Domů     Její duch mi řekl pravdu
Její duch mi řekl pravdu

Od té doby, co zemřela moje sestřenice Aneta, věřím, že smrtí všechno nekončí. Dlouho jsem se trápila nevyřešenou otázkou, a pak jsem dostala odpověď ze záhrobí.

S mojí mladší sestřenicí Anetou jsem měla krásný vztah už od dětství. Její rodina bydlela kousek od té naší, takže jsme si spolu často hrály a navštěvovaly se. Když byl víkend, tak jsme jedna u druhé také sem tam přespávaly.

Měly jsme k sobě věkově blízko, dělil nás jen jeden a půl roku, o který byla sestřenice mladší.

Nejlepší přítelkyně

I jak čas utíkal, naše přátelství se nezměnilo. Vídaly jsme se často i v době dospívání a později i poté, co se Aneta provdala za svoji středoškolskou lásku a spolu s Evženem se pak přestěhovali do jiného města. Později jsme se často navštěvovaly i se svými manžely a dětmi.

Rozvod ji zlomil

Krátce před padesátkou se moje sestřenice rozvedla kvůli tomu, že si její manžel našel mladší partnerku. S Anetou to dost zamávalo, bála jsem se dokonce, že by si mohla něco udělat, jak špatně na tom psychicky byla.

Byly jsme spolu v neustálém kontaktu a já jsem se jí snažila dodávat sebevědomí a sílu všemi možnými způsoby. Pak se ale stalo něco hrozného.

Tragická zpráva

Jednoho večera mi zavolala Mirka, dcera Anety a oznámila mi, že je její matka po smrti. Nemohla jsem uvěřit vlastním uším. Musela jsem si sednout, abych byla schopná v rozhovoru pokračovat dál.

Na chatě u známých se šla údajně Aneta koupat do rybníka a utopila se. Byl to pro mě obrovský šok, probrečela jsem celou noc.

Měla jsem podezření

Další den jsem zavolala Mirce a chtěla jsem znát bližší podrobnosti. Nemohla jsem se zbavit podezření, které se mi usídlilo v hlavě: že by sestřenka opravdu odešla ze světa dobrovolně?

Nic tomu nenasvědčovalo, nenašel se žádný dopis na rozloučenou, ale jak jsem sestřenici znala, mohlo klidně dojít k nějakému náhlému citovému afektu. O svém podezření jsem ale neteři raději nic neříkala. Nechtěla jsem ji zbytečně děsit nebo přidělávat starosti.

Zpráva mluvila jasně

Aby se zjistilo, co bylo skutečnou příčinou Anetiny smrti, byla provedena i soudní pitva. Ta však nezjistila nic nenormálního nebo nepřirozeného. Sestřenice neměla v krvi ani žádný alkohol, ani žádné stopy po lécích.

Zdálo se tedy, že šlo skutečně jen o nešťastnou náhodu. Pochybnosti ve mně ale stále hlodaly.

Dávný rozhovor

Vzpomněla jsem si totiž na jeden rozhovor, který jsme s Anetou vedly kdysi v pubertě. Bavily jsme se tehdy o tom, jaký je nejlepší způsob sebevraždy. Na utopení také přišla řeč.

Aneta říkala, že je to prý takové čisté, člověk splyne s vodou, není u toho žádná krev a nehrozí nečekaná resuscitace jako po otravě léky. Tehdy jsme samozřejmě jen tak žertovaly.

Co když ale tuhle myšlenku měla Aneta celý život schovanou někde v podvědomí a vyplavala na povrch po jejím rozvodu? Trápilo mě, že se nikdy nedozvím, jak to ve skutečnosti bylo.

Zážitek na pohřbu

Sestřenky pohřeb se konal týden po její smrti ve městě, kde žila. Slzy v očích jsem měla od rána a nic mi nepomáhalo, ani uklidňování ze strany mého muže, syna nebo dcery.

Na pohřeb přišlo hodně lidí, sestřenice měla dost známých a přátel a také v práci byla oblíbená. Seděla jsem ve druhé řadě a skoro jsem nevnímala, co se kolem mě děje.

Najednou jsem pocítila, jakoby mě někdo pohladil po vlasech a uslyšela jsem známým hlasem zašeptat své jméno. Vzhlédla jsem před sebe a ke svému obrovskému šoku jsem spatřila, že přede mnou stojí moje milovaná sestřenice!

Její přízrak ke mně promluvil

Postava Anety se jakoby vznášela v mlžném oparu. Sestřenice mi dávala znamení rukou, abych mlčela. Nemohla jsem od toho zjevení odtrhnout oči. Myslela jsem, že se mi to jen zdá a že mě citový nápor natolik vyčerpal, až mám halucinace.

Obřad skončil a po kondolencích jsem dál sledovala ten přízrak blízko sebe. V jednu chvíli jsem osaměla. Tehdy se ke mně duch sestřenice přiblížil co nejtěsněji a já jsem slyšela, jak mi tichým hlasem říká, že se kvůli ní nemám trápit.

Její smrt byla skutečně pouhou tragickou náhodou, protože jí došly uprostřed rybníku síly. Jakmile hlas domluvil, přízrak Anety se rozplynul.

Nalezla jsem klid a smíření

V tu chvíli ze mě spadla všechna předchozí tíha a pocity nejistoty. Znovu jsem se rozplakala, tentokrát to ovšem bylo dojetím a úlevou. Brečela jsem nad tím, že duše mojí sestřenice někde dál existuje a že i po smrti na mě myslí.

A stejně jako každý, kdo věří v posmrtný život, i já od té chvíle doufám, že na tom pohřbu nešlo o naše poslední setkání a že se jednou, až nadejte i můj čas, spolu znovu setkáme.

Růžena D. (61), Karlovy Vary

Související články
13.6.2024
Byli jsme šťastní, že nám v našem starém domě udělal majitel konečně výtah. Nikdo z nás ovšem netušil, že se nebude líbit jenom nám – živým. Když nám pan domácí na domovní schůzi řekl, že budeme mít výtah, nemohli jsme tomu uvěřit. Hlavně my ve vyšších patrech jsme se nemohli dočkat. Bydlela jsem ve čtvrtém patře a každodenní výšlap tam byl pro mě očistec. V té době jsem navíc čekala dítě, tak
12.6.2024
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což se odráželo i na mém vztahu s manželem. A přesně v tu dobu se dosta
12.6.2024
Když ten šperk uviděla, doslova ji uhranul. Od té chvíle se nás štěstí drželo, ale jen do té doby, než se dcera rozhodla prsten prodat. Bylo to v dobách, kdy se hranice otevřely a my se začali hrnout do světa. U nás doma jsme nebyli výjimkou. První cesta vedla do Vídně. Možná si pamětníci vzpomenou na ty slevové kupony, co u nás vycházely v novinách. Když o tom přemýšlím dnes, byl to skvělý obc
12.6.2024
Táta na svého bratra často vzpomínal a říkal, že jednou budou zase spolu. Když umíral, zjevila se náhle u jeho postele průsvitná postava muže... Můj táta pracoval léta v uranových dolech, což se na něm krutě podepsalo. Rakovina, která tamní horníky kosila, udeřila, když mu bylo jen pětačtyřicet. Doly se staly osudným i pro jeho mladšího bratra Lumíra. Toho já jsem bohužel nepoznala, odešel ješt
9.6.2024
Zlá sousedka mi otravovala život. Křičela na mě a v noci mi klepala na dveře. Pak jsem zjistila, jak je to s ní doopravdy. Krátce po rozvodu jsem se nastěhovala do domu, kde jsem měla moc příjemný byt, ze kterého byl výhled do dvora a také tam byli milí sousedé. Tedy až na jednu paní, která mi vadila hned od začátku. Už když jsem se stěhovala, přistihla jsem ji, jak se mi hrabe v krabicích s vě
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Voda v zahradě přínáší pohodu
rezidenceonline.cz
Voda v zahradě přínáší pohodu
Přírodní či umělé jezírko nebo potůček umí přispět ke zlepšení klimatu na pozemku u domu, klidná či rozvlněná hladina nejen krásně vypadá, ale také zvlhčuje okolní prostředí, a tím zvyšuje komfort zahrady. Šumění padající vody pak tlumí jiné nežádoucí hluky. Vodní plocha navíc působí velmi esteticky – jako v zrcadle se v ní odráží blízké
Druhé těhotenství je pro Kohoutovou peklo!
nasehvezdy.cz
Druhé těhotenství je pro Kohoutovou peklo!
Náročné to teď má herečka Berenika Kohoutová (33) ze seriálu Jedna rodina, která se už brzy dočká narození druhého potomka. Jenže zatímco během těhotenství s dcerou Lolou (4) všechno zvládala bez pr
Tisíc tváří Amazonie najdete v Pavilonu Anthropos
21stoleti.cz
Tisíc tváří Amazonie najdete v Pavilonu Anthropos
V Brně se otevřela unikátní výstava Tisíc tváří Amazonie. Představuje kulturní a přírodní rozmanitost oblasti Velké Amazonie a přináší vhled do života původních domorodých obyvatel tohoto kulturního a
Smaženice s hlívou ústřičnou
tisicereceptu.cz
Smaženice s hlívou ústřičnou
Máte doma nakládané nebo sušené houby? Neváhejte je použít klidně i v dubnu. Hlíva ústřičná je navíc velice zdravá a její chuť si zamilujete. Suroviny 10 lžic nakládaných nebo sušených hub 2 l
V chatové osadě jsem zažila zklamání a pak i štěstí
skutecnepribehy.cz
V chatové osadě jsem zažila zklamání a pak i štěstí
Do Milanovy chaty jsem s ním jezdla potají, přikrytá dekou na zadním sedadle auta. Byla to úleva, když jsem konečně z milenky povýšila na jeho oficiální přítelkyni. Vyhráno jsme ale neměli. Roky jsme se skrývali jako dva vězni na útěku. Když už jsme jeli jednou za uherský rok na chatu, působilo to, pokud by nás někdo pozorně
Šťavnaté burgery
nejsemsama.cz
Šťavnaté burgery
Burgery můžete odlehčit zeleninou. Přidejte do nich např. najemno nastrouhanou cuketu nebo celer. Dostanou zajímavou chuť a prohloubí se tím jejich lahodná chuť a šťavnatost. Ingredience na 6 porcí: ● 800 g hovězího mletého masa ● 1 šalotka ● 2 žloutky ● sůl ● pepř ● 4 snítky tymiánu ● olivový olej ● zelenina na dozdobení Postup: Maso dejte do mísy. Přidejte najemno nakrájenou šalotku, žloutky,
Město Idu získalo nezávislost jen na pár stovek let
historyplus.cz
Město Idu získalo nezávislost jen na pár stovek let
Žhavé slunce propaluje kůži až do morku kostí. Muž na koni spatří na obzoru budovy. „Trochu neplánovaná zastávka, ale proč ne,“ pomyslí si. Když pár minut poté projíždí branou města Idu, on i jeho kůň už melou z posledního.   Nejvyšší čas svlažit hrdlo. Přijel sem poprvé a nákladnost staveb ho přesvědčila, že tady žijí bohatí
Kamenný kruh v Bighornu: Kdo a proč ho postavil?
enigmaplus.cz
Kamenný kruh v Bighornu: Kdo a proč ho postavil?
V pohoří Bighorn ve státě Wyoming se nachází místo, kterému se přezdívá severoamerické Stonehenge. Nikdo neví, z jakého důvodu zde tajuplné kameny stojí. Jedna z teorií praví, že se u kamenů konaly in
Objevte stylová dámská trička pro každou příležitost
iluxus.cz
Objevte stylová dámská trička pro každou příležitost
Dámská trička jsou základním stavebním kamenem šatníku každé ženy. Nabízejí neomezené možnosti stylizací a jsou vhodná pro různé příležitosti, od každodenního nošení po formálnější události. Vybra
Velké egyptské muzeum: 100 000 skvostů pod jednou střechou
epochalnisvet.cz
Velké egyptské muzeum: 100 000 skvostů pod jednou střechou
Než ho důkladně projdete, div neprošlapete podrážky. Od exponátu k exponátu, a to na ploše 81 000 m2, což odpovídá rozloze téměř dvou pražských Václavských náměstí. Řeč je o zbrusu novém největším muzeu světa, které zatím čeká na své návštěvníky.   Píše se rok 1954 a egyptský archeolog Kamal el-Mallakh (1918–1987) překvapeně hledí na poklad, který objeví
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Nankingský masakr: Sexuální týrání Číňanek japonskými vojáky patřilo léta k tabuizovaným tématům
epochaplus.cz
Nankingský masakr: Sexuální týrání Číňanek japonskými vojáky patřilo léta k tabuizovaným tématům
Když je 13. prosince 1937 dobyto japonské město Nanking, japonští vojáci začnou řádit. S čínskými ženami zacházejí jako s hadrovými panenkami, vybíjí si na nich sexuální pudy. Zajatce krutým způsobem zabíjejí. Proč Japonci vraždí s takovou krutostí? Podle jejich vojenského kodexu cti je život zajatce naprosto bezcenný. Navíc Číňané jsou v početní převaze a Japonci je nechtějí