Mráz kopřivu nikdy nespálí

Total
1
Shares

Moje máma jako šestiletá zažila tuhou zimu, takovou, že když mi o ní vyprávěla, mrzly mi uši. Vždycky jsem se k ní přitulila.

Já takové vyprávění pro své děti nemám. Ale vždycky se pobavily, když jsem vypustila větu: „Mráz kopřivu nespálí.“ Tohle rčení používala moje máma a já si jako dítě myslela nejdřív, že mluví o panu Kopřivovi z naší ulice. A bylo mi divné, že to máma občas řekla i v létě. On to pan Kopřiva neměl v životě lehké, stejně jako moje máma. A když jsem se jí ptala proč mluví pořád o panu Kopřivovi, zarazila se. A proč o mrazu, když je červenec a jdeme se koupat.

To pochopíš

Teprve pak pochopila, že si některé věci vysvětluji jinak. A já se dověděla pravý smysl toho rčení. Protože nejlépe děti naučíte děti chápat správně věci, když jim vyprávíte o svém životě, tak jsem jim tihle historku prozradila. Nemyslím si, že by si myslely o mně, že jsem byla hloupá. Už jsou dospělé a když občas zaslechnu jak dcera Hanka říká malé Irence „To pochopíš, až budeš velká!“ bleskne mi hlavou, že v dnešním shonu není čas na povídání.

Pořád je zvědavá

Irenka se ale takhle nedá odbýt a hned běží za mnou. Já jí ráda vyprávím. Pohádky i něco ze života. Co jsem zažila i co si pamatuji z dětství. Nedávno, když byly zase mrazy, že se o nich muselo mluvit v televizi, mi uletělo z úst: „Mráz kopřivu nespálí!“ Ani nevím, k čemu jsem to tehdy poznamenala. Ale Irenka se toho hned chytila a chtěla vědět víc. A smála se víc než kdysi moje děti, když jsem vylovila z paměti historku o panu Kopřivovi.

Na můj účet

Babičko,“ koukala se na mě svýma poměnkovýma očima. „To jsi byla tak hloupá?“ Na upřímnost dětí se nemůte zlobit. Ony to tak nemyslí. A že se baví na můj účet? Já se přece také bavím.

Nina N. (59), Břeclav

Také se vám může líbit