Domů     Vnuka mi doručila pošta přímo domů
Vnuka mi doručila pošta přímo domů

Dcera neměla o děti ani rodinu zájem, přestože jí táhlo na čtyřicítku. Nezbylo mi nic jiného, než vzít její osud do vlastních rukou!

Moje milovaná holčička, dcera Anička, byla už od narození takové mouchy snězte si mě. Byla jsem samozřejmě ráda, že nepláče a pořád se jen usmívá. Dokonce jsem se tím chlubila!

Jenže, čeho je moc… Zatím, co ostatní děti rejdily po pískovišti a rvaly se o bábovičky, ona jen seděla na bobečku a koukala někam do dáli.

Stále jen bláznila

Jeden čas jsem dokonce začala mít obavy, zda není nějaká retardovaná. Dle lékařky ale nebyla, naopak! „Má vysokou inteligenci a proto ji obyčejné věci nezajímají. Musíte najít něco, co ji nadchne!“ poradila mi tenkrát lékařka.

Poslechla jsem ji a začaly se dít věci. Naše Anička úplně rozkvetla. Učila se hrát na klavír a později dokonce na trumpetu. No, nenudila se a my už vůbec ne. Další dítě, navzdory všem snahám, nepřicházelo a tak jsme si doma vychovali jedináčka.

V podstatě se nic nezměnilo. I v dospělosti byla stejná. Jen zájmy se měnily podle toho, co zrovna bylo v módě. Cestování, meditace, pobyt v mrazu. Hladovka, detox, běhání maratónu. Potom se nechala zavřít do úplné tmy, že bude přemýšlet o světě.

Když ji pustili, byla někým úplně jiným. Asi jí trochu přeskočilo!

Domluvy nepomáhaly

„Aničko, nechtěla bys už začít žít normálně? Tvoje spolužačky už mají dávno děti, a ty pořád jen blázníš…,“ domlouvala jsem jí. Manžel sice přikyvoval, ale jinak neříkal vůbec nic. Anička se na mě dívala, jako bych byla průhledná. Skoro mě nevnímala!

To mě štvalo snad ze všeho nejvíc. Kdyby se bývala alespoň se mnou pohádala! Ale ona ne. Ani za nějaký ten konflikt jsem jí nestála. Rozhodla jsem se jít na to jinak. „Já na tebe, ty netykavko, vyzraji!“ říkala jsem si pomstychtivě v duchu.

Podala jsem za ní inzerát na nějakou tu internetovou seznamku. Potom i do místních novin, vycházelo jich tam celkem dost. A taky mezi kolegy jsem rozhlásila, že je Anička volná. Chlapi se hlásili, což o to. Ale žádný nedosahoval kvalit, jak jsem očekávala.

Nějakého ženáče nebo povaleče jsem nebrala! Anička si zasloužila víc, než nějakého průměrňáka.

Pošťák se mi hned zalíbil

„Přišel ti balíček!“ zavolal na mě manžel, když se ozval u dveří zvonek. Stál tam takový kluk. No, chlap, ale chlapeckého vzhledu. Vysoký, hubený, ostříhaný hodně na krátko. Na první pohled milý a slušný. Hezky se na mě usmál a podal firemní propisku.

Moc se mi líbil! „Ten by byl pro Aničku“, pomyslela jsem si, když jsem mu podepisovala převzetí. Dokonce i voněl! Aviváží a nějakým drahým pánským parfémem. Nemohla jsem na něho přestat myslet. Takových jako on nebylo mnoho!

Jak ho seznámit s dcerou, aby to bylo spontánní a nenápadné? Nechtěla jsem ztrácet čas planým mudrováním. Pro jistotu jsem hned objednala několik dalších balíčků. Samozřejmě úplně zbytečně, vše jsem mohla koupit hned někde za rohem.

Ale to bych nepřilákala onoho pána. Mého potenciálního zetě!

Pořád jsem jen objednávala

Čekala jsem na objednaný čaj, svíčku, bylinky a knížku. Nápad, jak vše narafičit ale ne a ne přijít. „Snad nám pomůže nějaká náhoda,“ krčil rameny manžel, když jsem mu nastínila svůj ještě neexistující plán. Past na budoucího manžela mojí dcery!

Balíčky začaly přicházet a můj vysněný zeť se jen smál, jaká jsem pilná. „Měla byste dostat slevu za věrnost k naší firmě!“ vtipkoval. Začínala jsem být zoufalá. Přijde moje snaha vniveč? Až poslední zásilka byla úspěšná.

Anička totiž byla zrovna u nás na návštěvě. Ozval se zvonek a manžel na mě významně zamrkal. „To bude určitě on!“ Já okamžitě klesla do křesla. Můj trpitelský výraz hovořil za všechno. Předstírala jsem slabost. Bolest a mdloby!

„Aničko, otevři, mně se nějak podlamují nohy!“ prosila jsem jí jakoby z posledních sil a ona běžela ke dveřím.

Dcera nebyla proti

Za dveřmi stál objekt mého zájmu. Musel si jít dovnitř pro můj podpis. Poprvé si u nás dal kávu. A potom i svačinku. Anička se mu zjevně líbila! A k mému údivu i on jí! Povídali si spolu, jakoby se znali odjakživa.

Ani jsem nedutala, abych je nějak nevyplašila.„Mami, ten byl pěknej, viď? Víš o něm něco?“ zeptala se jakoby nic. Jakoby jí to bylo jedno. Ale já věděla, že to není pravda! Hned po jejím odchodu jsem pro jistotu objednala další balíčky!

Levné to nebylo, ale vyplatilo se! Rosťa byl o dost mladší, než Anička, ale nikomu to nevadilo. Romance propukla v plné síle! Chodili spolu několik měsíců a já doufala, že se dcera konečně usadí. Že bude svatba! Představovala jsem si všechnu tu nádheru.

Bílé šaty a kytici. Už jsme se viděla, jak ukazuji kolegyním svatební fotky. Jak se budu vytahovat!

Vnuk bez otce a dcera bez manžela

„Mami, rozešli jsme se. Ale nelituji toho! Budu mít dítě!“ oznámila mi jakoby nic Anička a pohladila si rukou bříško. Nevěřila jsem svým uším. Tolik práce a zeťák v trapu? Potom jsem se uklidnila. Vždyť mi moje plány vyšly. Skoro!

Termín porodu byl stanoven na Aniččiny čtyřicáté narozeniny. Všichni jsme se moc těšili! Asi ze zvyku jsem objednala poštou výbavičku i postýlku. A taky další spoustu nejrůznějších nezbytností. Manžel jen krčil rameny, ale i on byl na vnoučka notně natěšený.

Dokonce si plánoval i trasy vycházek, které bude s kočárkem podnikat. Balík plínek nám doručil nový kurýr. Nebyl tak hezký, jako otec našeho netrpělivě očekávaného vnoučete, ale měl krásně modré oči a prošedivělé strniště. Mohl být o pár let starší, než naše dcera.

Napodruhé mi to vyšlo

„Mami, prosím tě, ne aby ses mi ho snažila dohodit. O žádného chlapa nestojím!“ vyhrožovala, když jsem o svém dalším objevu básnila u večeře. Adélka se k nám totiž pár dnů před porodem nastěhovala, aby nebyla v noci sama, kdyby na ni přišly porodní bolesti.

Jen jsem pokrčila rameny. „Tebe se tak budu ptát!“pomyslela jsem si a začala kout železo, dokud je žhavé. Tentokrát jsem na to šla od lesa. Zjistila jsem o Bohouškovi všechno, co se dalo.

Rozvedený, bezdětný a spolehlivý, potvrdila mi jedna z jeho kolegyň a dodala: „Ale je to takový samotář. Ženských se snad dokonce bojí!“ Bylo mi to jedno. Proti mým intrikám neměl šanci! Seznámila jsem ty dva než by řekl švec. Moje plány nakonec vyšly.

I když ne úplně tak, jak jsem si představovala. Našeho vnoučka doručila pošta vzorně a po něm i mnou vysněného manžela Aničky. Co víc jsem si mohla přát!

Lenka S. (62), Ostrava

reklama
Související články
12.4.2024
Nemluvili jsme spolu dlouhých dvacet let. Rozhádali jsme se kvůli prkotině, ale žádný z nás nechtěl ustoupit. Když onemocněl, omluvil se. Snažíme se vynahradit si všechny ty zbytečně ztracené roky! S bráchou nás od sebe dělí jen rok a nepamatuji se, že bychom byli jeden bez druhého. Bylo jasné, že se pohádáme Všude jsme spolu byli odmalička, ve škole a potom i v zaměstnání, i když každý n
10.4.2024
Mám jen jedno dítě, vymodleného syna Davida. Vždy jsme na něj byli hrdí, a když se stal lékařem, neznala naše pýcha mezí. David si dlouho užíval svobodného života, až jsem se obávala, že se nikdy nedočkám vnoučat. Přítelkyň měl nepočítaně. „Ožením se, až si něco užiju. Teď je pro mě podstatná kariéra,“ říkal často a my to museli brát, jak to je. Když jsem se ho někdy zeptala, jen se shovívavě p
10.4.2024
Toto rčení mohu potvrdit. Nepotkala jsem ode mě odlišnějšího člověka, než je můj muž. A jsme spolu už 35 let. I naši přátelé říkají, že neznají odlišnější pár. Borise jsem potkala, když mi bylo 20 let. Tehdy jsem zatoužila sbalit se a odjet do velkého světa. Konkrétně do Prahy. Našla jsem si menší byt, zpočátku mi pomáhali rodiče s placením nájmu. Jak jsem ale našla slušnou práci, už jsem stála
8.4.2024
Maminka měla těžký život, muži jí ubližovali. O tom, kdo je můj otec, nechtěla nikdy mluvit. Dozvěděla jsem se to od starší sestry. Maminka se narodila na Slovensku, v malé vesničce pod horami. Pracovala u sedláka jako děvečka. Když jí bylo jedenadvacet, tamní pacholek ji znásilnil a nezůstalo to bez následků. Ještěže byl sedlák člověk rozumný a přinutil onoho Gustava, aby si maminku vzal. V ro
6.4.2024
Chalupa. Místo, kam jsme jezdili s Luďkem. Mým bratrem. Měla jsem pocit, že jsme tam byli oba šťastní. Roubenku postavil v horách už náš praděda, děda ji zvelebil poté, co se rodina rozšířila, takže přibylo ještě jedno křídlo. Žili tam s babičkou, tatínek tam strávil dětství. A my s Luďkem také, jelikož jsme tam za prarodiči jezdili na prázdniny. Milovala jsem to místo. Tu zeleň, horské louky,
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn