Domů     Neštítil se svému bratrovi vybílit účty
Neštítil se svému bratrovi vybílit účty

Mít firmu je riziko. Není snadné si najít spolupracovníky na něž je spolehnutí a kterým by se dalo stoprocentně věřit. Co když vás ale zradí i vaše vlastní rodina?

Naši sousedé mají syna Milana, který byl vždy velmi šikovný a podnikavý. Není tedy divu, že po revoluci začal podnikat a dařilo se mu. Napřed zařizoval a organizoval přestavby domů na klíč, jen na živnostenský list.

Dokázal ale veškeré zakázky zorganizovat i v šibeničním termínu, a tak o něj byl čím dál větší zájem. Časem měl víc práce, než vůbec dokázal sám zvládnout. A tak se rozhodl založit si své vlastní s.r.o.!

Založili si rodinnou firmu

Jeho ženě Renatě zrovna končila mateřská, a tak k manželovi nastoupila jako „holka pro všechno“! Milan byl spolehlivý podnikatel, a tak se jim finančně dařilo čím dál lépe. Společně si ale nic neužili, protože vždy musel někdo zůstat v práci. A tak jednou Renata na svého muže zatlačila!

„Tahle to dál nejde,“ řekla po návratu z Dominikánské republiky, kde zase byla sama s dcerami. „S holkama chceme vše sdílet i s tebou!“ pokračovala. „Musíme si najít zaměstnance,“ nakonec navrhl. „Máš, pravdu,“ souhlasil Milan.

„Potřebujeme něco jako finančního ředitele. Ty by ses pak mohla věnovat jen marketingu a neměla bys svázané ruce ekonomickou administrativou,“ nahlas přemýšlel. „Jen musíme dobře vybrat.

Ten člověk bude muset mít dispoziční právo k našemu účtu,“ uvědomoval si závažnost výběru klíčového spolupracovníka.

Štěstí se na nás usmálo

Rozhlásili to po známých a dali pár inzerátů. Několik lidí se přihlásilo, jenže nikdo, kdo by se jim líbil. „Renatko, tomu neuvěříš,“ křičel jednou Milan hned ode dveří po příchodu domů. „Máme finančního ředitele!“

„A kdo to je?“ podivovala se Renata. „No, představ si, že mi zrovna dneska volal Otakar. V tom korporátu v Praze, kde dělal, se změnilo vedení a prý už toho má dost a dal výpověď,“ jásal Milan nad vidinou spolupráce se s bratrem.

„Bylo by to v rodině,“ uzavřel šťastně. Renatě se sice na švagrovi od prvního setkání něco nezdálo, ale netroufala si svému muži kazit radost. Věděla ale, že v Praze měl dobré místo, a tak jí bylo divné, že tak rychle končí.

První a poslední společná dovolená

„Renčo, říkal, že mu nejde o peníze, ale že už nechce poslouchat protichůdné příkazy, že ho nebaví pořád všechno měnit podle toho, co si kdo na centrále v Londýně vymyslí.

Docela ho chápu,“ ujišťoval se Milan s tím, že bratr nemá děti, je rozvedený, tak proč by neměl zkusit něco nového.

V prvních měsících to byla úleva. Otakar nastoupil hned. Nastěhoval se do domu k rodičům, našim sousedům, kde měl samostatnou garsonku.

Bylo vidět, že má zkušenosti z nadnárodní společnosti, protože okamžitě navrhl nové postupy a systémy, které byly efektivní a šetřily čas.

Po třech měsících mohl Milan s Renatou a dcerami odjet na svoji první společnou dovolenou! Po návratu ale všechny čekala studená sprcha.

Vyluxoval jim účet

„Mohla bys, prosím tě, dojít do banky?“ volal jednoho dne manželce Milan. „Otakar si vzal pár dnů dovolenou, jel si něco zařídit do Prahy.“ Renata zamířila do banky. „Je mi líto, to nemůžeme proplatit,“ oznámila úřednice na přepážce. „Ale proč? Je to jen deset tisíc,“ divila se Renata.

„Nemáte tam ani korunu,“ odvětila úřednice. „Prosím?“ nevěřila Renata svým uším a ztuhla. „Během posledních dnů proběhlo pár velkých převodů a váš zůstatek je 125,50,“ řekla paní za přepážkou.

„Zrovna včera váš finanční ředitel převáděl poslední půl milion, s tím, že prý rozšiřujete podnikání,“ dodala.

Okradl i klienty!

„Přece by nás brácha neokradl, to musí být omyl. Zajdu do banky sám,“ reagoval Milan. Ale jeho bratr je nejen totálně obral o vše, ale ještě si za čtrnáct dní jejich dovolené stihl vybrat zálohy i od jejich klientů, kteří jejich firmě věřili!

Vylákal z nich postupně čtyři miliony, které převedl na své účty spolu s dalším milionem, který měli na účtu připravený na financování velké zakázky. Další dny a měsíce si prošli doslova peklem. Otakar měl nedostupný telefon a odjel neznámo kam.

Nikdo napřed nemohl uvěřit, že by bratr okradl bratra. Milan dlouho váhal, ale nakonec podal na Otakara trestní oznámení. Pak se teprve začalo vše objasňovat.

Skončil bůh ví kde

Otakar z předchozího zaměstnání neodešel sám, ale dostal okamžitou výpověď pro ztrátu důvěry. Během několika let si nadělal spoustu dluhů a dostal se tak do spirály, kdy vytloukal klín klínem. Nikdo nemohl pochopit proč? Měl dobré místo, velký plat. Údajně za tím byla nějaká náročná milenka.

To už se ale asi nikdy nikdo nedozví. Otakar se totiž doslova a do písmene vytratil. Policie nakonec odcizené peníze dohledala na účtech na Bahamách.

Přesto si Milan s Renatou prošli doslova zkouškou ohněm a jen díky úvěru a důvěře zajetých klientů se nakonec z problémů dostali, aniž by přišli i o střechu nad hlavou.

Milena R. (68), České Budějovice

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
29.2.2024
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se s ní bavila. Sice to znamenalo, že budu také vyvrhel, ale nějak jsem to přežila. Byl
29.2.2024
Neměla jsem štěstí na muže, proto jsem si myslela, že zůstanu na stáří sama. Ale ne. Mám parťáka. I když důvod je smutný. Lenka se narodila pět let po mně, přesto tu už není. Osud to někdy takhle zařídí. Byla to tragická nehoda, smutná náhoda. Když tu zůstal Radek sám, našli jsme k sobě cestu. On totiž nebyl zrovna mluvný, takže jsme nebyli vyloženě semknutí přátelé. Přesto jsme k sobě cestu na
28.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
27.2.2024
Čekala jsem na svého milého řadu let, až do listopadové revoluce. Doufala jsem, že přiletí prvním letadlem, kterým to půjde. Bylo nám patnáct, chodili jsme do prváku, ale znali jsme se už předtím ze základky a taky jsme bydleli jen kousek od sebe. Psala jsem si deníček, a když ho dnes čtu, pojednává prakticky jen o něm, o Alešovi. Byli jsme děti, ale pevně přesvědčené, že se, jakmile to půjde,
24.2.2024
Byla by plnoletá. Moje vnučka. Co by asi dělala? Čím by se chtěla stát? Měla by život před sebou. Když se vám stane něco takového, smíříte se s tím, že dítě už není mezi živými. Jinak by vás ta nejistota zničila. Stejně si ale občas řeknete: „Ona určitě někde je a je moc spokojená.“ Byla naše sluníčko Gábince bylo tehdy osm let. Bydleli jsme v menším městečku, tehdy děti chodily do školy
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
nasehvezdy.cz
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
Dramatický osobní život a marné čekání na lásku, to je problém hvězdy seriálu Na vlnách Jadranu Anny Šiškové (63). Blondýnka ze Slovenska to nemá jednoduché. Vdala se za režiséra Juraje Nvotu (69)
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
iluxus.cz
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
Rok 2024 se ponese v duchu hodinářských legend. Po vyprodané exkluzivní zlaté edici SPARTAK RESPEKT LE, přichází novoměstský výrobce hodinek s další novinkou. Ikonický PRIM ORLÍK se každé dva roky pře
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
epochalnisvet.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
enigmaplus.cz
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach prý nebyl až takový génius, jak se dodnes věří. Jeho proslulá díla za něj totiž údajně napsala jeho druhá žena Anna Magdalena! Přijdou vám podobná prohl
Ztráta velkého přátelství
skutecnepribehy.cz
Ztráta velkého přátelství
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
epochaplus.cz
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
21stoleti.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
epochanacestach.cz
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO. Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetická
Kdo se chce na ní přiživit?
nasehvezdy.cz
Kdo se chce na ní přiživit?
Má to těžké, problémy s manželem a teď ještě zprávy, že ji chce nahradit mladší blondýna. Dáda Patrasová (67) však tvrdí, že o ničem neví. Nová Dáda! Tak zněla tisková zpráva, kterou nedávno rozesíla