Domů     Její vymodlené dítě přejelo auto
Její vymodlené dítě přejelo auto

Moje přítelkyně Stáňa vždy velmi toužila po dětech. Jenže zrovna jako naschvál se jí nedařilo přijít do jiného stavu. S manželem Otou to zkoušeli skoro deset let. Nakonec se rozhodli, že podstoupí umělé oplodnění.

Už tehdy jsem je nesmírně obdivovala, protože to, co podstupovali, bylo skutečně velice vysilující. Nekonečná vyšetření, Stánin pobyt v nemocnici.

Ota vše ochotně podstupoval se svojí ženou, a dokonce se zdálo, že nepřízeň osudu ty dva jenom ještě víc sbližuje.

Jenže po dvou letech i trpělivému Otovi došla trpělivost. „Miláčku, nechci už nikam chodit, nechci hlídat správný den v měsíci a milovat se na čas,“ řekl jednoho večera mé kamarádce s tím, že už je ze všeho vážně hrozně unavený.

Smířili se s osudem

Jejich vztahem to tehdy zatřáslo v základech. Časem ale musela i Stáňa uznat, že už toho bylo vážně příliš. Jejich životy se tedy zase srovnaly a začali normálně žít. Stáňa docházela na psychoterapii, která jí moc pomáhala.

Jejich vztah se vrátil do starých kolejí a žili jeden pro druhého. To bylo zřejmě klíčem k úspěchu a Stáňa po roce zjistila, že je těhotná. „Nevíš, jak jsem šťastná, Magdo.

Vůbec jsem to už nečekala,“ volala mi hned, jak to zjistila! Od té doby nastalo období těšení a velkých příprav. Z ultrazvuku se dozvěděli, že budou mít holčičku, a tak nastalo růžové období.

„Už se nemohu dočkat, až spolu budeme chodit vybírat šatičky a hračky,“ těšila se má kamarádka, která pro své miminko nakoupila výbavičku, že se zdálo, že čeká čtyřčata.

Všichni jsme ji ale chápali. Nemohli se dočkat dne, kdy své miminko poprvé spatří. Oba zářili štěstím a energie z nich jen sálala.

Dárek pro radost přinesl smrt

Vše jsem to prožívala s nimi a cítila se, jako bych byla nedílnou součástí veškeré té lásky. Když přišla malá Ema na svět, bylo to jako skutečný zázrak. Ema rostla před očima, a než jsme se nadáli, byla to malá školačka.

A protože si moc přála kolo, dostala ho k sedmým narozeninám. Byl to dárek osudný. Jednou si rodinka jako obvykle vyjela na výlet po okolí. Malá Ema jela v čele, šlapala o sto šest.

Najednou se kolem skupinky cyklistů mihlo auto a řidič, který nezvládl mírnou zatáčku, smetl Emu rodičům přímo před očima.

Srazil ji opilý mladík

Záchranáři i policie přijeli během pár minut a malá ještě žila, když ji vrtulník převážel do nemocnice. ,,Musíme rychle, její stav je kritický,“ zaslechli rodiče, kteří byli v šoku, jinak ale neutrpěli ani škrábanec.

Ema bojovala o život týden. Jak jsem se dozvěděla z vyšetřování, srazil ji opilý mladíček, který ani neměl řidičák. Má kamarádka se uzavřela do sebe a začala pít.

Nezajímal ji ani soud s vrahem jejího dítěte, ani snahy manžela přiblížit se k ní. „Už nevím, co mám dělat. Nevstává z postele, jen když se jde napít, a to do sebe leje vodku! Navíc ji kombinuje s prášky na nervy a na spaní.

Magdo, bojím se, že ztratím i ji!“ plakal mi Ota na rameni a já nevěděla, jak jim oběma pomoci. Kamarádka mi nebrala telefon, a když jsem za ní šla s jejím mužem, jen zamumlala: „Nechte mě proboha být a vypadněte!“

Také on nakonec onemocněl

Ota se dlouho snažil celou situaci nějak ustát. Dokonce své ženě vyřídil i neplacené volno v práci, protože by jinak Stáňu i přes veškerý soucit s její ztrátou dávno vyhodili.

Sám se však musel vypořádat se stejnou ztrátou jako jeho žena. Trápil se a byl na to sám. Až se nám začal ztrácet před očima. „Oto, ty vůbec nejíš, budu vám vařit,“ nabídla jsem se, ale Ota mi odpověděl, že na jídlo nemá vůbec myšlenky.

„Je mi v poslední době pořád nějak zle. Asi jsem chytil nějakou virózu,“ odpověděl s tím, že si zajde za doktorem.

Zasáhli jsme

Výsledek byl zdrcující. „Mám rakovinu,“ přišel nám Ota sdělit. „Nevím, jak to říci Stáně a jestli je vůbec schopná mě vnímat,“ posteskl si. To byl asi zlomový okamžik, kdy se i můj muž rozhodl zakročit.

Stáňu jsme i přes její odpor vzali k nám a dohlédli na to, aby vystřízlivěla. Když se zdálo, že je schopná vnímat, seznámili jsme ji všichni tři s vážnou nemocí jejího muže.

Chvíli na nás koukala a zdálo se, že nechápe nic. Pak začala strašně plakat. „Prosím, odvezte mě na léčení. Oto, nemohu ztratit i tebe,“ soukala ze sebe mezi vzlyky.

Do protialkoholní léčebny jsme ji odvezli ještě týž den. Ač jsme tomu moc nevěřili, Stáňa skutečně léčbu zvládla a dokončila. A jak se zdá, i Otovi lékaři dokázali pomoci a je v současné době zdráv.

Oba ale vědí, že jejich stav vůbec nemusí být trvalý. Den co den bojují se svojí ztrátou a den co den se snaží najít nový důvod pro co žít. Ještě že mají jeden druhého!

Magda V. (59), Opava

reklama
Související články
12.5.2024
Můžete se rozhádat, na řadu let ztratit. Pravé přátelství však vydrží. To naše s Danou však mělo velké šrámy. Bylo to ve školce. Pamatuji, jak jsem měla lakovky a ta copatá blondýnka mi je záviděla. Schválně mi šlapala na nohu zablácenou botou. Tehdy jsme se pohádaly. Ale pak jsme se potkaly i ve škole, a jelikož jsme se znaly, nějak jsme se skamarádily. Nerozlučné kámošky od školy V prvn
12.5.2024
Vdávala jsem se v 25 letech a už tehdy mi říkali, že si to mám rozmyslet. Můj nastávající byl prchlivý a podezíravý. Já si ale myslela, že nám to vydrží navěky. Když dnes vidím u své dcery, kolik mají dnešní holky dostupných informací, trochu závidím. Dnes a denně čtu příběhy o ženách, které trpěly pod drobnohledem žárlivce. Začíná to skoro vždy stejně, tak jako kdysi u mne, jenže já to nemo
4.5.2024
Stejně jako máma jsem byla posedlá vzhledem. U ní jsem to nenáviděla, a přitom jsem dusila svoji dceru. Moje matka měla štěstí, že se vdala za úspěšného muže. Můj otec vydělával dost peněz, takže ona mohla být doma a starat se o sebe. Zastávala názor, že žena musí být prostě krásná. Tento styl výchovy jsem převzala od ní i já, ačkoli jsem to nenáviděla. Jak se to stalo? Snadno. „Nepoveden
3.5.2024
Tereza je naše vymodlené dítě. Dlouho se nám nedařilo počít, ale nakonec se na nás usmálo štěstí. I když pak se od nás zase odvrátilo. S Vláďou jsme se seznámili, když nám bylo už 35 let. Oba jsme toužili po rodině, ale před tím jsme nenašli vhodné partnery. Osudový muž Vláďa Jakmile jsme narazili na sebe, oba jsme věděli, že to je přesně ono. Proto jsme ani neotáleli a dohodli jsme se, ž
2.5.2024
Po smrti nevlastního otce se stalo to nejhorší, co mě mohlo potkat. Dědictví zasáhlo do mého života nelítostně, ten domek jsem musela rychle opustit. Nevlastního otce jsem měla moc ráda. Maminka si ho vzala, když mi bylo pět let. Vycházela jsem s ním dokonce lépe než s mámou. Spolu pak měli syna Vojtu. Máma Vojtu rozmazlovala a stavěla nás proti sobě. Byla jsem ráda, když jsem vypadla po učňáku
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet