Domů     Měli jsme byt plný nepotřebného haraburdí
Měli jsme byt plný nepotřebného haraburdí
5 minut čtení

Změnil se hned, co odešel do důchodu. Z milého a usměvavého člověka byl rázem kakabus. Z vycházky vždy něco přinesl. Nepotřebné haraburdí nám brzy zaplnilo byt, ale manžel se ho nechtěl vzdát!

Na den, kdy manžel půjde konečně do důchodu, jsem se těšila snad víc, než on. Tedy, ne že by se také netěšil, ale všichni ho v práci přemlouvali, aby zůstal. Řidičů autobusu byl nedostatek a tak nikdo neměl zájem o jeho odchod.

A to i navzdory skutečnosti, že už, dle mého skromného mínění, svoji práci nezvládal tak dobře, jako doposud.

Dělal lidem naschvály

Neměl žádnou nehodu, to ne, ale občas ho někdo z cestujících naštval a můj prchlivý Marek nešel pro nějaké to peprnější slůvko daleko. Jeho cestující ho přestali mít rádi a psali na něho jednu stížnost za druhou.

Obzvlášť jedna starší paní na něho byla vysazená. Marek tvrdil, že jí ujel ze zastávky omylem, ale já si myslela svoje. Prostě, už měl všeho dost, a odpočinek potřeboval! Po stížnosti dostal jen pokárání a potom nic.

Také, co by kdo řešil, když zaměstnanců nebylo nazbyt! Bála jsem se, že se jednou porve nebo nabourá. Nedočkavě jsem počítala dny, kdy budu mít konečně klid! Kdy nebudu muset poslouchat ty věčné pracovní historky, podobající se sobě jako vejce vejci.

Domnívala jsem se, že si Marek pořádně odpočine a najde nějakého koníčka. Nebo klidně i brigádu. Ale jen na pár hodin v týdnu. Žádné od nevidím do nevidím se spoustou hodin přesčas.

Přinášel roztodivné věci

„Jdu se projít,“ oznámil mi hned první den svého nového života Marek a já nadšeně souhlasila. Čerstvý vzduch a pohyb mu udělá zaručeně dobře! A mně také, samozřejmě. Byla jsem totiž doma už delší čas, v pracovní neschopnosti po operaci páteře.

Trochu klidu jsem si po těch nervácích s manželem zasloužila. „Něco jsem našel. To bys nevěřila, co lidi dneska vyhodí!“ líčil nadšeně můj muž a táhnul jakousi bednu. Špinavou a oprýskanou. Byla v ní tahací harmonika. Proděravělá a zašlá.

Ani jsem si netroufla zeptat, co s ní bude dělat. Marek se tvářil tak výhrůžně, že mě všechny otázky přešly. Harmoniku i s bednou postavil do kouta, že ji někdy spraví. Další den přitáhnul rozbitou remosku a ten další pytel plný knížek.

Vypadaly dobře a zachovale, ale byly to nějaké vyřazené učebnice. Evidentně nikoho nikdy nezajímaly!

Nepomohlo ani dceřino utěšování

Ve svojí podivné činnosti pokračoval s neutuchající vášní. Časem svůj nový koníček vypiloval k dokonalosti. Měl svůj rajón, který stále rozšiřoval. Občas se dokonce o nalezené krámy pohádal s dalšími sběrači.

„Buď ráda, že nenosí plesnivé jídlo, nebo tak něco…“ utěšovala mě dcera, ale i na ní bylo vidět, že má o svého otce strach. Tedy, o jeho duševní zdraví. Bohužel, její utěšování bylo předčasné. Manžel jakoby ji slyšel.

O pár dnů později přinesl několik kynutých knedlíků. Prý pro kachny! Nahnilé ovoce, nakousané svačiny a dokonce i celé grilované kuře. Bylo jen trochu mumifikované, ale to manželovi nijak nevadilo. Naštěstí se ty lahůdky nechystal jíst.

Chtěl jimi krmit zvířata! Až několik odborných článků, které jsem našla na internetu, ho přesvědčilo, aby to nedělal. Od potravin přešel k časopisům. To bylo zvlášť nechutné!

Měla jsem už všeho dost

Ohmatané a ušmudlané časáky si bral do postele, kde se u nich náramně bavil. Obzvlášť, když našel dost objemnou zásilku čtení pro pány. „Z těch krasavic už budou dneska babičky, viď?“ poznamenala jsem jízlivě, ale on nedbal.

Mohl si z těch bohatě obdařených krasavic oči vykoukat! Všechny ty nové poklady nám brzy zaplnily byt až po strop. Předsíní už nešlo skoro projít, a v obýváku sotva zbývalo místečko na sezení. Snažila jsem se občas něco vyhodit, ale manžel měl o všem přehled.

Pamatoval si každičký krám, co kdy domů přitáhl. „Potřebovala bych léky na uklidnění. A taky na spaní. A možná i na vysoký tlak, hrozně mi buší srdce!“ hořekovala jsem u svého obvodního lékaře. Udiveně vzhlédnul od papírů a začal se vyptávat.

Jak trávím volný čas, zda sportuji a jak se stravuji. Jeho otázky mi nebyly milé. Doktor se tvářil, že si za svoje zdravotní potíže mohu sama!

Léky musíme užívat oba dva

„Musíte zhubnout! Cvičit! Jíst víc zeleniny!“ poroučel tak arogantně, že jsem nedokázala mlčet. Vyjela jsem na něco a hodně! „ Vám se to doktore řekne. Zkuste si bydlet v takovém chlívku jako já.

A potom si to povíme!“ Lékař udiveně zvednul obočí a já mu vylíčila, co se u nás doma děje. „Diogenův syndrom,“ zašeptal s nebývalým zájmem a hned si chtěl domluvit schůzku s manželem, Ale u nás doma! Prý, aby to viděl na vlastní oči.

Procházel se u nás jako v nějakém muzeu. Marek mu nadšeně ukazoval svoje poslední úlovky a lékař si je se zájmem prohlížel. Potom sednul ke kuchyňskému stolu a předepsal Markovi nějaké léky. Prý na zklidnění a lepší náladu.

O týden později byl manžel jako vyměněný. Ne, že by už domů nic netahal, ale občas něco i vyhodil. V obýváku je už zase pořádek a já se těším, až z našeho bytu zmizí poslední popelnicový poklad. To bude panečku důchod!

Růžena P. (62), Mladá Boleslav

Předchozí článek
Další článek
Související články
2 minuty čtení
Můj důchod není žádná sláva. S penězi jsem nevycházela, musela jsem si rychle najít brigádu. A pak mi přišla do cesty nabídka, která mě zachránila. Protože jsem pracovala celý život jako knihovnice, dostala jsem také patřičný starobní důchod. Když mi přišel jeho výměr, měla jsem chuť brečet. I když se mě snažily děti podporovat, také neměly mnoho peněz nazbyt. Nejhorší to bylo na Vánoce. Najedn
3 minuty čtení
Náš soused bydlel ve svém domku dlouho sám − jen se svým kocourem. Pak se ale bláznivě zamiloval a dělal jednu hloupost za druhou. Bylo to v dobách mého dětství. Bydlela jsem s rodiči na severu Čech. V domku vedle nás žil věčně posmutnělý soused Tonda, vdovec. Žena mu zemřela už dávno, a on byl od té doby sám. Staral se o domek, zahrádku a kocoura Matese. Ten s ním žil jako plnohodnotný člen ro
3 minuty čtení
V mládí jsme byly nejlepší kamarádky, pak se ale ona skvěle provdala, zatímco já zažila pád dolů. Musela také okusit, jaké to je být šedou myší, padat ke dnu. Když jsme končily základní školu, slibovaly jsme si, že naše přátelství nikdy neskončí. Budeme se pravidelně vídat a vyprávět si dál svá dívčí tajemství. Tak tomu bylo po střední škole několik let. Jenže pak jsem se vdala a měla krátce po
2 minuty čtení
Štěstí mé dcery pro mě bylo nejdůležitější, a tak jsem jí chtěla pomoct najít ženicha. Nakonec jsem si toho prima mužského vzala sama. Když můj manžel zemřel, bylo mi tehdy necelých čtyřicet. Zůstala jsem se svou dcerou Zuzkou sama. Nebyly to lehké roky, třela jsem bídu s nouzí, abych nás obě dokázala uživit, a ještě Zuzce dopřát kvalitní vzdělání. Byla jsem na ni tak pyšná, když dokončila škol
3 minuty čtení
Našli jsme ty malé drobečky před zimou v rohu naší zahrady a volali odborníkům, jak se o ně postarat. Všechny jejich dobré rady jsme ale bohužel neposlechli. Bydleli jsme v tu dobu s manželem a dětmi v domku naší babičky na okraji jedné obce ve středních Čechách. Neměli jsme mnoho peněz, babička žila ve svém domku sama a hodilo se, že o ni bude někdo pečovat a dohlížet, aby měla navařeno, ukli
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tradiční vánoční španělské polvorones
tisicereceptu.cz
Tradiční vánoční španělské polvorones
Vůní připomínají perníčky, ale jejich struktura je odlišná. Polvo ve španělština znamená prach. Na těsto 160 g pšeničné mouky 40 g pražených mandlí 80 g vepřového sádla 60 g moučkového cukru
Hra kontrastů a barevných protikladů
rezidenceonline.cz
Hra kontrastů a barevných protikladů
Tak by bylo možné výstižně charakterizovat okouzlující výsledek rekonstrukce obytných prostor v secesním domě, jejichž půdorys má netradiční podobu trojúhelníku. Někdejší velkorysé dispozice, které byly za dob normalizace necitlivě rozděleny na dvě samostatné bytové jednotky, se podařilo znovu spojit. Než však projekt dospěl ke své současné podobě a dokonalé souhře, bylo nutné zdevastovaný prostor rozsáhle zrekonstruovat. Cíl byl jasný: Propojit secesních
Čeští vědci varují: Vitamin E v náplních do elektronických cigaret poškozuje plíce
21stoleti.cz
Čeští vědci varují: Vitamin E v náplních do elektronických cigaret poškozuje plíce
Náplně do elektronických cigaret dříve obsahovaly acetát vitaminu E. Jeho škodlivost popsali vědci ze Spojených států amerických už v roce 2019. Českým vědcům z Akademie věd ČR se nyní podařilo zjisti
Slunečná zimní dovolená na jižní straně Alp
iluxus.cz
Slunečná zimní dovolená na jižní straně Alp
Na jižní straně rakouských Alp je na sjezdovkách obzvlášť slunečno. To je jeden důvod, proč jsou Korutany jako lyžařská destinace stále oblíbenější, a to především u rodin s dětmi. Prosluněné svahy
Proč prezident Jefferson neslavil Den díkůvzdání?
historyplus.cz
Proč prezident Jefferson neslavil Den díkůvzdání?
Pokud letos nevyklíčí, jsou veškeré naděje anglických kolonistů v Novém světě zmařeny. „V čem je chyba?“ drbou si zmateně hlavy. Do roka jich umírá celá polovina. Až díky jednomu z místních indiánů pochopí, že ve zdejších podmínkách nelze pěstovat stejně jako v rodné Anglii. Poučí se a bohatá sklizeň znamená příslib přežití kolonie.   Vděční
Kouzlo zimního lesa: Co nevíte o českých zvířatech?
epochaplus.cz
Kouzlo zimního lesa: Co nevíte o českých zvířatech?
Jezevec nervózně pobíhá po své noře. Jaký strašný puch! Tohle mu byl čert dlužen. Do jeho slovutného podzemního skvostu zvířecí architektury se drze nastěhovala liška!   To jelen může vážit až úctyhodných 500 kilogramů, hopkat umí až 78kilometrovou rychlostí a některé jeho poddruhy překvapí pozorovatele hřívou. Stejně tak nejde univerzálně říct, že mláďata jelena evropského
Lstí jsem udělala z kamarádky šedou myš
skutecnepribehy.cz
Lstí jsem udělala z kamarádky šedou myš
V mládí jsme byly nejlepší kamarádky, pak se ale ona skvěle provdala, zatímco já zažila pád dolů. Musela také okusit, jaké to je být šedou myší, padat ke dnu. Když jsme končily základní školu, slibovaly jsme si, že naše přátelství nikdy neskončí. Budeme se pravidelně vídat a vyprávět si dál svá dívčí tajemství. Tak tomu bylo po
Kam na výlet do muzea v zimě?
epochanacestach.cz
Kam na výlet do muzea v zimě?
Zima klepe na dveře a slibuje spousty zábavy. Ale když vás zimní radovánky unaví, útočiště najdete v muzeích, galeriích a na výstavách. Zima je ideální období pro kulturní zážitky a poznávání! Jan Becher muzeum Karlovy Vary Muzeum se nachází na místě původní továrny na výrobu Becherovky, kterou tu roku 1867 založil Jan Becher. Kromě expozice
Unavuje Gondíková Langmajera stále fňukáním?
nasehvezdy.cz
Unavuje Gondíková Langmajera stále fňukáním?
Na první pohled je plná energie a pozitivního pohledu na svět. Jenže zdání možná klame. Herečka Adéla Gondíková (51) si prý umí postěžovat, což logicky nejvíc odnáší její manžel Jiří Langmajer (58).
Blaničtí rytíři: Pouhá legenda, nebo potvrzená skutečnost?
enigmaplus.cz
Blaničtí rytíři: Pouhá legenda, nebo potvrzená skutečnost?
O proslulé hoře Blaník je všeobecně známo, že zde odpočívá bájné vojsko knížete svatého Václava, které v nouzi nejvyšší přijde naší zemi na pomoc. Ve skutečnosti je Blaník přímo protkán celou řadou da
Čeští vědci pomáhají tlumit invazi sumce v Portugalsku. Dosud největší úlovek měl 228 centimetrů a 91,5 kilogramů.
epochalnisvet.cz
Čeští vědci pomáhají tlumit invazi sumce v Portugalsku. Dosud největší úlovek měl 228 centimetrů a 91,5 kilogramů.
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska…Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách jižní
Božské souostroví – Seychely
nejsemsama.cz
Božské souostroví – Seychely
Pojďte se s námi na chvilku zasnít. Co kdyby opravdu existoval Ježíšek a nadělil by vám letos pod stromeček dovolenou na Seychelách? Jednou z destinací snů je pro mnohé souostroví Seychely, které leží v modrozelených vodách Indického oceánu. Mnoho turistů si sem celoročně najde cestu za rozmanitou přírodou, dlouhými bílými plážemi a křišťálově čistým mořem. Krásné koupání, ale také poznávání