Domů     Můj bývalý manžel byl náruživý hráč
Můj bývalý manžel byl náruživý hráč

Měli jsme všechno, manžel podnikatel velmi slušně vydělával, v synovi Honzíkovi se viděl, každé léto jsme jezdili na dovolenou k moři, v zimě do hor… Byli jsme tehdy moc šťastní.

Zpětně musím říct, že jsme si opravdu žili jako v pohádce, a já si myslela, že to tak bude napořád. Bohužel, naše štěstí trvalo jen pár let. Petr se najednou začal měnit.

V podnikání se prý vyskytly nějaké nečekané potíže, ale tvrdil mi, že jde jen o přechodný stav, že se všechno zase brzy zlepší.

Já mu samozřejmě věřila a snažila jsem se ho podporovat, jak jen se dalo. Bylo mi to sice líto, ale oželela jsem i plánovanou exotickou dovolenou, hlavní pro mě bylo, abychom byli spolu a spokojení.

Začal se měnit

Jenže spolu jsme byli čím dál tím míň. Domů chodil pozdě, ustaraný, sotva se mnou promluvil. Ty tam byly najednou naše společné večeře v drahých restauracích. Až jsem začala Petra podezírat, že si našel milenku. Jenže pravda byla mnohem horší.

Jednoho dne k nám přišli exekutoři a všechno, co mohli, odnesli, ostatní věci oblepili páskami.

Nechápala jsem to, byla jsem zrovna doma sama se synem, křičela jsem na ně, co si to dovolují, ale oni mi jen zamávali před očima nějakým papírem a vůbec se se mnou nebavili.

Volala jsem Petrovi, ale nebral mi telefon, nemohla jsme dělat vůbec nic. Byla jsem úplně zničená. Seděla jsem v našem domku a čekala, až se Petr vrátí a něco s tím udělá. Byla jsem bezradná.

Ale když konečně Petr přišel a já mu s pláčem ukazovala, co se tu stalo, a čekala, že to nějak vyřeší, jen zavrtěl hlavou a pak se přiznal.Řekl mi, že už před rokem začal s hazardem – měli prý v práci problémy a on potřeboval rychle sehnat peníze.

Úvěr mu v té době nechtěli dát, a protože občas chodil na pivo s kolegou do jedné herny a někdy si tam s pár stovkami zahrál, vídával tam někdy lidi vyhrávat třeba i tři sta tisíc za večer, rozhodl se to taky zkusit.

Jen to zkusil

Hned napoprvé měl docela štěstí, a to se mu zalíbilo. Začal hernu navštěvovat častěji – a také častěji prohrával. Hazardu úplně propadl a nakonec během pár měsíců prohrál několik milionů z podnikových peněz. Nedokázal už ale svoji vášeň ovládnout, a tak se zadlužil.

Dům budeme muset prodat. Sliboval ale, že tohle pro něj je velké ponaučení a prosil mě, abych s ním zůstala, prý se půjde léčit a nechce o mě ani o syna přijít… Vůbec jsem nevěděla, co mu na to mám říct.

Vzala jsem si pár dnů na rozmyšlenou a odstěhovala se se synem k rodičům. Ti mi radili, abych požádala o rozvod, dokud je čas, ale já měla za to, že jako manželka musím při svém muži stát v dobrém i ve zlém, jak jsme si to při svatbě ostatně slíbili.

Léčení nepomohlo

Následující měsíce byly hrozné. Petr přišel o práci, o spoustu přátel, majetek mu zabavili a z prodeje domu skoro všechno padlo na poplacení jeho dluhů.

Já stále bydlela u rodičů, musela jsem si zvyknout na úplně jiné životní podmínky, našla jsem si práci a malý Honzík putoval do školky.

Petr pak opravdu nastoupil na léčení. Já se začala o problematiku závislosti na hraní zajímat, přečetla jsem o tom, co se dalo, a nebyla jsem z toho vůbec ráda.

Všude tvrdili, že když gamblerství jednou někdo propadne, bude gamblerem už navždy, podobně jako tomu je u alkoholiků. Může i léta „abstinovat“, ale stačí málo, aby v tom byl zpátky. Já ale věřila, že to Petr dokáže, už kvůli mně a Honzíkovi.

Po návratu z léčení si pronajal malý byt a  zdálo se, že mu to jde dobře. Asi po roce mi navrhl, ať se k němu s Honzíkem nastěhujeme, že budeme žít zase společně, byť ve skromných podmínkách.

Stále jsem ho milovala a myslela si, že už se dost poučil a nějak se z toho společnými silami vyhrabeme. Asi týden předtím, kdy mělo proběhnout stěhování, Petr do závislosti opět spadl, a to raketovou rychlostí.

Tvrdil mi, že vlastně nevinně, byl s jedním známým sledovat fotbalový zápas v jednom baru – a tam měli automaty. Napadlo ho, že vyzkouší, jen s trochou drobných, jestli to zvládne. Ale tuhle zkoušku neustál. Už druhý den zase hrál a za pár dní byl zase zadlužený u onoho známého.

Ten mi to také přišel říct a chtěl peníze po mně. Vyhodila jsem ho. Rodiče u toho byli a řekli mi, ať stěhování zruším a na Petra zapomenu.

A doporučili mi, abych podala žádost o rozvod, protože jeho dluhy padají i na mě – jestli to takhle půjde dál, odnesu to já a Honzík.

Měli pravdu – Petr si kromě dluhu u známého vzal i nějakou rychlou půjčku, aby mohl hrát, Do telefonu mi tvrdil, že už to má pod kontrolou, že jen vyhraje zpátky to, co dluží, a nechá toho. Ale já měla jasno.

Radikální řešení

Žádost o rozvod jsem podala druhý den. Udělala jsem dobře, protože Petr se znovu „rozjel“. Než nás rozvedli – a šlo to rychle, dlužil zase všude možně desítky tisíc. Mohlo to být mnohem víc.

Postupně jsem ze svého platu splácela dluhy, co mi po něm zbyly a on nastoupil znovu na léčení. Nebýt Honzíka a mých rodičů, nevím, jak bych to zvládla. Musela jsem sebe i syna od Petra úplně odstřihnout.

Pak jsme se se synem odstěhovali do jiného města, kde jsem začala nový život. Dodnes na tu dobu nerada vzpomínám, ale myslím, že jsem udělala dobře. O Petrovi nemám moc zpráv, syn, dnes už dospělý, o něm nechce ani slyšet, ani ho vidět. Nedivím se mu.

Michaela (53), severní Čechy

Související články
20.6.2024
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o čem jsme s mým manželem vždycky snili. Dávali jsme
17.6.2024
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí. Tam jsem také potkala Vlada, který chodil o dva ro
15.6.2024
Nikdy bych si nemyslela, že se rozhádáme kvůli něčemu, co se vlastně ani nebude týkat přímo nás. Už několik měsíců spolu nemluvíme. Naše rodina držela vždycky pospolu, nebylo nic, co by nás postavilo proti sobě. Prošla i hodně těžkou zkouškou, když zahynul dědeček během občanské války ve Španělsku a babička zůstala sama s pěti dětmi. Rodina se tehdy semkla a pomohla jí překonat těžké období. Ří
14.6.2024
Moje kulinářské umění je vyhlášené. Těším se pověsti nejlepší kuchařky široko daleko. Nemohu připustit, aby byla moje snacha lepší! Tohle je moje parketa. A tu si nenechám vzít! Myslím, že si kaž­dý zakládá na tom, co umí nejlépe. V mém případě to je vaření. Toto umění jsem určitě podědila po své babičce, která byla vyhlášená kuchařka. Také moje teta vařila ve školní jídelně, a dodnes si pamatu
11.6.2024
Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali. Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla. Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnáš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
epochaplus.cz
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí