Domů     Manžela dcery držím v šachu
Manžela dcery držím v šachu

Měla jsem ho ráda! Byl tak milý a hezký, skoro jsem dceři záviděla, jakého má skvělého manžela. Nechápala jsem její skepsi a štiplavé poznámky. Když jsem ho uviděla v intimním objetí s jinou, pochopila jsem!

Dceři nebylo ani dvacet, když se vdávala. Z obrovské lásky a také nerozumu. Se svým budoucím manželem se znala sotva pár měsíců. Když mi ho představila, byla jsem nadšená. Skoro o deset let starší, zajištěný a na první pohled zamilovaný!

Po svatbě si mladí pořídili pěkný domek, auto a po pár letech i dvě krásné děti. Dcera se měla jako v bavlnce!

Bála jsem se o dceru

Luděk jí byl dobrým manželem a dětem vzorným otcem. Zahrnoval je dárky i svojí pozorností. Přesto jsem stále častěji pozorovala jakousi nespokojenost, která se dcery zmocnila vždycky, když jsem na jejího manžela zavedla řeč.

Čekala jsem, že na něho bude pět ódy, ale nebylo tomu tak. „Mami, nepřeháněj, Luděk má také svoje mouchy, to by ses divila!“ řekla mi jednou s pláčem na krajíčku.

Nic konkrétního jsem z ní tehdy nevydolovala, ale často si na tu chvíli vzpomněla a přemýšlela, jak to vlastně dcera myslela, a co mi tím chtěla naznačit. Mrzelo mě, že je moje Janička tak smutná! Tajemná a jakoby na míle vzdálená!

Uvězněná v každodenní realitě života, bez možnosti cokoli změnit. Dvě malé děti, luxusní dům, ale také absence přátel a společenského života. Luděk si nepřál, aby chodila do práce.

Pořád jen poroučel

„Uživím tě, tak nezanedbávej rodinu!“ odbyl ji vždycky, když navrhla, že se vrátí do práce. Byla zdravotní sestřička a svoje zaměstnání milovala, přestože na novorozeneckém oddělení pracovala jen pár let, než se jí narodily děti.

Kontakt s lidmi dceři chyběl, ale pro klid v rodině manželovi vyhověla. A já jí dokonce domlouvala. „Važ si hodného muže!“ říkala jsem jí vždycky a ona jen útrpně krčila rameny. Našla si nějaké koníčky, ale byla stále jen sama s dětmi.

Potom se stalo něco, co jsem nečekala ani v nejhorším snu. Potkala jsem Luďka. Vedl se s jinou. Mladší a štíhlejší kopií mojí dcery. Majetnicky ji objímal kolem ramen a potom vášnivě líbal. Za bílého dne, na ulici plné lidí!

Vůbec se nestyděl ani neobával, že potká někoho známého. Dohonila jsem je, ty zamilované hrdličky a té jeho nové se představila. Koukala na mě nevěřícně, jako bych snad byla nějaká podvodnice. „Jsem babička Luďkových dětiček,“ upřesnila jsem jízlivě.

Byl asi v šoku

Luděk jen ohromeně mlčel. Zrudnul, ale neříkal vůbec ni. Asi se z toho šoku nezmohl na jediné slovo! On, který těch slov měl vždycky spíš přebytek, než nedostatek. Chytrolín jeden sebevědomý! Snad poprvé v životě nevěděl, co má říct.

Ta jeho sexy kalupinka se s námi chvatně rozloučila a my zůstali stát na chodníku. Mlčky a v rozpacích. „Tak co bude? Přiznáš se sám, nebo to mám udělat za tebe?“ zeptala jsem se ho napůl naštvaně a napůl zoufale. Nechtěla jsem být poslem špatných zpráv!

Netoužila jsem být tím, kdo dceři rozbije manželství!“ Luděk stále mlčel a potom se k mému údivu rozbrečel. On, takový suverén! „Prosím, neříkej to Kláře. Udělal jsem chybu! Nechci přijít o to nejdražší, co mám!“ prosil mě, ale já odmítla.

Nedokázala jsem si představit, že bych dceři lhala. Koukala jí do očí a zatajila něco tak zásadního.

Nevěděla jsem, co dělat

Nakonec jsem si po dlouhém přemlouvání vzala čas na rozmyšlenou. Čekaly mě nejhorší dva dny v životě. Snad ani rozvod s manželem pro mě nebyl tak těžký, jako dilema, před které mě postavil sám život.

Přemýšlela jsem ve dne i v noci, ale nemohla dospět k ničemu, co by mě uspokojilo. Co by vyřešilo moje dilema. Ani na internetu, kde se dá najít snad úplně všechno, mě žádná ze všech chytrých rad nijak nenadchla. Byla jsem prostě úplně bezradná.

Třetí den večer za mnou Luděk přišel a přinesl mi nějaký hustě popsaný papír. Nechápala jsem, o co se jedná. Neměla jsem vůbec chuť se s ním bavit. Vždyť to byl on, kdo za všechno mohl! To on mě přivedl do tak těžké situace!

Těším se na třetí vnouče

„Je to smlouva. Vše jsem sepsal. Údaje o svojí nevěře, jejím trvání i důvodech, proč jsem se jí dopustil. A taky slib, že se napravím. Napsal jsem ji schválně v ruce. Žádný počítač! Když budeš se mnou nespokojená, odevzdáš ji Kláře.

Když budu sekat dobrotu, budeš ji mít schovanou,“ navrhl mi a já mu pohlédla do očí. Poznala jsem, že vše myslí upřímně. Jeho nabídka se mi zalíbila. Smlouvu jsme podepsali oba a já si ji schovala do malého trezorku, v kterém jsme měla i vkladní knížku a závěť.

Člověk nikdy neví, co se stane! Součástí našeho ujednání bylo i to, že se dcera bude smět vrátit do práce a také to, že jí bude Luděk se vším pomáhat. Vše poctivě dodržel. Moje dcera je konečně spokojená a dokonce uvažuje o třetím dítěti. Prozrazená nevěra jí paradoxně pomohla k lepšímu životu!

Jindra T. (59), Cheb

Předchozí článek
Další článek
Související články
20.6.2024
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o čem jsme s mým manželem vždycky snili. Dávali jsme
17.6.2024
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí. Tam jsem také potkala Vlada, který chodil o dva ro
15.6.2024
Nikdy bych si nemyslela, že se rozhádáme kvůli něčemu, co se vlastně ani nebude týkat přímo nás. Už několik měsíců spolu nemluvíme. Naše rodina držela vždycky pospolu, nebylo nic, co by nás postavilo proti sobě. Prošla i hodně těžkou zkouškou, když zahynul dědeček během občanské války ve Španělsku a babička zůstala sama s pěti dětmi. Rodina se tehdy semkla a pomohla jí překonat těžké období. Ří
14.6.2024
Moje kulinářské umění je vyhlášené. Těším se pověsti nejlepší kuchařky široko daleko. Nemohu připustit, aby byla moje snacha lepší! Tohle je moje parketa. A tu si nenechám vzít! Myslím, že si kaž­dý zakládá na tom, co umí nejlépe. V mém případě to je vaření. Toto umění jsem určitě podědila po své babičce, která byla vyhlášená kuchařka. Také moje teta vařila ve školní jídelně, a dodnes si pamatu
11.6.2024
Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali. Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla. Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnáš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
6 nejbizarnějších vozidel
epochaplus.cz
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
nasehvezdy.cz
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
Moderátorka Iveta Lutovská (41) si může konečně oddychnout. Rozvodové řízení s podnikatelem Jaroslavem Vítem (47), které se táhlo několik měsíců a bylo pro ni velmi bolestivé, je u konce a ona je opět
Města zaplavily gangy malých kolportérů
epochalnisvet.cz
Města zaplavily gangy malých kolportérů
„Mnoho mužů může najít zaměstnání prodejem novin.“ Těmito slovy začíná Benjamin Day, vydavatel deníku New York Sun, v roce 1833 inzerát, v němž hledá kolportéry pro své noviny…K jeho překvapení se však nepřihlásí žádný dospělý, ale desetiletý chlapec!   Za prvního kolportéra, pouličního prodavače novin, lze považovat irského imigranta Bernarda Flahertyho (1824–1876), jenž zareagoval na
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
historyplus.cz
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
Hlavou se kardinálovi honí temné myšlenky. Nejraději by všechno vzdal a užíval si klidu. Neustálé lavírování mezi snahou utužit v zemi katolickou víru a nezpronevěřit se svému svědomí ho ničí. Nakonec se ale rozhodne znovu bojovat.   „Násilím se ničeho dosáhnout nedá,“ povzdechne si v tichu své pracovny kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598‒1667). Ještě že arcibiskupství získalo
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
enigmaplus.cz
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
Duch bývalého 16. amerického prezidenta Abrahama Lincolna prý bývá poměrně často spatřován, jak bloudí ve washingtonském Bílém domě… [gallery ids="141907,141906,141908"] Věštecký sen Paní Lincolnov
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Krásné nohy? Žádný problém!
nejsemsama.cz
Krásné nohy? Žádný problém!
Nohy vás nosí celý den, a tak byste jim měla věnovat náležitou pozornost. Jenom tak se vyhnete nejrůznějším problémům. Následující návod platí pro všechny nehty na nohou, ale pro palce především, zde je riziko zarůstání největší. Nejdříve dopřejte prstu teplou koupel a do vody přijdete hodně soli. Horká voda změkčí kůži kolem nehtu a sůl pomůže s dezinfekcí
Pečená jehněčí kýta na česneku
tisicereceptu.cz
Pečená jehněčí kýta na česneku
Francouzi nadají dopustit na pečené jehně na česneku s rozmarýnovými bramborami. Ingredience 1 jehněčí kýta s kostí 5 stroužků česneku olivový olej sůl, pepř 5 snítek rozmarýnu 1 kg malých
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
21stoleti.cz
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.  
Její smrt nikdy nepřebolí
skutecnepribehy.cz
Její smrt nikdy nepřebolí
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít.
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení  v obrazech
iluxus.cz
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení v obrazech
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto pr