Domů     Synův otec se náhle objevil
Synův otec se náhle objevil

Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu nebo zapírat.

Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná, že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího spolužáka. Tedy, bývalého spolužáka.

Já chodila do devítky na základku a on do prvního ročníku učiliště hned vedle mojí školy. Stačilo se vidět v poledne. Po obědě. Na následky jsme nemysleli!

Máma vyváděla a táta pomohl

On, Vlastík, byl takový roztomilý grázlík. Nosil pravé rifle z Tuzexu a měl široká ramena, což se hned tak často nevidělo. Moje naivní růžové brýle jaksi odmítly vidět, že je to také pěkný rváč. Skončil v pasťáku.

O tom, že spolu čekáme miminko, jsem mu psala právě tam. Neodepsal a já ani neměla možnost zjistit, zda můj dopis vůbec dostal. Když už jsem svoje velké břicho nemohla dál tajit, strhlo se doma peklo. K mému překvapení to ale byla máma, kdo tak strašně vyváděl.

Táta mě ani nezbil, ani nevyhodil z domu. Pár dnů naštvaně mlčel a potom mi nabídl pomoc. „Irenko, Je to problém, ale ne tragédie.

S miminkem zůstaneš rok doma, potom půjdeš studovat a my se s mámou budeme o malého starat!“ navrhl a já s pláčem jeho návrh přijala.

Bála jsem se prozrazení

Máma se mnou skoro nepromluvila. Prý se necítí být ještě babičkou! Měla pravdu, narodila jsem se jí v jejích devatenácti a mně bylo patnáct. Nepřišlo mi divné, že můj otec ani na chvíli nepřipustil, že by se mi mohla narodit holčička.

Viděl se jako dědeček kluka a tak to také bylo. Malý Pavlíček se narodil v termínu a byl to ten nejhezčí kluk pod sluncem. Neuvěřitelně se podobal mému otci a ten ho o to víc miloval. Úplně se změnil. Roztál!

Pořád na Pavlíčka šišlal, až jsem ho musela napomínat. Kdybych nebyla tak mladá, byli bychom ta nejšťastnější rodina pod sluncem! Roky ubíhaly a já Pavlova otce nikdy nikomu neprozradila.

Rodiče Vlastíka, otce Pavla, totiž bydleli hned o ulici dál a byli to takoví, jak to slušně říct, povaleči. Pili, poflakovali se kolem a občas asi i něco ukradli.

O otci jsem všem lhala

Vlastík jako by se do země propadl. Nevyptávala jsem se na něho. Nikdy a nikoho. Ani spolužáků ne. Bála jsem se, abych nevzbudila podezření. Aby to nikoho nenapadlo. Se zvědavými otázkami jsem se potýkala snad stále.

Vymyslela jsem si historku o neexistujícím milenci, ženatém a nedostupném, který byl o hodně starší a umřel. Tomu blábolu nakonec uvěřil i můj vlastní syn. Také proč ne, když jsem mu tu lež opakovala stále dokola, kdykoli se zeptal. A že se ptal často!

Moji rodiče se odstěhovali na venkov a já zůstala sama. Pavlíkova největší záliba bylo cestování a tak pořád někde trajdal. Já ho v tom podporovala. Ať si užije, dokud může! Ne jako já… „Ireno, jsi to ty?“ ozval se mi jednou z mobilu neznámý hlas.

Podivila jsem se, kdo mi to volá, ale odpověď mě nejen překvapila. Úplně mě ohromila!

Změnil se k lepšímu

Byl to Vlastík. Otec mého syna. Prý si zjistil moje číslo od jakési spolužačky a chce mě vidět! Chtěla jsem odmítnout, ale zvědavost mi to nedovolila. Necítila jsem k němu nenávist. Spíš nenaplněnou touhu.

Nikdy jsem si nikoho jiného nenašla, přestože jsem měla příležitostí víc než dost! Na střední škole, kterou jsem vystudovala i později v zaměstnání. Stala jsem se zdravotní sestřičkou a pěkných pacientů jsem potkávala víc než dost! Já ale po nikom netoužila.

Jako bych zůstala zakletá v čase. Němě jsem přikývla do telefonu. A nahlas potvrdila hned na příští den termín naší schůzky! V kavárně jsem netrpělivě vyhlížela Vlastíka. Nenapadlo mě, že už sedí přímo přede mnou! Změnil se a asi ani on mě hned nepoznal.

Už to nebyl ten grázlík, jako kdysi. Stal se z něho bohatý podnikatel a podle toho i vypadal.

Snad ještě není pozdě

Drahý oblek, kravata a aktovka u nohy stolu. Já byla naopak o dost silnější, starší a asi obyčejnější, než si mě pamatoval. Tehdy na mě dohlíželi přísní rodiče, teď jsem si dělala, co jsem sama uznala za vhodné.

A že to byl skoro opak, k čemu mě doma vedli, asi nemusím zdůrazňovat. „Irenko, jsi to ty?“ vyskočil ze židle a hnal se ke mně. Objal mě, jako by se nic nestalo. Než jsem mu to stačila vyčíst, přikryl mi dlaní ústa. „Všechno vím. O svém synovi i o tobě.

Všechno jsem si zjistil a všechno bych chtěl napravit!“ řekl tak přesvědčivě, že jsem mu uvěřila. O dopise se dozvěděl až po několika letech. Když opouštěl polepšovnu. Umínil si tehdy, že za mnou půjde, až bude mít co nabídnout.

„Honil jsem se za majetkem, ale život mi utíká pod rukama. Ale jsme oba ještě mladí! Viď…“ řekl a pohladil mě hřbetem ruky po tváři. Bylo to tak milé! Sladké! Dali jsme se dohromady. Zbývá nám jen jediné. Přiznat pravdu našemu synovi!

Irena L. (51), Stará Boleslav

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
8.12.2023
Když můj syn dospěl, byla jsem ráda, že mi zůstal doma. Jsem pár let vdova, tak jsem byla ráda, že ještě nějakou dobu nebudu opuštěná. Můj Tomáš byl vždy moc hodný kluk. Po maturitě sice uvažoval o vysoké škole ve velkém městě, ale když ho nevzali, našel si práci u nás a zůstal bydlet doma. Sama jako kůl v plotě Jsem už pět let vdovou, tak jsem to přivítala s nadšením. Sama bych náš velký
6.12.2023
Máme s mužem srdce veliké, vejde se nám do něj hodně lásky. Nevíme, proč bychom se zejména na Vánoce neměli vídat s bývalou snachou. Syny máme dva, starší Venca zůstal starým mládencem, zatímco mladší David se ženil už v pětadvaceti. Ženit se musel, půl roku po svatbě se nám narodila vnučka Věruška a za tři roky ještě chlapeček Matýsek. Manželství synovi ale dlouho nevydrželo. Skutečný důvod
4.12.2023
Jsem jedináček a vyrůstala jsem vlastně od pěti let, kdy nás můj otec opustil, jenom s matkou. Tedy spíš s babičkou a dědou v jejich domě. Nikdy dřív jsem si neuvědomovala, že mám s mámou dost divný vztah a že mi chybí blízkost, kterou prožívaly moje kamarádky. Já měla mámu spíš jako takovou superstar, která je krásná, úspěšná a já se těším na to, až si na mě udělá čas. Lásku mi dávala babič
3.12.2023
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího spolužáka. Tedy bývalého spolužáka. Máma vyváděla a táta pomohl
1.12.2023
Bylo mi už sedmnáct let a naši si mysleli, že jsem velká holka a že mi proto jejich rozvod nebude už tolik vadit. Ale to se velice spletli. Kdybych psala dopis Ježíškovi, jako jsem to dělávala, když jsem byla malá, napsala bych tam, že si přeji jediný dárek: mít tátu na Štědrý den doma. Ale byla jsem už velká, sedmnáctiletá, a dospělí se bůhvíproč domnívali, že se s jeho odchodem vyrovnám. Slyš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3