Nebaví se se mnou. To ticho mě ničí!

Total
1
Shares

S manželem jsme svoji už třicet let. Nebyli jsme taková ta klasická láska, co hory přenáší. Vždy u nás měl přednost rozum a vždy jsme si dobře rozuměli. A teď si najednou nemáme co říci.

S Vráťou to láska na první pohled rozhodně nebyla. Roky jsme se znali a kamarádili. Jak jsme spolu trávili hodně času, přetavilo se naše přátelství v pevný vztah. Já rozumím jemu, on rozumí mně.

Ve smutných chvílích mě umí rozesmát, v těžkých chvílích zase podržet. Věděla jsem, že to je muž, na kterého se mohu spolehnout a který zůstane mým partnerem až do konce života.

Bez doteků

Sex v našem vztahu nebyl nikdy nějak důležitý. Milování nám stačilo občas. Bylo fajn, ale žádný ohňostroj. K tomu, aby se nám narodila úžasná dcera to stačilo. Po pár letech se ale i jednotýdenní záležitost stala záležitostí ojedinělou.

To se ale děje i ve vztazích, kde bylo milování zpočátku velmi bouřlivé, a tak mě to příliš netrápilo. Koneckonců, je to možná chyba nás obou. On není ten, který by se po mě večer vrhl, když má chuť, a já se také zdráhám. Dotyk je něco, čím neplýtváme, a v posledních měsících už se nedotýkáme v podstatě vůbec.

Cítila jsem se sama

Problém je v tom, že po odchodu dcery z domova jsem začala cítit prázdnotu. A začal mi chybět i ten dotek. Nebo alespoň lehké pohlazení. Sedíme vedle sebe na sedačce, on v jednom rohu, já v druhém, sledujeme film, ale že by mě vzal kolem ramen nebo mi pohladil ruku, to nehrozí. A tak jsem se tedy pokusila sama.

Při sledování filmu jsem se k němu a vzala ho za ruku. Během minuty se vyvlékl a sáhnul si pro pití. Skleničku už pro jistotu z ruky nedal. Další večer jsem se pokusila zase, tentokrát sáhl po mističce s oříšky a situace se opakovala!

A opět jsme jen tak seděli vedle sebe. Přišlo mi, že je mu vysloveně nepříjemné se mne dotýkat. Vím, že náš vztah byl vždy především o komunikaci a vždy jsme spolu rádi mluvili. Jenže ani to v poslední době někdy nefunguje.

Vyvedl mě z míry

A tak jsem se rozhodla si s ním promluvit. „Josefe, v poslední době se cítím hrozně sama. Stalo se něco? Vím, že nám není dvacet a že se nemusíme milovat každý týden v jiné místnosti.

Ale žijeme už vedle sebe jako dva cizinci. Potřebuji cítit, že mě máš rád a stojíš o mě,“ pronesla jsem zoufalou řeč. „Copak už pro tebe nejsem vůbec atraktivní? Nebo se mě snad štítíš? Manžel byl mými slovy evidentně zaskočen, ale nakonec stejně diskuzi ukončil tím, že v tom nevidí problém.

Ujistil mě, že mě má rád, a přece jen už nejsme nejmladší.  „Náš vztah je přeci i o jiných věcech,“ shrnul a já zůstala jako opařená. Můj pocit zoufalství jen zesílil. Sice uznal, že bývá v poslední době dost unavený, ale tento stav netrvá pár týdnů, ale několik měsíců. Co teď?

Zkusila jsem fintu

Nejsem typ ženy, která by dokázala podvádět. Vždy jsem byla manželovi věrná i když už jsem měla párkrát namále. Nemuselo by jít nutně o sex, ale zkrátka o to pohlazení. Co bych za to dala, cítit se zase žádaná.

Nakonec jsem se rozhodla zkusit poslední věc, která mě napadla. Rozhodla jsem se, že s manželem několik dní nepromluvím. Jelikož stále něco rozebíráme, změnu poznal hned.

Nechala jsem ho den vytěkat, i když se ptal, jestli se něco děje. Druhý den už byl vysloveně nervózní, a tak jsem pronesla: „Vidíš, jak tobě chybí moje slova a odpovědi, mně chybí tvůj dotyk.“ A zabralo to!

Přiznal osobní problémy

Ten večer jsme si sedli a začali celou věc rozebírat znovu od začátku. Řekla jsem mu, co mi vadí a chybí. „Víš, Ireno, mám už delší dobu problémy v zaměstnání a nechtěl jsem tě tím zatěžovat,“ přiznal nakonec.

Spíš v legraci jsem nadhodila manželskou poradnu a on hned souhlasil! Zůstala jsem v úžasu. V tu chvíli mi došlo, že pokud mi kývl na psycholožku, budou jeho problémy vážné, a přesto mi o nich neřekl!

Jak se zdá, nejde jen o absenci doteků, ale především o obnovení důvěry. Asi nás čeká ještě dlouhá cesta, ale udělali jsme první krok, a to mě dělá klidnější. Věřím, že když jsme se dokázali vždy domluvit, zvládneme to zase. Jen spolu musíme mluvit!

Irena P. (63), Jablonec nad Nisou

 

Také se vám může líbit

Připravil mě o dceru

Můj život v důchodu jsem si představovala úplně jinak. Místo spokojeného stáří jsem ale zůstala sama, opuštěná a především hrozně nešťastná. Prohlížím si staré fotografie a už zase pláču. Co se to…
Zobrazit

Manžel pookřál

Věděla jsem, jak moc si manžel přeje syna. Jako první se ale narodila holka. Manžel se s tím smířil a dceru miloval. Svého snu se ale nevzdal. Moc dobře jsem věděla,…
Zobrazit