Domů     Vymalovala jsem kuchyň
Vymalovala jsem kuchyň

Vnoučata mi darovala věc, po které jsem tajně toužila už dlouho. Tlakový hrnec! Luxusní a pořádně veliký. Abych v něm mohla uvařit co největší množství dobrot!

Blížily se moje narozeniny a já tušila, že dostanu opět nějakou tu noční košili, voňavku a bonboniéru. Napadlo mě, že tentokrát si o dárek nějak nenápadně řeknu. Abych dostala konečně to, po čem moje srdéčko touží! Něco, co mi udělá opravdovou nefalšovanou radost!

Netušili, co si doopravdy přeji

„Ludvíku, prosím tě, nemohl bys říct dceři, že bych si tentokrát k narozeninám přála nové plechy do trouby?“ poprosila jsem manžela, ale ten podivil: „Prosím tě, co to je za dárek! Plechy!“ Trochu mě tou reakcí naštval.

To si nemohu přát něco, co mi udělá radost? To musím pořád předstírat nadšení z věcí, kterých mám víc, než do smrti dokážu využít? „Jo! Chci plechy. A taky papiňák, nové ostré nože a možná dokonce i tavnou pistoli! A také soupravu nových příborů.

A zapékací mističky! Mohla jsem pokračovat dál a dá, ale výraz mého muže mě zastavil.“ Bouchla jsem naštvaně dveřmi a šla se uklidnit do obchodu. Měli tam zrovna slevičky na hrnce. Ty jsem potřebovala taky. Pořád šetřit mě nebavilo.

Chtěla jsem si udělat radost novými věcmi. To snad nebylo tak hrozné!

Velké překvapení

Po návratu z nákupů se mnou manžel nemluvil. Druhý den ho to přešlo, ale o našem rozhovoru už mezi námi nepadla ani zmínka. Pomalu jsem se smiřovala s tím, že vše, co jsem vyjmenovala, si prostě koupím postupně sama.

O narozeninách mě ale čekalo velké překvapení. Vlastně, hodně velkých překvapení! Dcera mi věnovala nejen plechy, ale i novou formu na bábovku a šunkovar. Měla jsem ohromnou radost! Vždyť všechno, co jsem si přála, bylo kvůli dětem a vnoučatům.

Všichni se stravovali podivně. Dcera jedla jen syrovou stravu a nutila k tomu i manžela. Ten, aby měl od ní klid, předstíral, že nic jiného nejí, ale tajně se cpal na rohu v bufetu gulášovou. Když jsem ho náhodou přistihla, prosil mě, abych to na něho neříkala!

Byl to pěkný padavka! Vnoučata mi slavnostně předala ohromnou krabici, krásně zabalenou a obvázanou růžovou mašlí. Prý je to výbava pro nevěstinku!

Těšila jsem se

V krabici jsem našla nádherný tlakový hrnec. Nějaký nejnovější model! Byla jsem z té lesklé krásy úplně unešená. Málem bych si zapomněla rozbalit dárek od manžela. Tavná pistole v růžové barvě, sada nějakých korálků a další věci ke kutění a tvoření.

Úplně mě dojal! Skoro jsem se těšila na konec oslavy. Ne, než bych se svými mladými nebyla ráda, ale nemohla jsem se dočkat, až ten hrnec postavím na plotnu a něco dobrého v něm uvařím. Měla jsem samozřejmě na mysli pořádný kus flákoty, ale maso bylo zmrzlé.

Nic, co bych rychle mohla strčit do hrnce, nebylo po ruce. „Udělám hrachovou polévku,“ napadlo mě. To přece nebude nic tak těžkého. Alespoň to nebude tak dlouho trvat. V tlakovém hrnci je přece všechno za chviličku.

Je jedno, zda hovězí nebo nějaká ta luštěnina…“ myslela jsem si a byla přesvědčená, jak jsem chytrá. No, za chvíli jsem se měla přesvědčit, že se hodně mýlím.

Vyplašil mě sykot

Aniž bych si přečetla návod, napustila jsem do hrnce vodu, nasypala hrách a nějaké to koření. Zbývalo jen zapnout plotýnku! „Miládko, pojď sem rychle. To musíš vidět!“ volal na mě manžel od televize a já mu nedokázala odmítnout.

Neměla jsem chuť koukat, kdo ví, na co, když zrovna zkouším nové kuchyňské vybavení. Ale tolik mě dojal tím svým dárkem, že jsem ho nechtěla zklamat. V televizi dávali zrovna reklamu na nějakou horkovzdušnou troubu.

Manžel mi asi chtěl udělat radost a hned se nabízel, že tu troubu objedná. „Taky by se nám hodila, ne?“ ptal se vemlouvavě a já hned kývla. Taková hezky červená bedýnka by se v kuchyni vyjímala!

Obdivně jsem sledovala reklamu, když se z kuchyně ozval nějaký podivný zvuk. Sykot, či co. Sykot spojený s bubláním! „Co se to děje?“ ptala jsem se a manžel vyskočil z křesla. Myslel, že hoří!

K hrnci musel s deštníkem

Společně jsme vtrhli do kuchyně. Ale jen na práh, dál to nešlo. Z tlakového hrnce stříkala jakási šedozelená hmota. Kolem dokola. Stěny byly tím blátíčkem už pěkně vymalované!

Píst na poklici tlakového hrnce se otáčel čím dál rychleji a kašička vytékající pod ním tryskala čím dál prudčeji. K hrnci se nedalo přiblížit! Jak ho vypnout? Chvíli jsme oba bezmocně pozorovali tu zkázu. Potom manžel vyhrkl:

„Počkej!“ Odběhl do předsíně a vrátil se s deštníkem. Skočil ke sporáku a hrnec konečně vypnul. Trvalo dost dlouho, než se překotný var změnil v tiché bublání. Podlaha i stěny byly k nepoznání. Z lustru kapala hrachová kaše.

Ani okno už nebylo tak průhledné, jako před chvílí. „No, tak máš konečně tu svoji radost. Co si budeš přát k příštím narozeninám?“ zeptal se mě s ledovým klidem Ludvík a odkráčel pro kbelík s mopem. Čekalo nás velké gruntování!

Milada P. (59), Chomutov

reklama
Související články
8.12.2023
Moje kamarádka ze školy to uměla vždy roztočit, což jsem jí vždy trochu záviděla. Ve společnosti na sebe strhne veškerou pozornost. Už od školy jsem s ní vždy ráda chodila na pařby a později už jen na fajn večery, kolikrát jen ve dvou. Sice na sebe strhávala vždy pozornost všech mužů okolo, ale příliš mi to nevadilo. Sama jsem po obdivu tolik netoužila, zvlášť poté, co jsem se vdala. A nakonec
7.12.2023
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá světla Stejně jako jindy jsem se
6.12.2023
Bylo mi pětadvacet a moje máma se proměnila v dohazovačku. Naháněla mi ženichy ze všech stran. Její intriky mi ale přinesly jen samou ostudu. Když jsem byla mladá, nebylo zvykem, aby byla holka na vesnici ještě v pětadvaceti svobodná. A přesně to jsem byla já, neprovdaná, a navíc nezadaná. Pro moji mámu katastrofa. Propadla panice, že zůstanu na ocet, a došla k názoru, že mě provdá za každou
4.12.2023
Manželovi se přihlásil jeho dávný povedený kamarád, který mu nikdy nic dobrého nepřinesl. Vždy mu nosil smůlu, a teď ho přemluvil a zase zatáhl do karbanu. Rozjařená nálada nic dobrého nevěstila. A když jsem zjistila, z čeho pramení, stala se z podezření jistota. Manžel mi totiž radostně oznámil, s kým se náhodou potkal. Se svým dávným spolužákem. Hned jsem věděla, že z toho nekouká nic dobrého
1.12.2023
Naše veselka se nepovedla, je to vidět i z fotografií, které se bohužel neztratily. Bála jsem se, jak bude po tak zpackané svatbě vypadat náš budoucí život. Myslela jsem, že nemáme šanci. Byla to svatba narychlo, protože jsem se vdávat musela. Zároveň to ale byl jeden z nejhorších dní v mém životě, veselka se vůbec nepovedla. Hrozně jsem pak brečela mámě v náručí a ona mě ujišťovala, že zpackan
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte