Domů     Osudová chyba
Osudová chyba

Nikdy jsem neměla moc štěstí na vztahy. Myslím, že jsem byla docela pohledná, normální holka, která studovala střední ekonomku a chtěla mít prima přítele. Ale nějak to nevycházelo.

Můj první kluk, Luboš, byl sice takový školní hezounek, ale choval se dost nevybíravě, snažil se mě zesměšňovat před kamarády, a nakonec mě podvedl s jinou spolužačkou. Zvládla jsem to, jenže přijímačky na vysokou o měsíc později už jsem prostě nedala. Celé dny jsem probrečela.

O pár měsíců později jsem potkala Pavla, svou velkou lásku. Aspoň jsem si to tehdy myslela. Pavel byl starší než já, vtipný, chytrý kluk, který měl spoustu plánů. Byla jsem v sedmém nebi.

Studoval etnologii a pořád někam jezdil, nikdy nevydržel na jednom místě. Já pracovala jako sekretářka, takže jsem měla míň času, ale když to šlo, jezdila jsem s ním. Měla jsem v plánu chvíli pracovat a tak za rok, za dva se znovu hlásit na vysokou.

Musela jsem se dost ohánět, protože rodiče měli tou dobou svých starostí dost a rozhodně neměli na to, aby mě ještě mohli na studiích živit. Vlastně jsem si ani neuvědomovala, že se schyluje k nějakým potížím.

Možná mě mělo varovat, že je Pavel čím dál tím protivnější a netrpělivější. Myslela jsem si ale, že má prostě moc starostí se školou. A nechtěla jsem si dělat zbytečné starosti.

Někdy v té době jsem zjistila, že mi vynechaly měsíčky. Moc jsem si toho ale nevšímala, stávalo se mi to docela často. Byla jsem v té době trochu „rozházená“ a hodně štíhlá, snad až příliš. Druhý měsíc jsem šla pro jistotu na gynekologii.

Doktor mi někdy dával injekci s hormony, která zase všechno upravila. Jenže tentokrát neupravila nic. Byla jsem totiž těhotná, ve třetím měsíci! Na nějaké úvahy, jestli dítě chci nebo ne, už nebylo dost času.

Pavel se na to, že spolu čekáme dítě, netvářil nijak nadšeně. Už měl sice věk, aby se stal tátou, ale jemu se nelíbila představa, že by měl převzít zodpovědnost. Jenže bylo jasné, že už s tím stejně nic neuděláme.

Každodenní ranní nevolnosti mi víc než jasně připomínaly, že tohle není hra, ale skutečnost. Čekala jsem, že se Pavel časem trochu uklidní a začne situaci nějak řešit, ale on chodil domů čím dál později a byl stále nerudnější. Až jednoho dne nepřišel vůbec.

Místo něj se u dveří objevili dva od pohledu nebezpeční muži, kteří ho hodně nevybíravě hledali. Prý jim má něco zaplatit, jinak to nedopadne dobře. Byla jsem vyděšená.

Pavel se mi ozval až druhý den. To už sem byla bez sebe strachy, aby se mu něco nestalo. Strašně jsem si oddechla, když jsem ho slyšela. Prý mám přijít k nějakému jeho kamarádovi, ale dát si pozor, aby mě cestou nikdo nesledoval. Zněl vystrašeně a vyčerpaně.

Nikomu jsem nic neřekla a vydala jsem se za ním na adresu, kterou mi nadiktoval. Člověka, u kterého se skrýval, jsem vůbec neznala. Celé to bylo takové divné. Opravdu jsem se bála. Nechápala jsem, do čeho se Pavel namočil, ani proč mi o tom nic neřekl dřív.

Ale už mi došlo, proč se choval poslední dobou tak podivně. Měla jsem strach, že mu ti vymahači něco opravdu udělají. Prosila jsem ho, aby zašel na policii a vše ohlásil. To ho ale hrozně rozčílilo.

Křičel na mě, že ničemu nerozumím, že mu jdou po krku a policie mu s tím nepomůže. Prý, že jestli chci, aby se mi něco stalo, tak ať ho jdu udat. Jakmile se o tom dozvědí ti, kterým dluží peníze, bude všechno ještě horší.

Když jsem se ho ptala, na co si vlastně půjčil, tvrdil mi, že chtěl někde lacino koupit nějaký byt a půjčil si půl milionu, aby měl na první splátku. Prý to mělo být překvapení, chtěl mi klíče od bytu dát jako dárek ke svatbě. Úplně mě to vyvedlo z míry.

O svatbě do té doby nepadlo ani slovo, natož o tom, že bychom koupili byt. S jeho penězi z brigád a mým platem jsme si to moc dovolit nemohli.

Jenže co teď? Pavel tvrdil, že jediné řešení je půjčit si rychle peníze jinde, zaplatit vymahačům, a druhou půjčku postupně splácet. Jemu prý banka nepůjčila, protože nemá stálé zaměstnání, ale mně určitě půjčí.

Nikdo neví, že jsem těhotná, a on prý začne splácet hned. Nevím, jestli jsem mu opravdu věřila, že všechno bylo, jak říká, ale peníze jsem si opravdu půjčila. S jeho kamarádem jsem je vybrala a odnesla Pavlovi do jeho skrýše.

Prý všechno splatí hned druhý den, a pak se vrátí domů. To bylo ale naposled, co jsem ho viděla.

Už nikdy se nevrátil, i s penězi zmizel a jen od jeho kamarádů jsem se dozvěděla, že má někde nějakou jinou přítelkyni. Nevím, jestli měl všechno naplánované už předem, anebo ho napadlo zmizet až s penězi v rukou.

Pravda je, že vymahači už se také nikdy neobjevili. A já? Za půl roku se mi narodil Míša, nejlepší muž mého života. S penězi z mateřské jsem se sotva protloukala, brala jsem brigády a splácela obrovský dluh.

O tři roky později jsem potkala Zbyňka, muže, který mi úplně změnil svět. Vzali jsme se a on dokonce adoptoval malého Míšu za vlastního. Začala jsem dokonce dálkově studovat. Konečně žijeme šťastně a v klidu.

Jen občas přemýšlím, jestli si Pavel aspoň někdy vzpomene, že někde po světě běhá jeho dítě, které nikdy neviděl.

Veronika, 29 let, ČR

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
16.4.2024
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku nikdy nikdo nenahradil. Všechny ty úžasné
16.4.2024
Stala se ze mě matka samoživitelka, na kterou se začaly dluhy hrnout ze všech stran, a já je nedokázala řešit. Bojím se kvůli tomu znovu vdát. Pokud je žena dobrá máma, tak nedopustí, aby její děti někdo šikanoval a bil. Život s mým manželem bylo peklo. Byl to tyran. Tak jsem sbalila tašky, nasedla s dětmi do auta a odjela. První tři měsíce jsem žila z úspor. Moje práce byla špatně placená. Dět
16.4.2024
Byl tak vlezlý a trapný! Nakonec jsem se ale do něj zamilovala. Dokázal totiž, že je to muž, o kterého se může žena v nouzi pevně opřít. Měl a jsem o muži svého života přesnou představu a od té jsem se nehodlala vzdálit. Jakmile to nebyl pan Dokonalý, neměl šanci. A tak to bylo i s Ivanem. Potkala jsem ho v době, kdy jsem chodila s Láďou. Toho jsem nekriticky milovala. Byl to krasavec, vysporto
15.4.2024
S mužem jsme 40 let snili o Karibiku. Když jsme na něj našetřili a vyrazili jsme, vrátili jsme se do domova, který byl zcela zničen. Jako náš život. S Karlem nemáme děti. Chtěli jsme, ale nepovedlo se. O to víc jsme si chtěli užít život, abychom si řekli, že jsme jej spolu naplnili. Jezdili jsme na výlety a dopřávali si, avšak nebyli jsme tak bohatí, abychom si jen tak dovolili Karibik, o němž
14.4.2024
Rodina je základem všeho, ovšem co když ty kořeny nepoznáte už v dětství? To byl totiž přesně můj případ a tehdy se začal psát můj katastrofický životní osud. Celý život a stále je to ve mně. Je mi 81 let a lituji, že jsem prožila tolik let v bolesti. Přitom stačilo být tvrdší. Jenže zkušenosti získáváme postupně, a proto dnes kroutíme hlavou nad tím, co jsme kdysi udělali a jak jsme si život z
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn