Domů     Sedávat v koutě nemá smysl
Sedávat v koutě nemá smysl

Jedno přísloví říká „sedávej panenko v koutě, budeš-li hodná, najdou tě“. Moje starší sestra Kamila si často dělala ze mě legraci. Prý kdo to vymyslel, určitě se inspiroval mnou.

Se svojí energickou, dominantní povahou neuměla pochopit, že někteří lidé zkrátka nepotřebují na sebe strhávat veškerou pozornost. I když to neznamená, že o žádnou nestojí…

Taková jsem byla i já. Tichá a neprůbojná. V životě jsem se kvůli své povaze mnohokrát na sebe zlobila. V milostném životě mi každého potenciálního přítele přebrala nějaká rychlejší a odvážnější holka. V práci jsem zase jen plnila příkazy jiných.

Pokud mě zavolali na poradu, cítila jsem se spíše jako přísedící. V hlavě jsem měla spoustu myšlenek a nápadů, které ale vyslovoval někdo z mých kolegů.

Možná i proto jsem byla ve svých třiceti pěti letech stále sama a v práci dělala i přes vysokoškolské vzdělání administrativní práci.

Minulý rok byl však v mém životě zlomový. Můj osobní i pracovní život se otočil o sto osmdesát stupňů. Firma, kde jsem dělala, se rozhodla expandovat do Prahy.

Velmi jsem se toužila dostat do týmu, který by měl na starosti celý marketing. Bohužel, jako vždy to vypadalo, že se mnou se nepočítá. Moje šance na získání povýšení byly chabé. Byla jsem z toho celá smutná. Připadala jsem si neschopná.

V té době mi přestalo i chutnat jíst. Až příliš jsem se zabývala tím, co dělám špatně.

Kamila se na mě už nemohla dívat. Blížily se moje narozeniny a ona mi chtěla udělat něčím radost. Koupila mi knihu o tom, jak uspět v práci. Pamatuji si hned na jednu z úvodních rad. „Oblékejte se tak, jak se oblékají lidé na pozici, kterou chcete dosáhnout.

Ne tak, na jaké právě jste.“Celkem mě to zaujalo. Za změnu nic nedám. Nakoupila jsem si pár pěkných kousků, tak jak to můj malý plat dovoloval. Na moji novou image začali opravdu lidé z práce reagovat. Dostávala jsem stále více komplimentů.

Upřímných od kolegů, i trochu závistivých od mých kolegyň. Cítila jsem se skvěle, a tak na tom bylo i moje sebevědomí.

Blížil se náš každoroční vánoční večírek. Věděla jsem, že tam budou i někteří naši noví partneři z Prahy. Líbil se mi Petr, kterého jsem občas setkávala u nás na chodbě, když přišel na jednání. Doufala jsem, že se mi ho podaří na večírku poznat víc. Dala jsem si na svém vzhledu v ten večer záležet.

Bohužel, ukázalo se, že Petr trochu přecenil své síly, když se rozhodl připíjet si s mým kolegou z východu. Již o půl deváté byl společensky více než unavený. No super, pomyslela jsem si, můžu to i já rovnou zabalit a jít domů.

Nakonec mě kolegyně promluvili, ať zůstanu. Měli pravdu, atmosféra byla tentokrát výjimečně dobrá. Tančilo se, pilo se. Ani nevím jak, a před sebou jsem na parketu uviděla našeho ředitele. Byl již trochu v náladě a uvolněný.

„Adélo, dnes vypadáte skvěle,“ začal. „Děkuji za kompliment,“ zůstala jsem trochu zaražená. Přece jen, nestávalo se často, a mně už vůbec ne, že by náš ředitel s někým takto neformálně konverzoval. Myslela jsem, že chce být zdvořilý, ale on pokračoval.

„Vy vlastně v poslední době stále vypadáte dobře.“ Nechápala jsem, o co mu jde, ale jeho zájem mi lichotil. Pomalu mi to začalo docházet, když mě nenápadně chytil za zadek. Posílení alkoholem a dobrou náladou jsme toho večera skončili u něj v autě.

Druhý den jsem se hrozně styděla. Vyřídila jsem si na den volno a doufala, že po víkendu se dají věci do normálu a na celou věc oba zapomeneme. Vždyť to bylo jen takové jednorázové uklouznutí, namlouvala jsem si. No, nebylo. Se šéfem jsem se začala scházet pravidelně.

Můj nový vztah mi přinesl určité výhody. Do měsíce jsem byla na marketingovém oddělení a do půl roku jsem vedla celý tým. Nemyslela jsem, že lidé z firmy začnou mít nějaké podezření.

I když závistivci jsou všude, své nové místo jsem milovala a zanechávala jsem za sebou reálné a dobré výsledky. Nikdo si nemohl na mě stěžovat.

Vím, že jsem si zahrávala s ohněm. Měla jsem poměr s nejvyšším. Jeho žena přitom měla firmu ve stejné ulici, jak jsme sídlili my. Aby toho nebylo málo, její velmi dobrá kamarádka pracovala u nás jako personální ředitelka.

Bylo asi jen otázkou času, kdy si o našem poměru začnou štěbetat i ptáci na elektrickém vedení. Nečekala jsem ale, že se Michal zachová až tak zbaběle.

Bylo to přesně měsíc před dalším vánočním večírkem. Dozvěděla se o nás Eva, personální ředitelka. Michalovi dala ultimátum. Buď se se mnou rozejde, nebo se vše dozví jeho žena. Počítala jsem s tím, že něco s Michalem vymyslíme.

Večer, když jsme se potkali, jsem mu navrhla, ať se na nějakou chvíli přestaneme stýkat – alespoň dokud všechno neutichne. Jeho představa vyřešení problému, jak nazval náš vztah, však byla jiná. „Adélo, myslím, že bude lepší, když to ukončíme.

Moje žena i tak něco tuší. Od poslední aféry mám ultimátum. Ještě jedno uklouznutí a je konec. Podá žádost o rozvod a já se mohu rozloučit se svými dětmi.“

Nevěděla jsem, jestli mám řešit to, že se chce se mnou rozejít nebo to, že nejsem jeho první bokovka. Vynadala jsem mu do zbabělců a utekla domů. Nechtěla jsem ho vidět.

Druhý den v práci si mě zavolala do kanceláře Eva. Na stole mě čekala výpověď. „Buď se dohodneme, nebo si už žádnou jinou práci v tomto městě nenajdeš,“ vysvětlila mi na rovinu. Věděla jsem, že nemá smysl bojovat. Podepsala jsem výpověď dohodou.

Michal ten den ani do práce nepřišel. Později jsem se mu snažila dovolat, ale marně. Na moje telefonáty ani zprávy neodpověděl. Jednoduše mě ze svého života vyškrtl.

Jedinou pozitivní věc jsem si z mé bolestné zkušenosti přece jen odnesla. Získala jsem praxi v oblasti, která mě baví, a chci v ní pokračovat. Na každém pracovním pohovoru však trnu při otázce „proč jste odešli z předchozího zaměstnání“.

Také jsem přišla na to, že sedět v koutě nemá význam. Může se vám stát, že si vás najde někdo velmi nevhodný. A i když mi na začátku můj poměr pomohl práci snů získat, na konci jsem kvůli němu o ni přišla.

Adéla (37), východní Čechy

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
8.12.2023
Prožila jsem kus života s mužem, do kterého jsem se zamilovala už v mládí. Podzim života trávím ale s jeho bratrem. Bratry Marka a Leoše znala v mém dětství celá škola. Já jsem nebyla výjimkou, i když Marek chodil o třídu výš, a starší Leoš dokonce o dvě třídy. Neustále na sebe nějak upozorňovali. Mohli jste se vsadit, že když se stal nějaký průšvih, byl u toho jeden z bratrů nebo spíše oba dva
7.12.2023
Toník se mi líbil už na základní škole. Ale bylo to marné, oženil se s dívkou z města. Zbyly mi jen oči pro pláč. Osud mi dal ale šanci... Stále častěji jsem chodila k oknu a koukala ven. Cesta, která se vinula od lesa loukami až k naší polosamotě, byla prázdná jako popůlnoční nádraží. Zmocňovalo se mě zoufalství. Tolik jsem ho chtěla vidět. Přitom na svatou Barboru se u nás pokaždé objevil s k
4.12.2023
Byla jsem dvacet let sama a neměla jsem už v plánu hledat další chlapy. Osud ale chtěl něco jiného. A já potkala Jardu, dávnou lásku. Když mi bylo necelých padesát let, stala jsem se babičkou na plný úvazek a zároveň přišla o manžela. Časem jsem si zvykla na to, že lásku už prožívám jen skrz červenou knihovnu. Ostatně, ona už to nebyla žádná sláva ani po tolika letech s mým ex. Nikdy bych proto
27.11.2023
Věděli jsme, že jsme pro sebe stvoření. Kdo by však čekal, že nás dožene osud a provalí se nevěra mého otce? Zamilovala jsem se do svého sourozence! S Davidem jsme se znali od plenek. Celý život jsme vyrůstali vedle sebe coby sousedé. Byli jsme nejlepší přátelé na život a na smrt a neudělali bychom bez sebe jediný krok. S Davidem jsme byli stejně staří a stejný den jsme spolu slavili narozeniny
27.11.2023
Chodila jsem s Petrem od střední školy a malovala jsem si, že spolu budeme mít velkolepou svatbu, kupu dětí a budeme žít šťastně až do smrti. Ve druhém ročníku na vysoké se ale něco změnilo. Neměli jsme na sebe tolik času, ale já se utěšovala, že až dostudujeme, bude to lepší. Jenže Petr začal být odtažitý. Byla jsem ve třetím ročníku a intenzivně jsem se připravovala na státnice. S Petrem jsm
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte