Domů     Když ne já, tak ani jiná
Když ne já, tak ani jiná

Nikdy by mě nenapadlo, že žena, matka, může dělat takové věci. Chtěla nám co nejvíce ublížit, ale nejvíc ze všeho nakonec ublížila sama sobě.

V autě je mi už pěkné horko. Je krásný letní den, slunce praží do kapoty. Jak krásně by bylo třeba na koupališti nebo někde na výletě. Místo toho tu sedím, škvařím se ve vlastní šťávě a čekám na Ivana. Je na návštěvě v nemocnici. Vlastně na psychiatrickém oddělení zdejšího blázince.

Šel navštívit syna a já trnu hrůzou, v jakém stavu se ke mně zase vrátí. Bude se hroutit z toho, že ho kluk nechce ani vidět, nebo se zase ze všeho bude obviňovat? Už jsem úplně bezmocná a bezradná.

Přitom se to všechno nemuselo stát, kdyby bývalá Ivanova manželka měla všech pět pohromadě. To ona by ze všeho nejvíc patřila do blázince.

Pracovní schůzka

S Ivanem jsem se potkala před dvěma roky. Bylo to pracovní setkání. Vedl tehdy tým konkurenční firmy a naše obchodní jednání bylo velmi strohé a profesionální. Možná dokonce trochu vypjaté.

Proto mě dost udivilo, když mi Ivan asi za dva dny telefonoval a pozval mě na kafe.

Myslela jsem, že chce něco pracovního projednat. Mýlila jsem se. A na kávu jsme pak chodili ještě další tři týdny, než mi konečně řekl, o co mu ve skutečnosti jde, že se do mě zamiloval. Nemohla jsem než přiznat, že ani on mi není lhostejný. A tak jsme spolu začali randit.

Minulost byla vyřešená

Oba jsme byli už nějakou dobu rozvedení. Ivan už tři roky a já dva. Tvrdil mi tehdy, že má už s ex i s dětmi vše vyjasněné. Já jsem s bývalým problémy neměla. On odešel ode mne k mladší ženě a založil si novou rodinu.

S našimi společnými dětmi se pravidelně scházel a já ho vůbec nezajímala, což mi samozřejmě nevadilo. Jenže Ivanova ex asi v takovém klidu nebyla. Brzy se to mělo ukázat.

Kamarádka nad zlato

Po půlroce jsme se rozhodli, že se s Ivanem sestěhujeme a začneme spolu žít. Měla jsem v té době důvěrnou kamarádku Terezu, které jsem se se vším svěřovala. Bohužel jsem nevěděla, že zná Mirkovu bejvalku a že jí všechny intimnosti našeho vztahu vykládá.

Důvěřovala jsem jí, a vůbec by mě nenapadlo, že nás takto probírá s tím nejméně vhodným člověkem.

Vyvolala špatné emoce

I když původně o Ivana neměla už zájem, začala se najednou jeho bývalka chovat jako pominutá. Nejprve mu volala a chtěla s ním řešit nějaké problémy s dětmi. To jsem samozřejmě dokázala pochopit. Pak potřebovala s něčím pomoc v domácnosti. Neustále ho naháněla, něco konzultovala.

Ivana to štvalo a vůbec to na něj nezabíralo, jak by si zřejmě přála. A tak vymyslela svůj zrůdný plán. Začala proti Ivanovi štvát jeho syna. Byl právě v pubertě a v období velké opozice proti dospělým. Otec byl dobrý terč.

Maminka mu totiž namluvila, že je opustil a že žije s nějakou podivnou ženskou, která je, děti, navíc okrádá o peníze, které patří samozřejmě jim.

Ivana to úplně zlomilo

Ivan byl na svého syna vždy velmi pyšný a miloval ho. Jenže Mireček se k němu začal chovat velice odtažitě, až nepřátelsky. Vytýkal mu, že kašle na mámu, že je opustil. A pak přišel s tím, co mu nakukala jeho matka. Prý dělá celé rodině ostudu.

Chodí s nějakou pochybnou ženskou. Ivan s ním chtěl o tom rozumně promluvit, seznámit nás, ale nešlo to.

Pohádali se a Mireček tátovi řekl, že dokud bude s tou potvorou, tedy se mnou, nechce ho vidět. Ivan je hodná a mírná povaha, takže se před synem ovládl a nedal mu ani pár facek, které by si byl zasloužil. Složil se až doma, i když mi celou pravdu neřekl. Asi se bál, že by mě to moc ranilo.

Napsal mi několik vzkazů

Dozvěděla jsem se vše až od Mirečka. Ten mi poslal několik dost ošklivých dopisů, ve kterých mi vlastně „přikazoval“, abych tátu nechala být. Jeho slovník byl přitom velmi nevybíravý a urážlivý. Jak vůči mně, tak vůči tátovi.

Byla jsem v šoku a nechápala vůbec, o co jde. Vlastně to nevím dodnes. Chtěla bývalka, aby se k ní Ivan vrátil? Nebo jen nesnesla pomyšlení, že je šťastný i bez ní, a potřebovala škodit? Ať je to, jak je to, nešťastnou náhodou jeden z těch dopisů objevil Ivan.

Pořádně se chytli

Tehdy do Ivana vjel vztek a rozzuřený, jak jsem ho ještě nikdy neviděla, vylítl z domu. Co se dělo v bytě jeho exmanželky, co všechno řekl synovi, dodnes úplně nevím. Prostě s nimi přerušil kontakty a odvolal zájezd na hory, kam měli spolu odjet.

Tehdy jsem se snažila stát při Ivanovi a říkala jsem si, že se vše nakonec přežene, protože Mireček dospěje a pochopí, jak to všechno je. Jenže pak se stalo něco strašného.

Nemyslel to ale vážně

Za pár dní po tom incidentu Mireček spolykal nějaké prášky a odvezli ho do nemocnice na výplach žaludku. Byl to pokus o sebevraždu, ale všichni měli jasno. Byla to demonstračka, zabít se doopravdy nechtěl. Všichni měli jasno, kromě bejvalky a Ivana.

Všichni mají jasno

Mirečkova matka všechnu vinu za to, co se stalo, svalila na něj. A on tu vinu na sebe vzal. Naše vztahy to pěkně zamotalo. Mireček je na psychiatrii na pozorování. Ivan je těsně před zhroucením, obviňuje se.

Bojím se, že nakonec obviní i mě, že mě neměl vůbec potkat. Z toho celkového marasmu však nemá nakonec žádnou radost ani bejvalka, která zničila vlastního syna. Tak proč to všechno?

Helena K. (56), Olomouc

reklama
Související články
12.5.2024
Můžete se rozhádat, na řadu let ztratit. Pravé přátelství však vydrží. To naše s Danou však mělo velké šrámy. Bylo to ve školce. Pamatuji, jak jsem měla lakovky a ta copatá blondýnka mi je záviděla. Schválně mi šlapala na nohu zablácenou botou. Tehdy jsme se pohádaly. Ale pak jsme se potkaly i ve škole, a jelikož jsme se znaly, nějak jsme se skamarádily. Nerozlučné kámošky od školy V prvn
12.5.2024
Vdávala jsem se v 25 letech a už tehdy mi říkali, že si to mám rozmyslet. Můj nastávající byl prchlivý a podezíravý. Já si ale myslela, že nám to vydrží navěky. Když dnes vidím u své dcery, kolik mají dnešní holky dostupných informací, trochu závidím. Dnes a denně čtu příběhy o ženách, které trpěly pod drobnohledem žárlivce. Začíná to skoro vždy stejně, tak jako kdysi u mne, jenže já to nemo
4.5.2024
Stejně jako máma jsem byla posedlá vzhledem. U ní jsem to nenáviděla, a přitom jsem dusila svoji dceru. Moje matka měla štěstí, že se vdala za úspěšného muže. Můj otec vydělával dost peněz, takže ona mohla být doma a starat se o sebe. Zastávala názor, že žena musí být prostě krásná. Tento styl výchovy jsem převzala od ní i já, ačkoli jsem to nenáviděla. Jak se to stalo? Snadno. „Nepoveden
3.5.2024
Tereza je naše vymodlené dítě. Dlouho se nám nedařilo počít, ale nakonec se na nás usmálo štěstí. I když pak se od nás zase odvrátilo. S Vláďou jsme se seznámili, když nám bylo už 35 let. Oba jsme toužili po rodině, ale před tím jsme nenašli vhodné partnery. Osudový muž Vláďa Jakmile jsme narazili na sebe, oba jsme věděli, že to je přesně ono. Proto jsme ani neotáleli a dohodli jsme se, ž
2.5.2024
Po smrti nevlastního otce se stalo to nejhorší, co mě mohlo potkat. Dědictví zasáhlo do mého života nelítostně, ten domek jsem musela rychle opustit. Nevlastního otce jsem měla moc ráda. Maminka si ho vzala, když mi bylo pět let. Vycházela jsem s ním dokonce lépe než s mámou. Spolu pak měli syna Vojtu. Máma Vojtu rozmazlovala a stavěla nás proti sobě. Byla jsem ráda, když jsem vypadla po učňáku
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,