Domů     Tuhle dovolenou jsme nečekali
Tuhle dovolenou jsme nečekali

Psal se rok 1991. Náš syn Michal měl v té době čtyři roky a my jsme se konečně dostali svobodně do Itálie. Měla to být dovolená snů, bohužel osud si s námi pěkně pohrál.

Rané devadesátky byly pro mě krásnou dobou. Ve vzduchu visela změna, svoboda, stále jsme s manželem Jiřím cítili, jako by naše svatba byla teprve včera, i když to bylo už pět let. Nejvíc nás těšilo, že syn Michal roste jako z vody.

Když byl batole, dal nám hodně zabrat. Vůbec nechtěl spát, nechtěl se ode mě hnout, často plakal, zlobil a chtěl být stále jen na ruce. Tak jsme se svobodně na Západ dostali až to léto. Vždy jsem snila o tom, že uvidím Benátky a také Veronu.

Místo, které se tolik pojí s Romeem a Julií. Tehdy jsme bydleli v Českých Budějovicích, tak jsme za chvíli byli v Rakousku. Během cesty jsem si vychutnávala vůbec první pohled na krásné Alpy. Dorazili jsme konečně do kempu, asi hodinu cesty od Benátek.

Po ubytování, kdy jsme si dali věci do našeho karavanu, jsme se všichni tři šli projít. Zhruba po dvaceti minutách jsme narazili na další Čechy. Byl to zamilovaný pár, Daniel a Romana a jejich malá holčička Zuzanka.

Pocházeli kousek od Tábora, tedy ne tak daleko od nás. Všichni jsme si padli do noty a tím začala naše společná dovolená.

Idyla

Výlet do Benátek se vydařil naprosto perfektně. Ponte di Rialto, Zvonice svatého Marka, Dóžecí palác a další monumentální stavby tohoto kouzelného města nás naprosto ohromily. Stejně tak den ve Veroně a v dalších krásných severoitalských místech. Taková dovolená byla přesně podle našich představ.

Poslední večer jsme se rozhodli, že si společně s Danielem a Romanou přiťukneme a oslavíme všechny ty zážitky.

Když jsme děti dali spát, hráli jsme ve čtyřech před karavanem u stolu karty, popíjeli, bavili se a povídali si o tom, kdo co bude dělat, až se opět vrátíme do Čech. Nakonec na mě padla únava, a tak jako první jsem se omluvila, že už si půjdu lehnout.

Druhý den jsme kolem jedenácté dopoledne opustili kemp a vyjeli směr České Budějovice. Manžel, už od chvíle, kdy jsme vyjeli, byl velmi rozhozený, nepříjemný a vyloženě se mu nechtělo zpátky domů. Brala jsem to tak, že se mu nechce vracet do každodenního kolotoče.

S pravdou ven

Ale i další dny po návratu byl celý podrážděný, nic ho nebavilo, ani se mnou moc nemluvil. Často zůstával déle v práci a chodil domů někdy až v pozdě v noci. Když už se to takto táhlo několik týdnů, rozhodla jsem se, že situaci začnu řešit.

Chtěla jsem slyšet, co se děje. To, co mi řekl Jiří, mě ale naprosto překvapilo.

Přiznal se mi, že právě ten poslední večer v Itálii se vyspal s Romanou, a dál se stýkají. To ale nebyla ta jediná bomba, která mě měla srazit. Manžel se mi přiznal, že s naší kamarádkou z dovolené čeká dítě a oba teprve plánují, jak to řeknou mně a Danielovi.

Tohle bylo na mě opravdu dost, i tak jsem ale nasedla do auta a jela za Romanou.

Vypadni

Když jsem dorazila do Tábora a zazvonila na Romanu, byla jsem na hranici nervového výbuchu. Začala jsem na ni křičet, jak mi to mohla udělat, co se to sakra v té Itálii stalo.

A také mě zajímalo, jak si může být tak jistá, že je těhotná zrovna s mým Jiřím a ne se svým manželem. Na to mi stroze odpověděla, že to ví naprosto přesně.

S Danielem už dlouhou dobu nespala. V tu dobu se ale otevřely dveře, ve kterých stál Daniel a vše, co jsem na Romanu křičela, slyšel. Nikdy nezapomenu na ten jeho ledový klid, kdy jen několik vteřin stál, pozoroval nás a jen Romaně řekl: „Vypadni!“

Stála jsem tam jako opařená, na jednu stranu jsem měla radost, na druhou stranu jsem nedokázala odjet s tím, že těhotná žena, která čeká dítě mého manžela, by měla zůstat bůhvíkde.

I dnes nad svým tehdejším chováním kroutím hlavou, ale v tu chvíli jsem Romaně pomohla sbalit to nejdůležitější pro ni a pro Zuzanku a vzala jsem je k nám domů.

Jsem na řadě…

Obě potom nějaký čas žily u nás v pokoji pro hosty. Osud si s námi docela dobře pohrál. Věděla jsem, že po boku Jiřího může být jen jedna žena. Těhotná Romana v tu chvíli byla pro něj větším pokladem, než jsem byla já.

Jednoho dne jsem si potřebovala promluvit s někým, kdo mě pochopí, kdo ví, jak se cítím.

Zajela jsem tedy k Danielovi. Povídali jsme si, často se smáli, až nakonec jiskra přeskočila i mezi námi. Nikdy by mě nenapadlo, že naše vysněná dovolená skončí výměnou partnerů s druhou dvojící.

Všechno je jinak

Dnes žiju šťastně s Danielem, vzali jsme se zhruba po dvou letech vztahu a máme spolu Markétu, dnes paní inženýrku. Jirka je stále s Romanou, jejich syn Jindra, kterého si přivezli z dovolené z Itálie už je také dávno dospělý. Všichni čtyři jsme nakonec zůstali přáteli a žijeme v Českých Budějovicích.

Michal, Markéta, Zuzka a Jindra se k sobě navzájem chovají jako praví sourozenci. Vždy spolu měli perfektní vztah, jezdili na dovolené, často grilují a už také každý z nich založil vlastní rodinu.

Naše vnoučata vůbec netuší, že babička byla původně s druhým dědečkem a naopak. Možná to bude naše tajemství, které se nikdy nedozví. Ale kdo ví, minulost se vždy ráda vrací. A jestli jsem se někdy vrátila do Itálie? To víte, že ano. Jen ne s Romanem, ale s Danielem.

Jitka (58), České Budějovice

reklama
Související články
3.10.2023
Můj manžel nepatřil nikdy mezi věrné muže. Dlouho jsem se tím trápila, až jsem mu začala nevěru oplácet. Sice o tom stále neví, ale já se od té doby cítím mnohem lépe. Po šestnácti letech manželství jsem zjistila, že mi je manžel nevěrný. Zahýbal mi od samého začátku, věděli to všichni, jen já asi měla na očích klapky. Dokonce i moje matka si neodpustila několik ironických poznámek. Až jsem se
3.10.2023
Naše sousedka byla starší dáma. Na fenu dobrmana, kterou si pořídila před lety, se jí najednou už nedostávalo sil. Když jsem byla malá, neexistovalo, aby lidé chovali psy v panelácích. Nanejvýš pokojové pudlíky, velké psy nikoli. Dnes celý náš panelák štěká, hned dole u výtahu slyšíte, jak se z bytů ozývají hafani. Dost jsem se tomu divila. Vyrůstala jsem ve dva plus jedna a na žádné zvíře j
1.10.2023
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život dál, naše cesty se postupně rozcházely a scházely. Po základní škole jsme se z rod
1.10.2023
Když se blíží vánoční čas, je mi vždycky úzko. Bývala to vždy nejkrásnější část roku, loňská událost mi to ale změnila jednou provždy. Většinu našeho života jsme s manželem byli zaměstnáni ve velkém podniku. Seznámili jsme se už na škole, stavařinu jsme oba milovali a oba jsme měli i podobné zájmy. Náš život byl obyčejně příjemný. Žádné vášnivé zážitky, ale také žádné scény a situace, které vám
29.9.2023
Má dcera si přála velkou rodinu. Narodil se jí vymodlený Jakoubek. Bohužel osud jemu i nám přinesl do života nejednu bolest. Ivanka vždy dbala na své zdraví. Sportovala, zdravě se stravovala, neměla žádné dědičné nemoci, takže nás nikdy nenapadlo, že by mohla mít někdy zdravotní problém. Přesto se vyskytl, když chtěla otěhotnět. Stále se nedařilo, až si zašla na vyšetření a lékař jí sdělil, že
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
PINKASOVA SYNAGOGA: Bývala hlavní stavbou pražského ghetta
epochanacestach.cz
PINKASOVA SYNAGOGA: Bývala hlavní stavbou pražského ghetta
Pinkasova synagoga je druhá nejstarší dochovaná synagoga v Praze a svým významem i architektonickou hodnotou představovala na dlouhou dobu hlavní stavbu pražského ghetta. Jako vzácná relikvie byl v Pinkasově synagoze po staletí chován praporec a roucho mesianistického mučedníka Šeloma Molcha, upáleného v Mantově roku 1532. Do své původní podoby byla synagoga obnovena v letech 1950–54. Památník obětí šoa
Pomstila jsem se, abych mohla odpustit
skutecnepribehy.cz
Pomstila jsem se, abych mohla odpustit
Můj manžel nepatřil nikdy mezi věrné muže. Dlouho jsem se tím trápila, až jsem mu začala nevěru oplácet. Sice o tom stále neví, ale já se od té doby cítím mnohem lépe. Po šestnácti letech manželství jsem zjistila, že mi je manžel nevěrný. Zahýbal mi od samého začátku, věděli to všichni, jen já asi měla na
Našla si v Ulici milence?
nasehvezdy.cz
Našla si v Ulici milence?
Herečka ze seriálu Ulice Eliška Hanušová (28) se už před třemi lety provdala za herce Kryštofa Bašuse. V poslední dobou se ale povídá, že s ním není úplně šťastná a postupně si začíná více rozumět s
I delfíní matky „šišlají“ na mláďata
epochaplus.cz
I delfíní matky „šišlají“ na mláďata
Původ lidské řeči je stále ještě záhadou. Záchytné body hledají vědci v komunikaci zvířat, zvláště u pěvců. Ale zdá se, že mnohem blíže k nám budou mít delfíni.   Každé novorozeně se musí co nejrychleji nadechnout, jak lidské, tak zvířecí. Malí delfíni, kteří přicházejí na svět pod vodou, to ale mají složitější. I když vynořit
Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA
epochalnisvet.cz
Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA
Již tento týden uvidí diváci vysoce ceněný seriál Had, který poprvé v češtině uvede Epic Drama.  Napínavé osmidílné kriminální drama bude na kanálu vysíláno od 6. ledna, vždy v pátek ve 21:00.
Role náhradní mámy už má po krk?
nasehvezdy.cz
Role náhradní mámy už má po krk?
Když si herečka Agáta Kryštůfková (30) ze seriálu Táta v nesnázích našla partnera Tomáše Havlínka (31), měl už dceru Juditu (4) ve střídavé péči s herečkou Beátou Kaňokovou (34). A tak se musela ry
Jeskyně Lovelock: Žili zde kdysi obři?
enigmaplus.cz
Jeskyně Lovelock: Žili zde kdysi obři?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology, a ENIGMA vám představuje ty nejzajímavější z nich. V tomto článku se vydáme do nitra tajemné jeskyně Lovelock v americkém státě Ne
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Čeští umělečtí skláři nadchli italské Benátky
iluxus.cz
Čeští umělečtí skláři nadchli italské Benátky
Sedmý ročník mezinárodního festivalu sklářského umění Venice Glass Week patřil i českým sklářům. Svá umělecká díla zde v rámci výstavy CZECH GLASS | FRAGILE představili Dana Zámečníková, Alena Matějka
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Zélandie, osmý světadíl, odhaluje tajemství svého vzniku i dobu potopení
21stoleti.cz
Zélandie, osmý světadíl, odhaluje tajemství svého vzniku i dobu potopení
Nový Zéland tvoří nejvyšší místo ponořené Zélandie, která formální status kontinentu získala v roce 2017. V letošním roce se vědcům podařilo dokončit její podrobné mapování i objasnit, jak vznikla a k