Domů     Konečně jsme už spolu
Konečně jsme už spolu

To, co se nám s Adamem stalo, nedokážu dodnes příbuzným odpustit. Celý život jsem tím trpěla, a teď už to asi všechno nedohoním.

Je to snad neskutečná ironie osudu, že stojím na stejném nádraží jako kdysi před šedesáti lety a čekám na příjezd rychlíku. Tehdy to ale bylo opačně a vlak odjížděl.

Byla jsem ještě moc malá a vůbec jsem nechápala, proč do toho vlaku s babičkou taky nenastoupíme. Moc ráda bych se tehdy svezla aspoň kousek, třeba jednu stanici.

Nikdy jsem vlakem do té doby ještě nejela. A teď měl to privilegium můj bratr Adam. Díval se trochu vyděšeně z okýnka a já mu nadšeně mávala. Záviděla jsem mu, že pojede, a netušila jsem, co nás čeká.

Pak se dal vlak do pohybu a ta paní, co odvážela mého bratra, zatáhla okénko a Adam mi zmizel z očí. Na dlouho.

Rodina se rozpadla

Svého otce jsem jako dítě nepoznala. Ještě než jsem se stačila narodit, skončil totiž táta ve vězení. A to na velmi dlouho. Na těch pár prvních let svého života s mámou a o dva roky starším bratrem Adamem si moc nepamatuju.

Vzpomínám si jen na náš pavlačový dům a na to, jak maminka byla často až příliš veselá. Také si pamatuju na některé strejdy, které si vodila k nám domů. A taky na bráchu, který, když jsem kňourala, že mám hlad, vždycky doma něco k snědku našel. Maminka většinou nebyla právě po ruce.

Odešla bez rozloučení

Jednoho dne jsme s Adamem ráno nemohli naši mámu vzbudit. Třepali jsme s ní, Adam ji polil studenou vodou. A nic. Dál ležela na zádech na posteli a ani se nepohnula. Zoufalý bratr nakonec doběhl k sousedům pro pomoc. Ti zavolali sanitku.

Přijela ale nejen sanitka, ale i pohřebáci. Mámu dali do rakve a odvezli. Jednou provždy. Bylo pro mě těžké pochopit, že už ji nikdy neuvidím. Šlo o moji první zkušenost se smrtí. Nebyla jsem na to nijak připravená. A už vůbec ne na to, že šlo o sebevražděu.

To, že maminka schválně spolykala nějaké prášky, jsem se ale dozvěděla mnohem později. Dodnes vlastně nemám svůj vztah k matce dořešený. Nikdy se sice o nás moc nestarala, ale to, že nás opustila definitivně, jí nedokážu odpustit.

Co s námi teď vlastně bude?

Když odvezli maminku, museli jsme si s Adamem sbalit nějaké hračky a strávili jsme noc v dětském domově. Byli jsme oba vyděšení a celou situaci nechápali. Ani Adam, který už chodil do první třídy. V dětském domově jsme naštěstí strávili jen tři dny.

Tu paní jsme nikdy neviděli

Pak si pro nás přišla paní, která nám vysvětlila, že je naše babička. Nikdy v životě jsme ji neviděli. Prý se s životem své dcery nemohla smířit, a tak se s námi nestýkala. To nám tehdy ale samozřejmě neřekla.

Neprozradila ani to, jak složitý byl její vztah s dcerou, kterou nakonec z domu s manželem vyhodili. My s bratrem ale byli nadšení, že máme babičku.

Dva docela dobré roky

U babičky to bylo celkem fajn. Vím, že se o nás starala, jak nejlépe dovedla. Ale byla už dost nemocná. Na dvě děti prostě už nestačila. A tak Adam šel nakonec zpátky do dětského domova. Bohužel nebylo místo v našem městě, kde jsme tehdy bydleli.

Proto odjel tím vlakem do jiného děcáku, kde jsme ho pak s babičkou navštěvovali.

Navštěvovali jsme ho

To jsem se pak konečně najezdila, k mé velké radosti, vlakem dosytosti. Každý týden jsem se proto těšila nejen na bratra, ale i na výlet po kolejích. Bohužel toto docela klidné období trvalo krátce.

Babiččin zdravotní stav se ještě zhoršil a ona skončila v nemocnici. A já samozřejmě v děcáku. Bohužel v úplně jiném, než byl můj bratr Adam. Dodnes nechápu, proč nás, jako dva sourozence, nedali dohromady.

Nastaly mi krušné časy

V dětském domově jsem zůstala až do dospělosti. S Adamem jsme ztratili kontakt brzy poté, co babička umřela. Moc se mi po bratrovi stýskalo. Život mi ale přinášel stále nové a nové věci k přemýšlení a řešení. A obraz bratra postupně bledl.

Teprve později jsem se dozvěděla, že ho adoptovala nějaká rodina, se kterou se později vystěhoval do Norska. Mě mezitím přestěhovali do jiného domova na opačném konci republiky. Tím se naše kontakty na dlouho zpřetrhaly.

Takový obyčejný život

Na učňáku jsem se seznámila s Františkem. Brzy jsme se vzali a měli rodinu. Na minulost jsem už skoro úplně zapomněla. Nebo jsem si alespoň přála na to zapomenout.

Když ale děti chtěly vědět něco o mém dětství, o své babičce a dědovi, nedalo se vyhnout ani Adamovi. Kde je? Co se s ním stalo? Rozhodla jsem se, a manžel i děti mě v tom plně podpořili, že svého bratra najdu.

Vlak konečně přijel domů

Hledání to nebylo vůbec snadné. Trvalo několik let, než se to povedlo.Ale nakonec se Adama podařilo najít. Žije nyní v Norsku, ale část roku tráví v jižních Čechách, kde si koupil malou chatičku, aby sem mohl v důchodu jezdit.

Vlak vjíždí na perón a u okénka stojí prošedivělý chlapík, který je, podle fotky, co mi poslal, můj bratr Adam. Zase jsem ta malá holka, co mu mává. Tentokrát ale na přivítanou.

Alena H. (65), Ústí nad Labem

Předchozí článek
Další článek
Související články
20.6.2024
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o čem jsme s mým manželem vždycky snili. Dávali jsme
17.6.2024
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí. Tam jsem také potkala Vlada, který chodil o dva ro
15.6.2024
Nikdy bych si nemyslela, že se rozhádáme kvůli něčemu, co se vlastně ani nebude týkat přímo nás. Už několik měsíců spolu nemluvíme. Naše rodina držela vždycky pospolu, nebylo nic, co by nás postavilo proti sobě. Prošla i hodně těžkou zkouškou, když zahynul dědeček během občanské války ve Španělsku a babička zůstala sama s pěti dětmi. Rodina se tehdy semkla a pomohla jí překonat těžké období. Ří
14.6.2024
Moje kulinářské umění je vyhlášené. Těším se pověsti nejlepší kuchařky široko daleko. Nemohu připustit, aby byla moje snacha lepší! Tohle je moje parketa. A tu si nenechám vzít! Myslím, že si kaž­dý zakládá na tom, co umí nejlépe. V mém případě to je vaření. Toto umění jsem určitě podědila po své babičce, která byla vyhlášená kuchařka. Také moje teta vařila ve školní jídelně, a dodnes si pamatu
11.6.2024
Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali. Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla. Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnáš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského