Domů     Tuhle dovolenou jsme nečekali
Tuhle dovolenou jsme nečekali

Psal se rok 1991. Náš syn Michal měl v té době čtyři roky a my jsme se konečně dostali svobodně do Itálie. Měla to být dovolená snů, bohužel osud si s námi pěkně pohrál.

Rané devadesátky byly pro mě krásnou dobou. Ve vzduchu visela změna, svoboda, stále jsme s manželem Jiřím cítili, jako by naše svatba byla teprve včera, i když to bylo už pět let. Nejvíc nás těšilo, že syn Michal roste jako z vody.

Když byl batole, dal nám hodně zabrat. Vůbec nechtěl spát, nechtěl se ode mě hnout, často plakal, zlobil a chtěl být stále jen na ruce. Tak jsme se svobodně na Západ dostali až to léto. Vždy jsem snila o tom, že uvidím Benátky a také Veronu.

Místo, které se tolik pojí s Romeem a Julií. Tehdy jsme bydleli v Českých Budějovicích, tak jsme za chvíli byli v Rakousku. Během cesty jsem si vychutnávala vůbec první pohled na krásné Alpy. Dorazili jsme konečně do kempu, asi hodinu cesty od Benátek.

Po ubytování, kdy jsme si dali věci do našeho karavanu, jsme se všichni tři šli projít. Zhruba po dvaceti minutách jsme narazili na další Čechy. Byl to zamilovaný pár, Daniel a Romana a jejich malá holčička Zuzanka.

Pocházeli kousek od Tábora, tedy ne tak daleko od nás. Všichni jsme si padli do noty a tím začala naše společná dovolená.

Idyla

Výlet do Benátek se vydařil naprosto perfektně. Ponte di Rialto, Zvonice svatého Marka, Dóžecí palác a další monumentální stavby tohoto kouzelného města nás naprosto ohromily. Stejně tak den ve Veroně a v dalších krásných severoitalských místech. Taková dovolená byla přesně podle našich představ.

Poslední večer jsme se rozhodli, že si společně s Danielem a Romanou přiťukneme a oslavíme všechny ty zážitky.

Když jsme děti dali spát, hráli jsme ve čtyřech před karavanem u stolu karty, popíjeli, bavili se a povídali si o tom, kdo co bude dělat, až se opět vrátíme do Čech. Nakonec na mě padla únava, a tak jako první jsem se omluvila, že už si půjdu lehnout.

Druhý den jsme kolem jedenácté dopoledne opustili kemp a vyjeli směr České Budějovice. Manžel, už od chvíle, kdy jsme vyjeli, byl velmi rozhozený, nepříjemný a vyloženě se mu nechtělo zpátky domů. Brala jsem to tak, že se mu nechce vracet do každodenního kolotoče.

S pravdou ven

Ale i další dny po návratu byl celý podrážděný, nic ho nebavilo, ani se mnou moc nemluvil. Často zůstával déle v práci a chodil domů někdy až v pozdě v noci. Když už se to takto táhlo několik týdnů, rozhodla jsem se, že situaci začnu řešit.

Chtěla jsem slyšet, co se děje. To, co mi řekl Jiří, mě ale naprosto překvapilo.

Přiznal se mi, že právě ten poslední večer v Itálii se vyspal s Romanou, a dál se stýkají. To ale nebyla ta jediná bomba, která mě měla srazit. Manžel se mi přiznal, že s naší kamarádkou z dovolené čeká dítě a oba teprve plánují, jak to řeknou mně a Danielovi.

Tohle bylo na mě opravdu dost, i tak jsem ale nasedla do auta a jela za Romanou.

Vypadni

Když jsem dorazila do Tábora a zazvonila na Romanu, byla jsem na hranici nervového výbuchu. Začala jsem na ni křičet, jak mi to mohla udělat, co se to sakra v té Itálii stalo.

A také mě zajímalo, jak si může být tak jistá, že je těhotná zrovna s mým Jiřím a ne se svým manželem. Na to mi stroze odpověděla, že to ví naprosto přesně.

S Danielem už dlouhou dobu nespala. V tu dobu se ale otevřely dveře, ve kterých stál Daniel a vše, co jsem na Romanu křičela, slyšel. Nikdy nezapomenu na ten jeho ledový klid, kdy jen několik vteřin stál, pozoroval nás a jen Romaně řekl: „Vypadni!“

Stála jsem tam jako opařená, na jednu stranu jsem měla radost, na druhou stranu jsem nedokázala odjet s tím, že těhotná žena, která čeká dítě mého manžela, by měla zůstat bůhvíkde.

I dnes nad svým tehdejším chováním kroutím hlavou, ale v tu chvíli jsem Romaně pomohla sbalit to nejdůležitější pro ni a pro Zuzanku a vzala jsem je k nám domů.

Jsem na řadě…

Obě potom nějaký čas žily u nás v pokoji pro hosty. Osud si s námi docela dobře pohrál. Věděla jsem, že po boku Jiřího může být jen jedna žena. Těhotná Romana v tu chvíli byla pro něj větším pokladem, než jsem byla já.

Jednoho dne jsem si potřebovala promluvit s někým, kdo mě pochopí, kdo ví, jak se cítím.

Zajela jsem tedy k Danielovi. Povídali jsme si, často se smáli, až nakonec jiskra přeskočila i mezi námi. Nikdy by mě nenapadlo, že naše vysněná dovolená skončí výměnou partnerů s druhou dvojící.

Všechno je jinak

Dnes žiju šťastně s Danielem, vzali jsme se zhruba po dvou letech vztahu a máme spolu Markétu, dnes paní inženýrku. Jirka je stále s Romanou, jejich syn Jindra, kterého si přivezli z dovolené z Itálie už je také dávno dospělý. Všichni čtyři jsme nakonec zůstali přáteli a žijeme v Českých Budějovicích.

Michal, Markéta, Zuzka a Jindra se k sobě navzájem chovají jako praví sourozenci. Vždy spolu měli perfektní vztah, jezdili na dovolené, často grilují a už také každý z nich založil vlastní rodinu.

Naše vnoučata vůbec netuší, že babička byla původně s druhým dědečkem a naopak. Možná to bude naše tajemství, které se nikdy nedozví. Ale kdo ví, minulost se vždy ráda vrací. A jestli jsem se někdy vrátila do Itálie? To víte, že ano. Jen ne s Romanem, ale s Danielem.

Jitka (58), České Budějovice

reklama
Související články
22.5.2024
Když jsem se vdávala, bylo mi dvacet. Sladkých dvacet? Netuším. Jen jsem tehdy spíš tušila, že to není to pravé. Vdávat jsem se musela, jak se říká. Čekala jsem miminko a sousedé by mě lynčovali, kdybych jim do vsi přivedla levobočka. S manželem jsme spolu byli 23 let, ovšem klapat to přestalo už po pěti letech. Začal pít, nesnažil se. Ale rozvést se? To by bylo to samé jako s tím levobočkem. T
20.5.2024
Dnes se se soukromými vysokými školami roztrhl pytel. Získat titul už není tak obtížné jako kdysi, kdy vysokou studovali opravdu jen ti nejnadanější. Když nejmladší kolegyně odcházela na mateřskou, sháněli jsme někoho na zástup. Jednou přišel vedoucí provozu s tím, že sehnal mladou a nadějnou zaměstnankyni. Dost nás to překvapilo, protože do personálních věcí se nikdy nepletl. „Je mladá, ještě
20.5.2024
Důvěřovala jsem mu a o jeho slovech nikdy nepochybovala. Nedůvěra se mě zmocnila až poté, co mi nalila jed do žil moje nejlepší kamarádka. O nějaké nevěře jsem vůbec nikdy nepřemýšlela. Ani o svojí, natož o manželově. Nebyl sebemenší důvod. Byl to takový můj méďa do nepohody. Moc krásy nepobral, ale o to víc jsem ho měla ráda. Byl takový retro Pěkně vypasené bříško, pleš začesaná trochou
19.5.2024
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali mě máma s tátou. „Ale musíš na s
18.5.2024
Mámin nový partner Bohouš mi dohazoval nápadníky a náramně se tím bavil. Bylo to trapné, a tak jsem se mu trošku pomstila. Máma celá zářila, tvrdila, že našla lásku. Upřímně jsem jí to přála. Táta nestál ani za fajfku tabáku a od doby, kdy mu spakovala kufry, nenašla nikoho, kdo by ji zaujal. Až teď, kdy jí bylo necelých sedmdesát. Nicméně po boku toho chlapíka rozkvetla a omládla, vypadala ne
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Magické MSG Sphere: Největší kulovitá stavba světa
epochalnisvet.cz
Magické MSG Sphere: Největší kulovitá stavba světa
Nová lasvegaská dominanta se pyšní hned dvěma světovými rekordy. Předně na světě nenajdete větší kulovitou stavbu a zároveň je fasáda MSG Sphere opatřena největší LED obrazovkou! Displej zabírá úctyhodných 54 000 metrů čtverečních, a tak by do kapsy strčil i pražský Václavák!   K začátkům této unikátní stavby se musíme vrátit do února 2018, kdy
Krémové houbové rizoto
tisicereceptu.cz
Krémové houbové rizoto
Provoňte ho aromatickými bylinkami, jako je rozmarýn nebo tymián. Ingredience 250 g kulatozrnné rýže 200 g hub, nejlépe hříbků 80 ml bílého vína 100 g másla 30 g šalotky 70 g parmazánu 6 l
Holubího reka nechali vycpat
historyplus.cz
Holubího reka nechali vycpat
Obránci francouzské pevnosti Vaux, střežící přístup k Verdunu, se už dlouho neudrží. „Tohle je naše jediná šance,“ říká velitel a vysílá jejich posledního poštovního holuba es žádostí o pomoc… Nezbývá než doufat, že holub Vaillant poselství doručí. Od 2. června 1916 Němci útočí na opevnění Vaux, střežící severovýchodní přístup k městu Verdunu. Major Sylvain Eugène Raynal (1867–1939) tuší,
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
epochaplus.cz
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
Drogy, sex a rock’n’roll. Život Janis Joplin, legendární zpěvačky s nakřáplým hlasem, která se stala ikonou hippies a symbolem ženské svobody, byl plný vášně, excesů a tragického konce v pouhých 27 letech.   Hudební svět ještě nestihl smířit se ztrátou Jimiho Hendrixe, a už 4. října 1970 truchlí znovu. Na předávkování drogami umírá v prokletém věku
Cyklická pentózofosfátová dráha chrání hostitele zároveň před patogenem i před vlastní imunitní reakcí
21stoleti.cz
Cyklická pentózofosfátová dráha chrání hostitele zároveň před patogenem i před vlastní imunitní reakcí
Nový článek Michaliny Kazek a Lenky Chodákové z Laboratoře molekulární integrativní fyziologie drozofily, který vyšel v prestižním časopise Plos Biology, ukazuje, jak důležité je pro organismy nastavi
Ničí si Farna zdraví kvůli penězům?
nasehvezdy.cz
Ničí si Farna zdraví kvůli penězům?
Zpěvačka Ewa Farna (30) je na vrcholu kariéry, a tak nechce vynechat ani jedno vystoupení, dokud vyprodává haly. To však znamená, že své tělo rozhodně nešetří. Málo spí a jídlo si koupí tam, kde to z
Sennheiser přináší technologie vlajkových lodí širšímu publiku
iluxus.cz
Sennheiser přináší technologie vlajkových lodí širšímu publiku
Společnost Sennheiser dnes oznámila zahájení prodeje nejnovějších plně bezdrátových sluchátek – Sennheiser Accentum True Wireless. Sluchátka vynikají mimořádnou ergonomií, hybridním aktivním potlačení
Tajemství berlínského podzemí: Je to labyrint plný duchů?
enigmaplus.cz
Tajemství berlínského podzemí: Je to labyrint plný duchů?
Síť podzemních tunelů a bunkrů pod hlavním městem Německa má především souvislost s obdobími druhé světové války a následné studené války, která rozdělila svět i samotný Berlín. Se zdejším podzemím je
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
nejsemsama.cz
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
skutecnepribehy.cz
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
epochanacestach.cz
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském