Domů     Evička si sáhla na život
Evička si sáhla na život

Nikdy si nepřestanu vyčítat, že jsem své vnučce nevěnovala více pozornosti. Pak bych si přece jistě musela včas všimnout, že něco není v pořádku.

Ema sedí na posteli a hledí někam do prázdna. Nejsem si ani úplně jistá, že mě opravdu vnímá. Že vůbec zaznamenala, že tu proti ní sedím na židli, že jsem její babi, kterou měla vždy tak ráda. Je to strašlivý okamžik, který bych nikomu nepřála zažít.

Jenže je možná docela dobře, že nic nevnímá tak, jak by měla. Po tom šoku, po té hrůze, kterou si prožila, by možná ztráta paměti byla tím nejlepším řešením. Není totiž nyní tolik důležité, co bylo, ale co bude. Protože stejně nikdy už nic nebude takové jako dřív.

Mé milované dcery

Když jsem se vdávala, chtěla jsem mít hodně dětí. A hned na začátku se mi můj sen začal plnit. Jako první jsem totiž čekala dvojčata. Když se mi holky narodily, měla jsem co dělat. Nebylo to s nimi vůbec jednoduché. I když si totiž byly vzhledově velmi podobné, povahově byly každá jiná.

Alenka byla klidná a rozvážná. Zato Iveta byla velmi emotivní, nevyrovnaná, zbrklá a velmi ambiciózní a soutěživá. Každý sebemenší neúspěch strašně silně prožívala. Ale nikdy se dostatečně nepoučila, a stále znovu a znovu se vrhala do předem prohraných bitev.

Byla to jen demonstračka

V pubertě, kdy se holky každou chvíli „strašně vážně“ zamilovávaly, jsme jednoho dne Ivetu našli doma v posteli v bezvědomí. Pokusila se o sebevraždu tím, že spolykala nějaké prášky.

I lékaři ale nakonec usoudili, že šlo jen o jakousi demonstrativní sebevraždu a že Iveta počítala s tím, že ji najdeme včas. Nešťastně se tehdy zamilovala do jediného kluka, který ji nechtěl. A to Ivetka se svou povahou velice těžce nesla. Naivně si myslela, že tímto činem na sebe upoutá jeho pozornost.

Nespravedlivé výčitky

Tehdy jsem Alence zcela neoprávněně vyčetla, že o trápení své sestry nic moc nevěděla a nepomohla jí. Vždyť to byly dvě nejbližší osoby, dvojčata. Bylo to vůči ale ní nespravedlivé. Stejně tak dobře jsem to mohla poznat já a víc se zajímat.

Měla jsem ale ještě další dvě malé děti a neměla jsem čas. Byla to samozřejmě jen hloupá výmluva a Alenka se tím zcela zbytečně velice trápila.

Konečně jsem babička

Ivetka naštěstí nakonec v klidu dospěla a na její „selhání“ se už dávno zapomnělo. Dostudovala, našla si dobré místo, vrhla se na kariéru a dařilo se jí. V práci si našla také stejně ambiciózního muže, kterého si brzy vzala.

A po nějakém čase se jim narodila dvojčata. Emička a Evička.

Dcera ale dlouho na mateřské doma nevydržela, nechtěla v práci přijít o svou pozici. Holky šly tedy do školky a zbytek dne jsem se o ně většinou starala já. I když jsem ještě také pracovala, dělala jsem to ráda. Byla ze mě pyšná babička a své dvě holky jsem si moc užívala.

Jako přes kopírák

Bylo to až neuvěřitelné, ale moje dvě vnučky mi skoro ve všem připomínaly moje dcery. Také to byly, ač dvojčata, dvě úplně jiné osůbky. Klidná pohodářka Ema a uzlíček nervů a emocí Evička.

Tu podobu s mými dcerami jsem si sice uvědomovala, ale nevěnovala jsem tomu zřejmě dostatek pozornosti. Byla jsem ráda, že holky vůbec zvládám, protože jejich rodiče na ně moc času neměli.

Vyřiďte to s babičkou

Iveta s manželem si založili vlastní firmu a podnikání je zcela pohltilo. Teď už neměli čas opravdu vůbec na nic. Vnučky mezitím dospívaly do puberty a obě začaly mít problémy s váhou.

Ema si z těch pár kilo navíc nikdy nic moc nedělala, ale Evu to dost trápilo. Zkoušela různé diety. Začala držet hladovky.

Byla zoufalá, protože s její váhou to bylo jako na houpačce. Kromě toho kolem jejího jídla doma vznikaly časté hádky. Evička hledala u mámy pochopení. Iveta, sama lehce s nadváhou, ale ten problém za problém nepovažovala.

A tak jako vždy poradila dceři, ať to řeší se mnou. To už ale Evička bohužel neudělala.

Ema to uviděla úplně první

Vracela jsem se z práce a těšila se, jak se s vnučkami podíváme na pěkný film, který jsme všechny chtěly vidět. Ve chvíli, kdy jsem viděla sanitku před domem, mě nic nenapadlo. Jenže v té sanitce seděla naprosto šokovaná Emička.

Byla to právě ona, která uviděla svou sestru ležet bez známek života ve vaně, kde si podřezala žíly.

U Evy nešlo o demonstračku, jako kdysi u její mámy. Chtěla opravdu zemřít a napsala i dopis na rozloučenou. Argumenty, proč nechce dál žít, byly pro normálně smýšlejícího člověka nepochopitelné. Ale bolavá duše je nevyzpytatelná.

Rodinná zátěž

Ema je zatím na psychiatrii a musí se pokusit ten hrůzný zážitek nějak zpracovat, aby s ním mohla žít dál. Doktoři říkají, že to nebude vůbec jednoduché. Ale Emička se přece musí dát dohromady. Já se ale bojím nejen o ni, ale i o naši celou rodinu.

Teprve nyní jsem se totiž dozvěděla, že sebevraždou ukončil svůj život i můj děda. Bylo to rodinné tajemství, které neměl nikdo vědět. Jenže v souvislosti s mou dcerou a vnučkou to všechno dává smysl. Je to snad nějaké rodinné prokletí? Proč nás to pronásleduje?

Hana T. (62), střední Čechy

reklama
Související články
18.5.2024
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme se do sebe v době, kdy byl ještě ženatý a já byla sama s malou dcerou Danou. Měla jsem
17.5.2024
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli jsme nejšťastnější pod sluncem. Viděli jsme se v něm a zahrnovali ho
15.5.2024
Chodí nafintěná a jen se tahá s chlapy. Bere vše! Je jí to jedno. Stydím se za ni a pomluvy už ani nevnímám. Takovou potupu jsem si od vlastní dcery nezasloužila! Už je to pár let, co jsem vzdala marné pokusy jí nějak domluvit. Nebo zjistit příčinu jejího, pro mě naprosto nepochopitelného chování. Občas mám pocit, že se ta nešťastná holka snad zbláznila. Začalo to úplně nevinně, rozchodem s jej
14.5.2024
Mám snad tu nejhorší švagrovou na světě! Je na mě vysazená už od začátku. Nejhorší na celé situaci je fakt, že se mě můj muž nezastane. Když jsem potkala Martina, byla jsem už vdova s dcerou na studiích. Můj manžel tragicky zahynul na cestě z práce. Prostě jednoho rána odjel a už se nám nikdy nevrátil. Naší Kačence bylo v té době osm let. Žily jsme pak mnoho let jen jedna pro druhou a vlastně n
10.5.2024
Moje sestra sbírala úspěchy po celém světě, pro svou zářnou kariéru se vzdala i rodinného života. Pozdě toho litovala. Když se její opona úspěchu zatáhla, neměla už pro co žít. Zuzana byla moje starší sestra, úžasná a talentovaná. Všichni k ní od jejího dětství pohlíželi jako na budoucí hvězdu a já byla její stín. Byla skvělá ve všem, v baletu i ve zpěvu, na rozdíl ode mne. A na který hudebn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
epochaplus.cz
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř