Domů     Zamotala jsem se do svých lží
Zamotala jsem se do svých lží

Mluvit pravdu bylo pro mě vždycky téměř nemožné. Lež mi připadala zajímavější. Lákavější a snazší! Jen zapamatovat si všechny výmysly bylo pro mě čím dál složitější. Zamotala jsem se do svých lží jako moucha do pavoučí sítě!

Už odmalička jsem lhala. Všem to připadalo roztomilé. Všichni mě měli za nevinné dítě s velkou fantazií. Nejvíc pyšný na mě byl můj děda. Říkal, že ze mě bude spisovatelka. No, mýlil se. Vyrostla ze mě lhářka a nehorší bylo, že jsem se za to vůbec nestyděla! Lhala jsem tak věrohodně, že mi každý uvěřil.

Nikdo mě nepodezíral

Už sama jsem ani nevěděla, kolik mi je let, jaká je moje váha a čím vlastně jsem. Celý den jsem proseděla u výrobní linky, ale doma vyprávěla, jak se pěkně povaluji v kanceláři. Jak si to umím zařídit!

Botky jsem si pořizovala zásadně ve slevě, přestože to nebyla pravda. A cukroví bylo zaručeně domácí, i když z nedaleké pekárny. Lhala jsem i svým dětem, když se mi nechtělo hlídat vnoučátka. Měla jsem je ráda, ale sebe víc.

Ani můj lékař se ode mě nedozvěděl pravdu. Tvrdila jsem mu, jak pravidelně užívám léky na tlak a dodržuji životosprávu. Opak byl pravdou! Občas bylo něco někomu divné, ale moje upřímná očka a udivený výraz každého přesvědčil.

Také jsem si tu prosťoučkou nevinnost nacvičovala před zrcadlem při každém čištění zubů!

Lhaní mě už vyčerpávalo

Tak, jako někdo cvičí obličejovou jógu, která je teď hrozně in, já nacvičovala pootevřená ústa a naivní očička. Klidně bych mohla vyučovat v herecké škole! Každý pochybovač se mi nakonec ještě za svůj projev nedůvěry omluvil!

Ale kosa jednou padne na kámen, jak se říká. A nejinak tomu bylo i u mě. Nebyla jsem totiž jen lhářka, ale i prohnaná podvodnice. Svému muži jsem lhala už před svatbou, natož po ní. Když se mi nechtělo na rande, vymyslela jsem si nějakou historku.

Jednou jsem si dokonce udělala sama sádru na noze! Vlastně jsem se kvůli těm všem lžím docela nadřela. Mluvit pravdu bývá mnohem jednodušší! Ze lží jsem si ale nikdy nic nedělala, vždyť o tom nikdo nevěděl. A co oči nevidí, srdce nebolí, že.

„Martičko, dneska přijde jeden můj nový kolega na večeři. Pozval jsem ho. Je tak osamělý, nikoho nemá, chudák…“ oznámil mi manžel a já souhlasila. Proč ne, stejně s ním byla jen nuda, tak alespoň si s někým popovídám.

Zastyděla jsem se

Když do dveří vstoupil člověk, kterého jsem nedávno napálila, málem jsem omdlela. Nebylo mi příjemné sedět u stolu s pánem, ke kterému jsem se tak ošklivě zachovala. A jemu, když pochopil, jak jsem ho napálila, také ne!

Napovídala jsem mu totiž zcela nedávno, že mám přísného, téměř násilnického muže. To aby mi dal slevu na opravu auta, které se mi podařilo trochu zdemolovat o obrubník a dopravní značku. On mi tu opravu udělal skoro zadarmo a ještě mě utěšoval!

Teď ale ten pán viděl, že ne všechno, co jsem vypustila z úst, byla pravda. Vlastně vůbec nic! Cítila jsem se jako polapená moucha v pavoučí síti! „Takhle to dál nejde, musím se změnit, začít mluvit pravdu!“ umínila jsem si, ale jak to zařídit? Přiznat se?

Posypat si hlavu popelem? Někoho odprosit? Nebo všechno překrýt ještě větší lží?

V práci jsem všem pro smích

Rozhodla jsem se pro sport. Únava mi jistě vyžene nebezpečné myšlenky z hlavy! Když jsem měla jít na první hodinu spinningu, zmocnila se mě nechuť. Nesnášela jsem vydýchaný vzduch a pot na zádech. Musela jsem opět lhát!

Sobě i manželovi… A také šéfovi, který mě chudák žádal o práci přes čas. Také se mi nechtělo. „Mám migrénu. Možná i nádor!“ lhala jsem mu do očí, ale nebyl tak hloupý, jak jsem si myslela. Otočil se na podpatku a odešel. Za chvíli mi přinesl zrcátko.

Beze slova mi ho podal. Čekala jsem, co řekne. „Koukejte se na sebe každou chvíli. Víte, že lhářům roste nos?“ zeptal se mě jakoby nic a všichni moji spolupracovníci propukli ve smích. Měla jsem ostudu, jakou bych nepřála nikomu!

Všichni si začali ze mě dělat legraci. Oslovovali mě slečno, kvůli tomu věku, který jsem tak bedlivě tajila. Koupili mi váhu a postavili ji před moji skříňku. Proč asi?

Mám nového miláčka

Lži se mi pomalu ale jistě začaly zajídat. Snad poprvé v životě jsem zatoužila po pravdě. Útěchou mi byl manžel. Nic mi nevyčítal, přestože jsem tušila, že mě má už dávno prokouknutou. „Martičko, tak mě něco napadlo. Pořídím ti pejska.

Ten bude mlčet a nebude lhát!“ řekl mi Luboš jakoby nic a za pár dnů přivedl domů psa. Obrovského! Irského vlkodava. Udělal mi to naschvál. Aby mě za všechny ty moje lži vytrestal. Zprvu jsem z něho měla strach. Když si stoupnul na zadní, byl vyšší než já!

Budil respekt. To jsem asi potřebovala. Zamilovala jsem si ho. Na lži už nemám čas. Musím našemu Vlkoušovi vařit večeře. Venčit ho a také mu česat srst. Je mi s ním dobře. Mohu mu vyprávět, co se mi zlíbí a on na mě přesto kouká zamilovaně. Důvěřivě!

Marta P., (60), Brno

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
8.12.2023
Moje kamarádka ze školy to uměla vždy roztočit, což jsem jí vždy trochu záviděla. Ve společnosti na sebe strhne veškerou pozornost. Už od školy jsem s ní vždy ráda chodila na pařby a později už jen na fajn večery, kolikrát jen ve dvou. Sice na sebe strhávala vždy pozornost všech mužů okolo, ale příliš mi to nevadilo. Sama jsem po obdivu tolik netoužila, zvlášť poté, co jsem se vdala. A nakonec
7.12.2023
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá světla Stejně jako jindy jsem se
6.12.2023
Bylo mi pětadvacet a moje máma se proměnila v dohazovačku. Naháněla mi ženichy ze všech stran. Její intriky mi ale přinesly jen samou ostudu. Když jsem byla mladá, nebylo zvykem, aby byla holka na vesnici ještě v pětadvaceti svobodná. A přesně to jsem byla já, neprovdaná, a navíc nezadaná. Pro moji mámu katastrofa. Propadla panice, že zůstanu na ocet, a došla k názoru, že mě provdá za každou
4.12.2023
Manželovi se přihlásil jeho dávný povedený kamarád, který mu nikdy nic dobrého nepřinesl. Vždy mu nosil smůlu, a teď ho přemluvil a zase zatáhl do karbanu. Rozjařená nálada nic dobrého nevěstila. A když jsem zjistila, z čeho pramení, stala se z podezření jistota. Manžel mi totiž radostně oznámil, s kým se náhodou potkal. Se svým dávným spolužákem. Hned jsem věděla, že z toho nekouká nic dobrého
1.12.2023
Naše veselka se nepovedla, je to vidět i z fotografií, které se bohužel neztratily. Bála jsem se, jak bude po tak zpackané svatbě vypadat náš budoucí život. Myslela jsem, že nemáme šanci. Byla to svatba narychlo, protože jsem se vdávat musela. Zároveň to ale byl jeden z nejhorších dní v mém životě, veselka se vůbec nepovedla. Hrozně jsem pak brečela mámě v náručí a ona mě ujišťovala, že zpackan
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte