Domů     Okrádal mě, aby měl na drogy!
Okrádal mě, aby měl na drogy!

Člověk si myslí, že své nejbližší dobře zná, že jim může věřit. Udělal by pro ně první poslední. Moje láska, důvěřivost a obětavost se mi tvrdě vymstily.

Jak jsem stará, tak jsem hloupá. Jiné vysvětlení pro to, co se stalo, nemám. Jsem už dvacet let vdova. Manžel zemřel na infarkt, když mu bylo necelých šedesát let. Strávili jsme spolu téměř čtyřicet let života. Byl mojí láskou, mojí oporou, mým přítelem.

Spolu jsme přečkali hodně těžké časy. Vychovali jsme také dvě děti – dceru Janu a syna Adama. Ani jeden z nich nebyl andílek, ale ani nás coby rodiče ničím mimořádným netrápili.

Občas provedli nějakou rošťárnu, ale jaké dítě své rodiče čas od času něčím „nepřekvapí“, že?

Dvojnásobná babička

Oba ale nakonec z pubertálních let vyrostli, dcera se po střední škole vdala a s manželem se odstěhovali do sousedního města. Mladší syn šel po gymplu ještě na vysokou školu. Oženil se až v pětatřiceti letech. Od obou dětí jsem se dočkala po jednom vnoučeti.

Od dcery Jany dříve. Vnučce Kláře je dnes už třicet let, alespoň tu stihl ještě můj nebožtík manžel několikrát pochovat na klíně. Vnuka Viktora se bohužel nedočkal. Nebo možná bohudík…

Neposedné dítě

Viktor byl odmalička pěkný uličník. Vymýšlel všelijaké lotroviny. Byl roztěkaný, nevydržel chvilku v klidu. Ve škole mu to nešlo. Nedokázal udržet pozornost a tak základkou takříkajíc proplouval. A na střední škole to bylo ještě horší.

Chytil se špatné party problémových kluků, kteří si potřebovali na slabších dokazovat svoji sílu a nadřazenost. Zkrátka a dobře šikanovali na škole své spolužáky, později i některé učitele. Samozřejmě se na to časem přišlo a následovalo disciplinární řízení.

Naštěstí nebyli ještě plnoletí, takže se to obešlo bez soudního řízení. Byli ze školy „pouze“ dočasně vyloučeni a dostali zhoršenou známku z chování.

Začalo to cigaretami

Po tomto incidentu to vypadalo, že vnuk konečně otevřel oči a začne „sekat latinu“. Na dotyčné střední škole nakonec zůstal, opakoval ročník a na třetí pokus pak i ve svých dvaceti letech udělal maturitu.

Během té doby, o tom jsem tehdy neměla ani tušení a dozvěděla jsem se to až zpětně, však Viktor propadl další neřesti – kromě cigaret začal kouřit také marihuanu.

Rodiče na něj neměli čas

Byl v nějaké partě asi pěti kluků, které poznal během studií na střední škole, po onom incidentu se šikanou. Byli to studenti z jiných tříd. S nimi začal občas chodit za školu. Chodili do parku, kde se zkouřili.

Později mi vnuk řekl, že to dělal hlavně pro uvolnění. Že potřeboval uniknout od reality a „vypnout“. Nechci se ho zastávat, ale doma to neměl snadné.

Sourozence nemá, můj syn, jeho otec, je od rána do večera v práci, často jezdil na víkend na služební cesty, a jeho matka svou samotu pro změnu utápěla v alkoholu.

Rodinná tragédie

Tohle trvalo přes dva roky. A pak přišla další tragédie. Viktorova matka Hanka vážně onemocněla. Diagnóza zněla: selhání jater. Okamžitě byla hospitalizována. Její stav byl velice vážný.

Několik týdnů byla na jednotce intenzivní péče, pak byla převezena na normální pokoj. Jediným řešením byla transplantace jater, takže bylo její jméno připsáno na seznam čekatelů.

Na dva týdny byla pak propuštěna domů, ale posléze byla opět převezena do nemocnice, kde naneštěstí tři týdny nato zemřela.

Závislý na drogách

Hančina smrt otřásla celou rodinou. Nejvíce ale zasáhla mého vnuka Viktora. Začal hledat únikovou cestu, která vedla do záhuby. Celé dny se kdoví kde toulal, někdy se nevracel domů ani na noc.

Začal ve velkém kouřit marihuanu, ale kromě ní užíval navíc i nějaké halucinogenní drogy. Začal být paranoidní, ale zase ne natolik, aby si nedokázal opatřit peníze na další dávku.

Prodával moje věci

Čas od času ke mně přijel na návštěvu. Já z toho měla radost, alespoň jsem měla společnost a říkala jsem si, že mu třeba promluvím do duše. Jak naivní jsem byla.

Peníze mi začaly mizet zcela nenápadně, že jsem si toho ani nevšimla – třeba došel na nákup, řekl, že ztratil účtenku a vymyslel si, že nákup stál více a zbytek peněz si nechal.

Později mi je začal brát z peněženky a také mi začaly z bytu mizet věci – různé starožitnosti či šperky. Prodával je v zastavárně a za peníze si kupoval drogy.

Vybílil mi účet

Celé to vygradovalo ve chvíli, kdy jsem zjistila, že mi zmizely peníze ze spořicího účtu. Viktor se vždycky dobře vyznal v počítačích a různých programech, takže nějak odhalil moje přihlašovací údaje a převedl si téměř všechny moje úspory na svůj účet.

Byla jsem v šoku! Nikdy bych byla nevěřila, že by byl něčeho takového schopný! Jak moc jsem se mýlila!

Snad bude zase dobře

Nakonec už jsem si nevěděla rady, a tak jsem se s tím vším svěřila své dceři Janě, která vzala celou záležitost do svých rukou. Řekla o tom Adamovi a společně se dohodli na tom, že se vnuk musí jít léčit. Byl hospitalizován v psychiatrické léčebně.

Naštěstí měl v tu chvíli dost rozumu, že mu došlo, že jiná cesta není, že jen takto se může ze všeho dostat a ještě si zachránit svůj život. Vždyť je mu teprve dvacet dva let. Snad mu léčba pomůže. Zatím je tam jen šest týdnů, a tak nám nezbývá nic jiného, než doufat.

Růžena J. (76), západní Čechy

reklama
Související články
21.4.2024
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková ta vzorná matka, co musí dělat za každou cenu všechno správn
21.4.2024
Jirka byl do 14 let dítě bez problémů. Učil se dobře, sportoval, byl oblíbený. Jenže pak mu tragicky zemřel otec. Byla to hrozná doba. Pamatuju si jako dnes, když mi sestra volala s pláčem, že je Karel po smrti. Její muž měl autonehodu, kterou nepřežil. Jirka se z toho sesypal. Tátu miloval a měl ho jako svůj vzor. Bral to jako zradu osudu a měl pocit, že všechno to, co mu otec vštěpoval, je st
20.4.2024
Byly jsme sestry i kámošky. Pak jsme vyrostly. A naše cesty se začaly rozcházet, když šlo o peníze. Dodnes nechápu, proč se tak změnila. I když… Změnila. Ona byla vždy na peníze, ale mě se až tak nedotýkalo, když šmelila nějaký koruny, co jí dala máma na svačiny. Nikdy by mě však nenapadlo, že naši rodinu může něco až tak rozházet. Dnes spolu se ségrou nemluvíme. Proč? Jakmile odešli oba rodiče
20.4.2024
Nemyslela jsem, že se to může stát. Že se muž zblázní a na stará kolena si najde milenku. Ale zradil. Už tři měsíce vybaluji krabice. Zahlédnu fotky. Jsou to vzpomínky, na druhou stranu teď se na ně nemůžu ani podívat. Jsme na nich všichni. S malými dětmi, na dovolené i svatba tam je. A teď? Všechno je pryč. Chtěl mě a nevzdával se Abych se rozptýlila, usedám k dopisu. Prý pomáhá se ze vš
18.4.2024
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to myslí vážně. Můj domov, milovaný přístav, ú
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
epochaplus.cz
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn