Domů     Třídní sraz mi přinesl lásku
Třídní sraz mi přinesl lásku

Moje babička vždycky říkávala: Odříkaného největší krajíc. A měla naprostou pravdu. Díky tomu jsem teď zamilovaná a šťastná.

Pozoruji Vojtu, jak kmitá v kuchyni. Je to úžasná podívaná. Nikdy by mě nenapadlo, že povoláním právník může vařit jako profesionální kuchař. Moc ráda ho pozoruji, jak se s tím jídlem doslova mazlí.

A jak to pak božsky chutná na talíři. Skutečné umělecké dílo. Poprvé, po čtyřiceti letech, na Vojtovi něco oceňuji. Možná jsem to měla udělat už dávno. Můj život by se vyvíjel úplně jinak.

Pan Nenápadný

Na gymnáziu nás bylo ve třídě třicet. První dny jsme se tak oťukávali. A mně bylo hned jasné, že jsem se zamilovala do Richarda. Nebyla jsem ovšem sama. Byl to třídní hezounek a milovaly jsme ho všechny.

Ostatní „naši“ kluci byli obyčejní. Až tedy na Vojtu. To byl případ sám pro sebe, nenápadný, tichý, hrozně nesmělý. Prostě beznadějný případ. Ovšem byl chytrý a rád poskytoval své domácí úkoly k opsání. Především mně.

Doučoval mě

Já žádný premiant rozhodně nebyla a učení mě popravdě moc nebavilo. Jenže na škole jsem chtěla vydržet. Přijala jsem proto pomocnou ruku Vojty. Scházeli jsme se pravidelně a on mě trpělivě doučoval hned z několika předmětů. Jenže to mělo háček.

Brzy se ukázalo, že to nedělá tak zcela nezištně. Zamiloval se do mě. Já ale byla poblázněná do Richarda a Vojta mě nezajímal.

Udělal by pro mě klidně cokoli

Vojta byl sice velice nesmělý, ale také vytrvalý. Neustále se snažil být v mé přítomnosti. Když už jsem nepotřebovala tak mnoho doučování, přišel s nápadem, že se budeme spolu učit anglicky.

Chodili jsme tedy na procházky s mým psem a přitom se snažili konverzovat v cizím jazyce.

Kamarádka mi jednou řekla, že jsem pěkná potvora. Prý Vojtu jen využívám, vzbuzuji v něm naděje, a přitom ho vůbec nemiluju. Chtěla jsem to Vojtovi říct na rovinu. Ale nějak to prostě nešlo. On mě miloval, byl by pro mě schopen udělal cokoli.

Ale také nedokázal říct otevřeně „miluju tě“. Ale jen na mě obdivně zíral.

Po maturitě byl konec

Tak probíhaly celé čtyři roky. Já toužila po Richardovi a Vojta zase po mně. Richarda mi vyfoukla Alena, holka z nižšího ročníku. A Vojta nakonec pochopil, že jeho snaha je marná. Po maturitě jsme se rozprchli na různé vysoké školy nebo do zaměstnání.

Každý už měl svůj život a ztratili jsme o sobě přehled. Já se také dostala na vysokou a tam jsem potkala Václava. Nebyla to láska na první pohled, ale zatoužila jsem po vlastní domácnosti a dětech. Takový sňatek z rozumu.

Nepovedený život

Moje babička byla velice moudrá žena. A už na svatbě mi otevřeně řekla: „Tak dlouho člověk vybírá, až přebere.“ A měla naprostou pravdu. Vaška na rodinném životě zajímal jen absolutní servis a klid. Měl slušně rozjetou kariéru a domů chodil unavený.

Očekával teplou večeři, žádné otázky a aby děti byly ticho. Že chodím i já z práce domů unavená a že děti by chtěly mít také chvíli tatínka pro sebe, ho moc nezajímalo. Před dvěma roky vše vyvrcholilo tím, že si našel milenku.

Děti už jsou sice velké, ale já nějak neměla odvahu od něj odejít. Strach ze samoty byl silnější.

Asi tam nepůjdu

Proto, když mi přišla pozvánka na třídní sraz, moje první reakce byla, že tam nepůjdu. Poslouchat, jak jsou všichni úspěšní, šťastní a spokojení? Ani náhodou! Pak ale přece jen zvítězila přirozená zvědavost.

Před restaurací jsem se ještě zhluboka nadechla a vešla dovnitř. Byli tam skoro všichni. I Richard, kterého jsem vůbec nepoznala. Pupkatý strýc s pleší a bez jakékoli jiskry. Tak kvůli tomuhle frajírkovi jsem se čtyři roky trápila?! Nechápu.

Jiskra náhle přeskočila

A kde je Vojta? Rozhlížela jsem se kolem. Nikdo nevěděl. Pak se ale otevřely dveře, a v nich se objevil Vojta. Člověk by řekl, že se snad zastavil čas. Vypadal skoro stejně jako na gymplu. I ten jeho plachý úsměv mu zůstal.

Naše pohledy se střetly a mně se rozbušilo srdce. Tentokrát jsem se první bláznivě zamilovala já. Zbytek večera už pro mě nic jiného neexistovalo. Chtěla jsem vědět o Vojtovi všechno, a to hned. Z restaurace jsme odešli jako poslední a o víkendu se pak znovu setkali.

Konečně spolu

Teprve nyní jsem oceňovala všechny skvělé Vojtovy vlastnosti. Jeho laskavost, mírnost, trpělivost, vytrvalost a nesobeckost. Konečně jsem dostala odvahu rozvést se a přestěhovat se do pěkného Vojtova bytu.

Nikdy se neoženil, má ale z jednoho nepovedeného vztahu dospívající dceru Ester, se kterou má moc hezké vztahy. Ona i moje děti nás občas navštíví. Všichni milují Vojtovy kuchařské speciality. Je nám spolu moc dobře a já jsem konečně opravdu šťastná.

Klára T. (55), Plzeň

Související články
16.6.2024
Po letech jsem zjistila, že jsem kvůli dcerám a vnoučatům odsunula svého manžela na druhou kolej. Je ještě čas všechno napravit? Situace nebyla vůbec radostná. S manželem máme dvě dcery, moje zlatíčka. Bohužel se obě, stejně jako já, rychle vdaly a měly děti. Vždycky jsem pro ně chtěla ten nejlepší život a kariéru. Ale dobře, vybraly si tohle. Tak jsem jim chtěla pomoci, jak jen to půjde. Rozho
11.6.2024
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování a neporozumění jsme se nakonec dostali až k lásce, která stále trvá. U
11.6.2024
Bylo mi devatenáct, pracovala jsem jako sekretářka v podnikovém časopise v našem městě a těšila jsem se z vážné známosti. S Milošem jsme spolu už bydleli. Všechno nasvědčovalo tomu, že mě brzy požádá o ruku. Skutečnost, že koupil zájezd do Jugoslávie, jsem uvítala. Bylo pravděpodobné, že Miloš mě na horké pláži při západu slunce požádá o ruku. Anebo to udělá v romantické hospůdce na břehu moře.
29.5.2024
Byl máj, a tak jsem se k smrti zamilovala. Dokonce tak, že jsme s Martinem plánovali tajnou svatbu v okresním městě. Byl máj. Vidím to jako dnes: blížila jsem se k venkovskému nádraží v letních šatech. K vlaku vedla cesta vroubená rozkvetlými třešněmi. Vlak měl jen patnáct minut zpoždění, to byla taky dobrá zpráva. Když přisupěl, Martin mával z otevřeného okýnka a vesele volal: „Máš občanku?“ V
25.5.2024
Byla jsem praktická holka z vesnice, uměla jsem podojit kozu, pokosit louku či postarat se o drůbež. Jenomže Petr byl úplně jiný. Táta byl na mě pyšný. „Naše holka je do hospodářství,“ říkával s dojetím v hlase. Měla jsem to ostatně po kom zdědit, předkové z matčiny i otcovy strany byli statkáři, a tak nám to kolovalo v krvi. Byla jsem praktická venkovská holka, která bez problémů podojila kozu
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
epochaplus.cz
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí