Domů     Zeť přišel o práci a vše nechal na dceři!
Zeť přišel o práci a vše nechal na dceři!

Rodina mé dcery určitě není jediná, kterou pandemie zasáhla. Zeť dělal provozního v hotelu, a přišel o práci ze dne na den. Jenže nepracuje ani po roce a vše táhne dcera!

Jeho šéf nepatřil k nejserióznějším a všechny své zaměstnance propustil s tím ať jdou na úřad práce nebo na nemocenskou a že až se hotely zase otevřou, nabere všechny zpět. Nikdo ale netušil, že to bude trvat déle než rok.

Majitel je podrazil

Zpočátku nás nenapadlo, že by Milan mohl přijít o práci na tak dlouho. Navíc jsme se až časem dozvěděli, že slušnější zaměstnavatelé si své zaměstnance ponechali, i když jim třeba platili mzdu nižší.

Věděli jsme o bývalém Milanově šéfovi, že byl „stará struktura“, k hotelům přišel bůh ví jak a dobrým chováním také neoplýval. Když má ale člověk děti a rodinu, je vděčný za stálý příjem a nehledá „blechy“!.

Další problém ale byl, že mu majitel dlužil dvě mzdy, stále se vymlouval a vyplacení oddaloval.

Peníze začaly docházet

Je jasné, že nejistota nikomu nepřidá. „Nechci si ho proti sobě poštvat,“ říkával Andree, když na něj dcera uhodila, že takhle to dál nejde, že jim dochází úspory a ona neví, z čeho budou další měsíc žít. A tak si alespoň zpočátku občas našel brigádu.

Po nějaké době ale přestával mít zájem o cokoliv. Napřed se vymlouval, že alespoň může dohlížet na děti, které se učily doma, ale o to ony už dávno nestály. Starší vnučka Denisa je na střední škole a mladší Lucinka byla v deváté třídě.

Dcera, které se naštěstí pandemická omezení nijak nedotkla, protože je účetní, si tedy našla ještě přivýdělek, aby zabezpečila rodinný rozpočet. Doufala, že když se ona postará o finanční stránku rodiny, Milan alespoň obstará rodinu.

Dcera živila rodinu

To se ale spletla. Když přišla utahaná domů, její muž ležel u televize, kolem totální binec, holky hladové. „To myslíš vážně? Copak nevidíš, jaký je tu bordel?“ ztratila jednoho dne nervy Andrea.

Její muž jen zvedl oči od nějakého stupidního seriálu a laxně se zeptal: „Prosím tě kde? Zase jen přeháníš!“ A to ji dorazilo! „Mami, já už to takhle dlouho nevydržím!“ přišla se ke mně vyplakat až nedávno.

I když jsem tušila, co se u nich děje, nechtěla jsem se vyptávat. Byla jsem ráda, když se mi dcera přišla svěřit, i když jsem popravdě nevěděla, jak jí poradit.

Chci se rozvést

Podělit se o trápení je ale vždy lepší než ho v sobě dusit, a navíc jsem jí takhle mohla alespoň nabídnout pomoc finanční. „Přemýšlím, že se rozvedu,“ pronesla najednou. To mě zaskočilo.

Vždy jsem jejich manželství považovala za výjimečně harmonické a byla jsem pyšná na svoji dceru, jak to zvládá.

Sama jsem rozvedená, a i když ani teď svého rozhodnutí rozvést se, nelituji, musím přiznat, že život matky samoživitelky se dvěma dětmi, psem a kočkou, nebyl snadný a celý život jsem měla dvě práce.

Odborník je naděje

Možná podobnost se současnou dceřinou situací ji přivedla na tento nápad. „Andrejko, na to je vždy dost času,“ řekla jsem rozvážně. „Vím, že už to trvá přes rok, ale co to je proti těm sedmnácti letům, které jste předtím žili spokojeně? začala jsem pomalu.

„Dej mu ještě šanci,“ poprosila jsem. Obě jsme se nakonec shodly, že by zeť asi potřeboval pomoc nějakého odborníka, protože vykazuje všechny symptomy deprese.

V poslední době už skoro nevycházel, nedbal o sebe, odřízl i kamarády a jak se Andrea svěřila, nemilovali se už měsíce. Jak ho ale někam dostat?

Něco za něco

Naštěstí si Andrea vzpomněla na spolužačku z gymnázia, která se věnuje psychoterapii. Hned následující den se s ní spojila a vymyslely spolu plán.

Martina k nim přijde na návštěvu a Milana si proklepne, aniž by on měl tušení a bude k nim chodit tak dlouho, dokud se věci nespraví. Má dcera jí za to zase na oplátku bude dělat daňové přiznání. Jak se dohodly, tak udělaly. Bohužel naše podezření se potvrdilo.

A Martina do rodiny mé dcery stále dochází. Spolu s tím, že se teď otevřela ubytovací zařízení, se zdá, že se Milan zase probudil k životu.

Nový hotel, nový začátek?

K bývalému zaměstnavateli už z pochopitelných důvodů nechce, ale začal hledat a příští měsíce má prý nastoupit do jednoho menšího hotelu jako pravá ruka ředitele.

A tak s dcerou doufáme, že se mu tam bude líbit a že doma za ten víc, než rok nezlenivěl natolik, že by se mu už ve skutečnosti ani moc pracovat nechtělo, jisté si nejsme. Stále to totiž ještě není ten „starý“ Milan, jak jsme ho znaly.

Vím, že kdyby se ta situace měla opakovat, byl by to definitivní konec jejich manželství a můj zeť ani netuší, jak málo k tomu měl. Musím věřit, že vše dobře dopadne.

Dita Z. (63), Kutná hora

Předchozí článek
Další článek
Související články
14.6.2024
Moje kulinářské umění je vyhlášené. Těším se pověsti nejlepší kuchařky široko daleko. Nemohu připustit, aby byla moje snacha lepší! Tohle je moje parketa. A tu si nenechám vzít! Myslím, že si kaž­dý zakládá na tom, co umí nejlépe. V mém případě to je vaření. Toto umění jsem určitě podědila po své babičce, která byla vyhlášená kuchařka. Také moje teta vařila ve školní jídelně, a dodnes si pamatu
11.6.2024
Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali. Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla. Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnáš
10.6.2024
Magdu jsem měla vždycky ráda, jako starší sestra při mně vždy stála. Okolnosti se ale změnily a má šikovná sestra je „za vodou“. Nedávno mi najednou vpálila, že bych chtěla, aby mě finančně zajistila, a to se mě hodně dotklo. Jako děti jsme mezi sebou necítily žádné rozdíly. Rodiče nás vychovali k vzájemnému respektu, a pokud to nebylo možné, jednoduše jsme se porvaly. Pamatuji si na náš společ
10.6.2024
Mé nabídky k pomoci ignoruje, a dokonce se mi vysmívá. Nechápu, že se mě nezastane alespoň syn. Nesmím do ničeho mluvit a své názory si mám nechat jenom pro sebe! Mít velkou rodinu byl můj sen, ale nakonec jsem měla jen tři děti. Já sama pocházím ze šesti dětí a prožila jsem šťastné dětství. Byli jsme se sourozenci pořád venku, lezli po stromech a o domácí mazlíčky neměli nouzi. Psi, kočky, krá
7.6.2024
Co je v domě, není pro mě. Sice se to říká o vztazích na pracovišti, já jsem to ale prožila ve své vlastní rodině. Nikdy jsem to neplánovala, on také ne. Ale stalo se. S mojí sestrou Danou jsme měly klasický sesterský vztah. Ona je o pět let starší, takže když jsem se narodila, byla jsem nejmilovanější holčička, její panenka na hraní, s níž se chlubila a vydávala mě za své děťátko. V pubertě ob
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Voda v zahradě přínáší pohodu
rezidenceonline.cz
Voda v zahradě přínáší pohodu
Přírodní či umělé jezírko nebo potůček umí přispět ke zlepšení klimatu na pozemku u domu, klidná či rozvlněná hladina nejen krásně vypadá, ale také zvlhčuje okolní prostředí, a tím zvyšuje komfort zahrady. Šumění padající vody pak tlumí jiné nežádoucí hluky. Vodní plocha navíc působí velmi esteticky – jako v zrcadle se v ní odráží blízké
Druhé těhotenství je pro Kohoutovou peklo!
nasehvezdy.cz
Druhé těhotenství je pro Kohoutovou peklo!
Náročné to teď má herečka Berenika Kohoutová (33) ze seriálu Jedna rodina, která se už brzy dočká narození druhého potomka. Jenže zatímco během těhotenství s dcerou Lolou (4) všechno zvládala bez pr
Tisíc tváří Amazonie najdete v Pavilonu Anthropos
21stoleti.cz
Tisíc tváří Amazonie najdete v Pavilonu Anthropos
V Brně se otevřela unikátní výstava Tisíc tváří Amazonie. Představuje kulturní a přírodní rozmanitost oblasti Velké Amazonie a přináší vhled do života původních domorodých obyvatel tohoto kulturního a
Smaženice s hlívou ústřičnou
tisicereceptu.cz
Smaženice s hlívou ústřičnou
Máte doma nakládané nebo sušené houby? Neváhejte je použít klidně i v dubnu. Hlíva ústřičná je navíc velice zdravá a její chuť si zamilujete. Suroviny 10 lžic nakládaných nebo sušených hub 2 l
V chatové osadě jsem zažila zklamání a pak i štěstí
skutecnepribehy.cz
V chatové osadě jsem zažila zklamání a pak i štěstí
Do Milanovy chaty jsem s ním jezdla potají, přikrytá dekou na zadním sedadle auta. Byla to úleva, když jsem konečně z milenky povýšila na jeho oficiální přítelkyni. Vyhráno jsme ale neměli. Roky jsme se skrývali jako dva vězni na útěku. Když už jsme jeli jednou za uherský rok na chatu, působilo to, pokud by nás někdo pozorně
Šťavnaté burgery
nejsemsama.cz
Šťavnaté burgery
Burgery můžete odlehčit zeleninou. Přidejte do nich např. najemno nastrouhanou cuketu nebo celer. Dostanou zajímavou chuť a prohloubí se tím jejich lahodná chuť a šťavnatost. Ingredience na 6 porcí: ● 800 g hovězího mletého masa ● 1 šalotka ● 2 žloutky ● sůl ● pepř ● 4 snítky tymiánu ● olivový olej ● zelenina na dozdobení Postup: Maso dejte do mísy. Přidejte najemno nakrájenou šalotku, žloutky,
Město Idu získalo nezávislost jen na pár stovek let
historyplus.cz
Město Idu získalo nezávislost jen na pár stovek let
Žhavé slunce propaluje kůži až do morku kostí. Muž na koni spatří na obzoru budovy. „Trochu neplánovaná zastávka, ale proč ne,“ pomyslí si. Když pár minut poté projíždí branou města Idu, on i jeho kůň už melou z posledního.   Nejvyšší čas svlažit hrdlo. Přijel sem poprvé a nákladnost staveb ho přesvědčila, že tady žijí bohatí
Kamenný kruh v Bighornu: Kdo a proč ho postavil?
enigmaplus.cz
Kamenný kruh v Bighornu: Kdo a proč ho postavil?
V pohoří Bighorn ve státě Wyoming se nachází místo, kterému se přezdívá severoamerické Stonehenge. Nikdo neví, z jakého důvodu zde tajuplné kameny stojí. Jedna z teorií praví, že se u kamenů konaly in
Objevte stylová dámská trička pro každou příležitost
iluxus.cz
Objevte stylová dámská trička pro každou příležitost
Dámská trička jsou základním stavebním kamenem šatníku každé ženy. Nabízejí neomezené možnosti stylizací a jsou vhodná pro různé příležitosti, od každodenního nošení po formálnější události. Vybra
Velké egyptské muzeum: 100 000 skvostů pod jednou střechou
epochalnisvet.cz
Velké egyptské muzeum: 100 000 skvostů pod jednou střechou
Než ho důkladně projdete, div neprošlapete podrážky. Od exponátu k exponátu, a to na ploše 81 000 m2, což odpovídá rozloze téměř dvou pražských Václavských náměstí. Řeč je o zbrusu novém největším muzeu světa, které zatím čeká na své návštěvníky.   Píše se rok 1954 a egyptský archeolog Kamal el-Mallakh (1918–1987) překvapeně hledí na poklad, který objeví
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Nankingský masakr: Sexuální týrání Číňanek japonskými vojáky patřilo léta k tabuizovaným tématům
epochaplus.cz
Nankingský masakr: Sexuální týrání Číňanek japonskými vojáky patřilo léta k tabuizovaným tématům
Když je 13. prosince 1937 dobyto japonské město Nanking, japonští vojáci začnou řádit. S čínskými ženami zacházejí jako s hadrovými panenkami, vybíjí si na nich sexuální pudy. Zajatce krutým způsobem zabíjejí. Proč Japonci vraždí s takovou krutostí? Podle jejich vojenského kodexu cti je život zajatce naprosto bezcenný. Navíc Číňané jsou v početní převaze a Japonci je nechtějí