Maminka na mě shora dohlíží

Total
1
Shares

O svoji nemocnou maminku jsem se starala do posledního dne. Měly jsme spolu silné pouto, a proto jsem chtěla splnit její poslední přání.

Maminka mě prosila, abych ji měla ještě měsíc po její smrti doma v urně. Neptala jsem se na důvod, zkrátka jsem to splnila. Začaly se dít divné věci, které ale po čase začaly dávat smysl.

Věděli jsme, že přijde konec

Maminka měla rakovinu, a i když se začala včas léčit, bohužel této zákeřné nemoci po roce boje podlehla. Doktoři nás na to od začátku připravovali, ale jak se dá připravit na smrt osoby, kterou milujete? Rodiče už v té době byli rozvedení, a přestože to není zvykem, zůstali přátelé a otec seděl na pohřbu v první řadě.

Poslední přání

Maminka mi byla vždy vzorem, do života mě připravila, jak nejlépe mohla, a já jsem jí za to vděčná dodnes. Chtěla jsem, aby měla důstojný pohřeb, a to se, myslím, i povedlo. Jejím přáním bylo zpopelnění a mě požádala, abych ji měla po její smrti ještě měsíc doma. Vše jsem splnila, a když byl čas vyzvednout urnu, sbírala jsem k tomu znovu síly.

Řídila jsem se její radou

Doma jsem vyčlenila jedno místo v obýváku na poličce, vedle kytky, kterou měla máma ráda. Kdo zná ten pocit smutku, asi pochopí, že jsem si s matkou i nadále povídala. Přítel nad tím, že mám doma urnu, kroutil nechápavě hlavou, ale i kdyby řekl cokoliv, přání matky bylo nezlomné.

Dva dny po tom, co jsem měla maminku doma, se v bytě objevili pavouci. Absolutně jsem to nechápala, byt byl skoro nový. Matka mě ale učila, že se pavouci nezabíjejí, říkávala, že to přináší smůlu. Tak jsem je zkrátka posbírala a odnesla všechny ven.

Povídání se sousedkou

Maminka mě také učila, že lidé si mají pomáhat, a tak, když zazvonila starší sousedka, že si zabouchla klíče a vnučka přijde až za hodinu, jsem ji k sobě pozvala na koláč a čaj. Když sousedka dosedla do křesla, spadla fotka s maminkou. Pronesla jsem: „Ona mě snad stále hlídá.“ Sousedka jen podotkla: „To víš, že tě hlídá. Kontroluje, jestli plníš to, co tě celý život učila.“

Další znamení

Dávalo to smysl, protože máma taková byla. Jednou přišel můj přítel domů a tvrdil, že si byl zahrát tenis. V tu chvíli fotka zase spadla a mně došlo, že je to vážně maminka a něco se mi snaží říct. Že by mi přítel lhal?

Odhalila jeho pravou tvář

Když jsem mu řekla, že mu nevěřím, že byl někde jinde, hrozně jsme se pohádali a on se přiznal, že někoho má. Je to ale prý moje vina, protože jsem se věnovala jenom své nemocné matce a na něj jsem neměla čas. Rozešli jsme během pár dní. Když uběhl měsíc, zařídila jsem mamince rozptyl na místě, které si přála, a věřím, že mě i nadále hlídá.

Alice D. (57), Boskovice

Také se vám může líbit