Domů     Pokaždé to nakonec dopadlo stejně
Pokaždé to nakonec dopadlo stejně

Vždycky jsem věřila, že tentokrát to vyjde, ale přepočítala jsem se, po třech rozvodech jsem to vzdala a teď mám konečně klid.

Poprvé jsem se vdávala velmi mladá. S Jirkou jsme se seznámili na vesnické taneční zábavě. Byla to láska na první pohled. Brzy jsem otěhotněla, tak jsme se narychlo vzali, jak to tenkrát bývalo zvykem. Musela jsem se vdávat, ale byla jsem šťastná a zamilovaná. Během mého těhotenství se Jirka držel a snažil se se mnou být více doma.

Alkoholik

Po narození dcery začal chodit popíjet s kamarády. Já musela zůstat doma, abych se starala o miminko. Byla jsem na to sama. Jirka se mnou často nebyl, říkal, že se potřebuje odreagovat.

Nějaký čas vydržel nepít, ale pak se musel zpít do němoty, aby si vyčistil hlavu, jak tvrdil.

Po pár letech mi to vadilo čím dál tím víc. Posílala jsem ho do poradny, nikam jít nechtěl, ale pak přišel s tím, že mu bylo řečeno, že je takzvaný kvartální alkoholik. To je někdo, kdo vydrží určitou dobu nepít, ale pak si to musí vynahradit.

Ta doba, se postupem času zkracovala. Jít na léčení odmítal. Argumentoval tím, že má náročnou práci a potřebuje se nějak uvolnit. Když jsem se ho snažila přesvědčit, aby šel na léčení, vždycky bouchl dveřmi a odešel natruc do hospody. Nakonec jsem podala žádost o rozvod.

Nevyléčitelný hráč

Mým druhým manželem se stal Petr. Okouzlující, nosil mi květiny a kamarádky mi ho záviděly. Po svatbě se však ukázalo, že má kromě mě ještě jednu vášeň a tou bylo hraní na automatech. V práci byl úspěšný, ale část příjmů mi nepřiznával. Herna byla jeho druhým domovem.

Zpočátku jsem to tolerovala, a protože jsem manželovi věřila, tak jsem přivírala oči. Nemohla jsem však pořád táhnout celou domácnost sama. Všechny peníze skončily v herně. Domluvy nepomáhaly, k odborníkovi jít nechtěl.

Pořád říkal, že jednou vyhraje hodně peněz a všechno mi vynahradí. Věděla jsem, že to jsou plané sliby.

Měli jsme spolu syna, ale bála jsem se, aby nebyl po otci. Naštěstí se to nepotvrdilo, ale tenkrát to došlo do bodu, kdy jeho hraní bylo pro mě nepřijatelné. Podařilo se mi manžela přesvědčit, aby šel na léčení.

Odjel na šest týdnů do jižních Čech do léčebny pro závislé. Měli tam přísný režim spojený s psychoterapií.

Po návratu mi ale připadalo, jako by to nebyl on, působil sklesle, ztratil jiskru. Tvrdé podmínky v léčebně mu zřejmě nesvědčily. Dva roky vydržel, ale nakonec se k hraní zase vrátil. Trochu i vyhrával, ale to trvalo jen krátce.

Opět jsem musela táhnout celou domácnost finančně sama. Jsem zodpovědný člověk a ta věčná nejistota, jestli nám zbude na složenky mě ničila. To bych musela snad začít pít, abych ty nervy vydržela. Už jsem nemohla dál, takže jsme se dohodli na rozvodu.

Byla jsem moc zklamaná, nemohla jsem uvěřit, že se mi něco takového stalo dokonce podruhé. Řešila jsem to u psycholožky a předsevzala jsem si, že příště už budu na muže opatrná. Vždy si nejdřív prověřím, co je zač.

Dlužník

Mým třetím manželem byl Tomáš. Byl moc hodný a každému rád pomohl. Měla jsem štěstí, že jsem našla takového muže, říkala jsem si. Pomáhal mi v domácnosti a bylo nám fajn. Pak se rozhodl, že bude podnikat. S jeho laskavou povahou to ale zřejmě nešlo moc dohromady.

S kamarádem si založili stavební firmu a zpočátku se jim dařilo. Byli nadšení, že rozjeli vlastní podnikání a o zakázky nouze nebyla. Po pár letech začaly problémy.

Zákazníci mu platili faktury pozdě a společník se ukázal jako pěkný vykuk, takže po pár letech Tomáš skončil s vysokými dluhy v insolvenci.

Hrozila nám exekuce. Aby mě před tím ochránil, navrhl mi rozvod. Souhlasila jsem. Bylo to peklo. Tomáš se nechal zaměstnat a pomalu začal splácet své úvěry. O podnikání už nechtěl ani slyšet. Zůstala jsem tedy s dětmi sama. Mezitím už dospěly, takže mi byly oporou.

Osudové prozření

Psycholožka mi řekla, že zřejmě nějakým způsobem přitahuji muže se sklony k závislostem. Prý se stává, že pokud je manžel závislý, tak je svým způsobem slabší a žena o něj může pečovat.

Paradoxně jí to vyhovuje, protože kdyby on neměl máslo na hlavě, ona by nad ním neměla takovou moc.

Bylo to pro mě dost děsivé prozření, ale je pravda, že sem poměrně dominantní. Pracovala jsem mnoho let v oddělení reklamací a ukončování smluv, takže jsem byla pod velkým tlakem neustálé negativity ze strany klientů.

Přicházeli rušit naše služby, a mým úkolem bylo pokud možno zákazníky přesvědčit, aby zůstali.

Nevím, jestli to s mou prací souviselo, ale často jsem domů přicházela ve velkém napětí. Když jsem pak doma zjistila, že manžel zase něco provedl, měla jsem na něj vztek a schytal to.

Pochopila jsem, že i já jsem na tom všem mohla mít svůj podíl, ale připadalo mi, že se pořád snažím zajistit chod rodiny jen já.

Řekla jsem si, že raději zůstanu sama, než to peklo prožívat pořád znovu dokola. Po rozvodu se mi ohromně ulevilo, děti byly už dospělé a já získala zpět svou svobodu a klid. Vdávat se už nechci, třikrát mi to bohatě stačilo. Zřejmě je to opravdu tak, že přitahuji muže, kteří jsou mým prokletím.

Kateřina (61), Praha

Související články
21.6.2024
Seznámili jsme se na oslavě Mezinárodního dne žen. Aleš v té restauraci pracoval jako číšník, slušelo mu to, pozorovala jsem ho s obdivem. Moje rodina mi Aleše neschvalovala. V duchu jsem děkovala bohu, že je moderní doba a ke sňatku není třeba svolení rodičů. Nikdy by to totiž nedovolili. Od chvíle, kdy jsem jim partnera představila, máma lamentovala a táta mlčel a zachmuřeně si na balkoně při
19.6.2024
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít. Vše se zdálo být zalité slunce
14.6.2024
Nebyla to chyba moje ani manželova, že se nám narodilo postižené dítě. K nešťastnému poškození mozku došlo při porodu. Předpotopní technologie doby nedokázala ještě určit vrozené genetické vady a lékaři nebyli příliš sdílní. Mladá, vystrašená maminka jako já byla v přeplněné okresní porodnici jen jednou z mnoha. Porod byl komplikovaný. Veškeré snahy dostat dítě do správné polohy selhávaly. Děťá
7.6.2024
Vím, je mnoho podobných osudů. Ale stejně si říkám: „Proč právě my?“ Dcera přišla o lásku. A vnučka? Ta se nedočkala, až ji tatínek vezme za ruku a povede do školy. Dan byl můj zeť. Od prvního setkání sympaťák. I když jsem byla na chlapce mé dcery Anežky přísná, za něj jsem byla ráda. A i proto, že se s Anežkou našli brzy. Brali se v 25 letech a o rok později se jim narodila Anička. Byli opravd
5.6.2024
Sháněla jsem ženicha, kde se dalo. Hlavně na plesech a na tancovačkách, kam ale nechodili jen slušní kluci. Byla tam i spousta pobudů. Můj příběh je takový zmatený. Občas nemohu uvěřit, že se mi něco takového skutečně stalo. Zejména ráno po probuzení si kolikrát myslím, že to byl třeba jen sen a že moje minulost je taková nějaká, řekněme učesanější, ale není tomu tak. Jak to tenkrát bylo? Inu,
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
epochaplus.cz
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí