Domů     Nejsem už stará na lásku?
Nejsem už stará na lásku?

Vím, že se na svůj věk vlastně vymlouvám. Ale copak se mohu vrhnout do vztahu stejně bezhlavě jako ve dvaceti. Srdce ale říká něco jiného než rozum.

Už z dálky vidím Aleše, jak přechází tam a zpět na místě, kde se máme sejít. Ne, rozhodně nejdu pozdě. Jenže on je vždy všude raději o deset minut dřív než o minutu později. Je to jedna z jeho mnoha vlastností, které mě docela vytáčejí.

Ale přesto mi stačí jediný pohled na něj a taju jak jarní sníh. Začnou se mi podlamovat kolena, šimrat v žaludku. Sama sebe se snažím okřiknout. „Přestaň, vždyť je to trapné v tvém věku!“ Jenže si nemohu pomoci. Jsem prostě strašně moc zamilovaná.

Daleko víc, než když jsem potkala Davida. A to tehdy byla obrovská láska. Mysleli jsme si tenkrát oba, že nás už nic podobného nemůže v životě potkat.

Osudové setkání

S Davidem jsme se potkali v létě v kempu u Máchova jezera. Bylo mi devatenáct, právě jsem úspěšně odmaturovala a u jezera trávila prázdniny se svým tehdejším klukem. Nebyla to žádná velká láska, ale nebyla jsem sama, to mi stačilo.

Až do chvíle, kdy ke mně na deku na pláži přilétl míč. A hned za ním přiběhl hezký rozesmátý kluk. Omluvil se a zeptal se, jestli si také nechci zahrát volejbal. Samozřejmě, že jsem chtěla.

Domů jsme jeli společně

Můj pobyt v kempu najednou dostal úplně jiný rozměr. Stále více času jsem trávila s Davidem a jeho partou kamarádů a kamarádek. Můj tehdejší přítel se mezi nás moc nezapojoval.

Teprve teď jsem měla možnost, v porovnání s ostatními, zjistit, jaký nudný pecivál to vlastně je. A hlavně, já už měla oči jen pro Davida. Ani já jsem mu nebyla lhostejná a tak jsme spolu začali chodit. Domů už jsme jeli společně.

Naše studentská léta

Mě i Davida čekala vysoká škola. Během studia jsme měli dvě vážnější krize. Za jednu mohl David, když jsem mu přišla na románek na se spolužačkou na studentské praxi.

Asi po roce jsem si na dovolené s kamarádkou v Bulharsku zkomplikovala život s místním plavčíkem. Nebyla to z mé strany snaha o pomstu, prostě mi ten chlapík na chvíli popletl hlavu. Naštěstí náš vztah s Davidem ani tento můj úlet nezničil.

I přes to, že David se vše dozvěděl, protože pan plavčík se nespokojil s tím, že jsem jen tak odjela domů. V zimě se pak nečekaně objevil u mých dveří.

Svatba a rodina

Tehdy jsme už s Davidem plánovali společný život. Získali jsme díky různým známý a protekcím, slušný, i když malý, byt. Proběhla skromná svatba a konečně jsme byli manželé. Byla jsem tehdy na vrcholu štěstí.

Dostudovala jsem, měla jsem milovaného muže, svoji domácnost a zanedlouho i dvě krásné děti. Co víc si přát. David byl dobrý táta a hodný člověk.

Normální rodinný život

Samozřejmě, že nebylo každý den posvícení. Občas jsme se také pohádali. Naštěstí jsme si byli povahově hodně podobní a konflikty jsme nesnášeli. A když už přišli, rychle jsme od nich utíkali. Už vůbec nedokážu upřesnit, kdy se to všechno pokazilo.

Možná teprve tehdy, když děti odešly z domu. Nebo také mnohem dřív. Ale tu změnu nakonec nešlo přehlédnout.

Krize středního věku

David se najednou choval úplně jinak. Začal se oblékat jako vrstevníci našeho syna, používal slova, která jsem u něj nikdy neslyšela. Jeho názory jsem nepoznávala a jeho kritika namířená na mě, mé schopnosti a někdy vzhled, byla zničující.

Kamarádky mě uklidňovaly, že to přejde. Prý jde jen o krizi středního věku, kterou mají chlapi těžkou. Jenže situace se nelepšila a mě bylo z mužova chování trapně za něj.

Klidně odešel

Když jsem se tenkrát vrátila večer z práce domu, stály v předsíni kufry a krabice. Vůbec jsem to nechápala. Manžel mi ale oznámil, že odchází k nějaké Anetě. Se mnou prý už žít nemůže.

Než jsem se vzpamatovala, odnesli nějací mladíci Davidovy kufry a krabice a odešel i David. K ženě o dvacet dva roků mladší. Zůstala jsem jako omráčená. Rozvedli jsme se a já zůstala sama dalších deset let.

Bojím se, že mi ublíží

Jsem dost společenský člověk, a tak se neustále setkávám s lidmi. Kamarádky mě přímo nutily, abych si našla nějakého přítele. Já ale dostala z lásky strach. Co když mě někdo zase zradí. Má vůbec smysl se o vztahy pokoušet.

Vždyť David se zdál být ideálním mužem a já věřila, že spolu zůstaneme až do smrti. Ze strachu ze zklamání jsem proto všechny snahy mužů o navázání kontaktu, hned v zárodku udusila.

Jak blesk z čistého nebe

Pak se ale v mém životě objevil Aleš. Přivedl ho na podnikový večírek jeden můj kolega. Stačil náš jediný pohled do očí a pevný stisk ruky a byla jsem ztracená. Přestala jsem vnímat ostatní lidi kolem sebe i prostor.

Energie, která do mě proudila od Aleše mě celou pohltila. Byla jsem jako v mrákotách. Z toho večera si pamatuji každé slovo a gesto Aleše, ale vůbec nevím, kdo na večírku ještě byl, co jsme jedli a pili.

Mám nebo nemám

Zamilovala jsem se tak prudce, že mě to vyděsilo. To přece v mém věku nejde. Jsem jak zhypnotizovaná a bojím se své city dát plně najevo. Proč? Abych se neztrapnila, nezklamala, aby mi zase někdo neublížil. Na druhé straně už ale bez Aleše žít nechci. Vím, že mě má také rád, ale bojím se budoucnosti.

Tereza V. (61), Jindřichův Hradec

Předchozí článek
Další článek
Související články
19.7.2024
S Václavem jsme se seznámili, když jsem pracovala jako servírka v hospodě. Václav tu sedával málem každý den. Kdyby mi tehdy někdo řekl: toho si jednou vezmeš za muže, zaťukám si na čelo. Vypadal jako ztracená existence. Vůbec jsem si ho tehdy nevšímala, jen jsem mu nosila jedno pivo za druhým. Často seděl v tmavém koutě úplně sám, jindy s kamarády podobného ražení. Šikovná jako poleno By
19.7.2024
Seznámili jsme se u táboráku. Praskalo dřevo, svítily hvězdy a on tak krásně zpíval. Až jsem si musela otřít slzy. Vzpomněla jsem si na den našeho seznámení, který se podobal tomuhle večeru. Šly jsme s kamarádkou podél řeky, večer byl krásný jako ze sna, a my uslyšely ten hlas. Mířily jsme za ním jako zhypnotizované. Můj idol seděl u táboráku s partou přátel. Když uviděli, jak stojíme a zírá
17.7.2024
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi bylo devatenáct a d
14.7.2024
Věřím tomu, že pokud jsou si dva lidé souzeni, cestu k sobě si v životě nějak najdou. Jenom to někdy trvá opravdu hodně dlouho! Setkání, k němuž došlo po tolika letech v naší městské nemocnici, pro mě bylo velkým překvapením. Byla jsem tam tehdy za nemocnou sestrou a její stav mě docela trápil. Kráčela jsem zamyšlená po nemocniční chodbě, když jsem nechtěně vrazila do muže, který šel naproti. Z
13.7.2024
V manželství se Zdeňkem jsem prožila situaci, o které jsem si vůbec nedovedla představit, že by někdy mohla přijít. Průběh mého vztahu se Zdeňkem, mým manželem, byl asi takový, jaký bývá ve většině dlouhodobých partnerství. Poznali jsme se, když nám oběma bylo něco málo přes dvacet pět let. Nějakou dobu jsme se jen tak vídali, pak jsme spolu začali bydlet a po třech letech vztahu jsme se vzali
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,