Domů     Tvrdé procitnutí zasáhlo dceru i nás
Tvrdé procitnutí zasáhlo dceru i nás

Když je člověk zamilovaný, nedokáže vnímat nedostatky svého partnera a je hluchý k dobře míněným radám svého okolí.

Nevím, proč mají ženy sklon pomáhat ztraceným existencím a myslet si, že právě ony je změní. Takové přesvědčení zažívala i moje jediná dcera Alice, když se seznámila s Mirkem. Ačkoli do té doby to byla normální a soudná holka, on jí převrátil život naruby.

První známost

Když se s Mirkem seznámila a začala s ním chodit, byla hrozně šťastná, pořád vyprávěla, jaký je báječný, a my s manželem byli opravdu zvědaví, až nám ten „zázrak“ přijde představit.

Mirek byl opravdu pohledný, vysoký, měl husté, světle hnědé vlasy, modré oči a rošťácký kukuč.

Choval se zdvořile, byl vtipný, snad jen trochu víc suverénní, ale to přece není na škodu. Já ani manžel jsme tedy proti jejich známosti neměli námitky a byla jsem ráda, že je Alice šťastná. Časem jsme se seznámili i s Mirkovými rodiči, kteří nám byli také sympatičtí.

První podezření

Pak oba odjeli do hlavního města na vysokou, místo koleje si sehnali společný podnájem. My i Mirkovi rodiče jsme je finančně podporovali, ale museli si přivydělávat na brigádách.

Byla jsem na Alici pyšná, jak vše zvládá, a myslela jsem si, že stejně to dělá i Mirek.

Až později jsem se dozvěděla, že zatímco Natálka studovala a pracovala, Mirek na začátku třetího ročníku studium vzdal. Nějakou dobu chodil na brigády, ale nikde dlouho nevydržel. Pak se rozhodl, že se přihlásí na jinou školu. Jenže situace se opakovala, tuhle vzdal po dvou semestrech.

Alice o tom při občasných návštěvách doma moc nemluvila, vlastně si nikdy nestěžovala, jen jsem z jejích občasných řečí pochopila, že Mirek nestuduje ani moc nepracuje. Když jsem se jí ptala, jak to zvládají s penězi, ujišťovala mě, že je všechno v pohodě.

Pak jsem se jednou potkala s Mirkovou mámou a ta se mi celá zoufalá svěřila, že její syn nemůže najít pořádnou práci. Byla už zoufalá; je přece tak chytrý, tak proč něco nedělá? Nebylo mi z toho dvakrát dobře a umínila jsem si, že se na to Alice zeptám.

Nic s ní nehnulo

Při nejbližší dceřině návštěvě jsem se jí zeptala. Řeka mi jen, že Mirek pracuje a že se o náklady dělí. Zatím prý nestuduje, protože se nechce zařadit do tohoto nemožného komerčního světa. Nevěřícně jsem na ni zírala a nevzmohla se na slovo.

Když odjela, požádala jsem manžela, aby si s Alicí zkusil promluvit on, ale dopadlo to stejně. Pak jsem ještě zavolala Mirkovým rodičům a ti mi řekli, že Mirek po nich každou chvíli chce nějaké peníze.

Jednou tvrdí, že mu dluží v práci, pak že mění zaměstnání, protože mu nedali výplatu, pak že se jim rozbila pračka a potřebují novou… Ale před dvěma měsíci ho odmítli.

Zhrozila jsem se, protože to znamenalo, že to všechno opravdu táhne Alice. Dodnes nechápu, jak to dokázala, že dostudovala. Myslela jsem si, že pak konečně prohlédne.

Kruté prozření

Hned po škole si Alice našla velmi dobře placenou práci v Praze. A Mirek? Občas na chvíli nějakou práci sehnal, ale opět nikde dlouho nevydržel. Alice ale tvrdila, že má prostě smůlu, že stále hledá nějakou práci, kde by ho ocenili, ale je to těžké.

Vím, že jednoduché to dnes opravdu není, ale za ta léta už by podle mě něco najít měl. Evidentně neměl potřebu, když všechno platila Alice. Snažila jsem se jí vysvětlit, že ji jen využívá, že je to obyčejný příživník, ale se zlou jsem se potázala.

Mirek je podle ní prostě skvělý, ona se svým platem v pohodě všechno zvládne a jednou jí to zase on všechno vrátí. Nějakou dobu to takhle fungovalo a my nemohli nic udělat. Pak za mnou jednou Alice přijela oči uplakané, a řekla mi, že v jiném stavu. A že se bojí, že z mateřské všechno neutáhne.

Nechápala jsem, že se k tomu Mirek nedokázal postavit jako chlap a konečně se o vše postarat. Pak mi ještě řekla, že si myslela, že si Mirek konečně najde práci a vezmou se, ale on jí řekl, že svatba je moc drahá a že je jim přece takhle dobře.

A že si má jako budoucí svobodná matka požádat o sociální dávky! Bylo to pro ni kruté prozření a mně jí bylo moc líto. Ale nebyl čas na nářky, museli jsme něco udělat. Rozjeli jsme se společně do Prahy.

Vyhazov

Manžel s sebou vzal kamaráda zámečníka a ten vyměnil zámky u Alicina pronajatého bytu – smlouva byla stejně psaná na ni. Alice mezitím Mirkovi sbalila jeho věci, nebylo jich moc. Když Mirek přišel, nestačil se divit. Věci měl za dveřmi a my ho dovnitř nepustili.

Bylo to jak z nějakého šíleného filmu. Nejdřív křičel a vyhrožoval, pak to zkusil po dobrém v domnění, že Alici jako vždycky „ukecá“. Ale jeho kouzlo už na ni nepůsobilo. Nakonec si věci vzal a odešel.

Manžel, protože už byl v důchodu, zůstal u Alice bydlet, než nastoupila na mateřskou.

Pak byt opustila a nastěhovala se k nám. Až se vrátí do práce, bude začínat znovu, ale ona to zvládne. Zatím se všichni těšíme z vnoučka Lukáška. Mirek o něj zájem nejeví, ale asi je to jen dobře. Jen je mi líto Alice, že si takhle zkazila mládí. Naštěstí má život ještě před sebou.

Hana (52), jižní Morava

Související články
17.6.2024
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí. Tam jsem také potkala Vlada, který chodil o dva ro
15.6.2024
Nikdy bych si nemyslela, že se rozhádáme kvůli něčemu, co se vlastně ani nebude týkat přímo nás. Už několik měsíců spolu nemluvíme. Naše rodina držela vždycky pospolu, nebylo nic, co by nás postavilo proti sobě. Prošla i hodně těžkou zkouškou, když zahynul dědeček během občanské války ve Španělsku a babička zůstala sama s pěti dětmi. Rodina se tehdy semkla a pomohla jí překonat těžké období. Ří
14.6.2024
Moje kulinářské umění je vyhlášené. Těším se pověsti nejlepší kuchařky široko daleko. Nemohu připustit, aby byla moje snacha lepší! Tohle je moje parketa. A tu si nenechám vzít! Myslím, že si kaž­dý zakládá na tom, co umí nejlépe. V mém případě to je vaření. Toto umění jsem určitě podědila po své babičce, která byla vyhlášená kuchařka. Také moje teta vařila ve školní jídelně, a dodnes si pamatu
11.6.2024
Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali. Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla. Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnáš
10.6.2024
Magdu jsem měla vždycky ráda, jako starší sestra při mně vždy stála. Okolnosti se ale změnily a má šikovná sestra je „za vodou“. Nedávno mi najednou vpálila, že bych chtěla, aby mě finančně zajistila, a to se mě hodně dotklo. Jako děti jsme mezi sebou necítily žádné rozdíly. Rodiče nás vychovali k vzájemnému respektu, a pokud to nebylo možné, jednoduše jsme se porvaly. Pamatuji si na náš společ
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kořeněné trhané maso
tisicereceptu.cz
Kořeněné trhané maso
Kdo má rád pikantní pokrmy, ten si na trhaném vepřovém rozhodně pochutná. Suroviny 300 g vepřové kýty 2 zelené chilli papričky 10 ředkviček 1 lžíce grilovacího koření čerstvě namletý pepř s
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
epochaplus.cz
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
Hodinová sazba za úklid… Je klíčovým faktorem při výběru úklidové služby. Cena může výrazně kolísat v závislosti na regionu, velikosti a povaze úklidového úkolu a specifických požadavcích zákazníka. Tento článek se zaměří na srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech a na to, co je třeba při výběru úklidové společnosti zohlednit. Regionální rozdíly v hodinových
Třená niva
nejsemsama.cz
Třená niva
Můžeme ji dochutit i jemně nasekanou jarní cibulkou nebo česnekem. Ingredience: 150 g sýru niva 1 žervé 1 tavený sýr 100 g majolky 6 lžic zakysané smetany 5 g mletých vlašáků 20 g zeleného pepře 1 pomeranč Postup: Nivu nastrouháme, přidáme ostatní sýry, majolku, zakysanou smetanu a dobře rozmixujeme. Přisypeme ořechy a pepř. Pomeranč nakrájíme na plátky a chlebíčky natřené
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
historyplus.cz
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
Zdi sün-jangského vězení jsou vlhké a olezlé plísní. Na vlastní kůži se o tom přesvědčí i geniální čínský básník Li Po, který zde čeká na osudný ortel. Dohnaly sem Li Poa hříchy mládí, kdy při soubojích zabil několik lidí, nebo skončil v žaláři z jiného důvodu?   Na promrzlou zem dopadají krvavé krůpěje. Patří lehce raněnému
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
nasehvezdy.cz
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
Stálice seriálu Ulice, herečka Anežka Rusevová (37), zatím v lásce moc štěstí neměla. V případě sympatické a milé Anežky je to poněkud zvláštní, i proto, že ona sama prý po milujícím partnerovi a rodi
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
21stoleti.cz
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato scho
Láska hory někdy nepřenáší
skutecnepribehy.cz
Láska hory někdy nepřenáší
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí.
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
iluxus.cz
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
Gin & Tonik, známý jako „G&T“, je globálním fenoménem a stálicí snad v každém baru. Věděli jste ale, že i s jedním prémiovým ginem si můžete připravit hned několik variant osvěžujícího drinku?
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
enigmaplus.cz
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
Záhadami opředený kruh u Chanctonbury se nachází na křídových útesech jižní Anglie. Je to místo, jehož pověst je černější než ta nejtemnější noc. Podle některých názorů zde působí démonické síly! S ja
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
epochalnisvet.cz
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
Dům, který si můžete pronajmout na Airbnb, je postaven v roce 1838 v Salemu ve státě Massachusetts ve Spojených státech amerických. Mnoho hostů, kteří v domě zůstali, tvrdí, že v něm straší. Jaká nadpřirozená síla tam přebývá? Původní majitel domu Henry Derby pracoval v malém americkém městečku Salem ve státě Massachusetts jako krejčí až do
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
epochanacestach.cz
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku