Domů     Měli jsme byt plný nepotřebného haraburdí
Měli jsme byt plný nepotřebného haraburdí

Změnil se hned, co odešel do důchodu. Z milého a usměvavého člověka byl rázem kakabus. Z vycházky vždy něco přinesl. Nepotřebné haraburdí nám brzy zaplnilo byt, ale manžel se ho nechtěl vzdát!

Na den, kdy manžel půjde konečně do důchodu, jsem se těšila snad víc, než on. Tedy, ne že by se také netěšil, ale všichni ho v práci přemlouvali, aby zůstal. Řidičů autobusu byl nedostatek a tak nikdo neměl zájem o jeho odchod.

A to i navzdory skutečnosti, že už, dle mého skromného mínění, svoji práci nezvládal tak dobře, jako doposud.

Dělal lidem naschvály

Neměl žádnou nehodu, to ne, ale občas ho někdo z cestujících naštval a můj prchlivý Marek nešel pro nějaké to peprnější slůvko daleko. Jeho cestující ho přestali mít rádi a psali na něho jednu stížnost za druhou.

Obzvlášť jedna starší paní na něho byla vysazená. Marek tvrdil, že jí ujel ze zastávky omylem, ale já si myslela svoje. Prostě, už měl všeho dost, a odpočinek potřeboval! Po stížnosti dostal jen pokárání a potom nic.

Také, co by kdo řešil, když zaměstnanců nebylo nazbyt! Bála jsem se, že se jednou porve nebo nabourá. Nedočkavě jsem počítala dny, kdy budu mít konečně klid! Kdy nebudu muset poslouchat ty věčné pracovní historky, podobající se sobě jako vejce vejci.

Domnívala jsem se, že si Marek pořádně odpočine a najde nějakého koníčka. Nebo klidně i brigádu. Ale jen na pár hodin v týdnu. Žádné od nevidím do nevidím se spoustou hodin přesčas.

Přinášel roztodivné věci

„Jdu se projít,“ oznámil mi hned první den svého nového života Marek a já nadšeně souhlasila. Čerstvý vzduch a pohyb mu udělá zaručeně dobře! A mně také, samozřejmě. Byla jsem totiž doma už delší čas, v pracovní neschopnosti po operaci páteře.

Trochu klidu jsem si po těch nervácích s manželem zasloužila. „Něco jsem našel. To bys nevěřila, co lidi dneska vyhodí!“ líčil nadšeně můj muž a táhnul jakousi bednu. Špinavou a oprýskanou. Byla v ní tahací harmonika. Proděravělá a zašlá.

Ani jsem si netroufla zeptat, co s ní bude dělat. Marek se tvářil tak výhrůžně, že mě všechny otázky přešly. Harmoniku i s bednou postavil do kouta, že ji někdy spraví. Další den přitáhnul rozbitou remosku a ten další pytel plný knížek.

Vypadaly dobře a zachovale, ale byly to nějaké vyřazené učebnice. Evidentně nikoho nikdy nezajímaly!

Nepomohlo ani dceřino utěšování

Ve svojí podivné činnosti pokračoval s neutuchající vášní. Časem svůj nový koníček vypiloval k dokonalosti. Měl svůj rajón, který stále rozšiřoval. Občas se dokonce o nalezené krámy pohádal s dalšími sběrači.

„Buď ráda, že nenosí plesnivé jídlo, nebo tak něco…“ utěšovala mě dcera, ale i na ní bylo vidět, že má o svého otce strach. Tedy, o jeho duševní zdraví. Bohužel, její utěšování bylo předčasné. Manžel jakoby ji slyšel.

O pár dnů později přinesl několik kynutých knedlíků. Prý pro kachny! Nahnilé ovoce, nakousané svačiny a dokonce i celé grilované kuře. Bylo jen trochu mumifikované, ale to manželovi nijak nevadilo. Naštěstí se ty lahůdky nechystal jíst.

Chtěl jimi krmit zvířata! Až několik odborných článků, které jsem našla na internetu, ho přesvědčilo, aby to nedělal. Od potravin přešel k časopisům. To bylo zvlášť nechutné!

Měla jsem už všeho dost

Ohmatané a ušmudlané časáky si bral do postele, kde se u nich náramně bavil. Obzvlášť, když našel dost objemnou zásilku čtení pro pány. „Z těch krasavic už budou dneska babičky, viď?“ poznamenala jsem jízlivě, ale on nedbal.

Mohl si z těch bohatě obdařených krasavic oči vykoukat! Všechny ty nové poklady nám brzy zaplnily byt až po strop. Předsíní už nešlo skoro projít, a v obýváku sotva zbývalo místečko na sezení. Snažila jsem se občas něco vyhodit, ale manžel měl o všem přehled.

Pamatoval si každičký krám, co kdy domů přitáhl. „Potřebovala bych léky na uklidnění. A taky na spaní. A možná i na vysoký tlak, hrozně mi buší srdce!“ hořekovala jsem u svého obvodního lékaře. Udiveně vzhlédnul od papírů a začal se vyptávat.

Jak trávím volný čas, zda sportuji a jak se stravuji. Jeho otázky mi nebyly milé. Doktor se tvářil, že si za svoje zdravotní potíže mohu sama!

Léky musíme užívat oba dva

„Musíte zhubnout! Cvičit! Jíst víc zeleniny!“ poroučel tak arogantně, že jsem nedokázala mlčet. Vyjela jsem na něco a hodně! „ Vám se to doktore řekne. Zkuste si bydlet v takovém chlívku jako já.

A potom si to povíme!“ Lékař udiveně zvednul obočí a já mu vylíčila, co se u nás doma děje. „Diogenův syndrom,“ zašeptal s nebývalým zájmem a hned si chtěl domluvit schůzku s manželem, Ale u nás doma! Prý, aby to viděl na vlastní oči.

Procházel se u nás jako v nějakém muzeu. Marek mu nadšeně ukazoval svoje poslední úlovky a lékař si je se zájmem prohlížel. Potom sednul ke kuchyňskému stolu a předepsal Markovi nějaké léky. Prý na zklidnění a lepší náladu.

O týden později byl manžel jako vyměněný. Ne, že by už domů nic netahal, ale občas něco i vyhodil. V obýváku je už zase pořádek a já se těším, až z našeho bytu zmizí poslední popelnicový poklad. To bude panečku důchod!

Růžena P. (62), Mladá Boleslav

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
1.3.2024
Neviděla jsem, co bylo zřejmé na první pohled. Přítel si ze mě udělal kampeličku a kamarádka mě utvrzovala v domnění, že je správné mu pomáhat. Nikdy jsem nepatřila k nějakým kráskám, za kterými by se muži na ulici otáčeli. Patřila jsem spíš k takovým těm nenápadným dívkám, kterých si vůbec nikdo nevšimne. Příliš jsem si to nebrala, ale samozřejmě jsem i já toužila po lásce a partnerovi. Byl
25.2.2024
S manželem nám to klape. V jednom se ale neshodneme – kde strávíme dovolenou. Sedět v kempu už nechci. Pojedu k moři, ať s ním, nebo bez něho! I po třiceti letech jsme s manželem stále skvělý pár. Umíme se domluvit na všem. I na tom, kam vyrazíme na víkend. Je pravda, že máme v některých směrech rozdílné názory, vždy se ale snažíme dělat kompromisy. Já s ním zajdu občas na hokej nebo na fotb
22.2.2024
Narodila jsem se rodičům až po čtyřicítce. Dnes se to možná zdá normální, ale tehdy bývali lidé v tomto věku mnohdy už prarodiči. Byla jsem vytoužené dítě, protože po smrti mého bratra nemohla moje máma dlouho přijít do jiného stavu. Po té tragické události na tom byla psychicky velmi dlouho špatně. Když jsem se narodila já, byl to pro ně nový a šťastný start. A tak mě rozmazlovali. Nejenže jse
22.2.2024
Poznaly jsme se, když se Jitka přistěhovala k nám do města a učitelka ve škole ji posadila vedle mě. Bylo nám dvanáct a brzy jsme se staly nejlepšími kamarádkami. Po základce jsme se obě dostaly na střední ekonomku. Teprve pak se naše cesty rozdělily. Jitka se brzy vdala a já odešla do Prahy na vysokou. Léta ubíhala, vdala jsem se a dlouho zůstávala doma s dětmi. Pak přišel rozvod a já se musel
21.2.2024
Když jsem zjistila, jaký Petr je, rozešla jsem se s ním. Řekla jsem si, že mi nestojí za to, abych kvůli němu uronila byť jen jednu slzu. Můj ex přítel nebyl moc dobrý člověk. Bohužel jsem to zjistila až po dvou letech. Přesně tak dlouho mi trvalo, než jsem sundala růžové brýle. Dva roky jsem byla zamilovaná a nevšímala si varovných signálů, neposlouchala jsem okolí. Viděla jsem jenom svého pří
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Za návratem prý stojí kolegyně
nasehvezdy.cz
Za návratem prý stojí kolegyně
Velkolepý návrat herce Davida Gránského (31) do seriálu ZOO má zřejmě skrytý důvod! Dočkat se ho údajně nemohla kolegyně Sára Milfajtová (32), se kterou hraje pár. Jiskra mezi nimi měla přeskočit i
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
V márnici na nás čekalo děsivé překvapení
skutecnepribehy.cz
V márnici na nás čekalo děsivé překvapení
Tajně jsme se chodili dívat do márnice. Tolik jsme toužili po dobrodružství, že jsme vymysleli sázku. Když padla noc, sešli jsme se na hřbitově… Když jsem byla malá, hřbitov v naší vesnici měl úžasné kouzlo. Patřil mezi staré sudetské hřbitovy, a tak byly jeho součástí i opuštěné polorozpadlé hrobky. Nás děti to místo děsilo a fascinovalo zároveň. Dveře do
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
21stoleti.cz
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
Mizení pevninských ledovců je jedním z průvodních jevů globální klimatické změny. Důsledkem jsou změny v hydrologickém cyklu nebo ztráta biodiverzity. Na druhé straně se tím otevírají nové možnosti pr
Deprese jí znovu ničí život
nasehvezdy.cz
Deprese jí znovu ničí život
Ačkoli si herečka ze seriálu Ulice Anna Fixová (39) myslela, že se jí deprese do života nevrátí, bohužel se spletla. Nedávno sdílela na sociálních sítích, že si znovu musela říct o pomoct lékařům. Z
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
epochaplus.cz
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
Je jedním z nejdéle panujících králů a císařů u nás. Vládne takřka padesát let. Jeho armády zahánějí Turky dál od Vídně a zahajuji expanzi proti Osmanské říši. Korunu římské říše má ale nejistou. Pochovává příbuzné, jež díky vysokému věku přežívá, a během vlády se potýká i s morem a selskou vzpourou. Leopold (1640-1705) nemůže zpočátku
Kauza Licoricie z Winchesteru: Záhada smrti ženy, které dlužil i král
enigmaplus.cz
Kauza Licoricie z Winchesteru: Záhada smrti ženy, které dlužil i král
V Anglii třináctého století byla tato žena známou a respektovanou osobou i navzdory tomu, že byla židovského původu. Licoricia z Winchesteru se zabývala vysokými financemi, půjčovala peníze královské