Domů     Sdílela jsem byt s duchy
Sdílela jsem byt s duchy

Před několika lety jsem si koupila byt od jedné stařenky. Po nějaké době jsem zjistila, že mě nic lepšího nemohlo potkat.

Před deseti lety jsem se vrátila z Anglie, kde jsem žila pět let.

Zpočátku jsem bydlela u svých rodičů, kteří mi ochotně poskytli útočiště, ale věděla jsem, že to tak nemůže trvat věčně, a tak, jakmile jsem si sehnala práci, začala jsem se poohlížet po nějakém bytě.

Věděla jsem přesně, co chci

Měla jsem poměrně jasnou představu, jak by měl byt vypadat. Chtěla jsem něco malého a útulného.

Neměla jsem v plánu koupit veliký byt. Bylo sice jasné, že jednoho dne budu mít rodinu, ale to byla píseň daleké budoucnosti. Hledala jsem něco menšího, ale útulného. Táta šel čas od času na prohlídku se mnou.

Po pročítání desítek inzerátů a prohlídce několika bytů jsem nakonec na takový jeden byteček narazila.

Bytem proudila energie

Jednalo se o byt na konci města. Volala jsem na inzerát a sjednala jsem si prohlídku. Už po telefonu se zdálo, že paní, která byt prodává, je poměrně stará. V den prohlídky mi táta volal, že se omlouvá, ale že to nestihne. Šla jsem na prohlídku tedy sama.

Otevřela mi velmi stará žena, která nedávno přišla o manžela. Byla to velice milá a přátelská stará paní. Ihned se se mnou dala do řeči a provedla mě bytem. Hned od první chvíle jsem cítila, že je v bytě mnoho lásky a energie. Ihned jsem věděla, že je to ten pravý byt pro mě.

Rozhodnutí bylo jasné

Stařenka se přiznala, že jí nedávno zemřel milovaný manžel a že půjde bydlet ke své dceři. Nechtěla jsem si nic rozmýšlet. Ten byt jsem chtěla. Staré paní jsem se také zamlouvala, a tak jsme si „plácly“.

Dokonce mi dala ještě i slevu, a tak jsem si byt, díky spoření, které mi celý život rodiče vedli, mohla dovolit, aniž bych si musela brát hypotéku.

Nábytek v bytě zůstal

O necelý měsíc později jsem se už do toho kouzelného bytečku stěhovala. Šlo to ráz na ráz. Byt by si zasloužil rekonstrukci, ale neměla jsem kam spěchat, tak jsem se rozhodla, že se zatím do žádných velikých změn pouštět nebudu.

Stařenka si vzala jen to nejnutnější a zbytek věcí v bytě nechala. Mně to nevadilo, protože vybavení k bytu velmi pasovalo.

Odpolední podřimování

Bylo tam i jedno veliké křeslo. Stálo v rohu obývacího pokoje. Jednou odpoledne, když jsem přišla z práce, jsem si udělala čaj a usedla do něj. Přivřela jsem oči a v tu chvíli se mi na malý okamžik zjevil nějaký stařík. Usmíval se na mě.

Když jsem oči otevřela, nikdo přede mnou nestál. Bylo to zvláštní, ale usoudila jsem, že jsem asi na okamžik usnula a že se mi jen něco zdálo.

Dvojice na pohovce

Jako člověk, co miluje tanec, mi nedělá problém tančit i jen tak. V bytě byly parkety, a tak jsem si jednoho dne pustila hudbu a lehce jsem si tančila pokojem. Tanec je moje vášeň, takže se mu vždy zcela odevzdám.

Roztočila jsem se na špičkách a znovu jsem přivřela oči. V tu chvíli mi před očima projel obraz dvou staříků, kteří seděli na sedačce, která byla v mém pokoji. Když jsem oči otevřela, nikoho jsem v místnosti samozřejmě neviděla.

Byla už po smrti

Ten zážitek mi však nedal spát. Neustále jsem měla ten obraz před očima, až mi nakonec došlo, že tu stařenku vlastně znám. Je to původní majitelka bytu. Nedávalo mi to však smysl. Proč vidím i ji, když ještě žije?

Nedalo mi to a zkusila jsem jí jen tak zavolat, abych se zeptala, jak se jí daří. Telefon zvedla její dcera a velmi smutně mi oznámila, že její maminka před pár dny zemřela.

Cítila jsem jejich přítomnost

Bylo mi z té zprávy opravdu smutno. I když jsem stařenku neznala, byla velice milá a vycházela z ní láska, přátelství a pokora.

Ten večer jsem si nalila skleničku cherry, posadila jsem se do starého křesla a pustila jsem si gramofonovou desku, kterou mi tam nechala. Když jsem dopila, vstala jsem a začala tančit.

Tančila jsem po bytě jak šílená, když vtom jsem si všimla, že gramofon hraje dál, i když už se deska netočí. Jen jsem se nad tím pousmála, ale už jsem se ničemu nedivila, a tančila jsem dál.

Křeslo na památku

V bytě jsem pak bydlela ještě dalších pět let, než jsem poznala Viktora, ke kterému jsem se posléze nastěhovala a vzala si ho za muže. Doteď jsem přesvědčená o tom, že duše staříků se mnou v tom bytě přežívaly. Cítila jsem jejich energii.

Možná jen díky tomu jsem se přestala bát své vlastní smrti. Volala jsem pak ještě jednou dceři té stařenky, abych se zeptala na jejich život. Vyprávěla mi, jak moc se milovali.

Staré křeslo, které jsem si vzala s sebou k Viktorovi, a na kterém dodnes tak ráda sedávám, prý dělal manžel stařenky vlastnoručně. Nejspíš proto je dodnes plné jeho energie.

Veronika H. (47), Praha

reklama
Související články
3.3.2024
Nikdy jsem nevěřila na pověry ani na zázraky. Přesto jsem jeden zažila na vlastní kůži. To když mi po těžkém úrazu pomohla tajemná energie svatého místa. Mám tetu, která je velmi zbožná. Celý život chodí do kostela a modlí se. Věří na zázraky a za všechno, co se jí v životě povedlo, děkuje Bohu a andělům. Já se tomu vždy posmívala a říkala jsem jí, že je blázínek. Teta Anežka ale pokaždé zdvihl
2.3.2024
Tajně jsme se chodili dívat do márnice. Tolik jsme toužili po dobrodružství, že jsme vymysleli sázku. Když padla noc, sešli jsme se na hřbitově... Když jsem byla malá, hřbitov v naší vesnici měl úžasné kouzlo. Patřil mezi staré sudetské hřbitovy, a tak byly jeho součástí i opuštěné polorozpadlé hrobky. Nás děti to místo děsilo a fascinovalo zároveň. Dveře do staré márnice byly rozbité, jako
2.3.2024
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla překvapená hlavně já. Vyplnil snad kamínek, který jsem nosila na krku, to, co jsem si tolik přála? Ten přívěsek jsem si koupila na jarmarku. Okouzlil mě na první pohled. Miluju modrou barvu a tahle, kterou měl zvláštní kamínek zasazený v přívěsku, byla pro mě jako dělaná. V obci, kde se jarmark konal, jsme se ocitli s přítelem
29.2.2024
Když jsem se narodila, děda vysadil břízku. Byla to moje ochránkyně. Jednoho dne jsem poznala, jak velké spojení mezi námi bylo. Nejen mezi zvířaty a lidmi existuje zvláštní spojení. Podobnou moc mají také stromy a jiné rostliny. Možná tomu nevěříte, ale já vím, o čem mluvím, protože jsem před lety prožila na vlastní kůži něco neuvěřitelného. Chránila mě už od dětství Přitažlivost mezi na
28.2.2024
Babička Jarmila mi vždycky říkala, že jsem jako ona. Význam těchto slov jsem pochopila až ve chvíli, kdy zemřela. Když jsem byla malá, babička Jarmila mi často opakovala, že jsem jako ona. Tehdy jsem to nechápala. Dneska mi to už dává větší smysl. Vnitřní hlas Po smrti milované babičky jsem totiž okamžitě poznala, že se něco změnilo. Když babička zemřela, pocítila jsem, že ve svém těle ne
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut