Domů     Alkohol mě připravil o všechno
Alkohol mě připravil o všechno

Neuvědomoval jsem si, že mám opravdu problém. Zdálo se mi, že ho mají všichni okolo mě. Pravda mi došla, až příliš pozdě.

Vzpomínám na náš rodný venkovský statek, milující rodiče a veselé dětství. Neměli jsme nikdy peněz nazbyt, maso jsme mívali jen v neděli a oblečení jsem obvykle dědil po starších sourozencích, přesto to byly v mém životě ty nejkrásnější časy…

Naše hospodářství

Táta hodně pil a bohužel také brzy zemřel, bylo mi tehdy deset roků. O mě a mé dva starší sourozence se tedy musela starat maminka, která se nás sice snažila vést pevnou rukou, ale na celé hospodářství a tři děti k tomu mnohdy nestačila.

Zamlada jsem byl trochu lotr, ale kdo ne? Po tátovi jsem zdědil sklony k pití. Tehdy jsem ale neviděl nic špatného na tom, dát si sem tam pár panáčků. Maminka, která si s tátou užila své, to ale viděla jinak. Bála se, co ze mě vyroste. Měla radost, když jsem se vyučil truhlářem.

Dlouho se ale neradovala. Zemřela krátce poté, co jsem dodělal školu, měla slabé srdíčko. Všechen majetek, který rodiče měli, ačkoli toho moc nebylo, zdědila má starší sestra. Bratr se odstěhoval, začal si žít vlastní život ve městě, ale já jsem zůstal doma.

Sestře to nevadilo, byla ráda, že jí s hospodářstvím pomůžu. Brzy nato jsem ale potkal Libuši. Byla to krásná holka s tmavě hnědými vlasy a úsměvem, do kterého jsem se okamžitě zamiloval. Chodili jsme spolu sotva pár měsíců a už jsme chystali svatbu.

Ne snad proto, že bych se tak hnal do chomoutu, ale čekali jsme dítě. Manželský život ale spokojený nebyl. Rychle opadlo zamilování a nastala realita.

Narodily se nám dvě děti – syn a dcera, dostali jsme byt ve městě, kde jsem si našel práci v truhlářství a Libuše učila ve škole.

Naše děti rostly a s nimi rostly i naše problémy. Čím dál častěji jsem se uchyloval k pití. Každý večer jsem trávil v hospodě, nezůstalo ale vždy jen u dvou piv. Často jsem sáhl i po tvrdém alkoholu.

Měl jsem tehdy pocit, že, když se napiju, bude svět najednou veselejší. A tak jsem pil, pořád, víc a víc… Vyhodili mě z práce a netrvalo dlouho a pohár trpělivosti přetekl i mé ženě. Podala žádost o rozvod a vyhodila mě z bytu.

Ztracený případ

A já jsem šel. V krámku na rohu naší ulice jsem si koupil lahev vodky. Tentokrát jsem pil na žal. Našel jsem si prozatím nocleh na ubytovně, říkal jsem si, že to manželku brzy přejde a já se vrátím domů.

Sedával jsem na lavičce před naším domem a čekal, až půjde z práce, nebo až se budou vracet děti ze školy. Nikdy jsem ale nevydržel sedět dlouho sám a krámek, kde se dal pořídit můj věrný přítel, alkohol, byl na dohled.

„Jsi ztracený případ!“ zakřičela na mě jednou Libuše se slzami v očích a zabouchla mi naše domovní dveře před nosem. Rozvedli jsme se a já přišel i o možnost vídat své děti.

Bydlel jsem tehdy stále na ubytovně, a navíc má žena své právničce nezapomněla zdůraznit, že se rád napiju.

Už tě nechci ani vidět!

Rozhodl jsem se, že se vrátím domů na venkov. Sestra se během let také provdala a nyní žila s dcerou a manželem. Švagr nebyl mou osobou příliš nadšen, byl to takový ten pan správný, který se nikdy nedotkl alkoholu.

Když u mě v pokoji, i v jiných částech domu, tedy objevil pár prázdných lahví vodky, ztropil scénu. Tehdy jsem se mu jen vysmál, jeho věčné poznámky mě ale brzy začaly rozčilovat.

Sestra se mi sice snažila promlouvat do duše, ale nad jejími řečmi jsem jen mávl rukou.

Jednoho dne jsem to nevydržel a švagrovi za jeho morální kázání jednu vrazil, div jsem na něj v alkoholovém opojení sám neupadl. To byla poslední kapka pro mou sestru. „Už tě nechci ani vidět!“ křičela na mě, když mě vyhazovala z rodného domu.

Nasedl jsem na první vlak, který zastavil na našem malém nádraží. Jel jsem neznámo kam a přesně tam se ubíral i můj život. Do nikam. O kaž­dou práci, kterou jsem našel, jsem záhy přišel kvůli pití. Brzy jsem neměl ani na to, abych spal po ubytovnách.

Stal se ze mě pravý bezdomovec, skončil jsem na ulici, spal v lese i pod mostem. Sbíral jsem z popelnic papír a za to málo, co jsem ve sběrně dostal, jsem si koupil flašku té nejlacinější vodky.

Takhle to šlo několik týdnů, už dávno jsem nebyl tou osobou, jakou jsem dříve býval. Byl jsem troska.

Často jsem tehdy myslel na své děti a na svou ženu. Došlo mi, že měla pravdu – byl jsem ztracený případ. Místo alkoholu jsem se začal utápět v sebelítosti, až jsem jednoho dne potkal Aničku. Pracovala v centru pro lidi bez domova. Vařila ty nejlepší polévky, které poté vydávala bezdomovcům.

Můj anděl

Působila v té bídě, která mě obklopovala, jako strážný anděl. Občas jsme se zapovídali, zajímal ji můj příběh. Potkávali jsme se tak několik měsíců, až mi nabídla, zda bych nechtěl pracovat v truhlárně jejího bratra. „A bydlet můžeš u mě, mám doma volný pokoj,“ dodala.

Nevěřil jsem svým uším, zato jsem uvěřil tomu, že Anička je opravdu můj strážný anděl. Její nabídku jsem s velkým díkem přijal. Veškerou silou vůle jsem se držel od alkoholu dál, nebylo to lehké, pořád není, ale držím se.

Už je to téměř deset let, co žiju s Aničkou a vydělávám poctivé peníze. Ještě to ale není dost dlouho na to, abych sebral odvahu vrátit se do rodného kraje. Nevím nic o své ženě, dětech ani o své sestře a její rodině, přitom neuplyne den, abych na ně nemyslel.

Všem jsem tolik ublížil. Jednou seberu odvahu a pojedu za nimi. Požádám je o odpuštění. Mám ale strach, bojím se, že už mi nikdy neuvěří.

Jan (61), Praha

Související články
21.6.2024
Seznámili jsme se na oslavě Mezinárodního dne žen. Aleš v té restauraci pracoval jako číšník, slušelo mu to, pozorovala jsem ho s obdivem. Moje rodina mi Aleše neschvalovala. V duchu jsem děkovala bohu, že je moderní doba a ke sňatku není třeba svolení rodičů. Nikdy by to totiž nedovolili. Od chvíle, kdy jsem jim partnera představila, máma lamentovala a táta mlčel a zachmuřeně si na balkoně při
19.6.2024
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít. Vše se zdálo být zalité slunce
14.6.2024
Nebyla to chyba moje ani manželova, že se nám narodilo postižené dítě. K nešťastnému poškození mozku došlo při porodu. Předpotopní technologie doby nedokázala ještě určit vrozené genetické vady a lékaři nebyli příliš sdílní. Mladá, vystrašená maminka jako já byla v přeplněné okresní porodnici jen jednou z mnoha. Porod byl komplikovaný. Veškeré snahy dostat dítě do správné polohy selhávaly. Děťá
7.6.2024
Vím, je mnoho podobných osudů. Ale stejně si říkám: „Proč právě my?“ Dcera přišla o lásku. A vnučka? Ta se nedočkala, až ji tatínek vezme za ruku a povede do školy. Dan byl můj zeť. Od prvního setkání sympaťák. I když jsem byla na chlapce mé dcery Anežky přísná, za něj jsem byla ráda. A i proto, že se s Anežkou našli brzy. Brali se v 25 letech a o rok později se jim narodila Anička. Byli opravd
5.6.2024
Sháněla jsem ženicha, kde se dalo. Hlavně na plesech a na tancovačkách, kam ale nechodili jen slušní kluci. Byla tam i spousta pobudů. Můj příběh je takový zmatený. Občas nemohu uvěřit, že se mi něco takového skutečně stalo. Zejména ráno po probuzení si kolikrát myslím, že to byl třeba jen sen a že moje minulost je taková nějaká, řekněme učesanější, ale není tomu tak. Jak to tenkrát bylo? Inu,
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského