Domů     Přála jsem si obléknout svatební šaty
Přála jsem si obléknout svatební šaty

Plánovali jsme s Jaroslavem svatbu. Říkalo se, že možná až příliš visí na matce, zkrátka že je takzvaný mamánek, ale nevěnovala jsem tomu tehdy bohužel pozornost.

Byla jsem k zbláznění zamilovaná a přála jsem si, aby se máma radovala se mnou. Aby se mnou vybírala svatební šaty, aby se se mnou zamyslela nad tím, co nám budou hrát, až půjdeme k oltáři. Jenže ona pořád jen pochybovačně vrtěla hlavou a tvářila se všelijak.

„Proboha tě prosím, mami, netvař se, jako bychom chystaly funus,“ skřípala jsem zuby.

Bezradně krčila rameny: „Když já nevím, Věruško. Stále nejsem přesvědčena, že je Jaroslav ten pravý.“ Tohle mě dovádělo k zuřivosti.

Chtěla jsem být prostě jenom šťastná, listovat časopisy, v nichž štíhlé manekýnky předvádějí úchvatné krajkové svatební róby, večer se dívat na měsíc, vzdychat a snít. A to všechno jsem mohla dělat. Nebýt mámy. Příšerně mi kazila náladu.

„Dobře víš, že ti nechci šlapat po štěstí,“ konstatovala. „Ale trochu tu rodinu znám. A taky lidi leccos povídají. Říká se, že Jaroslav visí na matce na svůj věk až nepřirozeně.“ Nebyla první, kdo mi tohle sdělil. Sama jsem si toho dobře všimla.

A měla jsem na to připravenou univerzální odpověď: „Jenomže já si neberu jeho matku. Beru si Jaroslava.“

Hlavně uklidit

Bez mučení přiznávám, že má budoucí tchyně by asi sotva získala titul Nejsympatičtější dáma roku. Ale copak s ní budu bydlet? Garsonka po babičce, kterou mi naši darovali, byla na druhém konci města, daleko od paní matky.

Ta svou jedovatou povahu předvedla během nedělního oběda, na nějž jsme ji s mámou pozvaly, aby se naše rodiny před svatbou důkladněji seznámily. Přitom jsme se tak snažily! „Mami,“ řekla jsem chraptivě týden před tím datem, „musíme pořádně uklidit.

Ona je Helenka taková… no hodně kritická. Teď mě napadá… neměly bychom raději i vymalovat?“

Máma si zaťukala na čelo. Ale uklízely jsme skoro jako by přicházely Vánoce. Umyly jsme okna, vypraly záclony, vycídily lustry, vyčistily koberce i koberečky, vydrhly kuchyň.

Půl hodiny před příchodem návštěvy jsme si na sebe oblékly to nejlepší, co jsme našly ve skříních, smažily řízky a chladily nápoje. Přesně ve dvanáct hodin třicet minut zařinčel zvonek.

Jen dva pokojíky?

Má budoucí tchyně Helenka se naparádila jako do divadla, Jaroslav si vzal tmavý oblek, kravatu a mojí mámě věnoval hned u dveří kytici tulipánů. „Máte to tady,“ Helenka se pátravě rozhlížela, „hezké. Ale nějaké malé, ne? Jen dva pokojíky?

To nevadí, zas je tu útulno,“ ujistila nás. „Vy dáváte do bramborového salátu okurku?“ sondovala později u stolu.

„Já raději ne, víte, moje sestřenice z druhého kolena se okurkou z bramborového salátu udusila.“ Když jsem se jí pokusila nalít víno, přikryla sklenku rukou. „Prosím, žádný alkohol,“ pravila ostře. „My s Jarouškem alkohol nepijeme.

Ale vy si klidně nalejte, to je vaše věc.“ Po obědě vyzvídala, co vlastně je s mým otcem.

Máma jí vysvětlila, že sice nejsou rozvedeni, ale už řadu let žijí každý jinde. „Skutečně?“ podivila se kysele Helenka. „A mohla bych vašeho pana manžela poznat? Budeme svým způsobem příbuzní, měla bych se s ním přece seznámit, no že ano?“

Extrémně nepořádný táta

Táta už asi dvanáct let bydlel v zahradním domku v sousedství hřbitova. Když večer pokuřoval na zahradě, vychutnával si výhled na věžičku márnice. Byl extrémně nepořádný, jakživ nic nevyhodil, a už vůbec ne věci po své nebožce matce. V baráčku schraňoval pytle jejích bot, prádla, klobouků i kabátů.

Kromě toho pil, kouřil a balil ženské, leč jen málokdy se našla taková, kterou by si mohl přivést domů, většinou utekly, hned když ten podivuhodný domov spatřily. Když ho spatřila Helenka, zalapala po dechu a delší dobu nedokázala promluvit.

„Tak vás tady vítám, paničko,“ halasil táta a mával na ni lahví tvrdého alkoholu.

Z úst mu visela cigareta a montérky měl obalené hlínou. Pyšně provedl Helenku interiérem. Když uviděla balíky starých bot a chatrnou kárku plnou lahví od piva uprostřed obydlí, rychle se rozloučila a rázně strkala Jaroslava směrem k autobusové zastávce.

Ještě jsem zaslechla, jak vykřikuje: „Peklo se otevřelo!“

Bezesná noc

Proplakala jsem celý večer i noc. S mámou jsme se pohádaly, obvinila jsem ji, že mi to udělala schválně. „Jak, schválně?“ divila se. „Chtěla se seznámit s tvým otcem, tak jsem jí to neprodleně umožnila.“ Práskla jsem dveřmi a přetáhla si peřinu přes hlavu.

Nespala jsem ani minutu. Ráno telefonoval Jaroslav. Byli jsme domluvení, že půjdeme vybírat záclony a závěsy do naší garsonky, ale řekl, že nikam nemůže, protože se nachladil. A když se sešel týden s týdnem, kápl konečně božskou: Bude lepší, když se svatbou nebudeme tak spěchat.

Dala jsem mu facku a potácela se domů, kde jsem se zhroutila. S odstupem let chápu, že ta zrušená svatba bylo to nejlepší, co mě mohlo potkat. Přes dvacet let žiji ve spokojeném vztahu, zatímco Jaroslav stále bydlí se svou svéráznou matkou Helenkou.

Věra (54), Litoměřice

Související články
17.6.2024
Už od dětství jsem od mámy slyšela, jen jak jsem hloupá a tlustá. Přitom jsem ze školy nosila jedničky a nadváhu jsem nikdy neměla. Asi bych měla začít seznámením mých rodičů. To totiž o mnohém vypovídá. Táta pracoval jako strojírenský odborník v zahraničním obchodě. Máma tam nastoupila po maturitě jako sekretářka. Během pár let dokázala tátu rozvést, zakázat mu stýkat se s dospělými dětmi z pr
17.6.2024
Byla moc milá a sympatická. Vždycky jsme se společně hodně nasmály. Jenže smích mě pomalu přešel. To, když jsem poznala pravý důvod jejích návštěv. Byla jsem ráda, když se do bytu vedle mě nastěhovala usměvavá paní asi tak v mém věku. Hned pozdravila, představila se a utrousila nějakou vtipnou poznámku. Ulevilo se mi. Obávala jsem se nějaké rodiny s malými dětmi, co budou křičet od rána do veče
16.6.2024
Měla jsem pochybnosti. Přišlo mi, že říká samé nesmysly. Ale měla pravdu. V dobrém i zlém se všechny kartářčiny předpovědi vyplnily do puntíku přesně! Ke kartářce jsem chodila pravidelně už několik let a byla s její předpovědí vždy spokojená. Znala jsem i její dceru, která převzala živnost po matce. Vlastně se ty dvě střídaly, a tak si mě přehodily. Prý potřebuji jiný přístup než předtím.Moc sy
15.6.2024
Mezi mojí a Matějovou rodinou byla přehrada. Bydleli jsme sice, já i Matěj, v paneláku, ale rozdíly by přehlédl jen slepý. Já byla hýčkaná princezna, jezdili jsme k moři, v pokojíčku jsem měla růžové závěsy a růžový přehoz přes křesílko, snídala jsem chleba s medem nebo bábovku a měli jsme chatu u rybníka. Zato Matěj. To byl smutný případ. Děti se mu smály, že je socka. A to on byl. Nemohli
14.6.2024
Můžete být svědomitý řidič a stejně se vám to může stát! Strhla jsem volant proto, abych to zvíře nepřejela. Jen zázrakem to tehdy dopadlo dobře. Jako malá jsem ráda jezdila na kole a nebála se vyrazit na silnici do provozu. Už v osmnácti jsem si udělala řidičský průkaz a auta byla mou vášní. Řídila jsem ráda a často. A jezdila jsem bez nehod. Až před několika lety se mi stala ošklivá věc. Jela
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kořeněné trhané maso
tisicereceptu.cz
Kořeněné trhané maso
Kdo má rád pikantní pokrmy, ten si na trhaném vepřovém rozhodně pochutná. Suroviny 300 g vepřové kýty 2 zelené chilli papričky 10 ředkviček 1 lžíce grilovacího koření čerstvě namletý pepř s
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
epochaplus.cz
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
Hodinová sazba za úklid… Je klíčovým faktorem při výběru úklidové služby. Cena může výrazně kolísat v závislosti na regionu, velikosti a povaze úklidového úkolu a specifických požadavcích zákazníka. Tento článek se zaměří na srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech a na to, co je třeba při výběru úklidové společnosti zohlednit. Regionální rozdíly v hodinových
Třená niva
nejsemsama.cz
Třená niva
Můžeme ji dochutit i jemně nasekanou jarní cibulkou nebo česnekem. Ingredience: 150 g sýru niva 1 žervé 1 tavený sýr 100 g majolky 6 lžic zakysané smetany 5 g mletých vlašáků 20 g zeleného pepře 1 pomeranč Postup: Nivu nastrouháme, přidáme ostatní sýry, majolku, zakysanou smetanu a dobře rozmixujeme. Přisypeme ořechy a pepř. Pomeranč nakrájíme na plátky a chlebíčky natřené
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
historyplus.cz
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
Zdi sün-jangského vězení jsou vlhké a olezlé plísní. Na vlastní kůži se o tom přesvědčí i geniální čínský básník Li Po, který zde čeká na osudný ortel. Dohnaly sem Li Poa hříchy mládí, kdy při soubojích zabil několik lidí, nebo skončil v žaláři z jiného důvodu?   Na promrzlou zem dopadají krvavé krůpěje. Patří lehce raněnému
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
nasehvezdy.cz
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
Stálice seriálu Ulice, herečka Anežka Rusevová (37), zatím v lásce moc štěstí neměla. V případě sympatické a milé Anežky je to poněkud zvláštní, i proto, že ona sama prý po milujícím partnerovi a rodi
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
21stoleti.cz
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato scho
Láska hory někdy nepřenáší
skutecnepribehy.cz
Láska hory někdy nepřenáší
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí.
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
iluxus.cz
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
Gin & Tonik, známý jako „G&T“, je globálním fenoménem a stálicí snad v každém baru. Věděli jste ale, že i s jedním prémiovým ginem si můžete připravit hned několik variant osvěžujícího drinku?
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
enigmaplus.cz
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
Záhadami opředený kruh u Chanctonbury se nachází na křídových útesech jižní Anglie. Je to místo, jehož pověst je černější než ta nejtemnější noc. Podle některých názorů zde působí démonické síly! S ja
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
epochalnisvet.cz
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
Dům, který si můžete pronajmout na Airbnb, je postaven v roce 1838 v Salemu ve státě Massachusetts ve Spojených státech amerických. Mnoho hostů, kteří v domě zůstali, tvrdí, že v něm straší. Jaká nadpřirozená síla tam přebývá? Původní majitel domu Henry Derby pracoval v malém americkém městečku Salem ve státě Massachusetts jako krejčí až do
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
epochanacestach.cz
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku