SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Stále syny milujeme, i když to jsou ničemové
Stále syny milujeme, i když to jsou ničemové

Když se podívám zpět do minulosti, marně hledám chyby, které jsem udělala ve výchově synů. Byli jsme bezproblémová rodina. Se Standou jsme se snažili kluky vychovat tak, aby z nich byli slušní a šťastní lidé.

Plánovali jsme, co všechno dokážou a jak budou cílevědomí. Ale zřejmě osud to zařídil jinak.

Kdyby se vyplnila alespoň polovina z toho, co jsme si jako pyšní rodiče vysnili, byli bychom spokojení. Tomáš a Martin byli od dětství divocí, ale tak běžně, jako kluci, kteří jsou od sebe a dva roky a zlobí a dovádějí.

reklama

Hodně se zabavili spolu, ale bylo to na úkor našich uší a pořádku doma. Rozhodli jsme se, že tu přebytečnou energii musejí vybít mimo náš domov. Chodili jsme s nimi pravidelně ven, aby se co nejvíc vyběhali a unavili.

Od pěti let hráli fotbal, aby se naučili chovat a přizpůsobit kolektivu. V zimě se Standou lyžovali a bruslili, kdyby je náhodou zaujal hokej, aby se k němu taky dokázali postavit. Standa byl vždy velký sportovec, tak k tomu vedl i kluky.

Naučí je to zodpovědnosti, týmové práci a budou trávit čas pospolu. V budoucnosti by je to taky mohlo odradit od pouličního lajdání a drog.

Nebyla s nimi rozumná řeč

Prostě jsme se snažili, aby byli kluci co nejlépe připraveni do života. Ač ve škole nebyli premianti a považovali ji za nutné zlo, chtěli jsme je přimět nad vším přemýšlet a všechno důkladně promyslet.

reklama

Nemusejí mít vysokoškolské tituly, ale chtěli jsme z nich mít inteligentní lidi. To by se ale nesměli kamarádit se špatnými lidmi. Problémy začaly po nástupu na střední. Tam byla parta opravdu povedená.

Kluci chodili za školu, Tomášovi hrozilo propadnutí a Martinovi vyhazov ze školy. Bylo to krušné období, s kluky nebyla rozumná řeč. Těšili jsme se, až se ze své dlouhé puberty vyhrabou. Ale jak to bývá, kluci to mají na dlouho.

Od desíti k pěti

Kolikrát jsme večer se Standou sedávali večer u vína a přemítali, co s těmi kluky uděláme. Na nic světoborného jsme samozřejmě nepřišli. Zákazy ani sankce nepomáhaly. Museli jsme čekat a doufat, že je to zlobení a lajdání jednou přejde.

reklama

Školu taktak dodělali, ale to nejhorší nás ještě čekalo. Martin hledal práci, ale dlouho v žádné nevydržel. Bydlel doma, ale občas se i týden neukázal a pak byl dotčený, že se vůbec zajímáme, co kde dělá.

„Jsem dospělej, nemusím se zpovídat, nechtě mě bejt,“ odbyl nás. To ale netušil, jak to Standu rozhořčí: „Dokud tady bydlíš, budeš nás přinejmenším informovat, co kde děláš!“ křičel na něj naštvaně.

Krom toho, že si z toho samozřejmě nic nevzal, začaly nám doma mizet peníze. Standovi zmizely z peněženky dva tisíce a mě pětistovka. To poslední, co jsme si chtěli připustit je, že by to byl náš syn.

Byl závislý

Ale potvrdilo se. Nestalo se to totiž jen jednou a dokonce jsme ho u toho přistihli. Ani se neomluvil, nic nevysvětlil a zase se doma pár dní neukázal. Začali jsme pátrat. A netrvalo dlouho a přišli jsme na to, že Martin hraje automaty a je závislý na hazardu.

Zkoušeli jsme ho přemlouvat, ať toho nechá. Jenže závislý člověk může slibovat, ale těžko něco dodrží. Když jsme na něj vyrukovali s psychologem, terapiemi a léčením, zmizel a několik dní se neukázal ani neozval. Trpěli jsme mu to několik let.

Poslední kapkou bylo, když se zadlužil, nesplácel a domů nám přišel exekutor zabavovat veškerý cenný majetek. Standovi došla trpělivost a Martina vyhodil z domu. Kam šel, to nevíme, nesdělil nám to, protože prý „s námi skončil“. Nakonec jsme byli my ti špatní.

Martina máme pořád rádi. Chtěli bychom mu pomoct, je to přeci náš syn. Ale nevidíme od něj žádnou snahu. Nevidíme ho vlastně skoro vůbec.

Opustil rodinu

S Tomášem to po střední škole vypadalo nadějněji. Začal pracovat ve skladu s elektronikou, kde potkal Soňu. Po dvou letech chození si našli podnájem a brzy potom se stali rodiči. Měli jsme obrovskou radost a vkládali do Tomášovy mladé rodinky velké naděje.

Soňa byla milá holka, se kterou jsme si rozuměli i my. Narodila se jim Sárinka. Stali jsme se prarodiči a to pro nás byla velká sláva. Tomáš byl ze své holčičky nadšený. Sledovali jsme s dojetím, jak se náš druhý puberťák změnil v dospělého muže a tátu.

Se Soňou jim to klapalo přesně tři roky, než po mateřské nastoupila do práce. Tomáš dělal žárlivé scény a každého Sonina kolegu považoval za jejího milence. Nechtělo se mu zapojit do péče o dceru, která byla doteď pouze na Soně.

Bylo mu na obtíž ji vyzvedávat ze školky, když Soňa měla odpolední. Jednou nám Soňa s pláčem volala, že Tomáš nepřišel už druhý den domů. Pak jí napsal jen esemesku, že s ní končí. U nás se po týdnu objevil pro nějaké věci a viděli jsme, že se s ním něco děje.

Rozšířené zorničky, trhané pohyby, zrychlená mluva. Jako by byl na drogách.

Snažíme se je zachránit

A nemýlili jsme se. Soňa nám potvrdila, že to na něm pár posledních měsíců taky pozorovala. Prý je nezodpovědný a chová se podivně. Dlouho jsme o něm nikdo nevěděli. Až ho přivedl vyhublého a s abstinenčními příznaky kamarád, že ho našel ležet na ulici.

Tomáš souhlasil s léčením. Soňa se Sárinkou jsou s námi v kontaktu a aspoň ony dvě nám dělají radost. Synové se nám nepovedli, to už víme. Teď se jen snažíme je zachránit od toho nejhoršího.

Stanislava P. (53), Pardubice

Předchozí článek
reklama
Související články
25.3.2023
Když se před rokem vdala za mého bratra, neměla vůbec nic, jen dvě malé děti. O celých třicet let mladší nevěsta bráchu okouzlila. Vyklubala se z ní zlatokopka. Stále se jen usmívá a mnoho toho nenamluví. Taková tichá voda! Ale já jí vidím až do žaludku. V hlavě má jen jedinou věc, a tou jsou peníze! Bratra si vzala po krátké známosti. Sbalila ho, jak je dnes moderní, na internetové seznamce. V
24.3.2023
Vztahy mezi tchyněmi a snachami nebývají vždy ideální. Já jsem to poznala už při prvním setkání s partnerkou mého syna. Věděla jsem, že syn Aleš to nebude mít v životě snadné. Měl až příliš mírnou povahu, nebyl průbojný. Nemusela jsem sice řešit žádné jeho průšvihy, ale tak trochu jsem se obávala, aby se mu jeho vrozená dobrota nevymstila. Přála jsem si, aby si našel dívku podobně založenou a v
23.3.2023
Najít dnes uplatnění na trhu práce není vůbec snadné. Své o tom ví i můj vnuk. Jeho žena Alena se po mateřské marně snaží vrátit do práce. Bohužel se ukazuje, že za ty roky doma naše Alena leccos zapomněla. Nic neumí, proto ji nikde nechtějí. Vnuk manželku přemlouvá, aby vzala cokoli, protože jim docházejí peníze. Největší problém spočívá v tom, že se jeho žena neumí, nebo dokonce nechce při
23.3.2023
Mám dva syny. Jednoho jsem příliš rozmazlila a teď se mi to vrací. Nedokážu ho vyhodit ze svého domu, připadám si jen jako jeho služka. Když mi před rokem zemřel manžel, syn Pavel mi přispěchal hned na pomoc. Nastěhoval se ke mně a já věřila, že mi pomůže zahnat smutek. Druhý syn Karel má totiž rodinu a bydlí na opačné straně republiky. Pavel je mladší, v dětství býval často nemocný, tak jsm
17.3.2023
Táta od nás včas utekl a založil novou rodinu, daleko od nás, protože s mámou se zkrátka nedalo žít. Ale já jsem s ní zůstat musela. To nemohlo dobře dopadnout. Máma byla samý chlap. Její výchova spočívala v tom, že mi dávala najíst, občas, po delší době, vyprala oblečení a někdy i podepsala domácí úkoly. Jejím hlavním zájmem bylo lovit muže. Asi nemusím dodávat, že táta utekl a nechal mě mámě
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel