Domů     Nemoc mi obrátila život vzhůru nohama
Nemoc mi obrátila život vzhůru nohama
5 minut čtení

Když mi bylo pětačtyřicet, dozvěděla jsem se, že mám rakovinu prsu. Najednou jsem měla pocit, že všechno, co jsem do té doby dělala a měla ráda, je nenávratně pryč.

Tehdy jsem byla docela spokojená, plná sil, měla jsem spokojenou rodinu, dvě skvělé děti, práci, kterou jsem měla ráda. Samozřejmě i nějaké běžné starosti byly, ty mi teď už ale připadají jako nicotné.

První náznaky

Pochopitelně jsem věděla, že existuje rakovina, znala jsem i pár lidi, kteří jí onemocněli. Ale prostě mě vůbec nenapadlo, že by se tohle mohlo někdy týkat i mě. Směla jsem sice docela časově náročnou práci, ale snažila jsem se žít v rámci možností zdravě.

Chodila jsem s kamarádkami jednou týdně cvičit, onemocněla jsem jen zřídkakdy a většinou to bylo běžné nachlazení, takže mě ani ve snu nenapadlo, že bych někdy mohla mít něco vážnějšího. A dlouho jsem také nic netušila.

V té době jsme měli náročnější zakázku, hodně jsem pracovala, a vzrůstající únavu jsem přičítala pracovnímu vytížení.

Také jsem začala trochu hubnout, aniž bych o to nějak usilovala, ale to mi, upřímně řečeno, vůbec nevadilo, naopak. Myslela jsem si, že až práce trochu poleví, všechno se zase srovná.

Pak jsem začátkem roku chytila chřipku, které jsem se hodně dlouho nebyla schopná zbavit.

Když už moje problémy trvaly více než měsíc, žádné léky nezabíraly a bylo mi čím dál hůř, poslala mě moje praktická lékařka na podrobnější vyšetření do nemocnice. Výsledky byly zdrcující – šlo o zhoubný nádor v prsu.

Když jsem tohle slyšela, nejdřív jsem měla pocit, že se mi to jen zdá, že to není možné.. Pak jsem se začala jakoby probouzet a uvědomovat si realitu. Děsila jsem se toho, co bude následovat.

Trpce jsme litovala, že jsem do té doby nikdy nešla na mamografické vyšetření, ale myslela jsem si, že na to je čas do padesáti.

Já ani netušila, co všechno léčba rakoviny obnáší, věděla jsem jen, že existuje operace a chemoterapie. Strašně jsem se bála procházet martyriem léčby, která bude nejspíš hodně bolet a ani nemusí dopadnout dobře.

Nebýt toho, že mám dvě děti, možná bych to všechno ukončila sama nebo se přinejmenším zbláznila.

Dlouhá léčba

Nádor jsem měla v pravém prsu. Naštěstí jsem se dostala ke skvělému panu doktorovi, který mi trpělivě všechno vysvětlil, nic nepřikrašloval, ale ani nedramatizoval. Díky tomu jsem se uklidnila a upnula se na to, že zkusím léčbu absolvovat a přežít. Dodnes mu nemohu ani dost poděkovat za to, co pro mě udělal.

Nejenže mě uklidnil, ale vlastně mi zachránil i život. Nejdřív přišla na řadu operace, při které jsem o pravý prs přišla.

To jsem strašně obrečela, bála jsem se, že už se nebudu nikdy cítit jako plnohodnotná žena, ale pan doktor mi vše vysvětlil tak, že je to jediná možná cesta, protože můj nádor byl už dost velký.

Aby ale nedošlo k metastázám, musela jsem ještě absolvovat ozařování. Toho jsme se bála také, dokonce jsem chvíli váhala, zda nemám léčbu odmítnout, ale pak jsem si řekla, že když už jsem začala, musím léčbu dotáhnout do konce, ať to dopadne, jak chce.

Nebylo to rozhodně nic příjemného, bylo mi špatně, přišla jsem o vlasy a nemohla nic dělat. Také za námi pravidelně chodila psycholožka, která nám pacientkám, které jsme na tom byly podobně, pomáhala překonat psychické potíže.

A ty byly někdy možná horší než ty fyzické. Bylo mi jasné, že stávající práci nejspíš už nebudu moct dělat, a to mě taky dost trápilo. Přece jen jsme na nemocenské trávila už několik měsíců a návrat do kanceláře bez jednoho prsu mi připadal nemyslitelný.

Nový život

Nakonec jsme to všechno vydržela a poslední výsledky vypadaly dobře. Po nějaké době jsem mohla ještě prodělat plastiku prsu, což taky nebylo nic příjemného, ale aspoň na první pohled není na mě nic poznat a taky mi to psychicky hodně pomohlo.

Naštěstí po celou tu dobu při mně stál jak manžel, tak moje děti. Mám prostě báječného muže, kterému nevadí, jak vypadám. Nebýt toho, bylo by to pro mě všechno mnohem horší a ani si to neumím představit.

Prošla jsem si peklem, ale uvědomuji si, že je spousta žen, které takové štěstí neměly.

S některými z těch, co se mnou léčbu absolvovaly, se občas scházíme dodnes. Všechny je obdivuji, protože jsou to strašně silné ženy. Některé například manželé po vyléčení opustili, a ony to přesto nevzdaly.

Byla to lekce

Máme jizvy nejen na těle, ale i na duši, taková zkušenost se prostě zapomenout nedá. Vím, že ještě zdaleka nemám vyhráno, ale už se tolik netrápím. Nakonec jsme v původní práci dala výpověď a našla jsem si jinou, ve které už nezažívám takové stresy.

I když jsem tam byla spokojená, mám teď jiný žebříček hodnot, na jeho prvních místech je zdraví. Dodnes chodím stále na pravidelné prohlídky a pokaždé se modlím, aby bylo všechno v pořádku. Zatím to vychází, držte mi palce…

Jiřina (52), Praha

Související články
6 minut čtení
Byli jsme šťastní. Já s manželem, syn Patrik s Klárou a její rodiče. Byli jsme skvělá, velká rodina. Jenže nevinná nehoda vše změnila. Snacha zemřela, a to nás krutě rozdělilo. Všichni nám záviděli, jak skvěle vycházíme. Navštěvovali jsme se na chatách, jezdili jsme na dovolené, pomáhali jsme si. Často to totiž někde skřípe. Buď mladí vycházejí jen s jednou částí rodiny, nebo je tam minimálně c
3 minuty čtení
Já a Bětka jsme byly nejlepší kamarádky od základky. I když jsme poté šly každá na jinou střední, stále jsme se vídaly. Až do jisté doby. Byly jsme jedno tělo, jedna duše. Chodily jsme na zábavy, řešily jsme své problémy, drbaly jsme ostatní holky. Samozřejmě jsme probíraly i naše muže. Já jsem byla spíš nevázanější, Bětka vždy toužila po velké rodině. Chtěla se brzy vdát a mít velkou rodinu. R
3 minuty čtení
Když Marta slavila své čtyřicáté narozeniny, vypadalo to spíš jako funus. Dobře jsem tehdy věděla, co moji milovanou holčičku trápí, ale pomoci jsem jí, bohužel, neuměla. Nastaly zlé časy, kvůli dceři. Když slavila čtyřicáté narozeniny, vypadalo to spíš jako pohřeb než jako oslava. Přispělo k tomu i podzimní počasí. Nepomohlo ani víno, ani kávovar, který dostala darem ode mě a manžela, ani svet
8 minut čtení
Renata vystudovala střední školu, Anička se vyučila prodavačkou, já kadeřnicí. Vídaly jsme se pravidelně první úterý v měsíci, většinou však častěji. Naše trojice spolu držela pevně... Vyrůstala jsem v chudém pohraničí. Babička s mámou byly neodsunuté Němky, s nimiž se tu nezacházelo v rukavičkách, stejně jako s jejich blízkými příbuznými. Odmalička jsem tušila, že život nejspíš nebude procházk
6 minut čtení
Lenka byla moje kamarádka od střední. Jenže zatímco my všichni jsme dospěli, založili rodiny, ona si stále užívala jako dvacetiletá. A to se jí vymstilo. Na škole jsme byli skvělá parta, dodnes se vlastně vídáme na četných srazech. S žádnou jinou školou to takto nemám. Nejbližší jsem si tehdy byla právě s Lenkou. Zábavná a bezstarostná holka, moc hodná. Na tehdejší věk normální. Jenže jak na
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Pojďte se projít po mostě
epochanacestach.cz
Pojďte se projít po mostě
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří