Domů     Celodenní pochod za láskou
Celodenní pochod za láskou

Toho kluka prostě musím mít! To byla moje hlavní myšlenka ve spojitosti s Markem. A nevykvetla v hlavě pubertální holčičce. Bylo mi pětadvacet a životních zkušeností jsem měla za sebou už dost.

Setkali jsme se jedno jarní pondělí v krytém bazénu. Přišla jsem tam s kamarádkou Lenkou. Mohlo to být normální odpoledne, jenže pak se u bazénu objevil On. Byl tam sám. Věk asi tak jako já, tmavé vlasy, modré oči, mužné tělo, sympatická tvář.

Upoutal mě na první pohled

Zřejmě byl na obdiv zvyklý, protože ho můj obdivný pohled nijak nevyváděl z míry. Zdálo se jen otázkou času, kdy dojde k nějakému bližšímu kontaktu. Otázkou bylo, kdo s tím začne jako první.

Já si netroufala, tmavovlasý mladík se k ničemu neměl a tak to byla Lenka, kdo tuto otázku vyřešil za nás. Udělala to s drzostí sobě vlastní. Když jsme se míjeli – mladík plaval proti nám – řekla: „Ahoj, poslyš, tady kamarádce se moc líbíš.

Co ty na to?“ Naštěstí v doslechu nikdo nebyl, jinak bych se snad radši hanbou potopila pod hladinu. Mladík se představil, což mě potěšilo, ale vzápětí mě poněkud šokoval větou:

„Tak vylez ven, ať si tě prohlédnu.“ Ta slova patřila mně a já si připadala jako nějaká věc na trhu. Naštěstí si Marek hned uvědomil, jak to vyznělo. „Já vylezu také a ty si zase prohlédneš mě,“ usmál se smířlivě.

Kladl si podmínku

Šel příkladem a byl u schůdků první. Já šla z vody jako druhá, jenže jsem moc spěchala. Když jsem se také dostala z vody a vzájemně jsme se na sebe dívali, Marek řekl:

„Víš, já jsem sportovec a hledám dívku, která má fyzickou kondici a ráda překonává sama sebe. Nevím, jestli je to tvůj případ, Jano.“ Zaraženě jsem naslouchala jeho slovům a brala je jako odmítnutí. „Takže mi nedáváš žádnou šanci?“ Marek se pousmál. „Víš co?

Tak za mnou v sobotu přijď. Budu pětadvacet kilometrů za městem. Jestli máš o mě zájem, přijdeš za mnou pěšky.“ Málem jsem z Markovy výzvy spadla zpátky do bazénu. Také Lenka se tvářila, jako kdyby nevěřila vlastním uším. „To je moje podmínka,“ dodal Marek.

„A když za tebou Jana přijde, tak jí nabídneš vztah?“ upřesňovala si Lenka. „Ano. Dávám na to slovo chlapa,“ přikývl Marek.

Všechno naplánoval

V duchu jsem odhadovala, kolik asi může být pětadvacet kilometrů. Nikdy jsem žádný dálkový pochod nešla. Teď mi ovšem city dodávaly odvahu a já byla ochotna udělat cokoliv, abych Marka zaujala. „Připravím pro tebe mapu, ve které vyznačím trasu, kudy se vydáš.

Bude to něco jako dálkový pochod s kontrolními stanovišti,“ pokračoval Marek. Ta myšlenka byla natolik bláznivá a nezvyklá, že se mi začínala líbit. „Chodím sem plavat každý den.

Jestli sem přijdeš zítra, budu mít už mapu připravenou.“ Druhý den jsem si skutečně převzala od Marka mapu, kde bylo zakresleno moje sobotní putování od startu až k cíli.

Plná odhodlání

Na cestu jsem se pořádně připravila. Sportovní oblečení, pohodlné boty. Během zbývajících tří dnů jsem také pilně trénovala a šla z jednoho konce města na druhý. Přišlo sobotní ráno. Probudila jsem se celá nažhavená do „bitvy“ o Marka.

Vyrazila jsem v osm hodin po trase, kterou určovala mapa. Ze začátku se mi šlo krásně. Bylo jaro, sluníčko svítilo, ptáci zpívali, příroda kvetla. Marek mi vymyslel náročnou cestu. To jsem začala zjišťovat při první odbočce do strmého kopce.

Přihnal se déšť

Výstup mě zavedl k prvnímu „kontrolnímu stanovišti“. Marek si dal tu práci a během týdne rozvezl na několik míst papírky, které schoval do různých skrýší.

Potěšilo mě, že na tom prvním, který jsem po chvilce hledání objevila, stálo „Fandím ti, drž se, jen tak dál. Marek.“ Žádná cesta za láskou se však neobejde bez komplikací.

Měla jsem za sebou asi půlku cesty a už jsem se cítila docela unavená, když se nebe zatáhlo a přišla bouřka. Utíkala jsem k nedaleké autobusové zastávce. Než jsem tam doběhla, dostala jsem „sprchu“.

Úraz těsně pře cílem

Po pár minutách se bouřka přehnala a já pokračovala dál. Čím více jsem se blížila k cíli, tím více úsilí mě každý krok stál. Na netrénovaných nohou jsem měla puchýře. Konečně mi zbývaly poslední dva kilometry, jak jinak, než do prudkého svahu.

A pak se to stalo – kousek pod vrcholem. Špatně jsem došlápla a vymkla si kotník. Bolelo to jako čert. Posadila jsem se a dala se do bezmocného breku. Nebyla jsem schopná jít dál. Takhle hloupě prohrát těsně před cílem!

Přišel mi na pomoc

Nevím, jak dlouho jsem seděla v trávě, když jsem zaslechla kroky. Z kopce ke mně sestupoval Marek. Se starostlivým výrazem se mě ptal, co se děje.

Nejprve jsem mu odevzdala všechny kontrolní lístečky a pak jsem ho informovala, že poslední malý kousek cesty už nejsem schopná ujít. Vzal mě na záda a pomalu mě nesl dolů. Přitom mi říkal, že jsem úkol splnila a že je na mě pyšný.

„S takovou dívkou jsem chtěl vždycky chodit, a teď se mi to splnilo,“ prohlásil. Byla jsem sice vyčerpaná a zraněná, ale nebýt toho vyvrknutého kotníku, klidně bych samým štěstím tu cestu absolvovala ještě jednou!

Jana (55), Šumperk

Předchozí článek
reklama
Související články
11.4.2024
Každý masopust je pro mě dobou, kdy se kromě jídla oddávám vzpomínkám. Kdysi jsem totiž na masopustním průvodu poznala lásku svého života. Bylo mi něco přes dvacet, studovala jsem vysokou školu a měla spoustu plánů, jak vyrazím do světa a já nevím co ještě. Pak mě kamarádka Tamara pozvala na víkend k ní na vesnici. A můj život se úplně změnil. Víkend na venkově Byla jsem mladá holka a kou
11.4.2024
V těhotenství s první dcerkou jsem přibrala dvacet pět kilo, po porodu ještě víc. Ale ať jsem se snažila, jak jsem jen mohla, kila dolů nešla. Po narození druhé dcery jsem vážila rovný metrák. Můj muž mi často dával najevo, že jsem tlustá a nelíbím se mu. Sebevědomí mi tím pádem šlo dolů. I moje lékařka mě upozornila, že je nutné s tím začít něco dělat. Ještě horší to bylo, když jsem zjistila,
4.4.2024
V mládí jsem byla vzteklá. Už nejsem, s léty jsem pochopila, že rozčilovat se kvůli zbytečnostem je hloupé. Ale to víte, v osmnácti letech člověk ten svět vidí jinak a byl by schopen se poprat kvůli maličkosti. Byla jsem horká hlava. Zdědila jsem to po tátovi, cholerikovi jako hrom. Tehdy jsem byla mladá holka, ale už jsem coby čerstvě vyučená kadeřnice chodila do práce. Těšila jsem se na kv
3.4.2024
Byla jsem průměrná studentka. V matematice jsem, přiznávám, pokulhávala, český jazyk jsem měla naopak docela ráda. Na maturitu jsme se učili s předstihem, ale spoustu jsme si toho nechali na takzvaný svatý týden. Všichni jsme naivně věřili, že během těchto několika dní si toho nacpeme do hlavy pomalu víc než za celý rok. Platonicky zamilovaná V té době jsem byla platonicky zamilovaná do t
3.4.2024
Byla jsem tajně zamilovaná do pohledného vysokoškoláka Pavla, ale on se ke mně choval jako kus ledu. Vypadalo to, že ho nezajímám. Bylo velmi romantické narodit se jako kastelánova dcera. Po celé dětství i dospívání jsem si připadala jako princezna. Ale jako všechno, i tohle mělo své slabé stránky. Táta byl vášnivý divadelník, amatérské divadlo hrával od dětství a nutil tuto zálibu mámě i mně.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn