se sousedy.

Snažili jsme se pomoci

Věra byla z naší zahrady úplně unešená. Hned začala vypočítávat, co by ušetřili za jídlo, kdyby si všechno pěstovali. Jenže záhony po Jiřince byly nyní zarostlé. Chápala jsem, že jejich situace není jednoduchá.

Věřin manžel jí moc s ničím nepomůže. A peněz také nemají na rozdávání. Věra nepracovala, starala se o muže. Nabídli jsme s mým mužem proto pomoc a společnými silami dali některé záhonky zase do pořádku.

Rozhodně se nepředřela

Věra sice měla zasázená rajčata, okurky i mrkev, ale dělat něco pro to, aby se jim dařilo, to se jí moc nechtělo. Její lenost ji přemohla, a tak první zahradní sezona u Věrky skončila fiaskem. A rozhodla se celou věc řešit jiným způsobem.

A tak jsme jednoho dne přijeli na chatu a já zjistila, že na záhonu chybí květák. Možná by si toho nikdo běžně nevšiml. Já jsem ale do svých výplodů tak zamilovaná, že vím přesně, kde co je.

Neviděl jsi květák?

Navíc jsem počítala s tím, že ho budu vařit k obědu. Kam ale zmizel? Zvíře by ho cestou někde okousalo, pohodilo. Možná bychom se tomu i zasmáli, kdyby se situace týden co týden neopakovala. Mizela nám postupně nejen zelenina, ale i ovoce z keřů a stromů.

Kdo by to jen mohl být?

Zprvu jsme to nechápali. Později jsme nechtěli dlouho uvěřit, že by to byla Věrka. Chovala se přece pořád stejně. A my jí vždy něco ze zahrádky dali.

Když jsme se zmínili, že nám někdo krade na zahradě, Věra se tvářila velice udiveně říkala, že si ničeho nevšimla, že musí někdo krást v noci.

Nastražili jsme past

Na radu manželova kamaráda jsme nainstalovali na zahradu kameru, aniž by to Věra tušila. Teď tedy máme záznam, jak se přes plot lopotí s ukradeným křeslem. Co ale s tím? Žalovat ženskou, co má doma invalidu a málo peněz? Rozhněvat se s jedinými sousedy? Chtěli bychom ale Věru postavit před důkaz a domluvit s ní nějaká pravidla.

Tereza H. (58), Opava

reklama
Související články
3.10.2023
Můj manžel nepatřil nikdy mezi věrné muže. Dlouho jsem se tím trápila, až jsem mu začala nevěru oplácet. Sice o tom stále neví, ale já se od té doby cítím mnohem lépe. Po šestnácti letech manželství jsem zjistila, že mi je manžel nevěrný. Zahýbal mi od samého začátku, věděli to všichni, jen já asi měla na očích klapky. Dokonce i moje matka si neodpustila několik ironických poznámek. Až jsem se
3.10.2023
Naše sousedka byla starší dáma. Na fenu dobrmana, kterou si pořídila před lety, se jí najednou už nedostávalo sil. Když jsem byla malá, neexistovalo, aby lidé chovali psy v panelácích. Nanejvýš pokojové pudlíky, velké psy nikoli. Dnes celý náš panelák štěká, hned dole u výtahu slyšíte, jak se z bytů ozývají hafani. Dost jsem se tomu divila. Vyrůstala jsem ve dva plus jedna a na žádné zvíře j
1.10.2023
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život dál, naše cesty se postupně rozcházely a scházely. Po základní škole jsme se z rod
1.10.2023
Když se blíží vánoční čas, je mi vždycky úzko. Bývala to vždy nejkrásnější část roku, loňská událost mi to ale změnila jednou provždy. Většinu našeho života jsme s manželem byli zaměstnáni ve velkém podniku. Seznámili jsme se už na škole, stavařinu jsme oba milovali a oba jsme měli i podobné zájmy. Náš život byl obyčejně příjemný. Žádné vášnivé zážitky, ale také žádné scény a situace, které vám
29.9.2023
Má dcera si přála velkou rodinu. Narodil se jí vymodlený Jakoubek. Bohužel osud jemu i nám přinesl do života nejednu bolest. Ivanka vždy dbala na své zdraví. Sportovala, zdravě se stravovala, neměla žádné dědičné nemoci, takže nás nikdy nenapadlo, že by mohla mít někdy zdravotní problém. Přesto se vyskytl, když chtěla otěhotnět. Stále se nedařilo, až si zašla na vyšetření a lékař jí sdělil, že
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
PINKASOVA SYNAGOGA: Bývala hlavní stavbou pražského ghetta
epochanacestach.cz
PINKASOVA SYNAGOGA: Bývala hlavní stavbou pražského ghetta
Pinkasova synagoga je druhá nejstarší dochovaná synagoga v Praze a svým významem i architektonickou hodnotou představovala na dlouhou dobu hlavní stavbu pražského ghetta. Jako vzácná relikvie byl v Pinkasově synagoze po staletí chován praporec a roucho mesianistického mučedníka Šeloma Molcha, upáleného v Mantově roku 1532. Do své původní podoby byla synagoga obnovena v letech 1950–54. Památník obětí šoa
Pomstila jsem se, abych mohla odpustit
skutecnepribehy.cz
Pomstila jsem se, abych mohla odpustit
Můj manžel nepatřil nikdy mezi věrné muže. Dlouho jsem se tím trápila, až jsem mu začala nevěru oplácet. Sice o tom stále neví, ale já se od té doby cítím mnohem lépe. Po šestnácti letech manželství jsem zjistila, že mi je manžel nevěrný. Zahýbal mi od samého začátku, věděli to všichni, jen já asi měla na
Našla si v Ulici milence?
nasehvezdy.cz
Našla si v Ulici milence?
Herečka ze seriálu Ulice Eliška Hanušová (28) se už před třemi lety provdala za herce Kryštofa Bašuse. V poslední dobou se ale povídá, že s ním není úplně šťastná a postupně si začíná více rozumět s
I delfíní matky „šišlají“ na mláďata
epochaplus.cz
I delfíní matky „šišlají“ na mláďata
Původ lidské řeči je stále ještě záhadou. Záchytné body hledají vědci v komunikaci zvířat, zvláště u pěvců. Ale zdá se, že mnohem blíže k nám budou mít delfíni.   Každé novorozeně se musí co nejrychleji nadechnout, jak lidské, tak zvířecí. Malí delfíni, kteří přicházejí na svět pod vodou, to ale mají složitější. I když vynořit
Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA
epochalnisvet.cz
Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA
Již tento týden uvidí diváci vysoce ceněný seriál Had, který poprvé v češtině uvede Epic Drama.  Napínavé osmidílné kriminální drama bude na kanálu vysíláno od 6. ledna, vždy v pátek ve 21:00.
Role náhradní mámy už má po krk?
nasehvezdy.cz
Role náhradní mámy už má po krk?
Když si herečka Agáta Kryštůfková (30) ze seriálu Táta v nesnázích našla partnera Tomáše Havlínka (31), měl už dceru Juditu (4) ve střídavé péči s herečkou Beátou Kaňokovou (34). A tak se musela ry
Jeskyně Lovelock: Žili zde kdysi obři?
enigmaplus.cz
Jeskyně Lovelock: Žili zde kdysi obři?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology, a ENIGMA vám představuje ty nejzajímavější z nich. V tomto článku se vydáme do nitra tajemné jeskyně Lovelock v americkém státě Ne
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Čeští umělečtí skláři nadchli italské Benátky
iluxus.cz
Čeští umělečtí skláři nadchli italské Benátky
Sedmý ročník mezinárodního festivalu sklářského umění Venice Glass Week patřil i českým sklářům. Svá umělecká díla zde v rámci výstavy CZECH GLASS | FRAGILE představili Dana Zámečníková, Alena Matějka
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Zélandie, osmý světadíl, odhaluje tajemství svého vzniku i dobu potopení
21stoleti.cz
Zélandie, osmý světadíl, odhaluje tajemství svého vzniku i dobu potopení
Nový Zéland tvoří nejvyšší místo ponořené Zélandie, která formální status kontinentu získala v roce 2017. V letošním roce se vědcům podařilo dokončit její podrobné mapování i objasnit, jak vznikla a k