Domů     Neštítil se svému bratrovi vybílit účty
Neštítil se svému bratrovi vybílit účty

Mít firmu je riziko. Není snadné si najít spolupracovníky na něž je spolehnutí a kterým by se dalo stoprocentně věřit. Co když vás ale zradí i vaše vlastní rodina?

Naši sousedé mají syna Milana, který byl vždy velmi šikovný a podnikavý. Není tedy divu, že po revoluci začal podnikat a dařilo se mu. Napřed zařizoval a organizoval přestavby domů na klíč, jen na živnostenský list.

Dokázal ale veškeré zakázky zorganizovat i v šibeničním termínu, a tak o něj byl čím dál větší zájem. Časem měl víc práce, než vůbec dokázal sám zvládnout. A tak se rozhodl založit si své vlastní s.r.o.!

Založili si rodinnou firmu

Jeho ženě Renatě zrovna končila mateřská, a tak k manželovi nastoupila jako „holka pro všechno“! Milan byl spolehlivý podnikatel, a tak se jim finančně dařilo čím dál lépe. Společně si ale nic neužili, protože vždy musel někdo zůstat v práci. A tak jednou Renata na svého muže zatlačila!

„Tahle to dál nejde,“ řekla po návratu z Dominikánské republiky, kde zase byla sama s dcerami. „S holkama chceme vše sdílet i s tebou!“ pokračovala. „Musíme si najít zaměstnance,“ nakonec navrhl. „Máš, pravdu,“ souhlasil Milan.

„Potřebujeme něco jako finančního ředitele. Ty by ses pak mohla věnovat jen marketingu a neměla bys svázané ruce ekonomickou administrativou,“ nahlas přemýšlel. „Jen musíme dobře vybrat.

Ten člověk bude muset mít dispoziční právo k našemu účtu,“ uvědomoval si závažnost výběru klíčového spolupracovníka.

Štěstí se na nás usmálo

Rozhlásili to po známých a dali pár inzerátů. Několik lidí se přihlásilo, jenže nikdo, kdo by se jim líbil. „Renatko, tomu neuvěříš,“ křičel jednou Milan hned ode dveří po příchodu domů. „Máme finančního ředitele!“

„A kdo to je?“ podivovala se Renata. „No, představ si, že mi zrovna dneska volal Otakar. V tom korporátu v Praze, kde dělal, se změnilo vedení a prý už toho má dost a dal výpověď,“ jásal Milan nad vidinou spolupráce se s bratrem.

„Bylo by to v rodině,“ uzavřel šťastně. Renatě se sice na švagrovi od prvního setkání něco nezdálo, ale netroufala si svému muži kazit radost. Věděla ale, že v Praze měl dobré místo, a tak jí bylo divné, že tak rychle končí.

První a poslední společná dovolená

„Renčo, říkal, že mu nejde o peníze, ale že už nechce poslouchat protichůdné příkazy, že ho nebaví pořád všechno měnit podle toho, co si kdo na centrále v Londýně vymyslí.

Docela ho chápu,“ ujišťoval se Milan s tím, že bratr nemá děti, je rozvedený, tak proč by neměl zkusit něco nového.

V prvních měsících to byla úleva. Otakar nastoupil hned. Nastěhoval se do domu k rodičům, našim sousedům, kde měl samostatnou garsonku.

Bylo vidět, že má zkušenosti z nadnárodní společnosti, protože okamžitě navrhl nové postupy a systémy, které byly efektivní a šetřily čas.

Po třech měsících mohl Milan s Renatou a dcerami odjet na svoji první společnou dovolenou! Po návratu ale všechny čekala studená sprcha.

Vyluxoval jim účet

„Mohla bys, prosím tě, dojít do banky?“ volal jednoho dne manželce Milan. „Otakar si vzal pár dnů dovolenou, jel si něco zařídit do Prahy.“ Renata zamířila do banky. „Je mi líto, to nemůžeme proplatit,“ oznámila úřednice na přepážce. „Ale proč? Je to jen deset tisíc,“ divila se Renata.

„Nemáte tam ani korunu,“ odvětila úřednice. „Prosím?“ nevěřila Renata svým uším a ztuhla. „Během posledních dnů proběhlo pár velkých převodů a váš zůstatek je 125,50,“ řekla paní za přepážkou.

„Zrovna včera váš finanční ředitel převáděl poslední půl milion, s tím, že prý rozšiřujete podnikání,“ dodala.

Okradl i klienty!

„Přece by nás brácha neokradl, to musí být omyl. Zajdu do banky sám,“ reagoval Milan. Ale jeho bratr je nejen totálně obral o vše, ale ještě si za čtrnáct dní jejich dovolené stihl vybrat zálohy i od jejich klientů, kteří jejich firmě věřili!

Vylákal z nich postupně čtyři miliony, které převedl na své účty spolu s dalším milionem, který měli na účtu připravený na financování velké zakázky. Další dny a měsíce si prošli doslova peklem. Otakar měl nedostupný telefon a odjel neznámo kam.

Nikdo napřed nemohl uvěřit, že by bratr okradl bratra. Milan dlouho váhal, ale nakonec podal na Otakara trestní oznámení. Pak se teprve začalo vše objasňovat.

Skončil bůh ví kde

Otakar z předchozího zaměstnání neodešel sám, ale dostal okamžitou výpověď pro ztrátu důvěry. Během několika let si nadělal spoustu dluhů a dostal se tak do spirály, kdy vytloukal klín klínem. Nikdo nemohl pochopit proč? Měl dobré místo, velký plat. Údajně za tím byla nějaká náročná milenka.

To už se ale asi nikdy nikdo nedozví. Otakar se totiž doslova a do písmene vytratil. Policie nakonec odcizené peníze dohledala na účtech na Bahamách.

Přesto si Milan s Renatou prošli doslova zkouškou ohněm a jen díky úvěru a důvěře zajetých klientů se nakonec z problémů dostali, aniž by přišli i o střechu nad hlavou.

Milena R. (68), České Budějovice

Předchozí článek
Další článek
Související články
19.6.2024
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít. Vše se zdálo být zalité slunce
14.6.2024
Nebyla to chyba moje ani manželova, že se nám narodilo postižené dítě. K nešťastnému poškození mozku došlo při porodu. Předpotopní technologie doby nedokázala ještě určit vrozené genetické vady a lékaři nebyli příliš sdílní. Mladá, vystrašená maminka jako já byla v přeplněné okresní porodnici jen jednou z mnoha. Porod byl komplikovaný. Veškeré snahy dostat dítě do správné polohy selhávaly. Děťá
7.6.2024
Vím, je mnoho podobných osudů. Ale stejně si říkám: „Proč právě my?“ Dcera přišla o lásku. A vnučka? Ta se nedočkala, až ji tatínek vezme za ruku a povede do školy. Dan byl můj zeť. Od prvního setkání sympaťák. I když jsem byla na chlapce mé dcery Anežky přísná, za něj jsem byla ráda. A i proto, že se s Anežkou našli brzy. Brali se v 25 letech a o rok později se jim narodila Anička. Byli opravd
5.6.2024
Sháněla jsem ženicha, kde se dalo. Hlavně na plesech a na tancovačkách, kam ale nechodili jen slušní kluci. Byla tam i spousta pobudů. Můj příběh je takový zmatený. Občas nemohu uvěřit, že se mi něco takového skutečně stalo. Zejména ráno po probuzení si kolikrát myslím, že to byl třeba jen sen a že moje minulost je taková nějaká, řekněme učesanější, ale není tomu tak. Jak to tenkrát bylo? Inu,
1.6.2024
Tak moc jsem si vysnila dokonalou lásku a byla jsem schopná pro ni udělat cokoli, až jsem na to doplatila. Je to snad nějaký trest za snění? Narodila jsem se na Moravě, když mi bylo sedm let, tak se naši rozvedli. Zůstala jsem jen s maminkou. Tehdy se ve mně asi zrodila touha mít pořádného chlapa, který se o mne postará. Byla jsem tedy holka hodně divoká, měla jsem ráda diskotéky a tam o nápadn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
6 nejbizarnějších vozidel
epochaplus.cz
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
nasehvezdy.cz
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
Moderátorka Iveta Lutovská (41) si může konečně oddychnout. Rozvodové řízení s podnikatelem Jaroslavem Vítem (47), které se táhlo několik měsíců a bylo pro ni velmi bolestivé, je u konce a ona je opět
Města zaplavily gangy malých kolportérů
epochalnisvet.cz
Města zaplavily gangy malých kolportérů
„Mnoho mužů může najít zaměstnání prodejem novin.“ Těmito slovy začíná Benjamin Day, vydavatel deníku New York Sun, v roce 1833 inzerát, v němž hledá kolportéry pro své noviny…K jeho překvapení se však nepřihlásí žádný dospělý, ale desetiletý chlapec!   Za prvního kolportéra, pouličního prodavače novin, lze považovat irského imigranta Bernarda Flahertyho (1824–1876), jenž zareagoval na
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
historyplus.cz
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
Hlavou se kardinálovi honí temné myšlenky. Nejraději by všechno vzdal a užíval si klidu. Neustálé lavírování mezi snahou utužit v zemi katolickou víru a nezpronevěřit se svému svědomí ho ničí. Nakonec se ale rozhodne znovu bojovat.   „Násilím se ničeho dosáhnout nedá,“ povzdechne si v tichu své pracovny kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598‒1667). Ještě že arcibiskupství získalo
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
enigmaplus.cz
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
Duch bývalého 16. amerického prezidenta Abrahama Lincolna prý bývá poměrně často spatřován, jak bloudí ve washingtonském Bílém domě… [gallery ids="141907,141906,141908"] Věštecký sen Paní Lincolnov
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Krásné nohy? Žádný problém!
nejsemsama.cz
Krásné nohy? Žádný problém!
Nohy vás nosí celý den, a tak byste jim měla věnovat náležitou pozornost. Jenom tak se vyhnete nejrůznějším problémům. Následující návod platí pro všechny nehty na nohou, ale pro palce především, zde je riziko zarůstání největší. Nejdříve dopřejte prstu teplou koupel a do vody přijdete hodně soli. Horká voda změkčí kůži kolem nehtu a sůl pomůže s dezinfekcí
Pečená jehněčí kýta na česneku
tisicereceptu.cz
Pečená jehněčí kýta na česneku
Francouzi nadají dopustit na pečené jehně na česneku s rozmarýnovými bramborami. Ingredience 1 jehněčí kýta s kostí 5 stroužků česneku olivový olej sůl, pepř 5 snítek rozmarýnu 1 kg malých
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
21stoleti.cz
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.  
Její smrt nikdy nepřebolí
skutecnepribehy.cz
Její smrt nikdy nepřebolí
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít.
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení  v obrazech
iluxus.cz
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení v obrazech
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto pr