Domů     Matka se mi vysmívala, že jsem dřevo
Matka se mi vysmívala, že jsem dřevo

Na dětství vzpomínám nerada, neměla jsem ho totiž takové veselé, jako moji spolužáci. V naší rodině byla otcem moje matka. Hodně věcí jí nedokážu odpustit a jsem ráda, že je to pryč.

Jsem jedináček a často jsem slýchávala, že i vytoužené dítě. To se odrazilo v tom, že především moje máma, která byla hodně dominatní typ, si mě chtěla přizpůsobit k obrazu svému.

Živila se jako sportovní trenérka a už od útlého dětství mě nutila snad ke všem sportům. A jak to tak bývá, když někoho do nečeho tlačíte, začne to nesnášet.

To stejné se stalo i v mém případě. Musela jsem chodit běhat. Chtěla, abych závodně šplhala, hrála závodně míčové hry atd. Mně to ale nešlo, byla jsem pomalá, každý mě předběhl.

Na tělocviku se mi spolužáci vysmívali, že nedokážu vylézt po tyči a nejapné poznámky jsem samozřejmě slyšela ten stejný den, i po příchodu domů.

Jsi nemožná

„Jak je proboha možné, že jsi tak příšerná na sport, jsi moje dcera!“ nadávala vždy matka. Jednoho dne se rozhodla, že ve své sportovní výchově ještě více přitvrdí. Brala mě povinně na tréninky se studenty a já tam cvičila také.

Když jsem běhala po hřišti matka křičela: „jsi dřevo, pohni zadkem!“ A doslova se začala opovržlivě smát.

A když to dělá trenérka, můžou přece všichni. Ostatní, kteří už na mě koukali z cíle, se smáli, že jsem toho po matce moc nezdědila. Nejvíc jsem si užívala volné chvíle, kdy jsem se s kamarády, kteří neměli tak přísnou domácí výchovu, byla venku.

Záviděla jsem jim, že mají rodiče úplně na pohodu a já začala svou matku nesnášet čím dál tím víc.

Půjdeš tam!

Největší šok pro mě byl, když mi matka na konci čtvrté třídy řekla, že se mnou bude minimálně obden trénovat běh, skoky o tyči a podobně, protože mě přihlásí na druhý stupeň na sportovní školu. Plakala jsem, že nechci, protože to neumím a nesnáším to.

Matka mi dala facku, abych se vzpamatovala a začala se sebou něco dělat. Navíc nesnášela sebelítost. Pamatuju si, jak jsem se modlila, aby pátá třída byla nekonečná a já na novou školu nemusela přestupovat.

Tréniky s mojí matkou se prostě nedaly vydržet a já se rozhodla, že uteču z domova.

Nechcete mě adoptovat?

Když jsem chodila na návštěvu ke své nejlepší kamarádce Veronice, pokaždé jsem se jí ptala, jestli by mě její mamka neadoptovala. Představovaly jsme si, jaké by to bylo, kdybychom byly sestry.

Ona byla také jedináček, a tak se jí tento nápad líbil. Bohužel, její skvělá maminka to vzala jako žert, zasmála se a bylo po nápadu. Cestou domů, když jsem šla po našem sídlišti, jsem se rozhodla, že už je ten správný čas na to utéct někam daleko. Věděla jsem, že ani táta mi nepomůže, byl to prostě podpantofel.

Kalhoty nosila moje matka. Přiběhla jsem rychle do našeho panelákového bytu, sbalila jsem si v pokojíčku do batůžku to nejnutnější, vzala nějaké jídlo z ledničky, vysypala prasátko a zmizela pryč.

Hlavně daleko

Ani jsem nevěděla, kam půjdu, ale pamatuji si, že jsem hlavně nechtěla být tam, kde moje matka. Prostě co nejvíc daleko. Byla jsem už v lese za městem, pospíchala jsem, přísahala bych bohu, že mě máma vidí, jak peláším pryč.

Až jsem zapomněla koukat na cestu a spadla jsem z kamenné stráně dolů a tvrdě dopadla.

Jediné, na co si z té chvíle vzpomínám, je to, že když jsem otevřela oči, stáli okolo mě tři lidi, panikařili a já se nemohla hýbat. Skončila jsem v nemocnici a potom několik měsíců doma ležela s krunýřem.

Tolik dlouhých týdnů jsem mohla ležet jen na zádech, nesměla jsem se pohnout, prostě nic.

Spolužáci mi nosili úkoly, učivo a chodila za mnou pravidelně jedna paní, která mě doučovala, abych úplně nezmeškala pátou třídu. Samozřejmě, že můj strašlivý úraz moje rodiče velmi vyděsil.

Nejdřív mě tedy matka pořádně seřvala, co jsem to udělala za kravinu. Mě na tom celém nesťastném incidentu nejvíce těšilo to, že přestup na sportovní školu se rozhodně konat nebude.

I matka, která pochopila, že její dcera už nepůjde v jejích šlépějích, se nakonec zklidnila a ze svých požadavků ustoupila.

Když jsem se po dlouhé době vrátila do školy, měla jsem navíc na dva roky omluvený tělocvik a já to brala jako zadostiučinění z té slovní šikany, které jsem na těchto hodinách byla vystavována, především od některých spolužáků a spolužaček, ale i od tělocvikářky, protože se moc dobře znala s mojí matkou.

Zvítězila jsem

Základku jsem nakonec tedy doděla tu stejnou, nikam jsem nepřestoupila a sportu už se rozhodně nadále nevěnovala. Po devítce jsem šla na gymnázium a pak na práva. Byla a pořád ještě jsem úspěšnou advokátkou. Mám dvě děti a jedno krásné vnouče. Moje přísná matka mi dala do života především jednu věc.

Své děti jsem do ničeho nenutila a nechala je si zvolit svou vlastní cestu životem, po které chtějí jít. Dětství mě ale silně ovlivnilo, když jsem se tehdy od rodičů odstěhovala, s mámou jsme ve styku už moc nebyly.

Trošku se to zlepšilo během jejích posledních let. Nedokážu si představit, že bych se já takto chovalala ke svým dětem.

Květa (62), Liberecko

reklama
Související články
12.5.2024
Můžete se rozhádat, na řadu let ztratit. Pravé přátelství však vydrží. To naše s Danou však mělo velké šrámy. Bylo to ve školce. Pamatuji, jak jsem měla lakovky a ta copatá blondýnka mi je záviděla. Schválně mi šlapala na nohu zablácenou botou. Tehdy jsme se pohádaly. Ale pak jsme se potkaly i ve škole, a jelikož jsme se znaly, nějak jsme se skamarádily. Nerozlučné kámošky od školy V prvn
12.5.2024
Vdávala jsem se v 25 letech a už tehdy mi říkali, že si to mám rozmyslet. Můj nastávající byl prchlivý a podezíravý. Já si ale myslela, že nám to vydrží navěky. Když dnes vidím u své dcery, kolik mají dnešní holky dostupných informací, trochu závidím. Dnes a denně čtu příběhy o ženách, které trpěly pod drobnohledem žárlivce. Začíná to skoro vždy stejně, tak jako kdysi u mne, jenže já to nemo
4.5.2024
Stejně jako máma jsem byla posedlá vzhledem. U ní jsem to nenáviděla, a přitom jsem dusila svoji dceru. Moje matka měla štěstí, že se vdala za úspěšného muže. Můj otec vydělával dost peněz, takže ona mohla být doma a starat se o sebe. Zastávala názor, že žena musí být prostě krásná. Tento styl výchovy jsem převzala od ní i já, ačkoli jsem to nenáviděla. Jak se to stalo? Snadno. „Nepoveden
3.5.2024
Tereza je naše vymodlené dítě. Dlouho se nám nedařilo počít, ale nakonec se na nás usmálo štěstí. I když pak se od nás zase odvrátilo. S Vláďou jsme se seznámili, když nám bylo už 35 let. Oba jsme toužili po rodině, ale před tím jsme nenašli vhodné partnery. Osudový muž Vláďa Jakmile jsme narazili na sebe, oba jsme věděli, že to je přesně ono. Proto jsme ani neotáleli a dohodli jsme se, ž
2.5.2024
Po smrti nevlastního otce se stalo to nejhorší, co mě mohlo potkat. Dědictví zasáhlo do mého života nelítostně, ten domek jsem musela rychle opustit. Nevlastního otce jsem měla moc ráda. Maminka si ho vzala, když mi bylo pět let. Vycházela jsem s ním dokonce lépe než s mámou. Spolu pak měli syna Vojtu. Máma Vojtu rozmazlovala a stavěla nás proti sobě. Byla jsem ráda, když jsem vypadla po učňáku
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
epochaplus.cz
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř