SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Zamotala jsem se do svých lží
Zamotala jsem se do svých lží

Mluvit pravdu bylo pro mě vždycky téměř nemožné. Lež mi připadala zajímavější. Lákavější a snazší! Jen zapamatovat si všechny výmysly bylo pro mě čím dál složitější. Zamotala jsem se do svých lží jako moucha do pavoučí sítě!

Už odmalička jsem lhala. Všem to připadalo roztomilé. Všichni mě měli za nevinné dítě s velkou fantazií. Nejvíc pyšný na mě byl můj děda. Říkal, že ze mě bude spisovatelka. No, mýlil se. Vyrostla ze mě lhářka a nehorší bylo, že jsem se za to vůbec nestyděla! Lhala jsem tak věrohodně, že mi každý uvěřil.

Nikdo mě nepodezíral

Už sama jsem ani nevěděla, kolik mi je let, jaká je moje váha a čím vlastně jsem. Celý den jsem proseděla u výrobní linky, ale doma vyprávěla, jak se pěkně povaluji v kanceláři. Jak si to umím zařídit!

reklama

Botky jsem si pořizovala zásadně ve slevě, přestože to nebyla pravda. A cukroví bylo zaručeně domácí, i když z nedaleké pekárny. Lhala jsem i svým dětem, když se mi nechtělo hlídat vnoučátka. Měla jsem je ráda, ale sebe víc.

Ani můj lékař se ode mě nedozvěděl pravdu. Tvrdila jsem mu, jak pravidelně užívám léky na tlak a dodržuji životosprávu. Opak byl pravdou! Občas bylo něco někomu divné, ale moje upřímná očka a udivený výraz každého přesvědčil.

Také jsem si tu prosťoučkou nevinnost nacvičovala před zrcadlem při každém čištění zubů!

Lhaní mě už vyčerpávalo

Tak, jako někdo cvičí obličejovou jógu, která je teď hrozně in, já nacvičovala pootevřená ústa a naivní očička. Klidně bych mohla vyučovat v herecké škole! Každý pochybovač se mi nakonec ještě za svůj projev nedůvěry omluvil!

reklama

Ale kosa jednou padne na kámen, jak se říká. A nejinak tomu bylo i u mě. Nebyla jsem totiž jen lhářka, ale i prohnaná podvodnice. Svému muži jsem lhala už před svatbou, natož po ní. Když se mi nechtělo na rande, vymyslela jsem si nějakou historku.

Jednou jsem si dokonce udělala sama sádru na noze! Vlastně jsem se kvůli těm všem lžím docela nadřela. Mluvit pravdu bývá mnohem jednodušší! Ze lží jsem si ale nikdy nic nedělala, vždyť o tom nikdo nevěděl. A co oči nevidí, srdce nebolí, že.

„Martičko, dneska přijde jeden můj nový kolega na večeři. Pozval jsem ho. Je tak osamělý, nikoho nemá, chudák…“ oznámil mi manžel a já souhlasila. Proč ne, stejně s ním byla jen nuda, tak alespoň si s někým popovídám.

Zastyděla jsem se

Když do dveří vstoupil člověk, kterého jsem nedávno napálila, málem jsem omdlela. Nebylo mi příjemné sedět u stolu s pánem, ke kterému jsem se tak ošklivě zachovala. A jemu, když pochopil, jak jsem ho napálila, také ne!

reklama

Napovídala jsem mu totiž zcela nedávno, že mám přísného, téměř násilnického muže. To aby mi dal slevu na opravu auta, které se mi podařilo trochu zdemolovat o obrubník a dopravní značku. On mi tu opravu udělal skoro zadarmo a ještě mě utěšoval!

Teď ale ten pán viděl, že ne všechno, co jsem vypustila z úst, byla pravda. Vlastně vůbec nic! Cítila jsem se jako polapená moucha v pavoučí síti! „Takhle to dál nejde, musím se změnit, začít mluvit pravdu!“ umínila jsem si, ale jak to zařídit? Přiznat se?

Posypat si hlavu popelem? Někoho odprosit? Nebo všechno překrýt ještě větší lží?

V práci jsem všem pro smích

Rozhodla jsem se pro sport. Únava mi jistě vyžene nebezpečné myšlenky z hlavy! Když jsem měla jít na první hodinu spinningu, zmocnila se mě nechuť. Nesnášela jsem vydýchaný vzduch a pot na zádech. Musela jsem opět lhát!

Sobě i manželovi… A také šéfovi, který mě chudák žádal o práci přes čas. Také se mi nechtělo. „Mám migrénu. Možná i nádor!“ lhala jsem mu do očí, ale nebyl tak hloupý, jak jsem si myslela. Otočil se na podpatku a odešel. Za chvíli mi přinesl zrcátko.

Beze slova mi ho podal. Čekala jsem, co řekne. „Koukejte se na sebe každou chvíli. Víte, že lhářům roste nos?“ zeptal se mě jakoby nic a všichni moji spolupracovníci propukli ve smích. Měla jsem ostudu, jakou bych nepřála nikomu!

Všichni si začali ze mě dělat legraci. Oslovovali mě slečno, kvůli tomu věku, který jsem tak bedlivě tajila. Koupili mi váhu a postavili ji před moji skříňku. Proč asi?

Mám nového miláčka

Lži se mi pomalu ale jistě začaly zajídat. Snad poprvé v životě jsem zatoužila po pravdě. Útěchou mi byl manžel. Nic mi nevyčítal, přestože jsem tušila, že mě má už dávno prokouknutou. „Martičko, tak mě něco napadlo. Pořídím ti pejska.

Ten bude mlčet a nebude lhát!“ řekl mi Luboš jakoby nic a za pár dnů přivedl domů psa. Obrovského! Irského vlkodava. Udělal mi to naschvál. Aby mě za všechny ty moje lži vytrestal. Zprvu jsem z něho měla strach. Když si stoupnul na zadní, byl vyšší než já!

Budil respekt. To jsem asi potřebovala. Zamilovala jsem si ho. Na lži už nemám čas. Musím našemu Vlkoušovi vařit večeře. Venčit ho a také mu česat srst. Je mi s ním dobře. Mohu mu vyprávět, co se mi zlíbí a on na mě přesto kouká zamilovaně. Důvěřivě!

Marta P., (60), Brno

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
19.3.2023
Nabrala jsem víc, než bych chtěla. Samotnou mě to trápí. Jsem v jednom kole, manžel mi nepomůže a teď mě zradila i kamarádka. Nikdy jsem nebyla žádná Twiggy, ale byla jsem pěkná ženská krev a mlíko. Nikdy jsem si se svojí postavou moc hlavu nelámala. Teď jsem ale vysloveně nešťastná. V přechodu jsem nabrala 20 kg a jsem tak teď vysloveně tlustá. A můj manžel, místo toho, aby mě podpořil, jako j
17.3.2023
Význam psychiky a jejího vlivu na naši fyzickou kondici je vážně neuvěřitelný. Dokáže bojovat i se zákeřným nepřítelem, jakým je vážná nemoc. Jakub přichází svižným krokem. Na zádech batůžek, oblečený je do sportovního a celý jen září. Už se zase scházíme na zahrádce naší oblíbené vinárničky a říkám si, jak obrovské štěstí mě potkalo. Vždyť ještě před rokem jsem byla psychicky i fyzicky úplně n
16.3.2023
Jela jsem z návštěvy od tety. Od ní jsem odcházela na poslední chvíli a jak jsem pospíchala, aby mi poslední spoj domů neujel, nastoupila jsem omylem do jiného vlaku. S tetičkou jsme se zapovídaly více než obvykle a než jsem se nadála, bylo na čase jít na nádraží. Měla jsem koupenou zpáteční jízdenku, takže jsem si to zamířila rovnou na nástupiště a naskočila do vlaku připraveného k odjezdu.
14.3.2023
Moje Pepina byla úžasná kamarádka a žádná druhá ji nemohla nahradit. Šanci ale dostal někdo docela jiný. Rexík se spokojeně rozvaluje na mojí pohovce a kouká po mně šibalskýma očima. Na ty mě doopravdy dostal. Mluvit sice tenhle psí šibal neumí, ale jeho oči to zvládnou za něho. Sedám si vedle něj a on mi pokládá hlavu do klína. Za chvíli nám v televizi začíná seriál. Ten už jsme s Pepinou nedo
12.3.2023
Tak výjimečný muž a vzal si takovou čůzu! To mi letělo hlavou, když jsem se vracela po třetí, čtvrté schůzce s Michalem k sobě domů. Jak to, že ty mrchy mají štěstí? Je takové klišé: „Moje žena mi nerozumí.“ Kdyby něco takového řekl, vysmála bych se mu, ale on to neřekl. Až mnohem později mi začal po malých dávkách „svěřovat“, jak mu žena „ubližuje“ a on je nešťastný! Prý nevěděl, že si ve skut
Nenechte si ujít další zajímavé články
Manželská krize Jany Švandové?
nasehvezdy.cz
Manželská krize Jany Švandové?
Momentálně září Jana Švandová (75) v oblíbeném seriálu ZOO a další nabídky se jí jen hrnou. V osobním životě se jí prý ale už tolik nedaří. Říká se, že ačkoli je se svým manželem Pavlem Satoriem (73
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
rezidenceonline.cz
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
Základem exkluzivního stylu sofistikovaného interiéru, překypujícího tvorbou designéra Carla Donatiho, jsou jedinečné kousky, inspirované ikonickým modernistickým hnutím v architektuře a designu pod t
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
epochanacestach.cz
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
Putování po Labi vás dovede do překrásných míst, která stojí za to navštívit a shlédnout. Pojďme se projít alespoň k hranicím naší vlasti. Labe je jednou z největších řek i vodních cest Evropy. Jeho
Nešťastná Radka Třeštíková. Zoufalé ženy někdy tropí zoufalé hlouposti
nasehvezdy.cz
Nešťastná Radka Třeštíková. Zoufalé ženy někdy tropí zoufalé hlouposti
Od rozchodu s fotografem Tomášem Třeštíkem (45) jako by se ve spisovatelce Radce Třeštíkové (41) probudilo její divoké já. Nedávno znovu obnovila svůj profil na sociálních sítích, který v jakémsi a
Slavnostní paštika se slaninou
tisicereceptu.cz
Slavnostní paštika se slaninou
Ochutnejte drůbeží paštiku se slaninou, červeným vínem a zavařenými třešněmi. Ingredience 500 g drůběžích jater 3 velké cibule 250 g slaniny 2,5 dcl červeného vína 150 ml smetany na vaření
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
21stoleti.cz
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
Umělá inteligence (AI) dokáže usnadnit práci napříč obory. Od medicíny přes reklamu, výrobní proces až po investování na burze. Stále častěji se však setkáváme se strachem, zda se nevyplní apokalyptic
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
iluxus.cz
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
Ikonická řada Extreme, která se poprvé objevila téměř před dvaceti lety, se nyní vrací v novém designu. Hodinky se sportovní DNA a nezaměnitelným designem mají za úkol zdůraznit dobrodružného ducha zn
Kdy se klobouk stal symbolem stavovské cti?
epochaplus.cz
Kdy se klobouk stal symbolem stavovské cti?
„Čepici, kuklu, helmu nebo hučku?“ Ať si narazím na hlavu cokoli, jednoznačně dám najevo, co jsem zač. Nikdo se mnou nemusí promluvit ani slovo, ale přesto má hned jasno. Policista, nebo bohatá dáma?
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
skutecnepribehy.cz
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
Pracovala jsem v domově pro seniory a oblíbila si tam starou milou paní. Jedné noci se mi o ní ale zdál děsivý sen. Ukázal se jako varování. Pracovala jsem léta v domově pro senio­ry. Poznala jsem za tu dobu mnoho různých stařečků, ale jedna žena se mi zapsala do paměti nejvíce. Byla to paní Svatava. Měla jsem ji jako
Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?
enigmaplus.cz
Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?
Do prašné cesty jsou vytlačeny podivné otisky neznámého tvora. Se zájmem v očích je roku 1908 sleduje obyvatel mexické obce Villa García ležící 570 kilometrů severně od Mexico City.   [gal
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
epochalnisvet.cz
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
Ledovce jsou krásné a majestátní. Vytvářejí horské štíty, vyhloubily malebná údolí a mnohé jsou rájem pro lyžaře. Na jiných koncích světa poskytují tolik potřebnou sladkou vodu. Brzy se stanou jen vzp
Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz
Krůtí maso se zeleninovým salátem
Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso patří k nejdietnějším. Ingredience 1 cibule 1 salátová okurka 1 červená kapie 1 žlutá kapie 1 zelená kapie 5 rajčat 150 g měkkého salámu 3 vejce