Domů     Kouzelné bylinky nám babi přivedly k životu
Kouzelné bylinky nám babi přivedly k životu

Naše babi byla vždy rázná, pracovitá a dobrosrdečná osoba. Především ale byla pilířem celé rodiny. Nemoc ji ale změnila.

Po městě mé mamince neřekli jinak než paní Gusta a všichni se jí s respektem klaněli. Jenže když se blížila k osmdesátce, začaly se jí třást ruce a ani s pamětí to nebylo moc slavné.

Jaká matka, taká Katka

Žili jsme ale pohromadě, a tak jsme o naši Gustičku mohli pečovat. Problém nastal, když se má dcera zamilovala a měla přivést domů ženicha poprvé na oběd.

Na prvním dojmu přeci záleží a hned se pozná, zda ženich do rodiny zapadne, anebo ne. Maminka v té době už své ruce často neovládala a prakticky vždy vybryndala vše co mohla. Bylo to s ní měsíc od měsíce složitější.

Prášky nepomáhaly

Brala sice prášky, ale ruce se jí roztřásly v nejméně vhodnou chvíli. A někdy byla pěkně popletená. Často jsme nacházeli ponožky úhledně poskládané do dveří lednice nebo její oblíbenou voňavku ve špajzu.

A to by naší domácnosti tu nejlepší vizitku v případě návštěvy nastávajícího zetě, určitě neudělalo.

Mladým se těžko vysvětluje nemohoucnost spojená s nemocí a co vše to dokáže s člověkem udělat. Naštěstí to je něco, co si neumí ani představit. A tak se mi v hlavě začal rodit plán, jak naši babi připravit na slavnostní den.

Léčivé koření

Do mého nápadu jsem musela zasvětit nejprve manžela. „Ty ses úplně pomátla!“ praštil rozčíleně novinami, „chceš nás dostat do maléru?“ „To bude jen špetka, špetička, žádný drogový orgie, prosím tě “ snažila jsem se jej uklidnit a získat pro svůj nápad.

„Tati, četla jsem o tom,“ přidala se ke mně Zuzanka, „troška léčivého konopí v polévce nebo v buchtě prý může skutečně lidem jako je babička ulevit a pomoct.“ Rezignovaně tedy pokrčil rameny.

Sehnat „zdravé bylinky“ mi ale dalo trochu práce, ale za týden jsem domů vítězoslavně přinesla malý pytlíček s nadějí pro babi. Jen z té vůně mi bylo zvláštně příjemně.

Začali jsme s ozdravnou kúrou

V bramboračce bylinky plavaly babičce ‚jako majoránka‘, sypala jsem je drcené do pomazánky, kterou milovala, i do koláče, který chodila tajně uždibovat.

Sušené konopí bylo pro nás úzkoprofilové zboží, takže jsme s ním šetřili jak jsme mohli, ale zdálo se, že se dostavují výsledky.

Nevím, jestli to bylo jen naše zbožné přání, ale babička se lepšila. Dalo se s ní normálně povídat. Na den D, kdy měl přijít „ženich“, jsem upekla voňavý perník a připravila dvě čokoládové polevy.

Jednu pro nás zdravé a druhou s rozemletou ‚marjánkou‘ jsem nalila do modrého plecháčku pro babičku.

Skotačivá babka

Od rána jsem nevěděla, co dřív. Zuzka mi pomáhala s vařením. Naklidily jsme obývák, na stůl rozložily čistý ubrus a než jsem se nadála, zvonil Vincek, milý naší dcery. „Dobrý den,“ zarazil se mezi dveřmi, protože až z obýváku hlaholila naše babi.

„Zdravím, mládenečku, jen pojď dál,“ volala, „jen se nás nestyď. Nelákáme tě do perníkový chaloupky.“ Smála se svému vtipu. Ve mně trochu zatrnulo. Babička a vtipkuje? Usedli jsme k obědu a babička téměř nezavřela pusu.

Vyzpovídala Vincka beze zbytku a na svoji vnučku prozradila i to, kdy začala chodit na nočník.

S dceřiným klukem si báječně notovali. Tolik jsme se nezasmáli snad léta. Když jsem se zvedla, že přinesu perník, všimla jsem si v kuchyni, že je modrý plecháček prázdný. V tu chvíli mi to bylo jasné. Babička svoji čokoládovou polevu vylízala celou a najednou!

Z mini dávky se tak stala maxi dávka. Ještě, že to dopadlo takhle.

Je už prababička

Na nápadníka rozhodně zapůsobila „Ta tvá babička je ale fajn baba. Hýří vtipem, a jakého má pamatováka,“ obdivoval ji později „pořád se usmívá a má dobrou náladu.“ „Vincku, musím ti něco říci. My babičku léčíme konopím…“ šla s pravdou ven dcera. „Konopím?“ rozšířili se mu prý zorničky.

V každém případě, do rodiny se přiženil a zdá se, že je tu s námi spokojen, protože už budu potřetí babi a Gustička prababi.

Ve skleníku za rajčaty pro ni pěstujeme „přiměřené množství“ léčivých rostlinek a musím říci, že vzhledem k věku i ‚panu Parkinsonovi‘ je na tom Gustička obdivuhodně dobře.

Zuzana U. (63) Svitavy

Předchozí článek
Další článek
Související články
17.6.2024
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí. Tam jsem také potkala Vlada, který chodil o dva ro
15.6.2024
Nikdy bych si nemyslela, že se rozhádáme kvůli něčemu, co se vlastně ani nebude týkat přímo nás. Už několik měsíců spolu nemluvíme. Naše rodina držela vždycky pospolu, nebylo nic, co by nás postavilo proti sobě. Prošla i hodně těžkou zkouškou, když zahynul dědeček během občanské války ve Španělsku a babička zůstala sama s pěti dětmi. Rodina se tehdy semkla a pomohla jí překonat těžké období. Ří
14.6.2024
Moje kulinářské umění je vyhlášené. Těším se pověsti nejlepší kuchařky široko daleko. Nemohu připustit, aby byla moje snacha lepší! Tohle je moje parketa. A tu si nenechám vzít! Myslím, že si kaž­dý zakládá na tom, co umí nejlépe. V mém případě to je vaření. Toto umění jsem určitě podědila po své babičce, která byla vyhlášená kuchařka. Také moje teta vařila ve školní jídelně, a dodnes si pamatu
11.6.2024
Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali. Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla. Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnáš
10.6.2024
Magdu jsem měla vždycky ráda, jako starší sestra při mně vždy stála. Okolnosti se ale změnily a má šikovná sestra je „za vodou“. Nedávno mi najednou vpálila, že bych chtěla, aby mě finančně zajistila, a to se mě hodně dotklo. Jako děti jsme mezi sebou necítily žádné rozdíly. Rodiče nás vychovali k vzájemnému respektu, a pokud to nebylo možné, jednoduše jsme se porvaly. Pamatuji si na náš společ
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kořeněné trhané maso
tisicereceptu.cz
Kořeněné trhané maso
Kdo má rád pikantní pokrmy, ten si na trhaném vepřovém rozhodně pochutná. Suroviny 300 g vepřové kýty 2 zelené chilli papričky 10 ředkviček 1 lžíce grilovacího koření čerstvě namletý pepř s
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
epochaplus.cz
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
Hodinová sazba za úklid… Je klíčovým faktorem při výběru úklidové služby. Cena může výrazně kolísat v závislosti na regionu, velikosti a povaze úklidového úkolu a specifických požadavcích zákazníka. Tento článek se zaměří na srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech a na to, co je třeba při výběru úklidové společnosti zohlednit. Regionální rozdíly v hodinových
Třená niva
nejsemsama.cz
Třená niva
Můžeme ji dochutit i jemně nasekanou jarní cibulkou nebo česnekem. Ingredience: 150 g sýru niva 1 žervé 1 tavený sýr 100 g majolky 6 lžic zakysané smetany 5 g mletých vlašáků 20 g zeleného pepře 1 pomeranč Postup: Nivu nastrouháme, přidáme ostatní sýry, majolku, zakysanou smetanu a dobře rozmixujeme. Přisypeme ořechy a pepř. Pomeranč nakrájíme na plátky a chlebíčky natřené
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
historyplus.cz
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
Zdi sün-jangského vězení jsou vlhké a olezlé plísní. Na vlastní kůži se o tom přesvědčí i geniální čínský básník Li Po, který zde čeká na osudný ortel. Dohnaly sem Li Poa hříchy mládí, kdy při soubojích zabil několik lidí, nebo skončil v žaláři z jiného důvodu?   Na promrzlou zem dopadají krvavé krůpěje. Patří lehce raněnému
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
nasehvezdy.cz
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
Stálice seriálu Ulice, herečka Anežka Rusevová (37), zatím v lásce moc štěstí neměla. V případě sympatické a milé Anežky je to poněkud zvláštní, i proto, že ona sama prý po milujícím partnerovi a rodi
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
21stoleti.cz
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato scho
Láska hory někdy nepřenáší
skutecnepribehy.cz
Láska hory někdy nepřenáší
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí.
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
iluxus.cz
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
Gin & Tonik, známý jako „G&T“, je globálním fenoménem a stálicí snad v každém baru. Věděli jste ale, že i s jedním prémiovým ginem si můžete připravit hned několik variant osvěžujícího drinku?
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
enigmaplus.cz
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
Záhadami opředený kruh u Chanctonbury se nachází na křídových útesech jižní Anglie. Je to místo, jehož pověst je černější než ta nejtemnější noc. Podle některých názorů zde působí démonické síly! S ja
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
epochalnisvet.cz
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
Dům, který si můžete pronajmout na Airbnb, je postaven v roce 1838 v Salemu ve státě Massachusetts ve Spojených státech amerických. Mnoho hostů, kteří v domě zůstali, tvrdí, že v něm straší. Jaká nadpřirozená síla tam přebývá? Původní majitel domu Henry Derby pracoval v malém americkém městečku Salem ve státě Massachusetts jako krejčí až do
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
epochanacestach.cz
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku